U Srbiji raspad sistema...sve poskupljuje...gde je ta socijalna pravda?

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Samo cu 2 vesti postovati...

RATEL odobrio poskupljenje impulsa
15. oktobar 2008. | 00:07 -> 16:15 | Izvor: B92
Beograd -- Odlukom RATEL-a, pretplata za fiksnu telefoniju poskupela je tri puta i od 1. novembra iznosiće 195 dinara, a impulsi će od 1. decembra biti dva puta skuplji.


U Republičkoj agenciji za telekomunikacije kažu da su se na ovaj korak odlučili jer su te cene u Srbiji među najnižim u Evropi, ali i da bi, kako kažu, omogućili konkurenciju u fiksnoj telefoniji.

Kao i svaka penzionerka i Milka Stojnić sve teže izlazi na kraj sa čestim poskupljenjima.

Najavljeno povećanje cena telefoniranja posebno će uzdrmati njen kućni budžet i ona ne zna kako će od penzije platiti sve troškove.

"To ću tek da vidim. I do sada sam teže izdržavala, a sada pogotovo ne znam kako ću pošto imam sina u inostranstvu treba češće da ga zovem, a čisto sumnjam sada, pošto je ovo sad toliko poskupelo, da ću moći da ga zovem. Ali gledaću internet ili nešto da preko interneta zovem”, kaže Stojnićeva.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=15&nav_id=323599

Naši proizvodi jeftiniji napolju nego u Srbiji
Autor: M. Škrbić i dopisnici | Foto:A. Isaković | 15.10.2008. - 05:00


Mlečna čokolada „galeb“ od 100 grama u crnogorskim radnjama košta između 51 i 57 dinara, u prodavnicama u Republici Srpskoj od 45 do 49, dok u radnjama u Srbiji ova poslastica košta od 72 do 82 dinara po tabli. To je samo jedan od primera koliko su proizvodi poreklom iz Srbije jeftiniji na tržištima drugih zemalja nego kod nas.

A upravo tu razliku u cenama plaćaju ovdašnji potrošači, jer proizvođači sa visokim cenama u Srbiji nadoknađuju „gubitke“ sa susednih tržišta.
Nastavak teksta ▼


„Blic“ patrola ovih dana obišla je nekoliko trgovinskih lanaca u Republici Srpskoj i Crnoj Gori. Tom prilikom zabeležili smo cene nekoliko proizvoda poreklom iz Srbije, koje smo uporedili sa cenama ovdašnjih supermarketa. Od 13 izabranih proizvoda samo dva su najjeftinija kod nas i to „dijamantovo“ ulje i „Karneksova“ stišnjena šunka u crevu. S druge strane, „Topolina“ izletnička salama najjeftinija je u crnogorskom „Super Maksiju“ gde košta 1.191,08, dok je kod nas ta salama skuplja za 166 do 189 dinara po kilogramu. Susedi iz Crne Gore u odnosu na nas „Imlekovo“ trajno mleko u „Super Maksiju“ plaćaju od tri do osam dinara jeftinije, a pola kilograma margarina „dobro jutro“ od pet do 15,52 dinara. Slične cene mleka nude i banjalučki „Maksi“ supermarketi. Kliknite ovde za celu tabelu

