duhovnost
Prikazujem rezultate 1 do 22 od 22

Tema: duhovnost

Zaslužan član Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Question duhovnost

ovom temom bih hteo da bacim jedan drugaciji pogled na pojam duse ..i duhovnosti..i da cujem vasa razmisljanja povodom pogleda..

elem..nauka je danas u velikoj meri objasnila kako funkcionise zivi organizam..medjutim i dan danas se ne zna zasto je organizam ziv? znamo otprilike kako je ziv ali ne znamo sta je sam zivot u stvari..materijali koji se nalaze u coveku npr..hemijski elementi nalaze se i u zemlji..
    biblijski.. covek je stvoren od zemaljskog praha..i bog mu udahnuo zivot..
    moze li dusa oko cije definicije se spore vekovima biti zapravo sam zivot?
    kazemo za neke ljude da su npr umrtveljeni dok za neke druge pak kazemo da su puni zivota..

Zainteresovan član 4thman (avatar)
    Učlanjen
    13.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Podrazumevano Re: duhovnost

hehe navar, za status..

tesko pitanje, a jos sira tema..
    odakle poceti?
    sem da licno ja ne verujem u pojam koji nam serviraju, tj svaki pojam je serviran, tako da, tesko je odluciti koji ti vise odgovara, ili koji ti se vise dopada, pogotovo ako siris znanje i imas otvorene kapacitete i stavove..sad sam jos vise zakomplikovao...

dusa? verujem u istu, verujem da nismo samo telo, zasto? nemam jos pravi odgovor na to..
    mozak? hm, nije dovoljno samo ga imati treba ga i koristiti, jedna od mojih recenica..sta je to? samo sopstveni mehanizam koji nam omogucava elementarne radnje, pokrete, misljenja, emocije, memorije...
    funkcija duse? vazan je aspekat sa koje se posmatra...

odgovor je u mraku...
    ...kako čitaš, tako razumeš...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    19.10.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    31

zanimljiva tema,ali o njoj se moze toliko dugo pisati,misliti,pricati.. ali do odgovora je tako tesko doci...
    mislim,nemoguce za danasnje pojmove. ja bih volela da znam odgovor na to pitanje, jer sam se toliko puta pitala..

Legenda
    Učlanjen
    14.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Navar Pogledaj poruku
    ovom temom bih hteo da bacim jedan drugaciji pogled na pojam duse ..i duhovnosti..i da cujem vasa razmisljanja povodom pogleda..

elem..nauka je danas u velikoj meri objasnila kako funkcionise zivi organizam..medjutim i dan danas se ne zna zasto je organizam ziv? znamo otprilike kako je ziv ali ne znamo sta je sam zivot u stvari..materijali koji se nalaze u coveku npr..hemijski elementi nalaze se i u zemlji..
    kazemo za neke ljude da su npr umrtveljeni dok za neke druge pak kazemo da su puni zivota..
    Dusha je ( po meni, naravno ) svest, tj. deo svesti koji nije povezan sa telom i svetom fizichki. Dusha je svest, koja u odredjenom trenutku moze da napusti telo. Ponekad to uchini na ovom svetu ( astralna projekcija ), ponekad na onom. I uopshte mi ti ne lichi na religiju. Mnogo vishe na asocijaciju. Svet mi mnogo vishe lichi na nivo u Super Mariu Ali, uopshte mi je " dusha " malo nejasna rech, i ne osecam neku potrebu da je definishem.

Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio 4thman Pogledaj poruku
    odgovor je u mraku...
    bas tako..valja zakoraciti u mrak i nepoznato nam..a za to valja pre svega hrabrosti

Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio _Anny_ Pogledaj poruku
    zanimljiva tema,ali o njoj se moze toliko dugo pisati,misliti,pricati.. ali do odgovora je tako tesko doci...
    mislim,nemoguce za danasnje pojmove. ja bih volela da znam odgovor na to pitanje, jer sam se toliko puta pitala..
    ja sam i sam razmislajo godinama o tom pitanju i do cega sam dosao je to moje misljenje da je dusa = sam zivot u nama..m,edjutim to podize veo sa gomile drugih pitanja..sta je sad pa zivot

Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ne_Vazim_Se Pogledaj poruku
    Dusha je ( po meni, naravno ) svest, tj. deo svesti koji nije povezan sa telom i svetom fizichki. Dusha je svest, koja u odredjenom trenutku moze da napusti telo. Ponekad to uchini na ovom svetu ( astralna projekcija ), ponekad na onom. I uopshte mi ti ne lichi na religiju. Mnogo vishe na asocijaciju. Svet mi mnogo vishe lichi na nivo u Super Mariu Ali, uopshte mi je " dusha " malo nejasna rech, i ne osecam neku potrebu da je definishem.
    ljudi u osnovi imaju potrebu za definicijama iz razloga sigurnosti odnosno umanjenja straha..od neceg nedefinisanog..nejasnog..nepoznatog ljudi imaju strah..i to je mozda i najjaci strah coveka..strah od nepoznatog..sabran sa strahom od gubljenja samodefinicije..tj strah od neimanja JA..mislim da je JA covekov najveci ogranicavajuci faktor..a koji je zapravo covek sam sebi nametnuo..

vidjao sam one spektrogramske fotografije ljudi oko kojih se pokazuje oreol..pa kao prosecan covek ima nekoliko milimetara oko tela a recimo majka tereza je imala taj oreol nekih 10 cm oko tela..

