BIBLIJA...KOLIKO ZNAMO O NJOJ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
navedi mi dokaze i to logicke i link po mogucstvu
Imas na mom fejsu najbolji od svih dokaza, koji je neoboriv.

Сотионе, ако ти Бог потпада под поделе разумног човека, а ти онда тако разуман покушај да га замислиш као Палату Албаније
Bog je Sve, Jedno, Monada.

dobro i zlo je samo jedna od tih podela za koju se ljudi vežu.
Dobro i zlo su kategorije morala, a moral je objektivan i logicki odbranjiv. Ne postoji odbrana silovanja i ubijanja nevinih, to je ocigledno nemoralno.
 
Ти си углавном ОК, па нећу да инсистирам. Само мало размисли - ако Бог нешто мора да уради на одређени начин, то значи да не може другачије, ако не може другачије, значи да није свемогућ. Надам се да ти је јасна логика.
Е сад, што се тиче тих оправдања, Бог се срећом није јавио само Библијом. Буда није никог убио. Змија се не рачуна, и Христос је убио једну ;)
Мада чак и ту имам проблем ако ће неко приступати томе у фазону "пре Буде сви били будале". Не знам колико будисти то раде, чини ми се да не раде. А хришћани су томе склони.
Насупрот томе, ја не видим лепоту у истинама које су објављене грешним појединцима, чак веома грешним као што је ето Мозес, или да не причам шта знамо о Мухамеду. Више ми се свиђа учење које постоји од памтивека (буквално) објављено незнано коме.


bog ako postoji i ako je on taj koji nas je stvorio postojao je od samog pocetka ljudske istorije. od adama i eve..nije cekao da prodje dve hiljade godina pa da se nekom javi...il je bio tu od samog pocetka ili ga uopste nema....i okej je ako neko misli drugacije nego ja...nema ljutis....:konfete:
 
uoravo zbog toga sto je nepojmljivo ono je iznad ovozemaljskih podela na dobro i zlo. sta ti mislis po pitagori ovapolocenom bogu :lol: da li je bog dobar ili zao? ako je samo dobar onda moramo imati njegovu suprotnost samo zlog boga, a time pobijas ideju o onom jednom zar ne?

Aha. Znaci kada neko postavi akciom da ne postoji zena koja moze da i jeste i nije trudna, tvoj odgovor bi bio- pa da, ta zena moze da i jeste i da nije trudna zato sto ne postoji. To apsolutno nema ikakvog smisla.

Odakle to da "moramo imati". Zasto? Nema razloga.

Smatrajući ovo zanimljivim veoma kratko ću kazati ovako. U Avramovskim religijama jedno od uporišnih učenja je ijednačavanje Boga sa apsolutnim dobrom. U tom smislu Zlatna Iris je dobro primetila da bi shodno tome morao postojati još jedan Bog koji bi bio oličenje apsolutnog zla. Avramovske religije su taj problemčić rešile tako što su u smislu izričite potrebe dualnosti, apsolutno zlo prebacile na ono što je suprotnost Bogu kao oličenju dobrog. A poznato je o kome se radi.

Nije suvišnim naznačiti da je samo Hinduizam imao i ima isključivo monističku doktrinu učenja da je poreklo svega samo iz jednog pranačela a koje je samo po sebi i za sebe izvan svake dualnosti. Hinduističko učenje se svodi na jedinstvo suprotnosti. Poznato je da su Hinduistički bogovi ambivalentni imajući svojstva i dobrog i zla.
 
meni ovo itekako ima smisla :lol:
ima razloga da bi bio dobar moras imati suprotnost po kojoj se meris. a i dokaz su oni koji veruju u takvog boga. sve sto suprotno njihovom misljenju je zlo. pa cak i da je zlo zaista NEDOSTATAK dobra kako nekikazu opet je cinjenica da zlo kao suprotnost doru postoji. a bog bi trebalo da ne podpada pod podele prostog coveka.

U velikoj meri i po meni to ima smila. Teško je zamisliti ono...biti dobar u okruženju gde su svi dobri ...A u vezi sa zlom i dobrim ima ono kada stari indijanac unuku objašnjava koji će vuk (dobro ili zlo) da pobedi u čoveku jer su oba istovremeno u čoveku i kada na pitanje unuka ....koji će vuk da pobedi...odgovara...onaj kojeg budeš hranio...
 
