Ponovni Isusov dolazak?

Weißenberg

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
194
Iz istorije znam da je hrišćanska crkva pred 1000. godinu naše ere širila masovnu histeriju kako se približava takozvani sudnji dan, odnosno novi Hristov dolazak, jer je tobože negde Isus Hrist rekao «kako će ovaj svet postojati 1000 godina». Ljudi nisu znali 1000 godina od kada, pa su mislili na 1000. godinu, neki na 1033. itd. Ali ništa od toga. Ta godina je došla i prošla, a 1054. jedinstvena hrišćanska crkva se podelila.

Krajem 90-tih godina prošlog veka, pa i mnogo pre toga, imao sam prilike da u raznovrsnoj hrišćanskoj literaturi pročitam slične stvari. Ovaj put nije više bilo jedne crkve, već sve hrišćanske crkve zajedno širile su masovnu histeriju da će se baš 1999. godine dogoditi ponovni Hristov dolazak. U tome su najviše prednjačili protestanti, izdvojio bih adventiste (oni su govorili baš o 1999.) i Jehovine svedoke (oni su to propovedali malo prikrivenije), jer je tobože negde Isus Hrist rekao «kako će ovaj svet postojati 1000 i nešto godina». Ušli smo u novi vek i novi milenijum i sve hrišćanske crkve ispale su smešne.

Da se osvrnem malo i na Jehovine svedoke. Tu judeohrišćansku sektu osnovao je 1879. iluminat i pedofil Čarls Tejz Rasel, po nalogu iluminata, da ispuni jedno od «proročanstava» iz «Otkrovenja» gde se kaže da će se pre Armagedona reč božja (misli se na Bibliju) propovedati svim narodima. Oni danas idu čak i kajacima do nekih nedostupnih predela na Grenlandu da bi Eskimima propovedali svoju religiju i tako ispunili proročanstvo. E,sad, oni imaju interesantnu priču koja ih dovodi u «tačnu godinu» koju je Isus «prorekao» svojom «čuvenom rečenicom» da će «ovaj svet postojati 1000 i nešto godina – 1914. Kad su Vavilonci 607. godine pre nove ere razorili Jerusalim, prorok Danilo rekao je da počinju takozvana „vremena paganaca” koja treba da traju „sedam vremena”, što iznosi 2520 dana. 1260 dana jesu „tri i po vremena” i taj se podatak nalazi u dvanaestom poglavlju „Otkrovenja”, u četrnaestom stihu. Za toliko malo vremena ništa se značajno nije dogodilo i bilo je jasno da je značenje Danilovog proročanstva simbolično i da se zapravo misli na 2520 godina. Toliko godina nakon 607. godine pre naše ere pada u godinu 1914, kada je počeo Prvi svetski rat. Armagedon je trebalo da nastupi kad izumru svi oni ljudi koji su videli događaje iz te godine ili u najmanju ruku generacija rođena 1914. U Bosni je 1914. sve i počelo: atentat u Sarajevu, pa Prvi svetski rat... Znamo da je svet počeo naglo da se razvija i napreduje posle tog rata: nauka i tehnologija; broj stanovnika se za tri decenije gotovo udvostručio; pa Drugi svetski rat i nuklearna era; pa kosmičko doba i čovek u svemiru; pa skoro pet i po milijardi stanovnika na našoj planeti kad je okončan rat u Bosni... Krug je bio zatvoren: tamo gde je počelo, tamo se i završilo. Njihovi časopisi su decenijama dizali galamu kako će se Armagedon dogoditi:

1. pre nego što izumre generacija ljudi koja je videla događaje iz 1914. godine;

2. pre nego što izumre generacija ljudi koja je rođena 1914. godine;

3. od 1995. godine, kada se završio rat u Bosni, jer kako su oni mislili da se krug zatvara i da se završava tamo gde je i počelo 1914, kažu da samo što nije nastupio.

Ali ništa se nije dogodilo (niti će se dogoditi).

Meni kao nehrišćaninu, ujedno čoveku koji istražuje religiju, a bez namere da ikoga uvredim, nije jasno koga sve te crkve majmunišu. Da li ljudi koji vode crkve misle, i računaju na to, da su njihovi vernici kratkovidi i ljudi slabog pamćenja? Jedan sam od onih koji ne veruje ni u šta, jer pouzdano znam neke stvari, ali smatram da čovek koji veruje, i čije verovanje poštujem, treba ipak da uvidi ovakve stvari; jer biti vernik nije isto što i biti lakoveran.

