Grejanje na gas

Microwave

Buduća legenda
Poruka
28.623
Zanimaju me iskustva ljudi koji koriste gas za centralno grejanje,koliko trose kubika mesecno i koliko je to para.Koristim cvrsto gorivo za grejanje kuce oko 200 kvadrata sto me godisnje kosta oko 800e a kako se uskoro ocekuje gasifikacija Nisa,vredi li razmisljati o prikljucku na gas?Unapred hvala na odgovorima.
 
Vrijedi kako ne, gasifikacija mnogo znači izbjegavaš gradnju rezervoara i njegovo punjenje (odjednom-odjednom i pare) i drva su mnogo poskupila bar kod nas u posljednjih par godina. Inače možeš da preračunač ugrubo poredeći toplotne vrijednosti goriva.
 
Zanimaju me iskustva ljudi koji koriste gas za centralno grejanje,koliko trose kubika mesecno i koliko je to para.Koristim cvrsto gorivo za grejanje kuce oko 200 kvadrata sto me godisnje kosta oko 800e a kako se uskoro ocekuje gasifikacija Nisa,vredi li razmisljati o prikljucku na gas?Unapred hvala na odgovorima.

Gas jeste poskupeo, ali poskupljuju i ostali energenti (drva, ugalj, struja). Potrosnja zavisi od toga koliki prostor grejete, ali i kakva vam je izolacija kuce. Mi smo prezadovoljni samim grejanjem- cisto, brzo, toplo koliko hocete i kad hocete. Istovremeno, nema otpada, prljavstine, nabavke i skladistenja ogreva.
Sto se cene tice, prosle sezone mislim da je prosecan racun bio 0,5evra po kvadratnom metru.
 
Kada su moji (nakon nafte i uglja) uveli gas, davne 1985. godine, kažu da je bilo "zabadava". Istina, papreno su plaćene gasne instalacije (građani su, tih godina, plaćali gasifikaciju), ali se za kratko vreme isplatilo.
Cena je u narednom periodu jako varirala u zavisnosti od političkih i ekonomskih okolnosti. Sećam se i perioda inflacije kada su računi bili smešni, ali i perioda nakon toga kada su nam trebale tri čitave plate da isplate utrošak gasa! da ne pominjem "crna vremena" kada ga uopšte nije bilo... :dash:
Gas je prvi od energenata imao ekonomsku cenu, pa se tako dešavalo da je bilo perioda kada je grejanje na gas bilo 3 puta skuplje od struje! :otkacio:
Poslednjih godina, gas je imao "pristojnu" cenu (napomena: cena nije ista u svim mestima, po pravilu je u Vojvodini najskuplji), znači malo skuplji od daljinskog grejanja što je sasvim prihvatljivo.
Nakon ovog poskupljenja, to neće biti tako, odnosno opet cena gasa "trči" ispred ostalih cena (kao da toplane za daljinsko grejanje koriste vazduh, a ne isti taj gas! :otkacio:).
Tačnu potrošnju gasa zna moja mama (sirota se već sad nervira i brine kako ćemo preživeti zimu!), ali to uvek zavisi i od spoljne temperature, izolacije kuće, veličine prostorija, koliko je dnevno grejanje u funkciji...
 
I mene ovo zanima...
Uvodimo grejanje na gas u kuci povrsine 100 m2 i bas me zanina koliko se otprilike trosi na grejanje mesecno.Znam da ima tu mnogo parametara za visinu potrosnje.Mi smo stavili prozore planiramo da uradimo i spoljnu izolaciju i opredelili smo se za grejanje na gas ali me bas brine ovo poskupljenje...
 
mi u kući imamo mogućnost da se grejemo i na gas i na drva (ugalj). Nisam još stigla da preračunam šta će se više isplatiti ove godine jer je gas upravo poskupeo 60%, tako da kubik kod mene u Vojvodini sada će da bude 40 din. kada je prava zima i greje se konstatno, troši se oko kubik na sat. Računica je prosta:sad2:
 