Nije suvišnim naznačiti da je samo Hinduizam imao i ima isključivo monističku doktrinu učenja da je poreklo svega samo iz jednog pranačela a koje je samo po sebi i za sebe izvan svake dualnosti. Hinduističko učenje se svodi na jedinstvo suprotnosti. Poznato je da su Hinduistički bogovi ambivalentni imajući svojstva i dobrog i zla.
Nije istina. U monizmu Bog nije "iznad dobra i zla" nego je Bog dobar, a zlo se definise kao nedostatak dobra.
 
Upravo. Bog je dobar. Bog je postojanje. Suprotnost dobru je zlo. Suprotnost Bogu je nepostojanje. Zlo nema postojanje po sebi, zlo je samo odsustvo dobra. Ne postoji satana, djavo, kako god, postoji samo udaljavanje (svojim delima i mislima [koje su ustvari delovanje uma]) od Boga.

Ako si ovo napisao shodno logičnim zakonima mišljenja onda negde nešta nije kakvim bi trebalo da bude. A to me i ne iznenadjuje jer logika sa verovanjem ...ne ide zajedno. Nije strašno što kod nekih ljudi logika biva podredjena verovanju.
Kažeš ...Bog je dobar...Da li si čitao stari zavet...
Onda kažeš da je suprotnost dobru zlo i dodaješ da zlo nema postojanje samo po sebi jer je to samo odsustvo dobrog...

I ovo je logična rečenica...Meni nije, jer protivreči sama sebi. Možemo detaljnije o ovom...

Ajde polako udahni i pokusaj da razmislis o recenici "Ako je zlo nepostojanje dobra, zlo ipak postoji". Jel shvatas razliku izmedju toplote i hladnoce? Hladnoca nema postojanje po-sebi, ona je nedostatak toplote. Ili jos bolji primer mraka i svetlosti. Mrak nema postojanje po-sebi, ono je nedostatak svetlosti. Nije svetlost definisana mrakom, nego obrnuto.

Ovakvi silogizmi možda mogu da prodju na nekom dečijem uzrastu. Kažeš ...hladnoća ne postoji, ona je nedostatak toplote...Sada ću ja da kažem ovako...toplota ne postoji, ona je nedostatak hladnoće...Da li uvidjaš besmislenost takvih primera...

Isto važi i za onaj tvoj primer u vezi mraka i svetlosti...jer može da se kaže i obrnuto.

I ne potpada. Potpada pod podele razumnog coveka.

Ovo si napisao u vezi sa ovim....

a bog bi trebalo da ne podpada pod podele prostog coveka.

a što bi značilo da Bog može podpadati pod podele samo...razumnog čoveka...

a što je teže da tako biti može...
 
moj nacin razmisljanja cesto moze da e cini nelogican (a i jeste ) nekome ko nije sposoban da nazre nepojmljivo.a sad ti provali ko je tu merodavniji da govori o bogu.
inace nisi mi odgovorio kakv je bog po pitagori koji je i sam ovaploceni bog ako tije verovati?

kako znas da postoji, jesi li se ovaplotio kao i tvoj uzor pitagora? :lol:

Možda je Sotion inkarnacija Pitagorina...
 
Уосталом, у складу са темом, цитат Библије:
Ја сам Господ, и нема другог, осим мене нема бога; Творац светлости и
тмине, доносим мир и стварам зло; ја Господ чиним све то. ” —Исаија 45:7

Ovde mora da je u pitanju neka greška u prevodu u vezi sa onim...i stvaram zlo... jer bi trebalo da stoji....
i stvaram odsustvo doborg...

:hahaha1:
 
Ako si ovo napisao shodno logičnim zakonima mišljenja onda negde nešta nije kakvim bi trebalo da bude. A to me i ne iznenadjuje jer logika sa verovanjem ...ne ide zajedno.
Naravno da ide. Kako rece Dekart- sva znanja su verovanja razlicitog stepena.

Kažeš ...Bog je dobar...Da li si čitao stari zavet...
Da. I zato smatram da je stari zavet laz.

..Meni nije, jer protivreči sama sebi. Možemo detaljnije o ovom...
Ajde molim te detaljnije. Objasni mi gde je tu protivrecnost.

Kažeš ...hladnoća ne postoji, ona je nedostatak toplote...Sada ću ja da kažem ovako...toplota ne postoji, ona je nedostatak hladnoće...Da li uvidjaš besmislenost takvih primera...
Ne, zato sto vrsis najobicniju zamenu teza. To nisu moje proizvoljne definice, to su cinjenice. Zna se tacno sta je svetlost- elektromagnetno zracenje ciji kvantum su fotoni, kao sto se zna tacno sta je mrak- nedostatak svetlosti. Isto tako za toplotu- hladnocu, boje- crnu, i analogijom na ovu temu: dobro- zlo.

a što bi značilo da Bog može podpadati pod podele samo...razumnog čoveka...
Da. Prost covek ne moze da razume Boga i eticke teme jer ne koristi razum u meri kojoj bi trebalo.
 