U odnosu na građane Srbije, susedi iz Republike Srpske jeftinije plaćaju i sir gauda „selekšn“ koji u tamošnjem „Intereksu“ košta 502,76, dok se kod nas cena ovog sira kreće od 533,90 do 634,99 dinara po kilogramu. Jeftiniji su im i „Fidelinkini“ makaroni i to za četiri do šest dinara po pakovanju, ali i „plazma“ keks od 150 grama koji se u banjalučkom „Maksiju“ prodaje za 49,45, dok u radnjama u Srbiji ovaj keks košta od 64,66 do 74,99 dinara. Najniže cene srpskih čokolada takođe se mogu pronaći u Banjaluci, gde 300 grama mlečne čokolade „najlepše želje“ košta od 164,42 do 168,54 dinara, dok kod nas za tu istu čokoladu treba izdvojiti od 244,50 do 272,90 dinara.
Sličnih primera ima još mnogo pa se mnogi s pravom pitaju kako je moguće da su naši proizvodi jeftiniji u susednim zemljama kada logika govori da za to nema računice. Naime, i te države imaju PDV koji je doduše za jedan odsto manji nego kod nas i, iako nema carinske zaštite, tu su troškovi transporta, skladištenja, trgovačke marže... Pravi odgovor, međutim, leži u niskim proizvođačkim cenama.
- Sve su to izvozna tržišta gde da biste bili konkurencija bez marketinga, morate da idete sa nižom cenom kako biste se izborili za tržišne pozicije i zadržali ih. To sve radite na ivici rentabilnosti u nadi da ćete se izboriti sa konkurencijom i doći na viši nivo pa to onda naplatiti više - objašnjava Rade Pribićević, izvršni direktor „Salford grupe“, u čijem sastavu posluju mlekare „Imlek“ i „Subotička mlekara“.
Na pitanje da li to, gledano sa stanovišta cena, znači da u Srbiji kada je mlekarstvo u pitanju nema jake konkurencije, s obzirom na to da su kod nas cene mleka najveće, Pribićević odgovara da konkurencije ima i da je ona prilično jaka. Druga je stvar, kaže, što bez obzira na to što je naše tržište vrlo otvoreno na njemu nisu prisutni i proizvođači iz drugih zemlja.
- Ali čak i kada bi ih bilo, naše cene mleka u Srbiji ne bi bile niže jer su ove cene realne s obzirom na koštanje inputa u proizvodnji. Tu je, pre svega, otkupna cena mleka, naše mleko je u krajnjoj ceni skuplje jer mi našim potrošačima nudimo kvalitet - kaže Pribićević.
Goran Papović, iz Nacionalne organizacije potrošača, kaže da je ova priča proizvođača samo bacanje prašine potrošačima u oči.
- Niske cene sa kojima proizvođači nastupaju na susednim tržištima na kraju plaćaju potrošači u Srbiji i na taj način im nadomešćuju „gubitke“. Te priče da ovdašnji potrošači plaćaju kvalitet su više nego smešne jer ispada da u drugim zemljama ljudi piju nekvalitetno mleko i jedu nekvalitetnu hranu. Krajnje je vreme da proizvođači i trgovci prestanu da vređaju intelekt potrošača u Srbiji - kaže Papović.
On dodaje da su cene na tržištu Srbije odraz monopolističkog ponašanja proizvođača i trgovaca što samo potvrđuje da je tržište u Srbiji zatvoreno i da kod nas ne postoji konkurencija.
- Komentar odgovornih u državi da je tržište otvoreno i da oni ne mogu da utiču na cene administrativnim putem takođe je zavaravanje građana, jer oni sve rade da nove lance i proizvođače odbiju. Da nije tako, procedure za ulazak na naše tržište bile bi kraće, skinuli bi carinske stope i smanjili PDV. Od toga niko ništa do sada nije uradio, pa bi bilo krajnje vreme da nova struktura vlasti to konačno i prekine - naglašava Papović.
Sličnog stava je i Saša Đogović iz Instituta za ispitivanje tržišta koji objašnjava da, ukoliko proizvođači istupaju na susedno tržište sa cenama nižim od stvarnih, onda moraju imati profit u zemlji iz koje dolaze.
- Neko mora da plaća ceh, a u ovom slučaju to je naše tržište. Zbog toga nama treba liberalno oštra konkurencija, a ne zaštita postojećih proizvođača koji ne moraju da se bore za kupce, koji imaju liderski položaj na tržištu i u skladu s tim i monopolističko ponašanje - kaže Đogović.

http://www.blic.co.yu/temadana.php?id=60960

Ajde nek mi neko objasni kako to nashi proizvodi mogu da budu jeftiniji u inostranstvu nego kod nas...izgleda da sam glup, ne mogu da shvatim.