Čovečanstvo je ušlo u novi milenijum sa desetinama hrišćanskih crkvama i jakom tendencijom dalje podele. Hrišćanski kalendar i pagansko sujeverje nemaju sa prirodom i prirodnim zakonima ama baš nikakve veze.

Godine 2001. ili 2002. pročitao sam u «Svetosavskom zvoncu», časopisu koji izdaje Srpska pravoslavna crkva, da će «se Isus Hrist pojaviti negde pred kraj 2999. godine». (!!!) Odlično se sećam da je moja baba Crnogorka dok je bila živa redovno čitala taj časopis 70-tih i 80-tih godina prošlog veka i još bolje se sećam da sam u mnogim brojevima tog časopisa pročitao da će se to dogoditi negde pred kraj 1999. godine. (!!!) Šta sve ovo znači?

Zbog vremena i prostora ne bih komentarisao katoličke i protestantske časopise slične sadržine, na koje sam takođe naišao.

Sada se samo po sebi nameće sledeće racionalno pitanje: da li sve hrišćanske crkve, po dogovoru, svesno pomeraju Isusov ponovni dolazak sa 1999. na 2999. godinu samo zato da bi jadni ljudski rod (odnosno jedan njegov deo) još hiljadu godina verovao u Isusa Hrista?! Mnogo Amerikanaca i stanovnika Zapadne Evrope ispisalo se iz svojih crkava upravo iz ovih razloga negde na prelazu milenijuma. Zašto bi pametni ljudi plaćali članarinu nekoj hrišćanskoj crkvi i redovno joj slali dobrovoljne priloge (od čega sveštenici i propovednici sasvim solidno mogu da žive), ako im ta crkva ništa ne znači – i još ih namerno laže?

Nedavno sam na kanalu National geographic gledao jednu naučnu emisiju o trudnoćama i porođajima kod ljudi i ostalih sisara, i prvi put u životu video kako se žena porađa. Verujte mi da sam se zgrozio i da od tada ne vidim ništa sveto u činu rađanja. Objektivno, može se videti samo prljavština, bez izuzetka, i kod ljudi i kod ostalih životinja sličnih ljudima.

Isus Hrist je na ovaj svet došao iz majčine utrobe, baš kao i svako od nas, živeo je negde između 2. godine pre naše ere i 33. godine naše ere, i budite sigurni (osim što se od tada mogao više puta reinkarnirati, i bez sumnje i jeste) da pošto nije ponovo došao među ljude 999. i 1999. godine, neće doći ni 2999. niti ikada više...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nedavno sam na kanalu National geographic gledao jednu naučnu emisiju o trudnoćama i porođajima kod ljudi i ostalih sisara, i prvi put u životu video kako se žena porađa. Verujte mi da sam se zgrozio i da od tada ne vidim ništa sveto u činu rađanja. Objektivno, može se videti samo prljavština, bez izuzetka, i kod ljudi i kod ostalih životinja sličnih ljudima.

Isus Hrist je na ovaj svet došao iz prljave majčine utrobe, baš kao i svako od nas, živeo je negde između 2. godine pre naše ere i 33. godine naše ere, i budite sigurni (osim što se od tada mogao više puta reinkarnirati, i bez sumnje i jeste) da pošto nije ponovo došao među ljude 999. i 1999. godine, neće doći ni 2999. niti ikada više...

Da li si ti normalan? A iz cije si ti utrobe izasao...
 
Da, ti znas sta Jehovini svedoci veruju :roll: ok to je tvoja interpretacija al nije sve tako... :mrgreen:

Nego ovako... :)
Drugi Hristov dolazak ili prisustvo (parusija) i jeste od 1914 god kad je Hrist postao Kralj Bozje nebeske vladavine Bozjeg Kraljevstva ...

Znaci to je taj drugi Hristov dolazak... 1914. god., koji je nevidljiv za nase oci sto je i proreceno da ce njegov dolazak takav biti..... Nije se valjda ocekivalo da ce opet doci na zemlju :eek: On je bio na zermlji da bi dao svoj zivot kao otkupnu zrtvu i to je ucinjeno i vise nece nikad imati tu potrebu...
Jer on je duhovno bice , Bozji sin... i njegovo je mesto na nebesima kod Boga, svog Oca...

