Gregorijan: Silajdžić i Dodik se bore za teritoriju BiH

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Datum: 19.10.2008
Autor: Rubina Čengić


SARAJEVO - Prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan tvrdi da se BiH ne suočova sa raspadom, ali je upozorio da će svako ko to pokuša učiniti snositi posljedice.
Gregorijan: Silajdžić i Dodik se bore za teritoriju BiH

Govoreći na sesiji "Kruga 99" u Sarajevu on je oštro kritikovao politiku koju vode lideri Stranke za BiH i SNSD-a, Haris Silajdžić i Milorad Dodik, naglasivši da je prvi u drugom našao svoju inspiraciju.

"To samo pokazuje da neodgovorno ponašanje političara u BiH ne poznaje granice", kazao je Gregorijan.

Napomenuo je da vizije o izmjenama Ustava BiH takođe pokazuju da političari ne govore o efikasnijoj vladi, nego o većem stepenu kontrole nad teritorijom.

"Iza retorike Harisa Silajdžića i Milorada Dodika krije se nastojanje da zadrže kontrolu nad ekonomijom. Želja za kontrolom ekonomije razlog je tome da Dodik traži vlastiti elektroprenos, a Silajdžić insisitira samo na svom planu za energetski sektor. To je objašnjenje zašto su se Dodik i Silajdžić prošle godine dogovorili o teritorijalnoj podjeli policije", izjavio je Gregorijan.

Rekao je da su sva nastojanja da Dodik odustane od izjava o mogućem otcjepljenju RS dala još gore rezultate.

"Njegovi prijatelji tvrde da on to ne misli stvarno, ali onda imamo problem - ili on to stvarno misli ili laže građane RS"
, istakao je Gregorijan i dodao da uzroci političkih problema u BiH nisu ni u kakvoj vezi sa Dejtonskim sporazumom, već sa političkim strukturama BiH.

Podsjetio je da se Silajdžić zakleo da će poštovati Dejtonski sporazum i Ustav BiH, a da se ponaša suprotno tome.

"Umjesto toga, putuje svijetom i kritikuje unutrašnju strukturu vlastite zemlje i traži pomoć za svoje osvetničke planove. Već dvije godine Haris Silajdžić se ponaša prema RS kao da je neprijatelj BiH, dok Milorad Dodik prijeti da će odvojiti taj dio države. Takođe, podrška otcjepljenju Srebrenice od RS nije poštivanje Ustava BiH", naglasio je Gregorijan.


Ocijenio je da su Informacija i Rezolucija koje je nedavno usvojila Narodna skupština RS puni ironije i licemjerstva, ali da je gore što su preglasani Bošnjaci i Hrvati. Gregorijan je rekao da je preglasavanje rutina u parlamnetu RS, dok Srbi u parlamentu BiH stalno govore da su preglasani i to po procedurama iz Poslovnika na kojem su upravo oni insistirali.

Odgovarajući na pitanja članova Asocijacije "Krug 99", pojasnio je da OHR bonske ovlasti ne može koristiti bez dublje analize.

"Sve velike stranke u BiH imaju kult ličnosti i ako bi nekoga smijenili on bi i dalje imao autoritet. Da su ovo stvarne političke stranke, loš rezultat na izborima bio bi dovoljan razlog da aktuelni predsjednici ne ostanu na njihovom čelu", kazao je Gregorijan i napomenuo "da će loše ponašanje imati i svoje posljedice".

On, pak, smatra da građani BiH ne treba da strahuju od novih podjela ili rata, jer je situacja u okruženja drugačija nego 1992. godine, podsjetivši i da su dužnosnici administracije SAD izjavili "da je stabilna BiH vitalni nacionalni interes SAD". Gregorijan je ocijenio da terorizam jeste problem BiH, ali i drugih evropskih zemalja, ali da je u BiH definisan i da se može rješavati, "te da nije ni blizu brojevima koje iznosi srpska propaganda".
 
bosnjacka politika ce postajati sve agresivnija prema rs-u
jer im vrijeme koje dolazi ide na ruku..
a i postavili su atmosferu u drustvu koja ce jos dugo, dugo biti
vrlo neprijateljski raspolozena prema manjem entitetu..
to ce vuci reakcije iz rs-a,
koji bi se inace primirili jer im ovakva organizacija bih odgovara...

i tako cemo biti vitalni interes...na aparatima za odrzavanje zivota...

sumorno do bola...
 
"To samo pokazuje da neodgovorno ponašanje političara u BiH ne poznaje granice", kazao je Gregorijan.

То само показује, господине Грегоријан, да је БиХ једна држава-протекторат и да не постоји вољом својих грађана, него вољом страних чинилаца који су је створили, и који је својом силом споља одржавају... и по цену смене демократски изабраних власти.

То је једино што ситуација у БиХ показује.
 
То само показује, господине Грегоријан, да је БиХ једна држава-протекторат и да не постоји вољом својих грађана, него вољом страних чинилаца који су је створили, и који је својом силом споља одржавају... и по цену смене демократски изабраних власти.