Dole lopovska banda!:otkacio:
 
Jasno je kao dan da potrosaci u Srbiji zadovoljavaju nenormalni apetit nasih proizvodjaca i trgovaca, sa sve zastitom drzave!
Kakva zemlja, tako i sve ostalo:otkacio:
Koga oni vise mazu sa kursom od 77-79-80, inflacijom ispod 10% i ostalim bajkama za laku noc?
Sve sirovine su u svetu u poslednjih mesec dana pojeftinile, samo gotovi proizvodi u Srbiji su ostali na istom (plus su nasi prodavci cene obracunavali po kursu 89, i cene su i dalje ppo tom kursu da bi bili zasticeni)
Jedno je sigurno - nasu drzavu savrseno zabole kako zive njeni stanovnici
 
Ajde me ubedi da bi pod radikalima bilo bolje...
Ista banda.
Ne vredi, u Srbiji samo diktatura uspeva...ovo nije demokratija.
Shta je ostalo od tog jadnog demosa?
Ovo je oligarhokratija.

resenje je u sto cescoj promeni vlasti. cim vidis da te neko laze i da krade, odma ga smenis. glasanje nija navijanje za fudbalski klub, nego glasas za onoga ko ti vise nudi i sto je najvaznije za onoga ko ispunjava ono sto ti obeca.

demokrate lazu kako usta otvore sve sto su dosad obecali slagali su. i to je sasvim dovoljno da im svako ko je za njih glasao , uskrati poverenje jer su oni pre svega prevarili vas - njihove birace.

e pa kad bi oni otisli zbog tog laganja malo u opoziciju pa kad bi ih onda nova vlast hapsila zbog lopovluka, oni bi , doduse na tezi nacin, uvideli da se vise tako ne moze. da ako hoces da vladas moras da to radis posteno , bez kradje i moras po SVAKU CENU da ispunis ono sto gradjanima obecas ili da das ostavku ako to nisi u mogucnosti da uradis.

sto demokrate ostaju duze na vlasti to ce samo vise da kradu i otimaju.

ova vlast vise nista ne moze da uradi za srbiju. mogu samo da nas i dalje kradu
 
e moj marko watz , klonu , kad sam ja to pricao ti si se smejao i kreveljio - a eto ti ga sad.

rokaj snimaj tadicu po dzepu gradjane srbije.

kad su bili konji da ti daju glas, i ako su ovakvi kao ja ih upozoravali - onda im poskupljuj sve za 60000000000000%

Evo ga :heart: moje vidovito. Sledeći put glasam za radikale (za Šešelja, da ne bude zabune), samo zbog tebe.:D

Ako 'lebac opet ne bude tri dinara, a Infostan uplatnica 1000 dinara, ti plaćaš razliku, važi?:D
 
resenje je u sto cescoj promeni vlasti. cim vidis da te neko laze i da krade, odma ga smenis. glasanje nija navijanje za fudbalski klub, nego glasas za onoga ko ti vise nudi i sto je najvaznije za onoga ko ispunjava ono sto ti obeca.

demokrate lazu kako usta otvore sve sto su dosad obecali slagali su. i to je sasvim dovoljno da im svako ko je za njih glasao , uskrati poverenje jer su oni pre svega prevarili vas - njihove birace.

e pa kad bi oni otisli zbog tog laganja malo u opoziciju pa kad bi ih onda nova vlast hapsila zbog lopovluka, oni bi , doduse na tezi nacin, uvideli da se vise tako ne moze. da ako hoces da vladas moras da to radis posteno , bez kradje i moras po SVAKU CENU da ispunis ono sto gradjanima obecas ili da das ostavku ako to nisi u mogucnosti da uradis.

sto demokrate ostaju duze na vlasti to ce samo vise da kradu i otimaju.

ova vlast vise nista ne moze da uradi za srbiju. mogu samo da nas i dalje kradu

Moj glas su izgubili.
Nikad vise necu glasati.
Najgore je shto ni nemam za koga.
Sve go lopov.
 
