ugradnja klime

Види, клима ти баш није најбоље решење за грејање зими. За евентуално догревање да, али не да се грејеш само на климу. Мени рекоше да не треба да је укључујем само ако је испод -10 степени напољу, али ја сам је пар пута укључивала кад није било грејања, и ништа се није десило.

А шта ћеш лети да радиш онда када ти буде у собу убацивала врео ваздух? То има да ти загреје целу кућу, без обзира што се та соба не користи....
 
Ja se grejem na klimu nekih pet godina,i zadovoljna sam.Podesis daljinski kad da se ukljuci
,a kad da se iskljuci.Ustanes,toplo u stanu.Meni je majstor za klime objasnio da kad su minusi,klimu ostavljas da radi non stop,s tim sto je preko noci smanjis na nekih 17 stepeni,i ona se po potrebi ukljucuje i iskljucuje.Nesto kao peci sa termostatom.Imam MIDEU,dvanaesticu,a kod klinaca MIDEU devetku.Najvisi racun koji nam je zimus stizao,bio je 4,500. dinara.A tu je sporet,bojler,dve masine...veci racun za struju mi je stizao,kad sam se grejala na kvarcnu pec i TA pec.A sto se tice spoljne jedinice,nema potrebe da je ubacujes u sobu ili tako nesto.Meni je s.j izlozena i vetru,i kisi,snegu i nista joj nije svih ovih godina.
 
koji model klime ti imas.

Ја већ 6 година имам неку Елит климу.
Дијана, ето, каже да се греје на климу. Ја сам пар пута грејала кад није радило централно и мислим да клима не може да загреје ваљано. Она само загрева ваздух, јако га суши, а чим престане да дува све је опет хладно (мада живим у врло ''ушушканој'' згради са добром изолацијом)...
Бар моје искуство је такво...:confused:
 
nestl, mozes spoljnu jedinicu staviti u drugu sobu al imaj u vidu da ce ta soba zimi biti jako hladna a leti jako vruca...mm je frigomehanicar, izmedju ostlog bavi se i ugradnjom klima...i mi se grejemo klimama zimi(imamo ih dve), stvarno su racuni za struju mnogo manji nego da se grejes ta pecima, grejalicama...e nama je spoljna jedinicica jedne klime u potkrovlju(u kuci smo, a potkrovlje ne koristimo jer nije jos dovrseno), tacnije u kupatilu u potkrovlju...sada mm izoluje to kupatilo, stavlja neke ploce na pod, i spoljnu jedinicu ce podici sa poda(na kome je stajala prosle zime), jer nam se na tavanici u prizemlju javila budj zbog kondenza jer je na tom mestu bilo jako hladno(od klime), a donji sprat se grejao...imaj to u vidu...najbolje bi bilo da ti je ta soba gde stavljas spoljnu jedinicu odvojena od ostatka prostora u kome zivite, ako nije izoluj je dobro stirporom...
 
Mena zanima nešto...malo je van teme, ali je ipak vezano za ugradnju klime, pa ako neko ima iskustva, dobro bi mi došlo.
Kupili smo stan, i investitor je već sve ugradio za nameštanje klime, držače za jedinicu spolja, na dobrom mestu (ne smeta, nije na suncu...) Iznutra struju, odvod (za vodu, valjda), samo da se "prikači" aparat... A u oglasima vidim ili da je u cenu uračunata ugradnja klime, ili da ugradnja staje 5-6 hiljada.. Pa sad ne znam koliko se ovaj naš "slučaj" uklapa - da li je to što kod nas treba da se uradi ugradnja, ili ne. Hoće li mi majstor jednostavno reći da je "kod njih cena za ugradnju ta-i-ta", bez obzira šta je kod nas odrađeno ili da kupimo klimu i zovemo električara i gotovo?
I još nešto: ta klima bi trebalo da leti hladi jedno 45 kvadratnih metara stana, a zimi bi bilo zgodno da greje jednu prostoriju od oko 12 kvadratnih metara - da li je to moguće, i kolika njena snaga treba da bude?
 
Poslednja izmena:
Mena zanima nešto...malo je van teme, ali je ipak vezano za ugradnju klime, pa ako neko ima iskustva, dobro bi mi došlo.
Kupili smo stan, i investitor je već sve ugradio za nameštanje klime, držače za jedinicu spolja, na dobrom mestu (ne smeta, nije na suncu...) Iznutra struju, odvod (za vodu, valjda), samo da se "prikači" aparat... A u oglasima vidim ili da je u cenu uračunata ugradnja klime, ili da ugradnja staje 5-6 hiljada.. Pa sad ne znam koliko se ovaj naš "slučaj" uklapa - da li je to što kod nas treba da se uradi ugradnja, ili ne. Hoće li mi majstor jednostavno reći da je "kod njih cena za ugradnju ta-i-ta", bez obzira šta je kod nas odrađeno ili da kupimo klimu i zovemo električara i gotovo?
I još nešto: ta klima bi trebalo da leti hladi jedno 45 kvadratnih metara stana, a zimi bi bilo zgodno da greje jednu prostoriju od oko 12 kvadratnih metara - da li je to moguće, i kolika njena snaga treba da bude?
ipak ce ti naplatiti ugradnju jer i uz sve te pripreme treba ti neko fizikalisanje jer to sa klimom nije plug and play

ne znam za jacinu klime, to pitaj kada budes kupovala klimu... oni znaju sigurno
glupo je da kada kupujes vec klimu uzmes neku slabu, to je bacanje para

ja imam u novom sadu neku mnogo skupu klimu, Fujitsu, ali isto tako dobro hladi ko LG koju imaju moji poznanici
 