Elita
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

na koji ti to zivot u stvari mislis - onaj iz prve polovine posta ili onaj iz druge?

btw - imam nizak pritisak, nisam zivahna, to znaci da nemam dushe.... [IMG]http://www.*********/images/smilies/zvrko.gif[/IMG]

Elita
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

na zivot..zar ima i drugih zivota? kamen npr jel kamen ziv ili je mrtav?
    u prvom dijelu si naveo zivot po biologiji, a u drugom ga izjednacio sa dusom? to su dvije stvari
    jer u prvom slucaju sve sto je zivo, zivo je
    a u drugom, samo ono sto ima dusu, zivo je

uostalom zar se ne kaze za neke ljude da su bezdusnici? zasto se tako kaze za njih?
    eh, to ja pitam tebe
    kad si izjednacio dusu i zivot, ljudi koji "nemaju zivota" dakle nemaju duse
    sto su onda bezdusnici - ljudi u komi?

blah, nego, moze li neko da mi definise tu duhovnost/dusevnost/dusenje, kad smo vec kod toga?

Domaćin
    Učlanjen
    11.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio Ne_Vazim_Se Pogledaj poruku
    Na "crveno" mislim.....postavlja se pitanje..."Da li NIJE....?"....

(A inace temu smatram kao potrebu definisanja.,...zato otvorih "srodnu temu u smislu
    ..granice -horizonti-vidici....)

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Zaslužan član Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    256

Samo cu nabacati moguce uglove....

-kirlijanova fotografija, tj aura i tumacenje preko toka energije
    -vampiri i DNK kompatibilnost, evoluciona sinergija svih zivih C oblika zivota u manjem ili vecem obimu
    -bog ili tela kao obicni generatori energije i puzeve kucice
    -astralna projekcija, duhovi, kvantna psihologija, nematerjalno odrzanje zivotnog etera, sa ili bez razuma....(40 dana je prosecno vreme do kojeg je dusa energetski iscrpljena i nestaje, obicno je prosek 7-10 dana, prelazak u drugo telo, lakse je ako nije telo visokog razuma, jer se treba izboriti sa svescu koja JEDE padobranca dusu......koji bi da ukrade telo ili energiju tela....)
    -epigenetika, sinhro nauke, Mreza,
    -reinkarnacija, tj bozje + duhovi......determinizam i red u duhovnoj teoriji....

Elita
    Učlanjen
    13.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    96

ne razumem se nesto u ove teme ...al palo mi na pamet
    imamo coveka koj je sastavljen od tela ( voda ... ostalo ) i duse
    covek umire ... umiru organski delovi .. tj telo ali sta je sa dusom , razmisljanjima ...
    ni meni nisam jasan

Elita
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

pa zar nije tako? hoces da kazes da i ono sto je nezivo ima dusu?zamena teza ti ne prilici..znaci sve sto je zivo ima dusu..a i recimo uklapa se sa budistickim pojmovima reinkarnacije u recimo nizi oblik zivota..sto bi znacilo da dusa moze da napreduje i nazaduje..iz raznih misljenja sam i izvukao poistovecivanje zivota sa dusom..
    necu da kazem nista, samo pitam o kojoj definiciji zivota se govori na ovoj temi?
    naucnoj ili ciribu-ciriba? pardon, budizam i druge....filozofije
    ne brkaj ih

ljudi u komi su i dalje zivi..zar ne?

a zasto treba neko da ti definise?
    zato sto je tema presiroka tako da Svako govori o svom vidjenu a Niko (u ovom slucaju je bila duznost autora teme da to uradi) nije odredio definiciju niti bar preciznije smjernice teme

Legenda
    Učlanjen
    14.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio vuda Pogledaj poruku
    Na "crveno" mislim.....postavlja se pitanje..."Da li NIJE....?"....

(A inace temu smatram kao potrebu definisanja.,...zato otvorih "srodnu temu u smislu
    ..granice -horizonti-vidici....)
    To pitanje se uvek postavlja Ali, to je moja interna definicija. Kapiram da je to trebalo da znachi " dusha " kao dusha. Ono, umresh, dusha ti ode u raj ili u pakao ili gde vec Blah

Učlanjen
    13.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

bas tako..valja zakoraciti u mrak i nepoznato nam..a za to valja pre svega hrabrosti
    treba i upaliti svecu prvo...sto nije lako..

ili elektricara zvati da nam uvede struju, radi rasvete...