Ako vam je za neku utehu i van Srbije sve poskupljuje...

jel za 300% kao u srbiji ? :hahaha:

daj bre ti za 20-30 eura u italiji i francuskoj imas pozive u okviru cele EU na fiksne dzabe, 100 mbit flat internet, televiziju i pozive prema srbiji po ceni 4 euro centa za minut. a ove mi u srbiji placamo 30 eura za 1 mbit/s internet . ovde u srbiji kad saberes prosecan racun za mobilni od recimo 2000 din + fiksni 1000 din + kablovska 600-700 dinara + internet 2500 ispada da dajes skoro 100 eura mesecno ili 3 puta skuplje platis za uslugu 100 puta losiju nego u evropi ....

i ti to branis to je kao ok jer je vama nesto tamo poskupelo za 1.5%? :lol:

koji si ti optimista u zivotu. al razumem te , ti zivis u italiji tebi tadic lopurda ne zavlaci ruku u dzep ko nama koji zivimo u ovom prdezu od drzave

.
 
Evo ga :heart: moje vidovito. Sledeći put glasam za radikale (za Šešelja, da ne bude zabune), samo zbog tebe.:D

Ako 'lebac opet ne bude tri dinara, a Infostan uplatnica 1000 dinara, ti plaćaš razliku, važi?:D

glasaj za bilo koga samo nemoj za ove koji su trenutno na vlasti i koji su sa njima u vlasti.

glasaj za recimo SNS Nikolica i Vucica ne kazem ja da glasas obavezno za radikale.

a i radikali ako budu lagali mutili i krali kao ovi ja cu prvi da glasam protiv njih na sledecim izborima.

glasam za onoga ko radi u mom interesu ma ko to bio. a ova sadasnja vlast radi direktno na stetu ne samo mene nego i skoro svih drugih gradjana srbije

a najjace je sto jelasic lopurda kaze da ce inflaciaj biti 8% :hahaha:

ove godine je poskupela struja za 25% (dva puta poskupljavala) , gorivo je poskupelo nekih 20% u odnosu na proslu godinu, pa zatim gas 60% , pa zatim telefon 300% pretplata i 100% impulsi, pa hrana za jedno 30tak % i na sve to ove lopurde nam kazu "bice nam inflacija 8% ove godine" :hahaha:

i naivni i ograniceni gradjani srbije im sve to veruju!
 
Moj glas su izgubili.
Nikad vise necu glasati.
Najgore je shto ni nemam za koga.
Sve go lopov.
Ако не изађеш на гласање, то је исто као да си њима дао глас.
ДС-у погодује апстиненција што већа.
Изађеш на изборе и не даш глас ником, прекрижиш листић и тачка.

Успут, радује ме што видим да се људима отварају очи поводом ДС- преварантског кружока.:D
Само, не радује ме то што је опозиција пукла и што им се смеши гарант више од половине мандата, а то тад, ко преживи причаће.
 
ovo sto radi vlast demokrata i socijalista je najbezobraznija pljacka i otimacina, klasicna hajducija , gde vas robe ko turskog trgovca na putu drparosi iz DS-SPS rezima....

digli su sebi plate, kupili nove slubene audije bembare i mecke , razdelili pare po ministarstvima, kupovali salonski namestaj za svoje nove kabinete, pozaposljavali su sve svoje *****, svalerke, jebacice, svastike, bratanice, jetrve, sestricine, svalerkine drugarice iz salona u drzavne sluzbe , odobrili sami sebi nove pare za trosenje iz budzeta - a neko to sve mora da plati.

