"Prosvetljenje"...?

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
"Prosvetljenje".......krajnji cilj....oblikovanja svesti ?

Shta,...kako....?:???:

Kako bi mogli definisati naveden "stadijum" razvoja svesti.....

Utopijsko pojmljivo,nedostizhno "obicnima",alfa i omega sazhimanja iskustva,
saznanja,recepcije svih cula.....
Krajnja stanica na razvoju duhovnog bica u ovom vremenu i ovoj dimenziji...

Eto ja ukratko na pocetku....ima li ko kakvo razmisljanje o navedenoj temi...?
 
Poslednja izmena:
Ajd malo po naucnoj osnovi (shto sam prikupio informacije)...
Pocelo je od nekih "fenomena" kod klinicke smrti,pa se razmatralo o "izdvajanju" duha
kao nekog oblika energije...na osnovu "pamcenja" osoba koji su prezhiveli..
uglavnom josh uvek tabu tema.
 
nije tabu tema nego nema opipljivih dokaza, iako mnogi imaju vrlo slicna iskustva(za prezivljenu smrt, infarkt)...a ipak mislim da je iluzija, igra uma...

znaci ti mislis na to "smrtno prosvetljenje"
i mislis da postoje dimenzije, nakon smrti...
 
nije tabu tema nego nema opipljivih dokaza, iako mnogi imaju vrlo slicna iskustva(za prezivljenu smrt, infarkt)...a ipak mislim da je iluzija, igra uma...

znaci ti mislis na to "smrtno prosvetljenje"
i mislis da postoje dimenzije, nakon smrti...

Konstatacije nemam,..zato sam tu i sada na forumu,da vidim shta i drugi misle....
a kako vidim neki pokushavaju da "izvedu ruglu" sve teme tipa "teshko shtivo"....
 
moonja ,....poshtujem.....,mada mi "smrt" bash ne ide pod "Zabava",a kako uvek trazhim naucno objashnjenje,ne ide mi ni pod "Religija"....Shta cesh,...pomalo nezgodne okolnosti za nezgodnu temu...
Nadam se da se niko nije nashao uvredjen....ako jeste...izvinjavam se.
 
"Prosvetljenje".......krajnji cilj....oblikovanja svesti ?

Shta,...kako....?:???:

Kako bi mogli definisati naveden "stadijum" razvoja svesti.....

Utopijsko pojmljivo,nedostizhno "obicnima",alfa i omega sazhimanja iskustva,
saznanja,recepcije svih cula.....
Krajnja stanica na razvoju duhovnog bica u ovom vremenu i ovoj dimenziji...

Eto ja ukratko na pocetku....ima li ko kakvo razmisljanje o navedenoj temi...?

Zen Budisti kažu: “Već si prosvetljen, samo je preostalo da to shvatiš.“

Po meni, prosvetljenje je svako malo probijanje barijere uma.

Recimo, svaki put kad doživiš orgazam, ne osetiš li kako te neko svetlo preplavi...

Ili druge situacije, kad se desi nešto neočekivano recimo, a ti zineš i neki čudan mir te obuzme.

Kad recimo nešto saznaš, neko ti proširi vidik nečim.

Sve su to, po mom mnjenju, mala prosvetljenja.

Potpuno prosvetljenje je druga priča.

Kao što reče Lao Ce, potpuno prosvetljenje daje svo znanje.

Znači, kad sijalica zasija jako I punim sjajem onda se vidi cela "soba" I nema više otpora…“ništa nije skriveno što se neće otkriti, ni tajno što se neće doznati.“

Mislim da je to već za posvećenike, za one koji su možda "dugo kucali"...

Po mom mnjenju, onaj ko ne teži potpunom prosvetljenju, taj je potpuno prosvetljen, jer nema više čemu da teži.

Svi ostali teže potpunom prosvetljenju, na ovaj ili onaj način.

...

I tako dalje, da ne dužim pošto sam o svojim viđenjima toga već više puta pisao.
 
Još da dodam da postoji više načina "potrage za prosvetljenjem, osvetljenjem"...

Navešću neke, možda to pomogne...nekom, nečem.

...