То је једино што ситуација у БиХ показује.

Iskreni da budemo, nije baš da se naša politička elita praviše buni.
Na rečima jesu vični, ali na delima nisu.
 
Iskreni da budemo, nije baš da se naša politička elita praviše buni.
Na rečima jesu vični, ali na delima nisu.

Ма ко сме да се буни.

Уствари, ја ни не знам како никоме то не упада у очи, да у сред Европе постоји можда једина европска држава која није демократска, и у којој се највиша власт не бира на изборима, већ поставља из иностранства. :confused:
 
То само показује, господине Грегоријан, да је БиХ једна држава-протекторат и да не постоји вољом својих грађана, него вољом страних чинилаца који су је створили, и који је својом силом споља одржавају... и по цену смене демократски изабраних власти.

То је једино што ситуација у БиХ показује.

ovo je tocno...vecina njenih gradana je ne zele, ni Hrvati , ni Srbi...mozda bi se Bosnjaci trebali priupitati zasto je to tako?
 
Ма ко сме да се буни.

Уствари, ја ни не знам како никоме то не упада у очи, да у сред Европе постоји можда једина европска држава која није демократска, и у којој се највиша власт не бира на изборима, већ поставља из иностранства. :confused:

Zaboravio si Kosovo, Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju ;)
 
Ljudi iz Srbije nemaju priliku gledati BH televiziju. Oni svaki bogovetni dan i dalje pričaju o ratu, Srebrenici, genocidu, ... iako je od rata prošlo 13 godina. Silajdžić i Dodik dobro dođu jedan drugom i svojim prepucavanjima se održavaju na vlasti. Silajdžiću se može, zapad stoji iza njega, on ne preza, sve je drskiji. Za Republiku Srpsku bi bilo bolje da njene interese brani neko ko se neće kočijaški ponašati. Meni ne bi bilo žao kad bi Lajčak smjenio Dodika.
 
Ljudi iz Srbije nemaju priliku gledati BH televiziju. Oni svaki bogovetni dan i dalje pričaju o ratu, Srebrenici, genocidu, ... iako je od rata prošlo 13 godina. Silajdžić i Dodik dobro dođu jedan drugom i svojim prepucavanjima se održavaju na vlasti. Silajdžiću se može, zapad stoji iza njega, on ne preza, sve je drskiji. Za Republiku Srpsku bi bilo bolje da njene interese brani neko ko se neće kočijaški ponašati. Meni ne bi bilo žao kad bi Lajčak smjenio Dodika.

I postavio koga ? (onako demokratski, smenio demokratski izabranog i postavio "demokratski" podobnog) ;)
 
I postavio koga ? (onako demokratski, smenio demokratski izabranog i postavio "demokratski" podobnog) ;)

To i mene zanima!
Ko bi mogao da zameni Dodika?

Na horizontu trenutne političke scene se ne vidi ni blizu jedan tako profilisan i sposoban političar kakav je Dodik, na stranu njegov temperament i maniri. Čak i okruženje može da nam pozavidi na Dodiku po nekim aspektima.

Avaj, više je nego jasno, svakome ko iole poznaje koliko je politika prljav sport, da je simbioza Dodik-Silajdžić najveći patent BH političke scene.
Iskreno i sasvim neutralno tvrdim da Dodik i pored šupljiranja nešto i radi, dok je Silajdžić zagrizao komad koi će teško moći da savlada, pa nema mogućnosti ni da diše, a kamoli da uzme drugi komad da žvaće. Ovo su pokazali nedavni izbori, gde je Silajdžić ponižen, a Dodik je trijumfovao.

No, poenta priče je da njih dvojica idu u paketu. Zato sam rekao da je Gregorijan u pravu, a boldovao sam delove koji su suštinski.
Ipak, dođe li do smene Dodika i Silajdžića veću štetu trpe Srbi.
 
To sam napisao jer Dodik stalno sam priča šta će uraditi ako ga Lajčak smjeni, kao da priželjkuje da to uradi.

Ne, Dodik tvrdi pazar.

Ukoliko mu je stalo do nezavisne Srpske, što to ne pokrene sad, već bi to uradio samo u slučaju smene?!
Zato što kada ga smene, neće imati šta da izgubi, a sad ima. Dakle, on se povodi svojim ličnim interesima, a ne interesima Srba u RS.
Izjava da će, u slučaju smene, 'povesti Srpsku u nezavisnost' me je šokirala i povukla osnovno pitanje - ako ti je do nezavisne Srpske, što čekaš smenu?! :???:
 
ovo je tocno...vecina njenih gradana je ne zele, ni Hrvati , ni Srbi...mozda bi se Bosnjaci trebali priupitati zasto je to tako?

mislim da je ovo kljucno pitanje.

inace, 'ona je vazda bila nicija zemlja, nikada nije bila drzava, pa chak nije posedovala ni samoupravu. u njoj se mogla uspostaviti vlast jedino ako se ni od jedne od tri grupe nije zahtevalo da se potcini drugoj.'
ovo je kisindzerovo uputstvo o bosni, i uvek ce se pokazati da je validno.
mislm da ga treba imati na umu kad se radi o pokusajima centralizacije i unitarizacije
 
Poslednja izmena:
Ne, Dodik tvrdi pazar.

