Stednja u vreme finansijske krize

xaver

Obećava
Poruka
53
Pozdarv

Zanima mesledece:
Imam orocenu stednju, solidnu sumu, dovoljnu da se zabrinem
Banka je Agrobanka, vlasnik je drzava Srbija sa 35-36%
Cujem da nasa Narodna Banka garantuje za stednje do 3000eur ili slicno.

Koji su moguci scenariji?
Kapiram da ne bi trebalo da stednja bude ugrozena, moguce da kupovna moc eur-a padne zbog porasta cena robe siroke potrosnje.

Ne poznajem ekonomiju bas nesto mnogo pa ako neko zna, neka mi cisto objasni sta moze da se desi ukoliko kriza postane ozbiljna

hvala
 
Mani se banaka, Vidiš kako prođoše Ameri i svi ovi koji su se uzdali u njihov finansijski sistem. Ja sam od skoro u fazonu, samo polise životnog osiguranja, pa nisu strendžosi glupi, imaju ih i po nekoliko, Posebno Austrijanci, Nemci, Švajcarci... Rate odrediš sam, koliko ti guber, što bi rekli naši stari.
 
au brate... sa srecom... mozes dobro da najebes, nego pravac u banku, razroci to sto imas, raskini ugovor pod uslovom da mozes i ako imas nekoga u insotranstvu, prebacuj pare njima na racun... to ti je najsigurnije da se ne petljas po Srbiji sa kesom...
iskreno ti zelim srecju i nadam se da ces izvuci svoj novac

koliko sam nacuo u CG je zabranjeno podizanje novca, zna li neko nesto o tome?
 
ma najjednostavnije je reci: "ok, cuo sam da su banke u krizi, odoh odmah da povucem novac"
Kad ljudi 100 puta kazu da je stednja stabilna, to je slabije nego kad neko kaze da mu je neko reko da nije...

Ja bas citam i pratim. Ono sto je prilicno izvesno je da je Srbija u zaista dobrom polozaju kad je stabilnost banaka u pitanju. Depoziti su veliki.

Sto se stednje tice sad su kamate 9% i jos ako NB ukine ili prepolovi porez na prihod od kamata to ce realno biti izuzetna kamata.

Ja licno iz svega sto sam video, u Srbiji uopste nije ugrozena stednja ali ono sto je problem to je nepredvidljivo ponasanje naroda.
Cuo sam da je bio slucaj da ljudi dizu svoje vrednosti koje su u privatnim sefovima ! sto je potpuni apsurd ali eto tako je stanje svesti kad dodje kriza.

Mislim da bi NB malo agresivnije trebala d poradi na sprecavanju panike jer ovaj put nema svrhe za tim. Depoziti nece nestati a i onaj ko podigne eur i cuva ih kuci nije mnogo uradio jer ce eventualni skok cena robe siroke potrosnje umanjiti potencijal tih eur-a gde god oni stajali.

Mislim da ljudi ne shvataju mehanizam i prirodu ove krize. Za mnoge ovde kad se spomene finansijska kriza oni zamisle situacije koje su vidjene pocetkom 90-tih, sto je apsolutno nemoguce u danasnjoj sitaciji.

Jedino bih mogao da shvati nekoga ko dize eure sa stednje i kupuje stan ili nesto od strateske vrednosti.


Ne bi bilo lose da NB recimo redovno obavestava narod putem medija o udelu podignute stednje i depozita. Koliko sam ja uspeo da vidim udeo stednje podignute u ovom periodu od pocetka oktobra je manja od 1% sto bi svakako trebalo da bude dovoljno smirujuce za sve koji razmisljaju i plase se za svoju stednju
 
Poslednja izmena:
Recimo meni, uskoro ekonomisti nadam se, je ne pojmljivo da mi novac stoji u banci... ja gotovo da nikad nemam kesa, jer mi je novac uvek ulzoen u nesto i uvek kruzi...

trenutno, najbolja investicija su ti nekretnine ili placevi i najstabilnija

znas li da 95% banaka u Srbiji posluju kao zasebna pravna lica? to znaci da Raiffeisen banka u Austriji i RB banka u Srbiji nisu iste... i da na celu njih stoje nasi ljudi..

