pomoc od gitarista!!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Objasni malo bolje kako ti to skripe zice... Akusticna gitara, elektricna? Obicno skripe one zice koje su nove, cak i pri najmanjim trljanjem necega o njih, npr. trzalicom kad trzas neodsecno ili kad vuces trzalicu preko njih... Cuce se skripa i ako recimo trzas tako da ti trzalica ne pravi prav ugao sa zicama. Skripi i kad prste leve ruke pomeras a ne odlepljujes ih od vrata. Ne znam, to je sve normalno. Ako te nervira, promeni tehniku nekako malo. Objasni malo bolje sta skripi i sta zelis...
 
E, onda nije u redu nesto oko vrata gitare. Ili je kriv sam vrat, ili nije dobar prstohvat (deo gde se ukucavaju pragovi), ili su ti losi pragovi, a mozda su ti zice suvise blizu pragova pa onda kad stisnes ispred 4. praga recimo, zica dokaci i 12. recimo i onda ne moze slobodno da vibrira. A obzirom da je nova gitara i da to nisi primecivao do prekjuce, pretpostavljam da joj se iskrivio vrat. Nisi je lepo ostavljao kad je nisi svirao. Recimo, naslanjao si je vratom, ili si je ostavljao na krevet polozenu a da zice budu gore... Kad odlazes gitaru, vrat mora biti rasterecen. Cak i ako je ne sviras neko duze vreme, ako recimo ides na put, pozeljno je da se skroz opuste zice.
Moj savet ti je da odneses gitaru kod nekog ko se razume vise nego ti pa da on vidi sta je, i onda mozda ponovo da je istonira ako je elektricna, ili da podesi vrat pomocu one sipke unutar vrata. Ako ne zelis, pogledaj sam na koju stranu se iskrivio vrat, pa je onda nasloni namerno tako da se vrat vrati u normalu nekako...
 
E, onda nije u redu nesto oko vrata gitare. Ili je kriv sam vrat, ili nije dobar prstohvat (deo gde se ukucavaju pragovi), ili su ti losi pragovi, a mozda su ti zice suvise blizu pragova pa onda kad stisnes ispred 4. praga recimo, zica dokaci i 12. recimo i onda ne moze slobodno da vibrira. A obzirom da je nova gitara i da to nisi primecivao do prekjuce, pretpostavljam da joj se iskrivio vrat. Nisi je lepo ostavljao kad je nisi svirao. Recimo, naslanjao si je vratom, ili si je ostavljao na krevet polozenu a da zice budu gore... Kad odlazes gitaru, vrat mora biti rasterecen. Cak i ako je ne sviras neko duze vreme, ako recimo ides na put, pozeljno je da se skroz opuste zice.
Moj savet ti je da odneses gitaru kod nekog ko se razume vise nego ti pa da on vidi sta je, i onda mozda ponovo da je istonira ako je elektricna, ili da podesi vrat pomocu one sipke unutar vrata. Ako ne zelis, pogledaj sam na koju stranu se iskrivio vrat, pa je onda nasloni namerno tako da se vrat vrati u normalu nekako...

tacno tako, slazem se sa tobom...
ja sam imao istu situaciju: ostavio gitaru i posle 2 godine uzeo da sviram a ono kantastrofa, vrat kriv kao Drina...
inace ako primetis da je vrat kriv, odnesi ga kod nekoga ko zna da ti ispravi... nece bit ako pre ali bice u stanju sviranja. nadam se da to nije razlog skripe ali ako jeste je.. ga...
sledeci put pazi...
 
a moze li da se vrati u normalu ako ostavljas gitaru tamo da se nakrivi u suprotnom smeru
Pa ne nam koliko je pametno neshto tako , onda opet opterecujesh vrat:neutral:
a moze li da se vrati vrat u normalu

Moze pomocu truss rod-a (ona shipka u vratu shto se imbusom podeshava);)

Ako sam podeshavash sam onda prema uputstvu pogledaj kako i shta treba , pa zavrci shipku , ali ako je prvi put onda najbolje da ti neko pokaze , jer shipka oce da se polomi ako previshe zavrcesh , a onda ode sve u .......
Najbolje da dash nekom ko se razume da ti to opravi
I koju gitaru imash?
 