Bog je Sve, Jedno, Monada.

A Monada je ...šta...
Monada je ustvari učenje o Apejronu, Talesovog učenika Anaksimandera. Učenje o Apejronu Pitagora je preuzeo od Anaksimandera stim što ga je nazvao ...Monada...

A šta beše Tetraktis...beše li to ono što je sastavljeno iz monade, dijade, trijade i tetrade pri čemu je dijada tačka, dijada linija, trijada površina a tetrada čvrsto telo...

A po jednoj od legendi koje su prepričavane u ono vreme , Pitagora je bio sin Zevsovog sina Apolona sa kojim je začela Pitagorina majka. U tom smislu ima ono da je od svojih učenika tražio da ga oslovljavaju sa ...Hipoborejski Apolone'' U tom smislu je bio besmrtana ali je ipak...umro.

A Mnserah je bio čovek koji je uzeo za ženu Partenis ne znajući da je ona već trudna. Onda je ima ono da su Oni otišli kod proročice Pitije i da im je ona kazala da će se roditi dete koje će biti polubožanstvo i tako to. A kada se dete rodilo to je bio Pitagora a Mnster je u znak zahvalnosti proročici Pitiji svojoj ženi promenioime u ...Pitija.

A samo ime Pitagora imalo je značenje u smislu...prorokovan od Pitije. Pitagorini učenici su ga smtrali polubogom ali su ga mnogi drugi smatrali običnim šarlatanom.
 
Nije istina. U monizmu Bog nije "iznad dobra i zla" nego je Bog dobar, a zlo se definise kao nedostatak dobra.

Nemoj se ljutiti ali ti pojma nemaš o nekim elementarnim stvarima. Monizam nije religija. Monizam je filozofofska postavka zasnovana na jednom osnovnom principu a za razliku od dualizma gde egzistiraju dva principa. Inače dualizam i monizam su dva osnovna učenja pristupu filozofiji uma. No da te ne smaram.
 
Da. I zato smatram da je stari zavet laz.

A starozavetni Bog Jahve je vrhunsko dobro...zanimljivo...

Ne, zato sto vrsis najobicniju zamenu teza. To nisu moje proizvoljne definice, to su cinjenice. Zna se tacno sta je svetlost- elektromagnetno zracenje ciji kvantum su fotoni, kao sto se zna tacno sta je mrak- nedostatak svetlosti. Isto tako za toplotu- hladnocu, boje- crnu, i analogijom na ovu temu: dobro- zlo.

Brkaš pojmove u pogrešnom uverenju. Ne pričamo o izvoru svetlosti i procesima iz kojih ona nastaje. Pričamo o onom da kada je nema iz bilo kog razloga da to nije odsustvo mraka već ...nedostatak svetosti. Isto to važi i za ono toplota-hladnoća, hladnoća-toplota.

Da. Prost covek ne moze da razume Boga i eticke teme jer ne koristi razum u meri kojoj bi trebalo.

Prostom čoveku nije potrebno da razume Boga ako u njega veruje. A kada prost čovek veruje u Boga onda je to istinsko verovanje od srca.
 
Ne, zato sto vrsis najobicniju zamenu teza. To nisu moje proizvoljne definice, to su cinjenice. Zna se tacno sta je svetlost- elektromagnetno zracenje ciji kvantum su fotoni, kao sto se zna tacno sta je mrak- nedostatak svetlosti. Isto tako za toplotu- hladnocu, boje- crnu, i analogijom na ovu temu: dobro- zlo.

a da ne vrsis ti zamenu teza? sta je dobro, jel ima neka definicija dokaziva kao ova sa fotonima pa da kazem da je zlo odsustvo nekog segmenta dobrog koji je dokaziv? govoris o bogu kao jednom, stavljajuci se samo na jednu strau upravo potires tvoju tezu o JEDNOM. jedno je SVE. sve je dobro + zlo..i jos stosta ali za one koje vrse ovakve podele samo ove 2 stvari su dovoljne :lol:
 
U velikoj meri i po meni to ima smila. Teško je zamisliti ono...biti dobar u okruženju gde su svi dobri ...A u vezi sa zlom i dobrim ima ono kada stari indijanac unuku objašnjava koji će vuk (dobro ili zlo) da pobedi u čoveku jer su oba istovremeno u čoveku i kada na pitanje unuka ....koji će vuk da pobedi...odgovara...onaj kojeg budeš hranio...

upravo...stari indijanac zna znanje. :)
 
A starozavetni Bog Jahve je vrhunsko dobro...zanimljivo...