Kapije za ulaz u Duhovni svet, by Ekart Tol:

Glavna kapija:

Sadašnji trenutak

(sad i ovde, Prisustvo)

Ostale kapije:

Unutrašnje telo

(„Ključna stvar jeste biti u stanju stalne povezanosti sa svojim unutrašnjim telom – osećati ga sve vreme.“...
“ Kada ste usmereni ka unutra i osećate unutrašnje telo, istog trenutka postajete staloženi i prisutni dok povlačite svoju svest iz uma.“ E.T.)

Prekid razmišljanja

Predaja

(detaljnije je objašnjeno u knjizi „Moć sadašnjeg trenutka“, Ekart Tol)

...

Istočnjački načini za rad na sebi:

gjana-joga (put znanja),


hata-joga (sistem fizickih vezbi),


bakti-joga (put ljubavi
i predanosti),


karma-joga (put sluzenja i odredjivanja karme),


mantra-joga (put
prociscenja ponavljanjem mantri),


radja-joga (sveobuhvatni put
oslobadjanja uma do prosvetljenja),


tantra-joga (transformacija seksualne energije
u spiritualnu)...

...


Ja bih dodao i OUTDOOR YOGA...to bi bilo – sve i svako koga sretnemo je učitelj.


...

Pa kome šta leži...
 
aha, orgazmom do nirvane! ali, to je tek trenutak, zar suština prosvetljenja u bud. nije poptpuno ostvarenje ljudskog bića?? u budizmu taj stalni koncept meditacije i telesne vežbe i ako se trudiš uspeo si u životu...budizam daje gotova uputstva i prost vodič - kad dodirnemo mirno mesto u sebi, kad nežnom laticom lotosovog cveta dotaknemo svoju prirodu, naučićemo da držimo ravnotežu, jer svakog sledećeg jutra pomislićeš na neslućene životne mogućnosti. mislim, ko dobrica erić, al on i piše haiku, pa je to u stvari način izražavanja i filozofija budizma mora da bude bliska načinu života. budizam daje potpunu slobodu na sva zadovoljstva, jednostavan i lak....
budizam polazi od osujećenosti čoveka kada razmatra ta pitanja prosvetljenja, i ta gotova rešenja tačno su ovako kao gore što sam rekao, vrlo pozitivistička i korisna za čoveka. ali, lako je budizmu da peva i vežba kad nudi samsaru i svakom ponaosob šangrilu.... .al dobro sad, da ne odemo previše na teme koje su za neki drugi podforum...da zaključim, dobar je budizam...za lečenje neuroza i u sl. psihoter.praksi...
 
Poslednja izmena:
“Prosvetljena osoba vidi Boga manifestovanog I kao Jedno I kao mnoštvo. On komunicira sa Jednim u tišini meditacije, a sa mnoštvom kroz rad.

Tako je za njega farma, laboratorija, bojno polje ili pijac prigodno mesto za komunikaciju sa Bogom isto kao I hram, manastir, planinska pećina ili monaška ćelija.

Ali ovaj uzvišeni stav ne može biti postignut ukoliko osoba nije postala čvrsto ukorenjena u nepodeljenosti egzistencije.“

Swami Nikhilananda
 
aha, orgazmom do nirvane! ali, to je tek trenutak, zar suština prosvetljenja u bud. nije poptpuno ostvarenje ljudskog bića?? u budizmu taj stalni koncept meditacije i telesne vežbe i ako se trudiš uspeo si u životu...budizam daje gotova uputstva i prost vodič - kad dodirnemo mirno mesto u sebi, kad nežnom laticom lotosovog cveta dotaknemo svoju prirodu, naučićemo da držimo ravnotežu, jer svakog sledećeg jutra pomislićeš na neslućene životne mogućnosti. mislim, ko dobrica erić, al on i piše haiku, pa je to u stvari način izražavanja i filozofija budizma mora da bude bliska načinu života. budizam daje potpunu slobodu na sva zadovoljstva, jednostavan i lak....
budizam polazi od osujećenosti čoveka kada razmatra ta pitanja prosvetljenja, i ta gotova rešenja tačno su ovako kao gore što sam rekao, vrlo pozitivistička i korisna za čoveka. ali, lako je budizmu da peva i vežba kad nudi samsaru i svakom ponaosob šangrilu.... .al dobro sad, da ne odemo previše na teme koje su za neki drugi podforum
...da zaključim, dobar je budizam...za lečenje neuroza i u sl. psihoter.praksi...

nemoj da te cuje neki budista, kojem drmaju kavez neki privatni uticaji..
 
znash bezveze je traziti smisao kroz bilo kakvu diskusiju...

svaki napredak je licni napredak... razvoj duha se ne zasniva na kolicini informacija o nekoj stvari ili pak koliko si knjiga procitao o tome... razvoj duha se sastoji u licnim zakljucima, razmisljanjima... i eventualnom shvatanju stvari...

