Nov programski jezik: "M"

Svaki "nov programski jezik" se pravi u nekom starijem programskom jeziku. To znaci da je prvi programski jezik u kome je napravljen neki drugi preko koga se prave treci i cetvrti u stvari naj-mocniji programski jezik.

Medjutim, niko ne zeli da prica o starim programskim jezicima... sto je jako cudno i zabrinjavajuce.
 
Binarni sistem je onaj najosnovniji od kog sve polazi. Mashina razume samo takav oblik jezika. Ne razume ona sve one silne naredbe, vec njihove prevode u 0 i 1.

Asemblerski jezik jeste isto najosnovniji, ali medju programskim jezicima gledano. On je jezik najnizeg nivoa prevodjenja (neshto vezano za kompajliranje i prevodjenje u binarni sistem, ne znam bash do detalja o chemu se radi).

A inache pozdravljam svaki novi programski jezik koji izadje, pogotovo ako je jednostavan za korishcenje. Zashto je neko sad u obavezi da komplet poznaje sistem rada rachunara i programa uopshte da bi bio programer? Hocu reci, zashto bi se neko sad muchio da pishe procedure i funkcije u onim starim programskim jezicima, da poziva sam sistemske resurse i raznorazne ostale gluposti, ako je neko vec sve to automatizovao? Mnogo je praktichnije raditi koristeci savremenu, ne zastarelu tehniku.
 
Da se javim i ja malo...
Sada se svakakvi nazivaju programerima, a nekad...
Nekada sam važio za programera - krajem osamdesetih, te napravih pauzu, ali sada počinjem da se vraćam...
Kako bi na komodoru...
Asembler je u stvari isto što i mašinski jezik, samo što ga pišete u editoru za asembler. U računaru ne piše LDA već binarni kod za LDA i slično... To je jedan isti redosled binarnih brojeva, samo što možete da ga posmatrate iz editora za binarne brojeve, ili iz editora za asembler, kada se binarni brojevi prikazuju slovnim oznakama naredbi...
Nekada pisah samo brojke u datoteci sa zarezima, ali to beše prošlost...
Ovo sada što mnogi rade nije programiranje, već korišćenje gotovih korisničkih programa...
 
Da ne kažem pogrešno, ali mi se čini da se pseudo naredbe ne koriste u "mašinskom jeziku" koji je jedinstven, već se koriste u "simboličkim mašinskim jezicima", pa se oni kasnije prevode na mašinski jezik... :super:
 
Da se javim i ja malo...
Sada se svakakvi nazivaju programerima, a nekad...
Nekada sam važio za programera - krajem osamdesetih, te napravih pauzu, ali sada počinjem da se vraćam...
Kako bi na komodoru...
Asembler je u stvari isto što i mašinski jezik, samo što ga pišete u editoru za asembler. U računaru ne piše LDA već binarni kod za LDA i slično... To je jedan isti redosled binarnih brojeva, samo što možete da ga posmatrate iz editora za binarne brojeve, ili iz editora za asembler, kada se binarni brojevi prikazuju slovnim oznakama naredbi...
Nekada pisah samo brojke u datoteci sa zarezima, ali to beše prošlost...
Ovo sada što mnogi rade nije programiranje, već korišćenje gotovih korisničkih programa...
Jeste, slažem se da je ranije bilo potrebno znati mnogo više da bi se moglo programirati, ali ti programi koji su se tada pravili i ovi sada po logici koja se primenjuje nikako nisu isti. Ranije su se pravili razni "naivni", sitni programi, nije se koristilo toliko dinamičko programiranje, išlo se korak-po-korak itd, dok su danas programi mnogo kompleksnije i složenije prirode.

Recimo ja na faxu učim objektno orijentisano programiranje u C++ i znam da, kad sam otvarao disassembly za neke relativno sitne programe koje uključuju rad sa matricama i nizovima, koliki je samo program bio u asemblerskom zapisu! Pa profa se jedva iznamuči da nam i ovu "jednostavniju" varijantu objasni, a zamislite koliki bi to posao bio da to radimo preko asemblerskog jezika!!

I ne vidim zašto ja sebe ne bih nazivao programerom ako pravim programe u C ili C++ koristeći Visual Studio ili ako pravim web sajtove u PHP-u koristeći Dreamweaver? Pa šta i ako koristim neke gotove šablone i funkcije, nemam 2 života da za sve živo izmišljam toplu vodu ako je neko to već odradio umesto mene.
 
po meni nije bitno u kom jeziku radis nekada u Kobolu danas u C++ bitno je sta pravis i koliko je to kompleksno. npr. imam iskustva u pravljenju knjigovodstvenih programa za vece firme. ovi koji to nisu radili ne znaju, ali je to izuzetno komplikovan sistem koji osim poznavanja programerskih tehnika zahteva i poznavanje materije za koju pravis program. a ovi sto naprave kalkulator u 2-3 programska jezika i govore da su programeri to nema veze s vezom ne zeleci da uvredim ikoga.
 

Back
Top