Brkaš pojmove u pogrešnom uverenju. Ne pričamo o izvoru svetlosti i procesima iz kojih ona nastaje. Pričamo o onom da kada je nema iz bilo kog razloga da to nije odsustvo mraka već ...nedostatak svetosti. Isto to važi i za ono toplota-hladnoća, hladnoća-toplota.



Prostom čoveku nije potrebno da razume Boga ako u njega veruje. A kada prost čovek veruje u Boga onda je to istinsko verovanje od srca.
ali verovatno u jednog od ova dva boga. kad kazem prost covek onda mislim na one koji iskljucivo vide crno - belo. prost covek deli stvarnost na dobro i lose, i u zavisnosti od toga opredeljuje se za jednu stranu, ako pri tom ima tendencije ka religiji izabrace apsolutno dobrog ili apsolutno zlog boga. u oba slucaja to je samo polovina.
 
Bog je Sve, Jedno, Monada.

Сотионе, ако си то у стању да замислиш, визуализујеш, па да ти се дивим...
Још само да ти поверујем да си у стању :)

Ne postoji odbrana silovanja i ubijanja nevinih, to je ocigledno nemoralno.

Јесте л' чули децо (верујте без шале)... за дилему бродоломника?! Гуглујте ко не зна, ал' на српском, кажу енглеска Википедија данас не ради...
А ко нема ниједан пиратски софтвер нека први баци камен по питању заповеди НЕ КРАДИ! Ерго, данас Вики демонстративно не ради, јевили на малом екрану те-ве пријемника. Амерички Конгрес доноси закон о интелектуалној својини. И ко је ту неморалан - Вики или Конгрес?!
 
Nije suvišnim naznačiti da je samo Hinduizam imao i ima isključivo monističku doktrinu učenja da je poreklo svega samo iz jednog pranačela a koje je samo po sebi i za sebe izvan svake dualnosti. Hinduističko učenje se svodi na jedinstvo suprotnosti. Poznato je da su Hinduistički bogovi ambivalentni imajući svojstva i dobrog i zla.

Донекле то важи и за таоизам, само што тамо и није питање добро или зло, духовно или материјално, него баланс или дисбаланс, истанчано или простачко, "прави човек" или "обичан човек".
 
a da ne vrsis ti zamenu teza? sta je dobro, jel ima neka definicija dokaziva kao ova sa fotonima pa da kazem da je zlo odsustvo nekog segmenta dobrog koji je dokaziv? govoris o bogu kao jednom, stavljajuci se samo na jednu strau upravo potires tvoju tezu o JEDNOM. jedno je SVE. sve je dobro + zlo..i jos stosta ali za one koje vrse ovakve podele samo ove 2 stvari su dovoljne :lol:

Kada se priča o dobru potrebno je razlikovati dobro kao vrhunsku moralnu kaegoriju u filozofskom ali i religijskom smislu. U filozofskom smislu se može govoriti o dobrom čoveku u smislu dobra u čoveku kao i o dobrom u opšterm smislu. U tom smislu Platon je dobro smatrao vrhovnom idejom kojoj treba težiti dok je Sokrat dobro podvodio pod znanje koje čovek može naučiti. A religijsko shvtanje dobrog je neka druga priča.Kod avramovskih religija Bog je vrhovno dobro pa u tom smislu avramovske religije svaka na svoj način uče da čovek može biti dobar samo ako veruje u Boga pa tako verujući čini dobra dela. A tu je veoma zanimljivo da li onaj čovek koji nije dobar može činiti dobra dela u meri koliko je potrebno da osigura put za raj. A u religijskom smislu zlo samo po sebi ne može da bude odsustvo dobrog. Onop dobro u čoveku ne može da bude odsutno. Može u manjoj ili većoj meri da bude prevladano onim zlim. A i jedno i drugo su u čoveku...uvek.

Kada se govori o Avramovskom Bogu u religijskom smislu kao onom JEDAN a koji je ujedno i SVE sasvim je logično da se pod ono SVE mora uklapati i ono ...dobro + zlo. Neka je druga priča što tvorcima avramovskih religija nije odgovaralo da njihov Bog bude ambivalentan pa su onaj princip zla dodelili onom ...drugom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top