Grejanje na gas

Mi svake godine uzimamo novo grejanje. Jedene godine je bila struja, druge smo kupili tučani kamin na plin, sledeće uveli centralno grejanje (na kotao) gde smo za kuću od 200m2 (grejalo se samo 150m2), prošle godine plaćali oko 10.000din pa do 18.000din kad je jača zima. E ove godine smo kupili tučani kamin na drva. Kad sve preračunamo dođe na isto. Grejanje na centralno preko sobnog termostata je idealno, ali skupo. Na drva jeftino (ako već imaš drva), ali užasno prljavo.:dash: Mislim da ću se vratiti na centralno...:klap:
 
Imam oko 160 kvadrata, ne grejemo po ceo dan, mozda pola dana, jedino vikendom ceo dan. Kuca sa sve dobrom spoljnom izolacijom. Prosle godine placali smo 12.000 mesecno. Za ovu godinu- ne smem ni da pomislim. Katastrofa. Jeste da je cisto i toplo, nema obaveza, uvek tople vode u bojleru...ali papreno.

Pa to je opet povoljnije nego recimo gradska toplana. Kod nas je po kvadratu 0,6 evra, a traže povećanje već dugo. i plaća se čitave godine. 12x160x0,6=1152 evra godišnje.
 
Veruj mi da ni sa cvrstim gorivom ne bi prosli jeftinije.A opet kazem,niko ne racuna maltretiranje oko spremanja ogreva,ubacivanja u podrum,lozenja na svaka 3-4 sata,ciscenja kotla...pa odes negde a kotao se ugasio...Ako je tacno da je cena gasa u okruzenj oko 25din a kod nas digli na 40, verujem da bi vlada morala nesto da uradi po tom pitanju.A pricase da kad prodaju Rusima bude jeftiniji gas...


Ništa sa Rusima još nije zaživelo, u vezi gasa.
A kad pričaju da će nešto pojeftiniti, nikad nije bilo... Za poskupljenje ni ne pričaju, samo saopšte da od tog i tog datuma poskupljuje to i to... i gotovo.
I još našli da poskupljuju baš tačno na početku grejne sezone... struja bar poskupljuje u proleće, pa čovek ima vremena da se preko leta prilagodi...

Primećujem već desetinama godina, da, kad god korišćenje nekog energenta postane masovnije, oni ga poskupe - a menjali se sistemi, države, stranke, vlade... uvekisto - valjda računaju kad tako mnogo ljudi koristi taj energent, mora da nije dovoljno skupo, pa hajde da im uzmemo koju paru više, da popunimo budžet, pa da ispadnemo dobri ekonomisti.:otkacio:
 
Zahvaljujem svima koji su pisali...meni ste stvarno pomogli da donesem odluku da zadrzim grejanje na cvrsto gorivo.Kad skupim malo vise para preci cu na toplotnu pumpu a jos koju godinu ne gine lozenje i sve sto ide uz to.:dash:
 
Kako god mi sabirali , mnozili, delili ,izadje da je skupo....a to sto omogucavaju placanje cele godine, odnosno rastezanje racuna je magareca usluga..pa valjda cu kada prestane grejna sezona koja nije ni malo zamemarljiv trosak poceti da stedim za letovanje...kada smo poceli da se grejemo na gas 1996, cena je bila dva dinara po kubiku i bilo je stvarno dzabe, onda se gasifikacija omasovila i cena je rapidno rasla svake godine..da ne duzim ali evo nas slucaj> kuca ima dva nivoa , odnosno 140 kvadrata, odlicna izolacija i stolarija, kombi bojler od 28 , grejemo se uvece do 22-23, dakle maksimalna potrosnja da se termostat ne iskljucuje gotovo celi dan....i to je oko 600 kubika....odnosno oko 300e mesecno..mnoooogo:roll:
 
Zdravo svim grejougroženicima. Priključujem se i ja mojim koprcanjem - kako preživeti, naročito zimi u ovoj Srbiji (država odavno nije)!!!
Nemam drugu alternativu osim GAS-a ili KATANE (to je onaj podmornički fazon - grejač na struju, a sajt je istoimeni za one koji nisu čuli za to). Živim u kućici od 60m2 koja nema izolaciju i uskoro bih uveo grejanje na gas. Ima li nekoga od vas ko bi mi predočio približnu KOLIČINU gasa koja bi se potrošila u toku jedne ovakve zime?
 
Ljudi, vi svi racunate golu cenu gasa.
Koliko kosta prikljucenje?Odrzavanje kotla?Cena kotla? Dorada dimnjaka(za gasni kotao vam treba dorada dimnjaka ,zbog velike kolicine vodene pare koja se javlja,a samim tim bi mogla da udje u zidove)?
Naravno ako sve radite u novo gradnji,pa i da racunate,ali ako vec imate CG na neki drugi energent...
 