Ukoliko mu je stalo do nezavisne Srpske, što to ne pokrene sad, već bi to uradio samo u slučaju smene?!
Zato što kada ga smene, neće imati šta da izgubi, a sad ima. Dakle, on se povodi svojim ličnim interesima, a ne interesima Srba u RS.
Izjava da će, u slučaju smene, 'povesti Srpsku u nezavisnost' me je šokirala i povukla osnovno pitanje - ako ti je do nezavisne Srpske, što čekaš smenu?! :???:

ja se tom coveku zaista divim. niko odavno ne igra takticki tako dobro kao on.
 
ja se tom coveku zaista divim. niko odavno ne igra takticki tako dobro kao on.

Ja Dodika napadam, ali najviše jer je i on sam moj izbor. Ne slušam nikoga slepo i imam kritike za svakoga, pa i za Dodika.

On jeste taktičar, ali obmanjujući svoje neprijatelje on obmanjuje i svoje glasačko telo.
Ljudi ne shvataju da Dodik priču o referendumu koristi samo da bi održao status quo u BiH. On je vrlo često jasan u tome kad kaže 'ukoliko dođe do ukidanja Srpske mi pravimo referendum'. Ta izjava je sasvim legitimna, mada je mnoge prevarila, pa smatraju Didika secesionistom, što on zapravo nije. Ta izjava pokazuje njegove taktičke sposobnosti.

Izjave da će, ukoliko ga smene, početi proces odvajanja Srpske je greška u koracima. Ja to tako vidim.

Boldovani delovi predstavljau razlike u stavovima koje ja kritikujem.
 
On jeste taktičar, ali obmanjujući svoje neprijatelje on obmanjuje i svoje glasačko telo.
pa dobro, to i nije nekakva mana. a tebe, recimo, nije 'obmanuo'. odlika lidera i vizionara u kriznim vremenim je da on oblikuje masu, a ne suprotno.
Ljudi ne shvataju da Dodik priču o referendumu koristi samo da bi održao status quo u BiH.
ok. al' jasna prica o odvajanju sada i nije potrebna. i bila bi shtetna.


Izjave da će, ukoliko ga smene, početi proces odvajanja Srpske je greška u koracima. Ja to tako vidim.
stoji tvoja razlika, ali smena dodika bi danas na jasan nachin bila napad na srpsku.
Boldovani delovi predstavljau razlike u stavovima koje ja kritikujem.
dobro, ne mozes politicaru zameriti takve stvari preozbiljno. pogotovo kada mora da balansira izmedju strahova, teznji, mase, napada i pritisaka unutra i spolja.
nemam ni ja neke prevelike iluzije da dodik sve iskljucivo radi iz nekakvog viseg idealizma i altruizma; nemam iluziju da bilo ko na ovom svetu to radi (osim mozda dacica:mrgreen:), al' dok je 'po nasem', neka gura ;0
 
Sve stoji što pričaš i slažemo se u potpunosti. Nisam ni ja iluzionista i priču o referendumu shvatam kao oružje za postzanje političkih pobeda, ali je ne mogu prihvatiti kao lično oružje.

Ono čega se ja najviše plašim je gubitak Dodika u ovako kriznom trenutku. Zato mislim da čovek treba da stane malo na loptu i da udahne par puta. Lešinari kruže sa svih strana.
 
ovo je tocno...vecina njenih gradana je ne zele, ni Hrvati , ni Srbi...mozda bi se Bosnjaci trebali priupitati zasto je to tako?

zbog cega bi se trebali upitati ?
hrvati vise nemaju znacajan utjecaj na politicki zivot u bih,
a srbi ce biti pod stalnim pritiscima,

nije slucajno sto se na fbih tv prica stalno o ratu, i sto su davanja za demobilizirane
branitelje u federaciji najveca od svih bivsih jugoslavenskih republika..

cilj i jeste odrzavati napetost i vrsiti pritisak na rs-u, dok god ista postoji ..


sto se dodika tice, on imovinu kupuje u srbiji...
ko zna ciji je igrac...
mozda i radi u korist srpske stete, ne bi bilo prvi put...
 
zbog cega bi se trebali upitati ?
hrvati vise nemaju znacajan utjecaj na politicki zivot u bih,
a srbi ce biti pod stalnim pritiscima,

nije slucajno sto se na fbih tv prica stalno o ratu, i sto su davanja za demobilizirane
branitelje u federaciji najveca od svih bivsih jugoslavenskih republika..

cilj i jeste odrzavati napetost i vrsiti pritisak na rs-u, dok god ista postoji ..


sto se dodika tice, on imovinu kupuje u srbiji...
ko zna ciji je igrac...
mozda i radi u korist srpske stete, ne bi bilo prvi put...

upravo zbog toga....
 

Back
Top