domaci sokovi

ima i sirup od koprive..to je postojalo ya vreme krize..da se kupi negde.ne znam za sada...aj sanja uberi malo pa napravi stvarno je super kiselkasto i svetlozeleno
 
Da li praktikujete sami praviti sokove (ne cjedjene u sokovniku) od voća povrća i biljki?Ako pravite na koji način? Kuvate li voće u šerpama pa dodajete šećer i lumuntos ili koristite posebno sudje za te namjene? Da li je neko probao praviti sok u nekom sokovniku na paru koji proizvodi Metalac (nalazi se vec dugo u prodaji) i ako jeste kakva su iskustva? Bilo bi lijepo ostaviti i pokoji recept za domaći sok pravljen na bilo koji nacin.
 
Cedim u sokovniku jabuke i sargarepu, ali to je za odmah, iako, ako iscedim nesto vise, sipam u flasu i ostavljam u frizider. Ali, u sud u koji se cedi sok obavezno prvo nacedim jedan limun, da sok ne bi oksidirao, jer ne volim da pijem "braonski" :(
Volim sok od visnje, a upravo sam procitala da smanjuje bol u misicima pa se narocito preporucuje sportistima. Taj sok se pravi na starinski nacin. Visnje se preliju secerom da puste sok, pa se malo prokuvaju, iscede, doda se malo limuntusa, procedi, sipa u flase... I sad, neki pasteriziju petnaestak minuta na 80-90 stepeni, neki ne...
 
A je li ima neki odredjen odnos višnje i šećera ili je to onako "od oka" i prema sopstvenom ukusu? Mislim da je to uobičajen način spravljanja sokova od voća.Od bilja (nana,zova) je malo drugačije.Ne smje se stavljati bilje ni u vrucu vodu a ne kuvati,samo se nakiseli u toploj vodi,procjedi posle odredjenog vremena ,doda se šećer,stoji u soku dok se ne rastopi potpuno i tek nakon nekoliko dana sipa se u flaše.
Ne znam koliko ove prilično velike količine šećera umanjuju korist ovih sokova ali sam opet sigurna da su zdraviji od onih koje kupimo čak i od onih "100% prirodnih".
 
U Patinom "Kuvaru" ima recepata za sokove, prepisacu ih kada se vratim kuci.
Patini recepti su najbolji, provereni, i generacije domacica su ucile na njima kako se spremaju dobre stvari.
Dakle, popodne eksploatisem "Veliki narodni kuvar" i kacim recepte :)
 
e, ovako:

Sok od visanja ili tresanja

3kg ociscenih visanja ili tresanja, 3 l vode, i 60 gr vinske kiseline.
Visnje (ili...) oprati, izvaditi im kostice i dobro ih izgnjeciti. Dodati im vodu (na svaki kg ociscenog voca 1 l vode) u kojoj je otopljena vinska kiselina i drzati na hladnom 24 sata. Nakon toga masu procediti i na svaki litar soka dodati - za visnje 1,5 kg sacera, za tresnje 1 kg. Ovako pripremljen sok ostaviti da odstoji 2 dana na hladnom mestu, cesce ga promesati, potom procediti i sipati u ciste prokuvane flase i zatvoriti dvostrukom gazom.

Sok od malina

Na dva nacina. Prvi: zrele maline ocistiti, izgnjeciti ih u porcelanskoj posudi i ostaviti da prenoce. Ujutru ih procediti kroz cisto tanko platno ( :), slatko, je l' da, starinski.) sok staviti u emjliranu (i ovo je medeno :) ) serpu i staviti da prokuva, potom sipati na 1 kg soka na 2 kg secera u kockama i kuvati samo dok ne prokuva. Sok sipati u flase cvrsto zacepiti i staviti na hladno mesto. Ovaj nacin je najbolji.
(to kaze Pata, zato drugi necu da prepisujem :) )

Sok od ribizla

Pripremiti 5 kilograma ribizla (crnih ili crvenih), 1 300 gr secera i 2 litra vode.
Probrane i oprane ribizle preliti vodom, zagrejavati ih da bobice popucaju a zatim ih pasirati . Pasitanom soku dodati seser i ponovo ga zagrejati do 75 stepeni. Vreo sok sipati u tople staklenke (flase) i zatvoriti gumenim kapicima. (sigurno da moze i neko obicnije zatvaranje :) )

Sok od kajsija ili bresaka

pripremiti 5 kg kajsija ili bresaka, 700gr secera i 2 litra vode.
Oprane kajsije (breskve) raspoloviti, izvaditi kostice, samleti ih na masini za meso (sada moze da se upotrebi secko, mikser sa nekim dodatkom...itd), dodati vodu prethodno prokuvanu sa secerom, dobro izmesati i ostaviti da stoje preko noci. Sutradan kajsije pasirati (opet neki blender, secko i slicno) zagrejati ih do 75 stepeni i sipati u vrele flase i zatvoriti gumenim kapicama.