Ko da plati? PA VI NARODE SRBIJE

a kako? pa lepo . na najlaksi nacin. poskupe vam gas, naftu, benzin, struju, telefon - ono sto svi koristimo i bez cega ne mozemo , tu nas oderu ko majmune i tako skupe pare nove za svoja izdrkavanja.

A vi glasajte - i placajte.... za bolje i niste....
 
glasaj za bilo koga samo nemoj za ove koji su trenutno na vlasti i koji su sa njima u vlasti.

glasaj za recimo SNS Nikolica i Vucica ne kazem ja da glasas obavezno za radikale.

a i radikali ako budu lagali mutili i krali kao ovi ja cu prvi da glasam protiv njih na sledecim izborima.

glasam za onoga ko radi u mom interesu ma ko to bio. a ova sadasnja vlast radi direktno na stetu ne samo mene nego i skoro svih drugih gradjana srbije

a najjace je sto jelasic lopurda kaze da ce inflaciaj biti 8% :hahaha:

ove godine je poskupela struja za 25% (dva puta poskupljavala) , gorivo je poskupelo nekih 20% u odnosu na proslu godinu, pa zatim gas 60% , pa zatim telefon 300% pretplata i 100% impulsi, pa hrana za jedno 30tak % i na sve to ove lopurde nam kazu "bice nam inflacija 8% ove godine" :hahaha:

i naivni i ograniceni gradjani srbije im sve to veruju!

Znala sam da nećeš da platiš razliku.:D
 
Ako vam je za neku utehu i van Srbije sve poskupljuje...

Pa sve što su banke izgubile mora u jednoj piramidalnoj šemi, kao što je monetarni sistem, da se svali na one koji su na dnu te piramide. Onako - najprostije objašnjeno. Dva najefikasnije metode koju vlast koristi su uvek bili inflacija i povećanje poreza. Inflaciju imamo svuda, a Irska npr. je već najavila povećanje poreza.

Srbija sada ima "dve inflacije" - onu koju uvozimo (pre svega iz evrozone), plus domaću. Ovde su još uvek najprofitabilnije grane u rukama države, tako da će da zavlače ruke u džepove, dokle god budu mogli... Od viskokih cene energenata, telefona, struje i sl. ne može da se pobegne... Iako je nafta na svetskim berzama na najnižem nivou u poslednjih godinu dana, ovde je benzin najskuplji u regionu i na onom je nivou na kome je bio kada je barel bio preko 100$... Javna potrošnja je jako visoka, pa veštački povećava tražnju... Kao da se nalazimo u začaranom krugu...
 
Poslednja izmena:
glasaj za bilo koga samo nemoj za ove koji su trenutno na vlasti i koji su sa njima u vlasti.

glasaj za recimo SNS Nikolica i Vucica ne kazem ja da glasas obavezno za radikale.

a i radikali ako budu lagali mutili i krali kao ovi ja cu prvi da glasam protiv njih na sledecim izborima.

glasam za onoga ko radi u mom interesu ma ko to bio. a ova sadasnja vlast radi direktno na stetu ne samo mene nego i skoro svih drugih gradjana srbije

a najjace je sto jelasic lopurda kaze da ce inflaciaj biti 8% :hahaha:

ove godine je poskupela struja za 25% (dva puta poskupljavala) , gorivo je poskupelo nekih 20% u odnosu na proslu godinu, pa zatim gas 60% , pa zatim telefon 300% pretplata i 100% impulsi, pa hrana za jedno 30tak % i na sve to ove lopurde nam kazu "bice nam inflacija 8% ove godine" :hahaha:

i naivni i ograniceni gradjani srbije im sve to veruju!
Може Јелашић да дрви до сутра о толицкој инфлацији, није народ глуп и уме да срачуна.
Уосталом, као да се та иста инфлација неће осетити кроз поскупљења и пад стандарда.

Рекао му је један ДСС-овац прошле недеље код Оливере Јовићевић у емисији, најотвореније, да лаже.
 

Back
Top