Beskrajno prostranstvo duha....

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
Za "razmisliti"...."ispeci...pa reci"....
Filozofski gledano....
Imate neku misao ?

Da ...malo ..usmerim...

"Beskrajni izvor ideja...,vidici.....dokle "dosezhe"horizont
Mogli bi samo zamisliti granice nashih "razmishljanja"......
Cas smo ovde,.....za cas se u mislima nadjemo u (recimo) svemiru u vremenu nastanka
velikog praska...to je jedan primer...

Ili ,....uporedimo mogucu razlicitost dve licnosti kod ljudi,....jedan mozhe biti moralna i
inteligentna osoba,a drugi bezomucni ubica...

Mogli bi samo zamisliti granice nashih "razmishljanja"......
Cas smo ovde,.....za cas se u mislima nadjemo u (recimo) svemiru u vremenu nastanka
velikog praska...to je jedan primer...

inteligentna osoba,a drugi bezomucni ubica...
Inace,..ovo je(koliko se ja secam)...bila jedna od teza na Frojdov rad o filozofskoj
psihologiji.
 
Poslednja izmena od moderatora:
objedinio sam ti 3 poruke zaredom u jedan post
. frojd je kroz istraživanje svesti govorio o potencijalima ljudskog duha, ali o dualizmu ljudske prirode, ne bih rekao da je tumačio duhom, nego ljudskom prirodom. pitanje o lj. duhu je starije mnogo i uglavnom je mistično-teološko, sve je uzrok nadrirodnog, čak i kod metafizičara psihologičara filozofije postoji da rezultat kapaciteta ljudskog duha, koji kad odvojimo od uma, može da bude proizvod samozavaravanja. granice uma nisu granice duha, to bi i mogla da bude, logična postavka. ali ja sam pre pristalica pozitivističkog, a ne nadprirodnog...recimo harmanovo gledišta da je duh dimenzija našeg bića koja je sposobna da uspostavi kontakt sa idealnom stvarnošću......a apstraktno mišljenje stvar inteleigencije i tome slično...
 

Back
Top