Према анализи, највеће издатке за грејање стана од 60 м2 наредне зиме, 2008/2009, имаће они грађани који се греју коришћењем лож уља или електричне енергије у котловима за етажно грејање.

У оба случаја за грејање током целе сезоне треба издвојити укупно око 100.000 динара. Ако се у котловима за етажно грејање буде користио природни гас, без обзира на поскупљења од 15. октобра 2008, трошкови грејања ће бити упола мањи и износиће око 51.000 динара.

Најјефтиније етажно грејање имаће домаћинства која користе угаљ, јер ће њихови трошкови зависно од врсте угља износити од 30.000 до 36.000 динара. Уколико се уместо етажног грејања за загревање стана користе термоакумулационе пећи, трошкови грејања ће износити око 32.000 динара, али само уз услов коришћења јефтиније ноћне електричне енергије. Свако допуњавање пећи током дана, коришћењем скупље електричне енергије значајно увећава ове трошкове. Тако ће допуњавање две пећи снаге од по 3 kW само током два сата дневно увећати трошкове грејања за 40%, на преко 46.000 динара.

У наредној табели су приказани трошкови енергије за грејање стана од 60 м2 у току целе грејне сезоне, коришћењем различитих енергената, а за исту количину утрошене топлоте и уз квалитет грејања какав пружа даљинско грејање.
Трошкови грејања стана од 60 м2 за целу зимску сезону 2008/2009

TABELA
цена
кол/год
дин/год

Угаљ Бановићи 8.610 din/t 3,9 t 33.800

Угаљ Вреоци сушени 8.540 din/t 4,2 t 35.500

Угаљ сирови лигнит 3.935 din/t 7,8 t 30.600

Лож уље (цена 15. октобар 2008.) 78,0 din/l 1394 lit 108.700

Природни гас ( Србијагас) 36,7 din/m3 1387 m3 51.000

Пропан бутан 77,0 din/kg 1005 kg 77.400

Дрво (цена са стоваришта) 4.375 din/m3 11,8 m3 51.700

Централно грејање (Београд) 47,3 din/m2 39,3 GJ 34.000

Ел.ен. ТА ( пуњење само ноћу) 10920 kWh 32.400

Ел.ен. ТА (допуњавање дању) 10920 kWh 46.600

Ел.ен. – котлови 10920 kWh 96.500
 
Pa zavisi od kvadrature! Mi smo za 60 m2 zimus u januaru plaćali oko 8000 din! Doduše, meni je tata bolestan, tako da nam je grejanje radilo 24h! U normalnim okolnostima, to bi bilo manje!

Tanja, ja sam u situaciji da sam između svih zala odabrao gas zbog "čiste tehnologije".
Koliko sam video ti imaš prostor za zagrevanje kao i ja (60m2) pa bih te VEOMA molio da me obavestiš: koliko m3 gasa trošiš u toku jedne GODINE, koji gasni kotao imaš , da li koristiš toplu vodu i da li kuvaš na gas?
 
Pa mislim da potrosnja zavisi i od izolacije kuce kao i od stolarije na istoj kao i kako je uradjen sistem grejanja.Nikako ne moze biti ista potrosnja sa gasnim pecima i sa kotlovima na gas,cak i medju kotlovima ima razlike od procenta iskoristenja gasa...
Mnogo cinilaca ima da bi se tacno obracunala potrosnja...
 
Cula sam za to i VEEOOMA primamljivo zvuci....
Znas li mozda nesto vise o tom sistemu??
z:poz:

Nije to nista novo samo sto tek u zadnje vreme postaje dostupno zbog pada cene sistema.Princip je jednostavan i koristis energiju vode koja je u bunarima oko 12 stepeni, oduzimas joj toplotu pomocu kompresora i rashladjenu izbacujes iz sistema.Doduse ima vise varijacija ali princip je taj. Potreban ti je bunar ili busotina sa stabilnim prilivom, pumpa, toplotna pumpa sa pratecom opremom i instalacija. Koliko znam odnos potrosene struje i dobijene energije je 1:4. Cisto, automatizovano, isplativo. Jedino sto bi mi trebalo je 3.000-4.000 da nadogradim postojeci sistem.z:cry:
 
Tanja, ja sam u situaciji da sam između svih zala odabrao gas zbog "čiste tehnologije".
Koliko sam video ti imaš prostor za zagrevanje kao i ja (60m2) pa bih te VEOMA molio da me obavestiš: koliko m3 gasa trošiš u toku jedne GODINE, koji gasni kotao imaš , da li koristiš toplu vodu i da li kuvaš na gas?

Ja koristim gas i imamo istu kvadraturu i mesecno ode oko 200-250m3 na grejanje + toplu vodu. Naravno rec je o centralnom grejanju tj radijatorima, ali mnogi me ubedjuju (uceni ljudi pa im verujem z:mrgreen:) da bi mi potrosnja bila znatno manja da imam podno grejanje.
 