Pazi dalje, drzava Srbija koja drzi vestacki kurs Evru, cija je prozivodnja na nuli i od stranih ulaganja nema nista sem tih banaka i onda kao jedna Amerika i jedna Nemacka su u krizi, a Srbija nije... pa i nije, ona je stalno u krizi nikad nije ni izlazila iz nje
 
jbmlga ... ne znam

po sadasnjim uslovima (u Agrobanci recimo) 90.000eur orocenih na 3 meseca po kamati od 9%(god.nivo) donose ~550eur mesecno, ako NB ukine poerz na stednju onda i preko 675eur

nije malo..

gledam neke podatke iz BiH ...tamo kao panika ...podignuto 2% devizne stednje a ljudi panice.
bez potrebe
 
au brate... sa srecom... mozes dobro da najebes, nego pravac u banku, razroci to sto imas, raskini ugovor pod uslovom da mozes i ako imas nekoga u insotranstvu, prebacuj pare njima na racun... to ti je najsigurnije da se ne petljas po Srbiji sa kesom...
iskreno ti zelim srecju i nadam se da ces izvuci svoj novac

koliko sam nacuo u CG je zabranjeno podizanje novca, zna li neko nesto o tome?

Za CG nemam pojma. A što msiliš da su polise ista sumnjiva rabota sa bankama?
 
au brate... sa srecom... mozes dobro da najebes, nego pravac u banku, razroci to sto imas, raskini ugovor pod uslovom da mozes i ako imas nekoga u insotranstvu, prebacuj pare njima na racun... to ti je najsigurnije da se ne petljas po Srbiji sa kesom...
iskreno ti zelim srecju i nadam se da ces izvuci svoj novac

koliko sam nacuo u CG je zabranjeno podizanje novca, zna li neko nesto o tome?


Pažljivo to sa stranim bankama, juče sretoh bivšu komšinicu, kaže propalo joj 40 000 evra, uložila u neku nemačku banku, sinu za dobrovoljnu penziju, pa banka propala... Nije sama banka bila nela nepoštena, ali slaba procena... oni te fondove uvećavaju na taj način, što ih ulažu u bezbedne poslove, a ovi uložili u američki...i pukli. Sada korisnici, naravno, tuže banku, i samo se uzdaju u Merkelovu, koja je rekla da država neće dozvoliti da banke propadaju...tuga.
 
jbmlga ... ne znam

po sadasnjim uslovima (u Agrobanci recimo) 90.000eur orocenih na 3 meseca po kamati od 9%(god.nivo) donose ~550eur mesecno, ako NB ukine poerz na stednju onda i preko 675eur

nije malo..

gledam neke podatke iz BiH ...tamo kao panika ...podignuto 2% devizne stednje a ljudi panice.
bez potrebe

Potpuno si u pravu, panice ljudi bez veze, meni je kum direktor banke i malo sam
pricao sa njim o stednji. Garantuje da su kod nas banke sigurne za stednju.
 
upravo sad htedoh da citiram Merkelovu koja je garantovala uloge do 200.000eur ako se ne varama tako da mislim da za njih nema zime


Pa, uplašili se ljudi... Kod nas je ljudima svašta ispropadalo, malo su iskusniji po tom pitanju od ostalih Evropljana, "koga zmija ujede i guštera se boji", ali prate šta se dešava, slušaju sve o zbivanjima tamo, i šta Merkelova govori... i nadaju se da neće i ovo izgubiti.
 
pazi....
postoje pravila igre kad su banke u pitanju. Novac nije 100% ni kad je kod tebe nije ni 100% siguran kad je u bankama

Kriza koju mi prizivamo (kriza iz 90-tih) i ova sad kriza nemaju nikakve veze
Svaka kriza ima svoje razloge i mehanizam i ima potencijale opasnosti. Mislim da ovde malo ko razume sta je TACNO opasnost ovde.