Učlanjen
    13.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    Samo cu nabacati moguce uglove....

-kirlijanova fotografija, tj aura i tumacenje preko toka energije
    -vampiri i DNK kompatibilnost, evoluciona sinergija svih zivih C oblika zivota u manjem ili vecem obimu
    -bog ili tela kao obicni generatori energije i puzeve kucice
    -astralna projekcija, duhovi, kvantna psihologija, nematerjalno odrzanje zivotnog etera, sa ili bez razuma....(40 dana je prosecno vreme do kojeg je dusa energetski iscrpljena i nestaje, obicno je prosek 7-10 dana, prelazak u drugo telo, lakse je ako nije telo visokog razuma, jer se treba izboriti sa svescu koja JEDE padobranca dusu......koji bi da ukrade telo ili energiju tela....)
    -epigenetika, sinhro nauke, Mreza,
    -reinkarnacija, tj bozje + duhovi......determinizam i red u duhovnoj teoriji....
    a mozda samo iluzija naseg uma...sve sto smisli nas um moze da postane i stvarnost...

a dusa..hm..odavno postoji u nama jer mislimo da postoji...

Ističe se louiskrstic (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    73

Ništa nije nedokazivo ili neshvatljivo samo što se za sve ne mogu koristiti istovetne metode. Usput, neophodno je malo strpljenja, malo truda i malo volje da se uloži dovoljno napora da se dodje do odgovarajućeg odgovora i saznanja.
    Reči Duša i duša ne označavaju isto. Kaže se za nekoga da nema dušu ili da je bezdušan (idiomatički) sa značenjem da je bezobziran ili bezosećajan i dovoljno sebičan da ne mari za druge ljude oko sebe. Shvatio sam da ova diskusija nema za cilj raspravljenje o tome već o životu kao suštini i o samoj Duši o kojoj se dosta govori u religijama.
    Kao osnovna jedinka života Duša kreirana je izvan vremena i prostora a onda su kreirani niži svetovi u kojima dominiraju materija, vreme, prostor i energija. Tada je došlo de kreiranja fizičkih tela koja služe nama Dušama kao mehaničke naprave da bismo u ovom svetu kroz iskustva polako ekspandirali svoju svest. Mi kao Duše jesmo savršena ali nerealizovana tvorevina - još uvek suviše sebični, inertni (lenji), nekreativni...U procesu življenja dolazi do laganih promena ka pridobijanju kreativnosti, radnosti, nesebičnosti, mudrosti...Polako se približavamo božanstvenim kvalitetima.
    Duša (ono što je svako od nas) je besmrtna. Ona je nosioc svesti i ta svest o kojoj se ovde govori. Telo samo po sebi (misleći mozak) nema nikakvu sposobnost da misli jer je to organ koji služi samo kao primopredajnik izmedju uma i Tela.
    Um takodje nije u mogućnosti da misli ili preuztima inicijativu jer radi po principu automatizma ili slično kompjuterima. On je posrednik izmedju Duše i tela. U njemu se kreira odašiljanje misli koje inicira Duša. Onako kao što radio antene odašilju radio talase u prostor.
    Dovoljno duhovno razvijena Duša (sa dovoljno ekspandiranom svešću ovlada svojim emocijama, čulima i ostalim pasijama uma) postaje svoj gospodar i uz pomoć sveprisutnog, sveznajućeg i svemogućeg Svetog Duha dovršava svoj razvitak ovde i vraća se nazad, kući, u više čisto duhovne svetove.
    Pitanje je kako sve ovo dokazati?
    Za to se svako sam mora postarati sledjenjem svoje intuicije i svojih noćnih i budnih snova....
    Poslednji put ažurirao/la louiskrstic : 19.10.2008. u 19:14

Elita
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ne govori se ni o jednoj..ja sam temu izlozio bez definicija..postavio sam samo (svoju) pretpostavku da je dusa ono sto je zivot u nama..i uostalom u svim zivim bicima..
    ok, to je sve sto sam htjela da cujem

Elita
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

nah, samo da te navedem da tom jednom recenicom pokazes da ni sam ne znas o cemu pises

Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

i na ovu temu moze lock..zbog neozbiljnosti ucesnika iste

Buduća legenda
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    118

ne znam zasto mi je tesko poverovati u postojanje duse kao necega sto se nalazi u nama, ili u postojanje duse koja oznacava zivot.. sve je u glavi, umu, ono je i nase srce i nasa dusa i logika.. odatle i necije verovanje da dusa je ziva i da je unutar nas.. kao neki vakuum prostor.. kada se kaze za nekoga ko je los covek da "nema dusu" ili, suprotno, za onoga ko je dobar da "ima dusu", na sta se tu, zapravo, misli? ili je neko dobar ili je los.. to je to.. valjda ?

Legenda
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

na ovu temu moze lock..zbog neozbiljnosti ucesnika iste
    u redu
    t.c.

Slične teme