Poslednja izmena:
Pa zavisi od kvadrature! Mi smo za 60 m2 zimus u januaru plaćali oko 8000 din! Doduše, meni je tata bolestan, tako da nam je grejanje radilo 24h! U normalnim okolnostima, to bi bilo manje!

Tanja80, molim te da mi učiniš uslugu: interesuje me tvoja potrošnja na godišnjem nivou( ti kao i ja imaš 60m2 površine za zagrevanje...). Koliko utrošiš m3 od januara do decembra po obračunima za utrošen gas? Znam da je to relativno, tehničko sam lice i znam šta znači izolacija kao i dobro dihtovanje otvora na kući kao i režim grejanja, ali, treba mi okvirna suma da bih mirnije spavao i zatvorio usta NEVERNIM TOMAMA!
Hvala unapred:dash:
USPUT, HVALA MAESTRI NA IFORMACIJI:worth:
 
Poslednja izmena:
Tako su mi otprilike i objasnili ali ono sto me buni tj sto ne razumem je to kako "narihtas" temperaturu u kuci npr 26C ako koristis vodu toplote 12C....
Volela bih da mi to neko objasni :zstidljivko:
Ajd da pokusam da ti narihtam...ovaj...objasnim.:lol: Tesko da ces vodom od 12 stepeni da zagrejes stan na dvaesikusur ali ako tu vodu koja je 12C zagrejes na 50C onda hoces.A grejes je uz pomoc fizike tj. termodinamike, povecas pritisak u istoj zapremini a kako je PV=RT povecava se srazmerno temperatura.E sad, caka je da tu vodu u izmenjivacu rashladjujes na 5C, vodi za grejanje predajes ulozenu energiju ali i termalnu energiju podzemne vode (razlika od 12C do 5C).I tako se dobija onaj odnos 1:4 u odnosu na elektricni kotao.A mozda moze i bez struje, ako dovoljno duboko izbusis bunar pa dodjes do termalnog izvora.Al bi to bila banja.:bye:
 
grejem se na propan-butan. imam cisternu u dvorištu. ove zime trošim 500 lit. za mesec dana. užas preskupo. da li neko može da mi kaže kako da smanjim potrošnju? kuća je dobro izolovana i ima 90kvadrata
 
propan butan je tradicionalno skup.
moj račun za januar
prirodni gas : 155m3 ....5610 RSD
struja : 4458 RSD
stan je 100m2, na uglu zgrade, zidovi Ytong 25cm + heraklit 10cm. PVC prozori uglavnom balkonci.
grejanje centralno na gas, ali za svaki slučaj imam jednu TA 3.5 koju ove godine koristim.
uobičajen, letnji račun za struju mi je oko 2500 RSD, tako da pretpostavljam da je peć u januaru potrošila oko 2000 RSD.
dakle sve zajedno za grejanje u januaru manje od 8000 RSD.
u drugom stanu od 54m2 je centralno grejanje preko gradske toplane i mislim da je račun oko 4000 RSD mesečno.
 
Imamo kamin preko koga su povezani radijatori u celom stanu i grejemo se na drva. Pre 2 godine smo uveli ovakvo grejanje i preporodili se. Godišnje nas grejanje košta oko 25 000 din. Pre toga smo se jedne zime posmrzavali sa TA pećima. Nema ničeg lepšeg kad se založi vatrica i drvca samo pucketaju, a napolju veje sneg.
 
Ovo nam je prva zima kako se grejemo na gas.Iskreno jeste cena ali za udobnost koju imam nije mi zao da platim.
Kuca je 100 kvm,proslu zimu smo lozili jednu peckicu (carobna pec) u decijoj je radila TA i bojler u kupatilu.Pri tom mi je temp u hodniku ispred kupatila bila 10 stepeni jer jedna pec nije mogla da zagreje 100m2.Potrosili smo 10 m drva.
Prosta racunica drva bi ove godine platili 40000,struju smo zbog TA i bojlera placali 2000-2500 vise( ako racunam da se grejemo 6 meseci to je 12000-15000 manje po grejnoj sezoni) Do sad smo potrosili oko 25000-30000 za gas i ja sam 100% da nas ukupno grejanje na gas nece izaci vise od 50000i ako oduzmemo manje placenu struju od toga racunica je jasna.Koliko god da je skup gas najbolje je resenje.
Uostalom dok smo ziveli u BGD pre dve godine smo 1800 din placali mesecno centralno grejanje za 30 kvm.Gas nije skup ako imate adekvatno uradjenu izolaciju i sistem centralnog grejanja.
 
Vidim da su vaši postovi malo starijeg datuma..Ja planiram da kupim stan u zgradi (od oko 50m2) koji ima grejanje na gas..sad se mislim da li mi se to isplati..pa me interesuju iskustva? Predpostavljam da kuća i zgrada nisu isto i da te u zgradi malo greje i komšija:)) Svejedno svaki "tip" će dobro doći!Veliki pozzzz
 

Back
Top