Ja mislim da je najvca opasnost po ljude koji su uzeli variabilje stambene kredite, i ljude koji tek misle da uzmu kredite.
Ako bi gledali analogiju krize iz amerike ovde bi znaci trebalo da krediti porastu pa da ljudi koji su kupili stanove ne mogu vise da placaju rate pa ti stanovi odu na trziste PA DA ONDA NEMA KO DA IH KUPI sto mislim da je potpuno nemoguce. Ovde je idelje trziste stanova razvijeno pa nema sanse da banke ne bi mogle da te stanove prodaju.

Znaci taj model krize je iskljucen.

Sto se stednje tice (neka me neko ispravi ako gresim):
Taj novac ne moze da nestane!, moze da se desi da banka bankrotira ali to bi moralo da bude psoledica loseg poslovanja...ali stasto bi to odjednom bio slucaj?

jedina kriza koja je moguca ovde je da ljudi iz umisljene panike izpodizu stednju i tako ostete ili blokiraju bankarski sektor jer banke ne mogu da funkcionisu bez depozita. Sto vise budu dizali stedju to ce biti gore na trzistu kredita.

..ako vec nisi znao kako funkcionise bankarstvo u trenutku kad si stavio stedju....sto si je uopste i stavljao?

"Banke su nesigurne!" ... zbog cega? (objasnjenje)...sta moze da se desi?



Ja koliko znam, kad odneses 10.000eur na stednju, banka salje 4.000eur od toga u NB kao depozit te banke i kao osiguranje te stednje. Znaci NB drzi 40% sve stednje.

To znaci da ako SVI koji imaju stednju simultano odu da je podignu tu stednju, banke nece moci da im isplate, moci ce samo 40% od njih da podmire. I to je normalno. Na zapadu nema toliko stednje pa su depoziti kako gde ali uglavnom mnogo manji od tih 40%
Ti 40% sto stoji u NB ne moze da se trosi u druge svrhe.
Onih 60% banka ulaze, dobri delom su to podloge za izdavanje kredita gradjanima ili privredi.

u ono vreme 90-tih banke su bile u vlasnistvu drzave i drzava je vremenom kako je upadala dublje i dublje u krizu pocela da trosi stednju gradjana.


Sto se tih garancija tice....sta biva ako recimo stvarno sve pukne, drzava svakom vrati ono sto garantuje...neka je 3.000, znaci ja imam 10.000 drzava mi da 3.000 ... sta biva sa onih 7.000 i to bi morlo da bude obaveza drzave ?
 
Poslednja izmena:
za polise osiguranja ne znam, nemam predstavu kako to funkcionise i nisam rekao da su sumnjivi, bilo bi lepo da neko objasni kako to sa polisama funkcionise :)

Pazi sad. Ja sam ti nova u tim vodama, ali kad me nešto zainteresuje, onda se raspitam do sitnih crevca. Teško kapiram, al kad ukapiraaaam : ) Dakle, suština je da ti utvrđuješ ratu i određuješ ko će biti osoba koja dobija sumu na koju kupuješ životno osiguranje. Ja sam se životno osigurala, a za osobe kojima se isplaćuje ostvarena dobit sam odredila moju decu. Mi se još uvek nešto mreškamo i nećkamo i imamo nekakve predrasude kada je osiguranje u pitanju, a Austrijanci, Nemci, Švajcarci... imaju po više polisa. Uglavnom, evo šta je suština: u slučaju prirodne smrti isplaćuje se ugovorena osigurana suma + do tada ostvarena dobit, a u slučaju smrti usled nesrećnog slučaja isplaćuju se DVE osigurane sume + do tada ostvarena dobit. Naravno, svi maštamo da poživimo, pa je životno osiguranje i u tom smislu odličan vid štednje jer po isteku trajanja osiguranja, dakle uzeo si osiguranje do svoje 65. godine i Bogu hvala živ si i zdrav, isplaćuje ti se ugovorena osigurana suma + CELOKUPNA ostvarena dobit – dakle više od onoga što si uplaćivao i to više od svake bančine kamate. Sad mogu i da izračuinam, al bolje to pitaj u konkretnoj osiguravajućoj kući za koju se odlučiš. Pri tom, možeš i da prekineš i pre te 65. godine i da uzmeš svoj štek plus takođe dobit, doduše nešto umanjena. Dobit, koliko sam ukapirala, zavisi od visine osigurane sume i dužine trajanja osiguranja.
Kada istekne ugovor (dakle, napunio si 65 godina), biraš kako želiš da dobiješ svoj novac – kao mesečnu ratu ili odjednom. Možeš čak da kažeš i ovako „želim da mi sve isplatite u roku od 2 godine u jednakim ratama“ a možeš da kažeš ovako „hoću da mi dajete 100 eura mesečno, pa dok traje“. Mnogo mi se đa.:super:
 