Gas jeste poskupeo, ali poskupljuju i ostali energenti (drva, ugalj, struja). Potrosnja zavisi od toga koliki prostor grejete, ali i kakva vam je izolacija kuce. Mi smo prezadovoljni samim grejanjem- cisto, brzo, toplo koliko hocete i kad hocete. Istovremeno, nema otpada, prljavstine, nabavke i skladistenja ogreva.
Sto se cene tice, prosle sezone mislim da je prosecan racun bio 0,5evra po kvadratnom metru.

Vec sam napisao da grejem oko 200kvadrata i to kotlom ABC 33kW.Izolacija na kuci je perfektna (sendvic zid sa stiroporom 5cm u sredini),stolarija je odlicna sa termo staklom plus dodatno jos jedno.Jedini minus je privremeni krov ali dosta solidno uradjen.Ovo 0,5 eura se odnosi na koju povrsinu i koji tip grejanja? Licno bih bio zadovoljam sa 1000eura po sezoni ali da nema maltretiranja sa kupovinom ogreva,unosenjem,ciscenjem kotla a da ne pricam o smradu uglja.A najvaznije je jutarnje lozenje odnosno hladna kuca ujutru.Ma kad se sad setim svega toga i sa 1200e bih bio zadovoljan.:think:
 
Moja keva uvela da bi bilo jeftinije, a placa skuplje nego sto je placala struju. Doduse, to nisu radiajtori kao daljinsko grejanje, nego pec na gas. Gas je uuuuuzas poskupeo, ja bih razmislila.
 
Vec sam napisao da grejem oko 200kvadrata i to kotlom ABC 33kW.Izolacija na kuci je perfektna (sendvic zid sa stiroporom 5cm u sredini),stolarija je odlicna sa termo staklom plus dodatno jos jedno.Jedini minus je privremeni krov ali dosta solidno uradjen.Ovo 0,5 eura se odnosi na koju povrsinu i koji tip grejanja? Licno bih bio zadovoljam sa 1000eura po sezoni ali da nema maltretiranja sa kupovinom ogreva,unosenjem,ciscenjem kotla a da ne pricam o smradu uglja.A najvaznije je jutarnje lozenje odnosno hladna kuca ujutru.Ma kad se sad setim svega toga i sa 1200e bih bio zadovoljan.:think:
Naša kuća je starija i termički veoma dobro izolovana (imamo najmanju potrošnju u kraju po kvadratu). Grejemo oko 130 kvadrata, u najgorim (najhladnijim mesecima se troši i 1000 kubika, ali to je baš kad je tako jako hladna zima da se i noću pali kotao što, u našem slučaju, znači da temperatura u kući pada ispod 15 C.
Napominjem da se kod nas greje 10-12 sati dnevno.
Naravno da se i taj komfor plaća (podesiš termostat onako kako ti odgovara, sam se uključuje, sam isključuje), mi smo samo dve sezone imali ugalj i - daleko bilo!
E sad... baš ću pitati mamu koliko bi, po npr. prošlogodišnjoj potrošnji, to bilo za čitavu sezonu, pa ti pišem.
A dok ne počneš sam da greješ, sve su samo okvirne procene. Kažu ljudi da dosta zavisi i od samog sistema grejanja (kotao više troši od npr. plinskog bojlera).
 
mi u kući imamo mogućnost da se grejemo i na gas i na drva (ugalj). Nisam još stigla da preračunam šta će se više isplatiti ove godine jer je gas upravo poskupeo 60%, tako da kubik kod mene u Vojvodini sada će da bude 40 din. kada je prava zima i greje se konstatno, troši se oko kubik na sat. Računica je prosta:sad2:
Ako sam dobro razumeo: 30x24x40=28800 sto je 350e mesecno, sto za grejnu sezonu iznosi oko 2000e.A kako je ovo racunato za ekstrem od 24sata grejanja a realno je nekih 16 sati i to max.4 meseci intenzivno, trebalo bi da se uklopi sa nekih 1200-1300e za sezonu.To i nije tako strasno kad se razvuce u desetak rata,za ugalj i drva treba kesirati odmah a tu je i komfor koji ne moze da se poredi sa grejanjem na cvrsto gorivo.
 