Sok od bresaka ili kajsija

Za sok odabrati potpuno zrele plodove. Oprati ih, izvaditi kostice i dobro izgnjeciti. Zatim na svaki kilogram voca dodati 1 litar prokuvane vode u kojij je otopljeno 20 gr vinske kiseline ili limunske kiseline (limutus), dobro izmesati pa ostaviti na hladno mesto da stoji 24 sata. Nakon toga sok ocediti. Na svaku litru soka dodati 1,5 kg secera. Ponovo drzati na hladnom mestu 2 dana, uz povremeno mesanje tokom dana. Gotov sok sipati u prokuvane flase i zatvoriti ih dvostrukom gazom. Nakon mesec dana moze se zatvoriti cepom.

Sok od smrekinih vrhova

Pripremiti 3 kg mladih vrhova i 1 kg secera.
Mlade vrhove pomesati s asecerom i ostaviti preko noci, Sutradan ih sociti u sokovniku (e, tu primenimo taj "Matalcev" na paru. Pata upravo i opisuje taj proces kad para ulazi u tamo neki rupicasti deo i kaze da tada pocinje "socenje" ). Dobije se oko 1,5 litara soka. Ovaj sok je veoma hranljiv i sadrzi mnogo vitamina. Uzima se i kao lek za kasalj i prehladu. (mislim da je to sirup :))

Sok od sljiva

Pripremiti 5 kg sljiva i 500 gr secera. Prepoliviti sljive, izvaditi kostice i ostaviti 2 dana na hladnom. Nakon taga ih sociti u sokovniku. Od ove kolicine dobije se oko 3 litra soka.

Sok od drenjina

Pripremiti 5 kg drenjina, 2 litra vode, i 1 kg secera.
Ociscene drenjine preliti vodom i polako zagrejavati, a kada prokljucaju, kuvati ih jos 3-5 minuta. Ako je na drenjine pao mraz, meke su i tada je dovoljno samo da se prokuvaju. Nakon toga ih treba pasirati, dodati im secer i ponovo zagrejati do 75 stepeni. Vruc sok sipati u vrele boce i zatvoriti ih gumenim kapicama.

Sok od jagoda, kupina ili borovnica

Pripremiti 5 kg jagoda, .... ili....., 600 gr secera i 1, 5 litaravode.
Vodu i secer prokuvati. Jagode (kupine, borovnice) zdrobiti, preliti ih toplom secernom otopinom, pa pokriti i ostaviti preko noci na hladnom mestu. Ujutru masu propasirati i dobijeni sok zagrejavati do 75 stepeni. Vreo sok sipati u vrele boce i zatvoriti ih gumenim kapicama.

Sok od jabuka, kusaka ili dunja

Pripremiti 5 kg jabuka, ili..ili..., sok od limuna i secera po ukusu (Pata pise u zagradi 'obicno se pripremaju bez secera" ).
Jabuke (kruske, dunje) se ne gule nego se iseku na manje komade ili ikrupnije naribaju. Ako se stavlja secer, tada ga posipati po usitnjenom vocu, nakapati sok od limuna i ostaviti da stoji na hladnom 2 stat. Cediti ih u sokovniku. Ostatak se obicno, ali uz dodatak svezeg voca upotrebi za marmeladu (ili lenju pitu :) - moj dodatak)

Sok od jagoda

Pripremiti 5 kg jagoda i 500-600 gr secera. Jagode oprati, odstraniti im peteljke, posuti ih secerom i ostaviti na hladnom mestu da stoje. Staviti ih u sokovnik i sociti. Dobije se oko 3 litra soka.
Pata kaze da sok posle socenja, treba sipati sve do ruba flase ako s ezatvaraju gumenim kapicama, a malo manje ako se zatvaraju plutanim zapisacima. Flase staviti u suv lonac, ove zatvorene plutom okrenuti grlicem na dole, pokriti ih i ostaviti da se ohlade. Posle im azalepiti etikete sa datumom, vrstom voca, kolicinom secera i ostaviti...:)
Eto, to su Patini recepti, i dopada mi se sto nema previse secera :), i previse kuvanja, tj. "ubijanja" nature u njima :)
 
Hvala,zorab,baš si se potrudila.Svidjaju mi se recepti što zahtjevaju mnogo manje šećera od ovih koje sam do sada koristila.Jedino ovaj recept sa malinama mi je malo čudan da ide duplo šećera u odnosu na maline.Malo sam se razočarala što tako malo sokova se spravlja u tom sokovniku na paru a ja se baš pripremila da ga iskoristim do maksimuma.Nema veze,moraću se opet "prihvatiti" emajlirane posude ,čistog platna i gumenih cepica.
 
nema mesta razocarenju :)!
Sve mozes "sociti", kaze Pata, samo flasiras onako kako napisah... Pa u nesto stavis secer po nahodjenju, ali uglavnom, nije potreban.
Eto, propustila sam da napisem

Sok od grozdja
kaze, 4-5 kg bobica gozdjam bez peteljiki jer sadrze tanin. Staviti u ulozak sokovnika i sociti. Dobije se oko 3 l soka...

