Nastavlja se štrajk glađu Andrije Mandića

RolandOfGilead

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.136
vijestdana15102008.jpg

Andrija simbol otpora
~Poslanici su na trotoaru a specijalci u parlamentu. Zato ovo više nije Skupština nego stanica policije

~
Imamo dogovor na nivou opozicije da svi koraci budu nenasilni - istakao Mandić

Lider Srpske liste Andrija Mandić, koji od ponedjeljka štrajkuje glađu ispred Skupštine, kazao je juče da neće prestati dok se ne ispune opozicioni zahtjevi. On je optužio policiju da je nasumično uhapsila na stotine ljudi poslije nereda na kraju narodnog protesta protiv priznanja kosovske nezavisnosti.
- Prema uhapšenima su neki pripadnici MUP-a postupali na najbrutalniji mogući način. Neko je od tih ljudi koji su obukli uniforme pomislio da može da bude i tužilac i sudija i da sam pendrekom ocjenjuje kolika je nečija krivica - ocijenio je Mandić na konferenciji za novinare na platou ispred zgrade parlamenta.
On je pozvao MUP i Upravu policije da prestanu sa nasiljem jer se građani Crne Gore ne mogu zaplašiti, ocjenjujući da će proizvoditi sve veći i veći bijes naroda, a kad se bijes previše nagomila to ni za koga nije dobro.
- Pozivam da se prestane sa batinanjem uhapšenih i da se svi ljudi oslobode, osim onih za koje imaju nesumnjive dokaze a da se protiv njih odmah pokrenu postupci. Nasumična hapšenja kakva se sprovode širom Crne Gore u funkciji su širenja straha. Na strah više niko ne pristaje, vidjeli ste koliko je bilo ljudi, kakav je bio sastav, i ako onoliko ljudi može da dođe svako onda može da zna da su dvije trećine građana protiv odluke Vlade da se prizna Kosovo - rekao je Mandić.
On je poručio da je želio da štrajk glađu protiče u prostorijama kluba SL, "ali iz meni nepoznatih razloga bio sam prinuđen da noć provedem napolju".
- Danas imamo jednu veoma tužnu situaciju, da se u Skupštini nalazi policija i da je ona provela čitavu noć tu a da izabrani predstavnici naroda šetaju oko zgrade koja je njihova. Zato ovo više nije Skupština nego stanica policije - tvrdi Mandić, ističući da je i "konferncija za medije snažno obezbijeđena od predstavnika službi za red i mir koje je poslao neko ko rukovodi Skupštinom", jer je u blizini bilo desetak policajaca.
Gledajući odluku Vlade kroz naš skup i današnja dešavanja, kako je istakao Mandić, vidi se da je ona teško destabilizovala Crnu Goru a kada su je donosili saopštili su je kao da je to jedna od odluka koje treba da stabilizuju region.
- Kad imate pogrešnu politiku kao što je ima Vlada, i povlačite poteze koji su suprotni volji većine građana, onda se prije ili kasnije morate suočiti sa narodnom voljom. Crnogorska opozicija izašla je sa zahtjevima koji su saopšteni tokom mitinga, i opredijelili smo se da nenasilnim putem borimo za njihove ispunjenje. Jedan od načina je put kojim sam krenuo, štrajk, a sa mnom je bio poslanik Goran Danilović - naglasio je Mandić.
Nećemo odsustati, poručio je on, "znamo da iza nas stoji većina a štrajk neću prekinuti do ispunjenja zahtjeva ili do provjere većine na referendumu".
Mandić je kazao da je siguran da niko iz opozicije neće odustati od ovih zahtjeva.
Najavio je da će nakon premijerovog obraćanja i sjednice Vlade u četvrtak opozicija imati sastanak i odlučiti šta dalje.
- Imamo dogovor na nivou opozicije da svi koraci budu nenasilni. Za te demokratske zahtjeve, zna se ko ih traži, svi možemo izabrati put kojim ćemo bez nasilja doći do cilja - zaključio je Mandić.

M.V.

Vlast odgovorna za nerede

Incidenti koji su izbili pri kraju mitinga odgovarali su vlastima, kaže Andrija Mandić, poručujući da se okupljanje desilo jer je Vlada donijela lošu odluku i da je zato smirivanje tenzija njena odgovornost.
- Neko je pokušao da incidentima skrene glavnu priču na sporedni kolosijek. Vlast je odgovorna za nerede, a to je glavna tema režimskih medija, što je žalosna činjenica - smatra Mandić.
Upitan je li mu žao što je bilo incidenata, kazao je da je svakom žao a pogotovo što je data mogućnost onima koji rade za Vladu da zahvaljujući neredima mogu da nastave da rade za izvršnu vlast.
- Rekao sam da ću štrajkovati do ispunjenja zahtjeva, to može da bude sjutra, ali ne bih komentarisao prije nego što se premijer obrati poslanicima - istakao je Mandić.
Na pitanje je li svjestan da štrajkom ugrožava život, lider SL je odgovorio: "Sačekajmo šta će premijer da kaže".

Otkazan miting u četvrtak

Andrija Mandić je podsjetio da je par dana prije mitinga bilo zakazano novo okupljanje za četvrtak, u Podgorici.
- Uprava policije me obavijestila da je taj skup zabranjen. Kako smo sinoć imali veoma ružno iskustvo s ljudima koji su inicirali sukobe i koji su jedini odgovarali vlastima, nećemo ići na taj skup. Mi ćemo da ga otkažemo jer pretpostavljamo da je zabrana samo u funkciji novih svađa i dioba u Crnoj Gori - istakao je Mandić.
Ocijenio je da opoziciji nijesu odgovarali incidenti. Zašto su nama trebali, pita se lider SL, imali smo demokratske zahtjeve, dobru atmosferu, veliki broj ljudi, žena, djece i staraca.
- Zašto bi neko ko planira sukobe s takvom strukturtom dolazio na miting. Ko želi da se sukobljava to će činiti na drugi način, s onima koji su spremni da se bore protiv represivnog aparata a ne da zovu porodice pa da sa djetetom od deset godina jurišaju na policiju - kaže Mandić.
 
Ako zbog svojih kompleksa, već ne možete bez srpskih foruma, što bar ne idete u onaj "odeljak" za Crnu goru, pa tamo jedite govna kolko hoćete. To tamo i onako niko ne čita.

Nije mi jasno, što sad iz čista mira serete po čoveku(Mandiću) , vređate ga , vređate velikodostojnike SPC, kad vas niko nije provocirao?

Čime ste isprovocirani?

:dontunderstand:
 

Back
Top