koje bre rate?
u Vojvodini ono sto potrosis trebao bi i da platis, odmah...k'o i struju
nema nista na rate...
ili si ti izracunao tih 1200-1300 :7 meseci tokom kojih se moras grejati
pa to izadje negde oko...170 evra po mesecu
a opet to je 13600 din koliko sam ja placala prosle godine za plin
a ove je skocio za 60%
..hmmm..negde ne valja racunica...
 
Poslednja izmena:
koje bre rate?
u Vojvodini ono sto potrosis trebao bi i da platis, odmah...k'o i struju
nema nista na rate...
ili si ti izracunao tih 1200-1300 :7 meseci tokom kojih se moras grejati
pa to izadje negde oko...170 evra po mesecu
a opet to je 13600 din koliko sam ja placala prosle godine za plin
a ove je skocio za 60%
..hmmm..negde ne valja racunica...
Upravo sam na to mislio kad sam rekao na rate...6 ako placas redovno a verovatno je moguce razvuci jos koji mesec kao i struju.Nisam rekao da je racunica tacna vec racunao na osnovu tvrdnje kubik na sat.Nemam blagu pretstavu o potrosnji plina zato i pitam.Mi ovde kaskamo za ostatkom Srbije zbog bivseg gradonacelnika koji 4 god nije hteo da poveri distribuciju gasa nijednoj firmi.I ovu sezonu smo propustili ali obecavaju gasifikaciju Nisha do sledece sezone.
 
zivim u kuci i grejem i placam za mojih 100m2
nekada je plin bio idealno +najjeftinije resenje
ali vise sigurno nije
ubedjena sam da bi me jeftinije izaslo da sam iznela TA peci iz podruma...

Mislim da gresis.I struja je jako skupa.Nekad sam 70kvadrata grejao na struju i trosio od 2500 do 3000 kW mesecno.Mrzi me da racunam ali mislim da bi to bilo sa blok tarifom astronomski skupo.Ineresantno je da za poslovni prostor ne postoji blok tarifa.Cena kilovata je ista kao i za domacinstva u zelenoj zoni.Bas cu ovih dana da proracunam pa mozda kotao na struju prebacim na strujomer poslovnog prostora.U ovoj zemlji je sve moguce.:roll:
 
Centralno grejanje na gas, kuća 180-200 kvadrata; zavisno od izolacije, peći i spoljašnje temperature - utrošak je 1000-1200 kubika gasa mesečno. Puta 40 dinara kubik = ekstremno mnogo.:sad2:
Mi smo još pre dve godine odustali od centralnog i nabavili 3 sobne peći, utrošak je mnogo manji, oko 700 kubika, ali i to je premnogo.
Da ne spominjem da sad spavamo u dnevnoj sobi, a kancelariju i kupatilo grejemo el. grejalicom.
Ne znam kako ćemo ove zime, razmišljamo o norveškim radijatorima.:???:
Veliki deo Vojvodine su nagovorili na grejanje na gas, ljudi su dali grdne pare a sad se dižu cene za individualne potrošače kako se kome ćefne. Sećam se jedne zime kada je cena gasa za domaćinstva skočila jer Beogradske toplane nisu plaćele pa su Rusi pretili da će prekinuti isporuku. Znaju da će glupe Lale platiti pa što da ne - dok je guski biće i perja. Ispade da je gasifikacija bila gora prevara od piramidalne štednje.
I još se neko čudi što se cela Jugoslavija otcepila od Srbije...
 