Dakle, jos zdravije od kuvanja.
Samo ti "soci", i javi nam kao prija :)
 
Ljudi koliko je jeftinije i zdravije iz svezeg voca napraviti 100% prirodan sok..o ukusu da ne pricam..kupim skoro dzak od 5kg sargarepe za nekih 160din u metrou..od 10-15 ispadne casa od 2dl..nista lepse nisam probao u zivotu..inace u prodaji zdrave hrane postoji sok od sargarepe koji je oko 200din..nas proizvod je pomesan sa jabukom i kruskom-breskvom valjda i ima uzasan ukus poput hemije..tako da je preporuka uvek kupiti sveze voce..meni licno secer nije potreban..eventualno dodam med u grejp ili limun.
 
Evo i jedan recept za sirup (sok) od zove.Zova je inače zdrava i korisna biljka i lako je nalazimo svugdje čak i pored puteva mada naravno treba da je beremo isključivo u prirodi,daleko od gradskih zagadjivača.
U 5 l. hladne vode potopiti 30 napola rascvjetanih cvjetova zove.Dodati 2,5 kg šećera, 3 kesice limuntosa i ostaviti u hladovini desetak dana.Povremeno promješati da se šećer rastopi.
Procijediti kroz sitnu cjediljku ili platno i sipati u flaše.
Čaj od zove je mnogo korisniji ali zbog čudnog ukusa pije se samo kad je neophodan jer preznojava kod gripe i oslobadja od suvišne vode u organizmu.
 
Da li ste kada probali sok od koprive? Pravi se kao sok od zove,30 vrhova mlade koprive se potopi u 3 litre vode,poslije 24 casa se procijedi,doda limuntus i secer po zelji.Sok je prelijep,a da ne govorim koliko je kopriva zdrava.Preporucujem:heart:!
 
Da li ste kada probali sok od koprive? Pravi se kao sok od zove,30 vrhova mlade koprive se potopi u 3 litre vode,poslije 24 casa se procijedi,doda limuntus i secer po zelji.Sok je prelijep,a da ne govorim koliko je kopriva zdrava.Preporucujem:heart:!

sutra idem u koprive po novi kontigent - predjasnji (prvi) je u zamrzivacu. Napravicu sok, javljam... :)
 
Na žalost, tek sam sad videla temu - a sezona zove je prošla...
Sada je teško naći stablo koje je dovoljno udaljeno od puteva i naselja da bi cvet bio čist, ali ako naiđete na takvo čudo ne propuštajte priliku.
Osim onog fenomenalnog soka za koji svi znaju, mi smo pravili i palačinke, ali i sušili cvetiće.
Za palačinke treba nabrati velike pljosnate cvasti i samo ih umočiti u gušću smesu za palačinke pa ispržiti. Super su!
Cvetove zove naređati u jednom sloju na tacne i ostaviti na promaji da se dobro osuše. Kada su suvi, dobro ih otresti da sa stabljika otpadnu oni mali beli cvetići. Njih čuvati u platnenoj vrećici.
Koriste se kao dodatak čajevima, ali i kao sjajna dekoracija ledenom čaju, punču, raznim voćnim poslasticama...
 
Aha i ja sam to pomislila pre neki dan, samo kod mene pored pruge je ima puno, ali je sva prashnjava od vozova i ostalih vozila, bilo bi dobro kada bi je nashli negde malkice u prirodi, jer je sok lep ako se zova ne pere, vec se tako potopi, onda je bash originalan.
 
evo nesto za krvnu sliku,a ima super ukus i klinci se ne bune kad treba da se pije:
1 kg cvekle sa peteljkama(jer kazu kad je peteljka prekinuta onda je manje korisna)
1 kg sargarepe
1 kg jabuka nakiselih
2-3 limuna
300 gr secera
Sve oprati oljustiti i izrendati na sitno rende sem limuna,njega iscediti.posuti sa secerom i ostaviti 24 casa,procediti kroz gazu i dodati 300-500gr meda.Promesati,sipati u flase i piti po 3-4 male casice svaki dan.Obavezno jednu ujutro na prazan stomak.Moje mladje dete cveklu ne moze da smisli,ali ovo sam uzima iz frizidera da pije.
 

Back
Top