zvuci primamljivo, a sta se desava u koliko meni zatreba novac? da li imam mogucnost podizanja i pre isteka ugovora a ziv sam i zdrav?
To je trebalo da pročitaš u ugovoru pre nego što si ga potpisao.
@tema
MERE VLADE ZA SIGURNOST GRAĐANA I PRIVREDE

17:43 BEOGRAD, 20. oktobra (Tanjug) - Vlada Srbije povećaće sumu za osiguranje štednih uloga u bankama sa sadašnjih 3.000 evra na 50.000 evra, a u narednim godinama ukoliko bude potrebe i na 100.000 evra, izjavio je danas premijer Mirko Cvetković.
 
zvuci primamljivo, a sta se desava u koliko meni zatreba novac? da li imam mogucnost podizanja i pre isteka ugovora a ziv sam i zdrav?

Zavisi u kom trenutku si živ i zdrav : )
Šalim se, ima "trenutaka", tokom mislim prve dve godine, kada je to neisplativo, ali po isteku određenog roka, možeš podići svoj novac uvek, ali je manja dobit. Kako sad već ulazimo u cifre, najbolje da to pitaš odgovarajuću osiguravajuću kuću. Ali, ono što su meni rekli i objasnili, da sad ne koristim ovaj prostor za reklamu, ja sam stvarno zadovoljna i ozbiljno se nosim mišlju da kupim još jednu polisu. Jeftinije od akcija, a ne moram da drhtim šta se dešava na berzi.
 
bio sam danas u AgroBanci, bas sam pitao kako sad stoje stvari sa kamatama i pitam zenu oko stednje. Kaze da i oni koji su prosle nedelje podigli novac sad vracaju a ima mnogo nove stednje zbog ovih novih povoljnih kamata.


a ovo za garancije Vlade Srbije na 50.000eur....to mi deluje kao ona scena iz "ko to tamo peva" kad onaj kaze "Ma ko je bre sirotinja?!. Daj 5 karata!!!"
 
bio sam danas u AgroBanci, bas sam pitao kako sad stoje stvari sa kamatama i pitam zenu oko stednje. Kaze da i oni koji su prosle nedelje podigli novac sad vracaju a ima mnogo nove stednje zbog ovih novih povoljnih kamata.


a ovo za garancije Vlade Srbije na 50.000eur....to mi deluje kao ona scena iz "ko to tamo peva" kad onaj kaze "Ma ko je bre sirotinja?!. Daj 5 karata!!!"

Povoljne kamate? Ne razumem tu narodsku naivu! ko je još u Srbiji nešto dobio za poslednjih pola veka, a da to nije posle troduplo platio!
 
jbmlga ... ne znam

po sadasnjim uslovima (u Agrobanci recimo) 90.000eur orocenih na 3 meseca po kamati od 9%(god.nivo) donose ~550eur mesecno, ako NB ukine poerz na stednju onda i preko 675eur

nije malo..

gledam neke podatke iz BiH ...tamo kao panika ...podignuto 2% devizne stednje a ljudi panice.
bez potrebe

Хехе интересантно, ево сад ћу да узмем ових мојих тричавих деведесетак иљада еуреа и правац банка....
 
Banke nisu jedini ali su svakako najsigurniji vid stednje! Pogotovo u sadasnjoj situaciji kada drzava garantuje dopozite do 50k e nema o cemu da brine! Ko iole poznaje investiciono bankarstvo potvrdice da je ono sto obezbedjuje drzava najsigurnije (a uvek sa najmanjim prinosom). U sadasnjoj situaciji preporujujem orocenje u Metals banci na decijoj stednji 11% i bog da ga vidi!
 

Back
Top