Poslednja izmena:
Grejanje na gas? :ok:
Kao što neko reče, gas je poskupeo, ali i sve drugo! A da ne spominjem da imaš toplu vodu na gas i da više nema bojlera i večitog pitanja: Ko mi je potrošio vodu? Kupaš se do milje volje!!! :klap: :klap: :klap:
 
Upravo sam na to mislio kad sam rekao na rate...6 ako placas redovno a verovatno je moguce razvuci jos koji mesec kao i struju.Nisam rekao da je racunica tacna vec racunao na osnovu tvrdnje kubik na sat.Nemam blagu pretstavu o potrosnji plina zato i pitam.Mi ovde kaskamo za ostatkom Srbije zbog bivseg gradonacelnika koji 4 god nije hteo da poveri distribuciju gasa nijednoj firmi.I ovu sezonu smo propustili ali obecavaju gasifikaciju Nisha do sledece sezone.

nema rata kod nas. dobiješ račun koji iznosi toliko i toliko i platiš. ne popunjavaš iznos proizvoljno kao na računu za struju. U svakom slučaju, najmanje 200 evra mesečno. ne znam kome to može biti povoljno
 
nema rata kod nas. dobiješ račun koji iznosi toliko i toliko i platiš. ne popunjavaš iznos proizvoljno kao na računu za struju. U svakom slučaju, najmanje 200 evra mesečno. ne znam kome to može biti povoljno

Pa zavisi od kvadrature! Mi smo za 60 m2 zimus u januaru plaćali oko 8000 din! Doduše, meni je tata bolestan, tako da nam je grejanje radilo 24h! U normalnim okolnostima, to bi bilo manje!
 
Zaboravih još jedan detalj: Potrošnja gasa u dobroj meri zavisi i od njegovog kvaliteta (to je najblaže rečeno!), odnosno kalorijske vrednosti koja nije uvek ista.
Sve u svemu, za grejanje 130 kvadrata, mi trošimo između 600 i 800 kubika u zimskom periodu. Cenu ne znam (kad nakaleme sve troškove, tek treba da se formira), a i, kao što već rekoh, nije ista svuda u Srbiji. Nisam sigurna kako je sad, ali godinama je npr. u Kikindi gas za domaćinstva bio jeftiniji nego u Zrenjaninu.
 
Imam oko 160 kvadrata, ne grejemo po ceo dan, mozda pola dana, jedino vikendom ceo dan. Kuca sa sve dobrom spoljnom izolacijom. Prosle godine placali smo 12.000 mesecno. Za ovu godinu- ne smem ni da pomislim. Katastrofa. Jeste da je cisto i toplo, nema obaveza, uvek tople vode u bojleru...ali papreno.
 
Imam oko 160 kvadrata, ne grejemo po ceo dan, mozda pola dana, jedino vikendom ceo dan. Kuca sa sve dobrom spoljnom izolacijom. Prosle godine placali smo 12.000 mesecno. Za ovu godinu- ne smem ni da pomislim. Katastrofa. Jeste da je cisto i toplo, nema obaveza, uvek tople vode u bojleru...ali papreno.
Veruj mi da ni sa cvrstim gorivom ne bi prosli jeftinije.A opet kazem,niko ne racuna maltretiranje oko spremanja ogreva,ubacivanja u podrum,lozenja na svaka 3-4 sata,ciscenja kotla...pa odes negde a kotao se ugasio...Ako je tacno da je cena gasa u okruzenj oko 25din a kod nas digli na 40, verujem da bi vlada morala nesto da uradi po tom pitanju.A pricase da kad prodaju Rusima bude jeftiniji gas...
 
Znam. Bili smo i na drvima, i nafti, i struji i nikada nam nije bila topla cela kuca (nije bilo centralno grejanje), a placali smo mnogo. Da ne pricam o unosenju, cepanju drva, lozenju, ciscenju pepela...ju, sad kad se setim - ne ponovilo se.Al da ce sad biti skupo - bice.
 

Back
Top