A Armagedon predstoji i to u bliskoj buducnosti... naravno da nije bio jer i nije trebao biti do sada... nisu bila ispunjena sva prorocanstva ...

Ionako prema Danilovom prorocanstvu treba da se ispuni izlazak Severnog kralja koji ce se suprotstaviti juznom kralju koji je trenutno Anglo Amerika... a vidimo prema dogadjajima u svetu da se to vec zbiva.. da Amerika slabi... samo sto jos ne vidimo ko je taj Severni kralj iako on VEC postoji... samo se ne vidi njegov identitet.. Ali on JE VEC IZASAO, samo se nezna njegov identitet...i...

A takodje znak da je kraj blizu bice i pad religije sto je proreceno prema Otkrivenju... pad Vavilona Velikog koji predocava svetsko carstvo krive religije...
Pa tek onda predstoji Sudnji dan i Armagedon...

eto
treptrep2-1.gif


pozz
 
Weißenberg - Sada se samo po sebi nameće sledeće racionalno pitanje: da li sve hrišćanske crkve, po dogovoru, svesno pomeraju Isusov ponovni dolazak (...)
Ma nije to, nego tu ima neka caka u njhovim odnosima sa Duhom svetim, a možda i nešto ne štima i uopšte na relaciji Sin - Duh.., ja sam uvjeren da Crkve s tim ne bi sigurno svjesno manipulisale (to uostalom uopšte nije njihov stil), uvjeren sam da je i njima zbog tog prolongiranja izuzetno neugodno :rumenko:.
 
Iz istorije znam da je hrišćanska crkva pred 1000. godinu naše ere širila masovnu histeriju kako se približava takozvani sudnji dan, odnosno novi Hristov dolazak, jer je tobože negde Isus Hrist rekao «kako će ovaj svet postojati 1000 godina». Ljudi nisu znali 1000 godina od kada, pa su mislili na 1000. godinu, neki na 1033. itd. Ali ništa od toga. Ta godina je došla i prošla, a 1054. jedinstvena hrišćanska crkva se podelila.

Krajem 90-tih godina prošlog veka, pa i mnogo pre toga, imao sam prilike da u raznovrsnoj hrišćanskoj literaturi pročitam slične stvari. Ovaj put nije više bilo jedne crkve, već sve hrišćanske crkve zajedno širile su masovnu histeriju da će se baš 1999. godine dogoditi ponovni Hristov dolazak. U tome su najviše prednjačili protestanti, izdvojio bih adventiste (oni su govorili baš o 1999.) i Jehovine svedoke (oni su to propovedali malo prikrivenije), jer je tobože negde Isus Hrist rekao «kako će ovaj svet postojati 1000 i nešto godina». Ušli smo u novi vek i novi milenijum i sve hrišćanske crkve ispale su smešne.

Da se osvrnem malo i na Jehovine svedoke. Tu judeohrišćansku sektu osnovao je 1879. iluminat i pedofil Čarls Tejz Rasel, po nalogu iluminata, da ispuni jedno od «proročanstava» iz «Otkrovenja» gde se kaže da će se pre Armagedona reč božja (misli se na Bibliju) propovedati svim narodima. Oni danas idu čak i kajacima do nekih nedostupnih predela na Grenlandu da bi Eskimima propovedali svoju religiju i tako ispunili proročanstvo. E,sad, oni imaju interesantnu priču koja ih dovodi u «tačnu godinu» koju je Isus «prorekao» svojom «čuvenom rečenicom» da će «ovaj svet postojati 1000 i nešto godina – 1914. Kad su Vavilonci 607. godine pre nove ere razorili Jerusalim, prorok Danilo rekao je da počinju takozvana „vremena paganaca” koja treba da traju „sedam vremena”, što iznosi 2520 dana. 1260 dana jesu „tri i po vremena” i taj se podatak nalazi u dvanaestom poglavlju „Otkrovenja”, u četrnaestom stihu. Za toliko malo vremena ništa se značajno nije dogodilo i bilo je jasno da je značenje Danilovog proročanstva simbolično i da se zapravo misli na 2520 godina. Toliko godina nakon 607. godine pre naše ere pada u godinu 1914, kada je počeo Prvi svetski rat. Armagedon je trebalo da nastupi kad izumru svi oni ljudi koji su videli događaje iz te godine ili u najmanju ruku generacija rođena 1914. U Bosni je 1914. sve i počelo: atentat u Sarajevu, pa Prvi svetski rat... Znamo da je svet počeo naglo da se razvija i napreduje posle tog rata: nauka i tehnologija; broj stanovnika se za tri decenije gotovo udvostručio; pa Drugi svetski rat i nuklearna era; pa kosmičko doba i čovek u svemiru; pa skoro pet i po milijardi stanovnika na našoj planeti kad je okončan rat u Bosni... Krug je bio zatvoren: tamo gde je počelo, tamo se i završilo. Njihovi časopisi su decenijama dizali galamu kako će se Armagedon dogoditi:

1. pre nego što izumre generacija ljudi koja je videla događaje iz 1914. godine;

2. pre nego što izumre generacija ljudi koja je rođena 1914. godine;

3. od 1995. godine, kada se završio rat u Bosni, jer kako su oni mislili da se krug zatvara i da se završava tamo gde je i počelo 1914, kažu da samo što nije nastupio.

Ali ništa se nije dogodilo (niti će se dogoditi).

Meni kao nehrišćaninu, ujedno čoveku koji istražuje religiju, a bez namere da ikoga uvredim, nije jasno koga sve te crkve majmunišu. Da li ljudi koji vode crkve misle, i računaju na to, da su njihovi vernici kratkovidi i ljudi slabog pamćenja? Jedan sam od onih koji ne veruje ni u šta, jer pouzdano znam neke stvari, ali smatram da čovek koji veruje, i čije verovanje poštujem, treba ipak da uvidi ovakve stvari; jer biti vernik nije isto što i biti lakoveran.

Čovečanstvo je ušlo u novi milenijum sa desetinama hrišćanskih crkvama i jakom tendencijom dalje podele. Hrišćanski kalendar i pagansko sujeverje nemaju sa prirodom i prirodnim zakonima ama baš nikakve veze.

Godine 2001. ili 2002. pročitao sam u «Svetosavskom zvoncu», časopisu koji izdaje Srpska pravoslavna crkva, da će «se Isus Hrist pojaviti negde pred kraj 2999. godine». (!!!) Odlično se sećam da je moja baba Crnogorka dok je bila živa redovno čitala taj časopis 70-tih i 80-tih godina prošlog veka i još bolje se sećam da sam u mnogim brojevima tog časopisa pročitao da će se to dogoditi negde pred kraj 1999. godine. (!!!) Šta sve ovo znači?

Zbog vremena i prostora ne bih komentarisao katoličke i protestantske časopise slične sadržine, na koje sam takođe naišao.

Sada se samo po sebi nameće sledeće racionalno pitanje: da li sve hrišćanske crkve, po dogovoru, svesno pomeraju Isusov ponovni dolazak sa 1999. na 2999. godinu samo zato da bi jadni ljudski rod (odnosno jedan njegov deo) još hiljadu godina verovao u Isusa Hrista?! Mnogo Amerikanaca i stanovnika Zapadne Evrope ispisalo se iz svojih crkava upravo iz ovih razloga negde na prelazu milenijuma. Zašto bi pametni ljudi plaćali članarinu nekoj hrišćanskoj crkvi i redovno joj slali dobrovoljne priloge (od čega sveštenici i propovednici sasvim solidno mogu da žive), ako im ta crkva ništa ne znači – i još ih namerno laže?

Nedavno sam na kanalu National geographic gledao jednu naučnu emisiju o trudnoćama i porođajima kod ljudi i ostalih sisara, i prvi put u životu video kako se žena porađa. Verujte mi da sam se zgrozio i da od tada ne vidim ništa sveto u činu rađanja. Objektivno, može se videti samo prljavština, bez izuzetka, i kod ljudi i kod ostalih životinja sličnih ljudima.

Isus Hrist je na ovaj svet došao iz prljave majčine utrobe, baš kao i svako od nas, živeo je negde između 2. godine pre naše ere i 33. godine naše ere, i budite sigurni (osim što se od tada mogao više puta reinkarnirati, i bez sumnje i jeste) da pošto nije ponovo došao među ljude 999. i 1999. godine, neće doći ni 2999. niti ikada više...