Ја већ 6 година имам неку Елит климу.
Дијана, ето, каже да се греје на климу. Ја сам пар пута грејала кад није радило централно и мислим да клима не може да загреје ваљано. Она само загрева ваздух, јако га суши, а чим престане да дува све је опет хладно (мада живим у врло ''ушушканој'' згради са добром изолацијом)...
Бар моје искуство је такво...:confused:

Koristim klimu,kao da je centralno grejanje, ili kao neka druga pec.Znaci, podesim je na 6 sati ujutru,da se upali,a gasim je obicno oko 23 - 24,sve zavisi dokle sedimo.Nocu je ne koristimo,sem kad su teski minusi,pa ostaje da radi.Preko dana nam je temperatura podesena na 22 stepena,i ona pali i gasi,po potrebi.Sto se tice da li i koliko susi vazduh,nista vise od CG.Kod moje keve je centralno,pa drzi one posude sa vodom,okacene o radijator.Inace imam naviku da cesce provetravam prostorije,pa mozda i zbog toga ne osetim da je vazduh suv.Uostalom, kazu da kad se cesce luftira stan,bolje se i zagreva.Eto to je moje neko iskustvo,za sada sasvim o.k.
 
Mena zanima nešto...malo je van teme, ali je ipak vezano za ugradnju klime, pa ako neko ima iskustva, dobro bi mi došlo.
Kupili smo stan, i investitor je već sve ugradio za nameštanje klime, držače za jedinicu spolja, na dobrom mestu (ne smeta, nije na suncu...) Iznutra struju, odvod (za vodu, valjda), samo da se "prikači" aparat... A u oglasima vidim ili da je u cenu uračunata ugradnja klime, ili da ugradnja staje 5-6 hiljada.. Pa sad ne znam koliko se ovaj naš "slučaj" uklapa - da li je to što kod nas treba da se uradi ugradnja, ili ne. Hoće li mi majstor jednostavno reći da je "kod njih cena za ugradnju ta-i-ta", bez obzira šta je kod nas odrađeno ili da kupimo klimu i zovemo električara i gotovo?
I još nešto: ta klima bi trebalo da leti hladi jedno 45 kvadratnih metara stana, a zimi bi bilo zgodno da greje jednu prostoriju od oko 12 kvadratnih metara - da li je to moguće, i kolika njena snaga treba da bude?

U cenu ugradnje je uracunat i materijal-cevi, kablovi, neke standardne duzine oko 2-3m, vi vec imate to ugradjeno, pa obavezno naglasite i pokusajte da vam snize cenu makar za cenu tog materjala...inace pri ugradnji ima i fizikalisanja, a najgore je busenje rupe za te cevi-vama je i to vec uradjeno-naglasite...ide jos i ponjenje freonom, to mora da se uradi posto kad kupite klimu dobijate je bez gasa i kod vas ima jako malo fizikalisanja, samo da se okace spoljna i unutrasnja jedinica...znaci jedino sto vama treba je da se okaci spoljna i unutranja jedinica, povezu sa cevima koje vec postoje, izvakumira sistem i napuni gasom-obavezno naglasite to i pokusajte da snizite cenu...
Sto se tice jacine, ne znam tacno koja snaga je u pitanju al vam je dovoljna dvanestica bilo kog proizvodjaca(raspitajte se u prodavnici, al nemojte uzimati slabiju od dvanestice, nema svrhe, devetka je neosetno jeftinija od dvanestice, a dvanestca ce brze odraditi posao)...
 
Šta je to inverter i koje su mu osobine koje ga razlikuju od drugih klima? Predpostavljam da ima razloga što je skuplji.
stedljiviji je, manje struje trosi, brze postize zadatu temperaturu, radi na nizim spoljnim temperaturama...
kada smo kupovali klimu, razmisljali smo da uzmemo inverter model, ali smo zakljucili da nam se ne isplati - leti nam klima treba samo za nekoliko dana, zimi je grejanje odlicno...pa smo odustali.
 
Na klimama obično piše DC inverter, radi se o tome da taj model klima ima jednosmjerni motor i dc pretvarač koji omogućuje mekan start motora, rad pod promjenjivim opterećenjem, boljim faktorrom snage i zbog ovoga je efikasniji. Grubo se može računati da je odnos termičke i električne energije 3:1 znači ako recimo kažemo da u jednoj prostoriji imamo recimo instalisane uređaje koji odaju npr. 30 kilovata toplinske enrgije, potrebna je klima električne snage 10kW. btu je jedinica britanska termalna jedinica, ako je podjeli sa 4,17 dolazi je do termičke snage. Npr. klima od 19 btu ima oko 4,5kW termički ili oko 1,5 kW električnih. Drugi primjer upotrebe invertoe (po meni pogrešan) odnosi se na sisteme sa izmjenjivačima, tako da nema direktnog mješanja vanjskog i unutrašnjeg vazduha, a vrši se samo dogrijavanje/hlađenje za temperaturnu razliku. Znači ako imam u prostoriji 30 stepeni a želim recimo 18, ako je spoljnja temperatura 16 stepeni ta razlika će se iskoristiti za hlađenje. Problem je što su ovi sistemi skupi.
 
da li se moze spoljna jedinica ugraditi u drugoj sobi gde nema nikoga, zbog sigurnijeg
grejanja zimi?

hvala unapred.

Možeš, ali poboljšanjem uslova rada zimi, biće lošije ljeti. Moguće da će ti u prostoriji biti dosta vruće.
Masovna ugradnja klima uređaja dovodi do velikih problema u električnoj mreži i u principu nisu pogodne za grijanje. Takođe, troškovi grijanja su možda manji samo zbog racionalnije upotrebe, jedine uštede moguće su kod naprednijih sistema.
 

Back
Top