Poslednja izmena:
E pa kad stavljas gitaru naopacki......
Ne treba ovako
2395816.guitar2.JPG
 
a moze li da se vrati vrat u normalu
Moze se vratiti, a mozda i ne u potpunosti. A ko zna i da li je bio u potpunosti prav i kad si kupio gitaru....


pa ostavim je na pola sata i posle vratim u torbu
ne verujem da se iskrivilo
Kad si kupio gitaru, trebalo je da kupis i stalak za gitaru, on kosta ne vise od 1000 dinara. Vrat se moze iskriviti i kad je gitara u torbi, samo ako trpi opterecenje kao sto sam rekao. Znaci, moras da pazis kako ostavljas gitaru. Tako da sto pre kupi stalak za gitaru. Kad sam kupio prvu gitaru nisam kupio stalak odmah, i imao sam problem koji i ti imas, i onda sam nekoliko noci gitaru ostavljao tako da se ispravi vrat i koliko toliko se ispravio ali ne skroz.


a kako da prepoznam da li je kriv vrat
Uzmi gitaru u ruke, i pogledaj vrat... Ne znam kako bih mogao da ti opisem kako to da izvedes. Kao kad bi uzeo jednu sipku i gledao je nekako da joj od prilike pocetak i kraj budu u istoj pravoj sa pravcem tvog pogleda. Tako uzmi gitaru i gledaj je tako da vidis i gornju i donju kobilicu, ali je okreni tako kao da bi gledao samo 6. zicu. Da vidis da li je linija vrata prava. Kao kad bi nisanio... Probaj nekako.


a moze li da se vrati u normalu ako ostavljas gitaru tamo da se nakrivi u suprotnom smeru
Ja sam tako na svojoj prvoj gitari nesto uspeo, ali ne u potpunosti. Ali ne smeta mi to. Jedino malo zeza 13. prag...


Pa ne znam koliko je pametno neshto tako , onda opet opterecujesh vrat:neutral:

Moze pomocu truss rod-a (ona shipka u vratu shto se imbusom podeshava);)

Ako sam podeshavash sam onda prema uputstvu pogledaj kako i shta treba , pa zavrci shipku , ali ako je prvi put onda najbolje da ti neko pokaze , jer shipka oce da se polomi ako previshe zavrcesh , a onda ode sve u .......
Najbolje da dash nekom ko se razume da ti to opravi
I koju gitaru imash?

Pa, da, nije bas toliko pametno, ja sam imao srece. Tako da je najbolje da uradis ovo sto blackmore95 rece, ali ako nisi imao iskustva sa tim, nemoj sam...
Koju gitaru imas? Ako imas elektricnu sa floyd rose sistemom, onda sve menja stvar...:D
 
ljudi pogledao sam mozda je razlika 2 mm ako dobro mogu da procenim.a da vas pitam mozda su zice problem?

Pa aki menjao debljinu zica , koje si pomenio onda je problem;)
Ako ne onda je do vrata
E sad ja ne verujem da se vrat tek tako da iskriviti , jer kad se meni tako nesto desi ,(da gitaru ostavim nagnutu jedno sat dva) ona deluje rastimano , ali ja uzmem vrat u ruke i polako ga vucem u suprotnom smeru i onda se ispravi , ali je to odstupanje bilo vrlo malo
E sad mozda je to i do kvaliteta gitare(mada moja i nije neki kvalitet), :lol:
I ako mozete da mi objasnite kako moze da se vrat tek tako nepovratno iskrivi:???:
Kostach -
KOJU GITARU IMASH ?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top