A,nije uopste jednostavno dati na ovo pitanje odgovor.Pre svega da se izjasnim da ja verujem u Isusa Hrista i da se toga ne bih odrekao.Ali,ne verujem da ce bukvalno doci "SUDNJI DAN" nego ce se ljudi medjusobno poubijati u vremenskom kontinuitetu,mada se i dvoumim da ce se istopiti severni i juzni pol i da ce to staviti tacku svemu postojecim na zemlji.Ako nece biti ni rat ni poplava bice nesto jos gore , izazvano ljudskom ne paznjom ili ne znanjem , a to je radiacija . Ne mislim na radiacije nastale mobilnim telefonima i slicnim slabijim radijacijama nego na ogromne eksplozije i na te posledice
 
Prosvetljeni ucitelji kada umru odnosno napuste fizicko telo, jos uvek ostaju na zemlji, oni nikad ne odlaze, zauvek ostaju prisutni na zemlji za one koji hoce da ih vide svojim unutrasnjim vidom.

To da je hrist otisao "negde" je cista laz, izmisljena samo da bi prouzrokovala strah kod duhovno neobrazovane mase.
 
A,nije uopste jednostavno dati na ovo pitanje odgovor.Pre svega da se izjasnim da ja verujem u Isusa Hrista i da se toga ne bih odrekao.Ali,ne verujem da ce bukvalno doci "SUDNJI DAN" nego ce se ljudi medjusobno poubijati u vremenskom kontinuitetu,mada se i dvoumim da ce se istopiti severni i juzni pol i da ce to staviti tacku svemu postojecim na zemlji.Ako nece biti ni rat ni poplava bice nesto jos gore , izazvano ljudskom ne paznjom ili ne znanjem , a to je radiacija . Ne mislim na radiacije nastale mobilnim telefonima i slicnim slabijim radijacijama nego na ogromne eksplozije i na te posledice

Uupss...tek sad vidim da si dao konacno smislen odgovor na temu drugog Hristovog dolaska...:worth:
 
meni je bilo potrebno malo vremena da napisem jedan post sa smislom , dok je tebi trebalo jos manje da napises dva beznacajna ,cisto da bi ti se povecao broj napisanih poruka,sto ti je ocigledno cilj cim posecujes ovu temu i ostavljas neprikladne odgovore
 
Kraj covekove vrste, postojanja uopste je neminovan kao sto je bio i trenutak naseg postanka. Pazljivo procitajte Apokalipsu (otkrovenje Jovanovo) na kraju Biblije i videcete kako je kraj sve blizi; prenesite metaforicne slike na danasnjicu, citajte pazljivo...Dolazak neminovno sledi, spasenje sve izvesnije...Jer bez svega toga ne bi bilo smisla postojanja na zemlji.
Taj podatak koji je Weissenberg naveo, zapravo oslikava nacin razmisljanja ljudi ali i njihove strahove zbog navodnog dolaska Isusovog. Ljudi vrlo cesto sebi daju za pravo da predvidjaju kada ce se nesto desiti, a ne znaju pouzdano. Nagadjaju...Desice se u pravo vreme. to je sigurno i jedina istina.:)
 
Armagedon je Bozji rat a ne ljudski, tako da ce BOg voditi dogadjaje koji ce zavrsiti Armagedonom... a naravno da ce ljudi da se skupe za taj boj i pokusace da uniste Bozji narod al ce ih Bog u tome spreciti i tada ce delovati... Svojim ratom...

Niko ne stupa u rat da bi ga izgubio. Ne postoji nigde u svemiru bog koji se toliko zanima za planetu Zemlju ili našu galaksiju a da ostale milijarde svetova jednostavno ne vidi.
 
Kraj covekove vrste, postojanja uopste je neminovan kao sto je bio i trenutak naseg postanka. Pazljivo procitajte Apokalipsu (otkrovenje Jovanovo) na kraju Biblije i videcete kako je kraj sve blizi; prenesite metaforicne slike na danasnjicu, citajte pazljivo...Dolazak neminovno sledi, spasenje sve izvesnije...Jer bez svega toga ne bi bilo smisla postojanja na zemlji.
Taj podatak koji je Weissenberg naveo, zapravo oslikava nacin razmisljanja ljudi ali i njihove strahove zbog navodnog dolaska Isusovog. Ljudi vrlo cesto sebi daju za pravo da predvidjaju kada ce se nesto desiti, a ne znaju pouzdano. Nagadjaju...Desice se u pravo vreme. to je sigurno i jedina istina.:)

Siguran si da će preminuli čovek ponovo doći "u pravo vreme"? Ja ne verujem u božje izaslanike. Ali kad bismo pošli od pretpostavke da ih ima i da bi ih bog poslao među ljude – onda bi trebalo da bude samo jedan. Pošto ih ima više (po redosledu) – od Krišne, preko Bude, Mitre, Isusa, Muhameda – (i svi su doneli različita učenja), zaključak je da ili su se svojevoljno lažno predstavili kao božji izaslanici, ili su došli iz pet različitih denziteta, poslati od pet različitih božanstava.
 