Ako imash zelju da unapredish svoj duh... ja bih ti savetovao da uzmesh malo vremena za sebe... ako mozesh izvrshi izolaciju sebe od svih mogucih stvari... posveti se ne svojim zadovoljstvima nego svojim mislima... svojim osecanjima...

Slusanje ovih individualnih definicija i shvatanja i pokusaja da se rastumachi nesto ti nece nista pomoci vec samo stvoriti jos vecu konfuziju.
 
znash bezveze je traziti smisao kroz bilo kakvu diskusiju...

svaki napredak je licni napredak... razvoj duha se ne zasniva na kolicini informacija o nekoj stvari ili pak koliko si knjiga procitao o tome... razvoj duha se sastoji u licnim zakljucima, razmisljanjima... i eventualnom shvatanju stvari...

Ako imash zelju da unapredish svoj duh... ja bih ti savetovao da uzmesh malo vremena za sebe... ako mozesh izvrshi izolaciju sebe od svih mogucih stvari... posveti se ne svojim zadovoljstvima nego svojim mislima... svojim osecanjima...

Slusanje ovih individualnih definicija i shvatanja i pokusaja da se rastumachi nesto ti nece nista pomoci vec samo stvoriti jos vecu konfuziju.


bas tako....
 
aha, orgazmom do nirvane! ali, to je tek trenutak, zar suština prosvetljenja u bud. nije poptpuno ostvarenje ljudskog bića?? u budizmu taj stalni koncept meditacije i telesne vežbe i ako se trudiš uspeo si u životu...budizam daje gotova uputstva i prost vodič - kad dodirnemo mirno mesto u sebi, kad nežnom laticom lotosovog cveta dotaknemo svoju prirodu, naučićemo da držimo ravnotežu, jer svakog sledećeg jutra pomislićeš na neslućene životne mogućnosti. mislim, ko dobrica erić, al on i piše haiku, pa je to u stvari način izražavanja i filozofija budizma mora da bude bliska načinu života. budizam daje potpunu slobodu na sva zadovoljstva, jednostavan i lak....
budizam polazi od osujećenosti čoveka kada razmatra ta pitanja prosvetljenja, i ta gotova rešenja tačno su ovako kao gore što sam rekao, vrlo pozitivistička i korisna za čoveka. ali, lako je budizmu da peva i vežba kad nudi samsaru i svakom ponaosob šangrilu.... .al dobro sad, da ne odemo previše na teme koje su za neki drugi podforum...da zaključim, dobar je budizam...za lečenje neuroza i u sl. psihoter.praksi...

sad da bi dokazao da si u pravu odseci sebi desnu ruku ko shen kuan bodidarmin ucenik koji ga jadan nije uopste razumeo.... tesko je nespokojnim umovima dokuciti sustinu....
 
hajde to sad preformuliši ...pošto sam ja parafrizirao, osim poslednje rečenice, jer se tako stvari funkcionišu u praksi, kroz kampove, škole, postoje tačna uputstva o meditaciji i jogi, nema tu imrpvizacija..... šo se nalazi u "Novi život- uvod u prosvetljenje" Tartang Tulku, reč je o jednom od vodećih tibetanskih učitelja sa misijom na Zapadu....
 
Poslednja izmena od moderatora:
budizam je moonjo mozda je tebi to angdota ali stvar trenutne intuicije u resavanju nekog zamrsenog problema. zato sam ti i spomenuo japanske satorije ekvivalent ovoga sto ti pisem vezano za budizam. neko mozga ceo zivot da bi dosao do nekog odgovora a nekome je to prosvetlenje trenutka.... sta ces.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top