Siguran si da će preminuli čovek ponovo doći "u pravo vreme"? Ja ne verujem u božje izaslanike. Ali kad bismo pošli od pretpostavke da ih ima i da bi ih bog poslao među ljude – onda bi trebalo da bude samo jedan. Pošto ih ima više (po redosledu) – od Krišne, preko Bude, Mitre, Isusa, Muhameda – (i svi su doneli različita učenja), zaključak je da ili su se svojevoljno lažno predstavili kao božji izaslanici, ili su došli iz pet različitih denziteta, poslati od pet različitih božanstava.

Од свих које си набројао само је Један Живи Бог, остало су само покушаји да се помути, збуни, направи велика гужва како се не би дошло до истине...Е сад, неко уз Божију помоћ то увиди, неко нажалост не, али још увек није касно.
 
преп. Јустин Ћелијски


ДРУГИ ДОЛАЗАК
ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА

Када у личности и делатности Антихриста зло буде на врхунцу своје стравичне моћи и власти, доћи ће Господ Христос у неописивој слави и сили Свога Богочовечанског добра. То ће бити највеличанственији тренутак у историји земље: сусрет апсолутног Богочовечанског добра, оличеног у Господу Христу, са апсолутним ђавочовечанским злом, оличеним у Антихристу. Тада ће Господ Христос бити толико надмоћнији од Антихриста, да међу њима борбе ни бити неће, јер ће Господ самом појавом Својом убити Антихриста и искоренити и њега и његово зло светлошћу доласка Свог.[1] Тиме ће се окончати дуга историјска борба Божанског добра и сатанског зла кроз тела људска на попришту ове помрачене звезде Божије, и завршити садашњи временско-просторни поредак живота и твари. Зато се у Светом Откривењу овај дан по преимућству назива даном Господа нашега Исуса Христа,[2] даном Христовим,[3] даном Господњим.[4]

Као што је време ушло у постојање светлошћу првог дана Божјег,[5] тако ће и завршити своје постајање светлошћу последњег дана Божијег.[6] Обућен светлошћу као ризом, Господ Исус ће доћи у таквој сили и слави, какво око људско видело није, ни ухо чуло, нити срце људско наслутило. То ће бити потпуно, свесавршена слава Тројичног Божанства, јер су пресвета уста спаситељева изрекла да ће Он доћи "у слави Својој и Очевој и Светих Анђела".[7] Јер је слава Очева и исто време и Његова. Као Јединородни Син Божији, Он је у свему раван Оцу; и све што има Отац његово је: Његова је и предвечна Божанска слава. За првог доласка Свог, смирени Господ Исус скривао је ту предвечну Божанску славу Своју завесом тела свог многострадалног;[8] но при другом доласку Свом Он ће ту Божанску славу показати кроз прослављено тело Своје. Јер Он, вечни Син Божији, оваплочењем је постао Син Човечији, и остаће такав за навек. Зато говорећи о другом доласку Свом, Господ Исус непрестано наглашава богочовечански карактер Личности своје: Доћи ће Син Човечији у слави Оца свога са анђелима светим;[9] доћи ће Син Човечији у слави својој и сви свети анђели са њим, и сешће на престо славе своје;[10] и угледаће Сина Човечијега где иде на облацима небеским са силом и славом великом.[11]- Пошто ће при другом доласку господ Исус Христос открити своју неизрециву силу и сјај Божанства Свог и искупитељског подвига Свог, то се овај долазак Његов и назива у Светом Писму откривењем - ΄η άποκάληψις - Господа нашега Исуса Христа,[12] откривењем славе Његове.[13]

Непосредни сигнал другог доласка Спаситељевог биће појава крста на небу, као символа спасења нашег, као знака искупитељског подвига Спасовог: Тада ће се показати знак Сина Човечијег на небу.[14] Свети Златоуст благовести: Тада ће се показати знак Сина Човечијега на небу, тојест крст, који је светлији од сунца. Јер сунце се помрачује и скрива, а крст се јавља; он се не би јавио када не би био далеко светлији од сунчаних зракова. Но ради чега се јавља овај знак? Ради тога да потпуно посрами бестидност Јевреја. Јер ће Христос доћи на овај Суд, имајући највеће оправдње - крст, показујући не само ране него и срамну смрт.[15]

И сви ће тада распознати у крсту знак Христов, и проплакаће сва племена на земљи:[16] проплакаће верни од радости и усхићења што им се остварила нада; проплакаће неверни од туге и очајања што нису поверовали у спасоносност крста Господњег него су га сматрали саблазном и безумљем.[17] И одмах за крстом јавиће се сам Господ Исус, и сви ће угледати Сина Човечијега где иде на облацима небеским са силом и славом великом.[18] Угледаће оног истог историјског Исуса, оваплоћеног Бога, Богочовека, Сина Човечијега, за кога су анђели при вазнесењу рекли: Овај Исус, који се од вас узе на небо, тако ће доћи као што видесте да иде на небо.[19] Тада ће богочовечанска стварност Личности Спаситељеве бити очигледна за све људе, па и за оне који су Га на земљи осудили на смрт и распели.[20] И сви ће земнородни увидети јасно да Бог узвиси Исуса, и дарова Му име које је веће од сваког имена, и поклониће Му се свако колено оних који су на небу и на земљи и под земљом, и сваки ће језик признати да је Господ Исус Христос на славу Бога Оца.[21]

Божанска слава Спаситељева при другом доласку Његовом, не може се описати никаквим језиком, ни људским ни анђелским. Сва слава неба, и небеса над небесима, јавиће се тада на земљи. Са Њим ће доћи сви свети анђели, јер је сам Господ обећао: Доћи ће Син Човечији у слави својој и сви свети анђели с Њим.[22] Неотступно верне слуге Спасове, анђели ће га пратити и при другом доласку Његовом,[23] који ће бити као муња, и зато видљив за све и одасвуд.[24] А муњу, ко може пратити, ако не анђели? Ко може служити таквоме Богу и Господу, који долази као муња, ако не анђели? Стога свети Апостол благовести: Сам ће Господ са заповешћу, кад се заори глас арханђелов и затруби труба Божија, сићи с неба.[25] Господ ће првом арханђелу, Светом Архистратигу Михаилу, том чувару народа Божјег,[26] издати заповест о васкрсењу мртвих и Суду; он ће је објавити осталим небеским војницима, који ће је помоћу труба Божијих обзнанити свима бићима неба и земље, од краја до краја небеса.[27] И сви ће, живи и мртви, изаћи у сусрет Господу; и сам ће Господ у последњој труби сићи с неба.[28]

Ова богооткривена истина о другом доласку Господа Христа сачињава један од главних догмата богочовечанске вере Христове, који је Црква одувек уносила у своје Символе, и његову неопходност за наше спасење одогматила на сва времена уневши га у васељенски Никео-цариградски Символ вере, благовестећи о васкрслом и вазнесеном Господу Исусу: да ће опет доћи са славом да суди живима и мртвима, и Његовом царству неће бити краја.

Објашњавајући ову вечну истину вере православне, свети Оци су говорили: "Ми проповедамо не само један долазак Христов него и други, који ће бити далеко славнији од првог. Јер при првом Он је показао Своје трпљење, а при другом - носиће круну Божанског Царства. При првом доласку Он је лежао у јаслима, повијен пеленама; при другом - Он ће се оденути светлошћу као одећом (Пс 103:2). При првом доласку претрпео је крст не марећи за срамоту; при другом - доћи ће у слави, праћен анђелском војском. Ми се стога не задржавамо на првом доласку само, него и други очекујемо... Доћи ће Спаситељ не да му поново суде него да суди онима који су Га осудили. Он, који је некада ћутао када су Му судили, потсетиће законопреступнике који су при крсту показали дрскост своју, и рећи: Ви сте то чинили, ја ћутах.[29] Онда је Спас дошао ради домостроја спасења - δι οίκονομιαν -, поукама учећи људе, а тада ће се они по неопходности, макар и не хтели, покорити Његовом царству."[30]

(ДОГМАТИКА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ III. Стр 778-782.)
 
Од свих које си набројао само је Један Живи Бог, остало су само покушаји да се помути, збуни, направи велика гужва како се не би дошло до истине...Е сад, неко уз Божију помоћ то увиди, неко нажалост не, али још увек није касно.

ajde prestani vise sa ovim!!! odakle bre tebi pravo da sudis ko je pravi a ko ne
 

Back
Top