Posao u Norveškoj?

Aham,samo shto veca plata to vishe placash i porez.....

Iskreno da ti kazem ne znam,nikada nisam bila u tom delu al sigurno je lepo....pa ukucash na google Haugesund i izacice ti razne informacije o tom gradu :) :think: koliko me pamet sluzi a mozda se i varam mislim da se taj grad nalazi kod samog mora:roll: nije unutra u zemlji.....
 
Sta se od zanimanja trenutno najvise trazi u Norveskoj? Znam za medicinske sestre, kako ide masinska struka, inzenjeri i tako?

Sve uvezi medicine uglavnom....i to ide super samo morash naci posao preko neke firme koja ce garantovati za tebe...

Ma znam da je google majka za sve brige..ali mozda si bila..pa da dobijem iz prve ruke info...a u pravu si ..ulazi more u grad,tj.zaliv..grad je kao iz bajke..nema sta

Nisam u tom kraju nikad zalazila,opet u Oslu zivim tako da mi to bash i nije tako blizu....u to ne sumnjam ni malo,ima mnogo lepih gradova...ne dolaze dzabe nemci,holandjani,austrijanci,italijani i po koji francuz ovde dzabe na odmoru....i to svi gledaju severnije da odu,da vide onu pravu prirodu i lepotu Norveshke...
 
Kod nas se cena hrane krece 2-10 puta jeftinije nego u Oslu (kako koja vrsta hrane), znaci ako ovde za hranu trosis 150e, tamo ces 400-500 ladno, da se tako slicno hranis (pritom ne mislim na restorane). Garsonjera od 30 kvadrata ljude kosta 900-1000e za mesec dana. Karta za prevoz mesecna oko 80e. Kada saberes te neophodne troskove, vidis da na njih ode oko 1500e. Plate NETO, cini mi se da su najcesce oko 1500e. Ko ima 2000e smatra se da ima lepu (da ne kazem dobru) platu. Drugim recima, samcu sve (ili skoro sve) ode na najneophodnije dazbine, ako placa stanarinu. Druga je prica ako zivis sa zenom, pa imate dva primanja (oboje radite). Tu vec ima osnove za kvalitetan zivot. Ili si vanserijski radnik, koji zivi da bi samo sto vise radio u zivotu bez smisljanja bilo kakvih drugih sadrzaja, pa vise zaradjujes. Ne zelim da ikoga obeshrabrim, ali nije tako dobro kao sto pise u statistikama. I da kod nas je katastrofalna situacija, slazem se sa tobom. Bela kuga, izumiremo kao dinosaurusi :hahaha: smejem se od muke. Odavde stvarno treba otici ako se nadje nacin i sloze kockice dok ne bude kasno za to (dok je covek mlad).
 
Pa ako cemo iskreno koliko sam mogla da vidim ovde su cak neke stvari skuplje nego u Oslu...kod nas barem ima i tih raznih snizenja na sve preko cele godine a ovde teshko.....cccccc neto 1500 evrica:eek: a cime li se ta osoba onda bavi majke ti.....i gde se ta garsonjera nalazi ako toliko koshta hahaha moram da se nasmejem,to jedino ako je u centru grada inace ne koshta toliko....
 
Ja nisam primetio, sta je to u Bg skuplje nego u Oslu? Mislim da je vecina prostih poslova za od prilike toliku platu (ako racunamo da je puno radno vreme 160 sati). Mislim da stranac moze da racuna da prvih 10-tak godina radi samo prostije poslove (dok se ne uklopi). Bolji i bolje placeni poslovi su ponajvise za njihove, ne za strance. Da, govorim za stanovanje u gradskom podrucju, za okolinu Osla ne znam kolike su cene stanovanja ali bih voleo da znam. Ti si sigurno bolje upoznata sa tim, voleo bih kada bi to napisala da znam i to od prilike...
 
Ja nisam primetio, sta je to u Bg skuplje nego u Oslu? Mislim da je vecina prostih poslova za od prilike toliku platu (ako racunamo da je puno radno vreme 160 sati). Mislim da stranac moze da racuna da prvih 10-tak godina radi samo prostije poslove (dok se ne uklopi). Bolji i bolje placeni poslovi su ponajvise za njihove, ne za strance. Da, govorim za stanovanje u gradskom podrucju, za okolinu Osla ne znam kolike su cene stanovanja ali bih voleo da znam. Ti si sigurno bolje upoznata sa tim, voleo bih kada bi to napisala da znam i to od prilike...

Prosta ti je tu logika, ako si u centru stanovi su skuplji, na periferiji je jeftinije. Za pocetak mozes da zivis sa cimerom pa da delite troskove to je bolje, nego odmah trosobni stan.
A poslovi, zavisi sta radis i gde, ako imas diplomu fakulteta mozes da radis jedino u toj struci, plate nisu lose. A mozes da radis jos neki poslic van radnog vremena, dok ne prikupis dovoljno suski. :ok:
 
Looodice, mozda si mislila na garderobu. To se slazem da se moze naci povoljnije i kvalitetnije (na snizenjima), ali ne spada u redovne troskove.

KristiannN82, zavrsio sam osnovne studije masinstva, ali ne bih ocekivao da odmah dobijem posao u struci kada ni ovde gde znam jezik ne mogu da ga dobijem.
 
Looodice, mozda si mislila na garderobu. To se slazem da se moze naci povoljnije i kvalitetnije (na snizenjima), ali ne spada u redovne troskove.

KristiannN82, zavrsio sam osnovne studije masinstva, ali ne bih ocekivao da odmah dobijem posao u struci kada ni ovde gde znam jezik ne mogu da ga dobijem.

Imas li master ili si po starom programu, znaci kolege smo, konkurisi preko neta na norveske firme, masinci su u norveskoj trazeni. Naravno CV i molba mora da je na norveskom, prilagodi CV kompaniji gde konkurises.
 
Dinusaurusi varash se da su samo za njihove,sve zavisi i od samog coveka koliko se potrudi i koliko je snalazljiv....nece sam norvezanin da dodje i da ti ponudi posao ali zavisi naravno i od jezika koliko ga dobro znash....ako ga ne znash dobro naravno da cesh se teshko zaposliti u svojoj struci...kako mislish za okolinu? pa Oslo ti je veliki grad on je podeljen u vishe kako da kazem...pa ajd kao u Becu shto ima bicirk e tako ti je isto u Oslu...samo shto nije toliko puno naseljeno,nije ono kuca na kucu ili zgrada na zgradi kao npr u Bg...
 
Pa nije u pitanju „Master“, a nije ni po starom. Po novom je programu, tri godine traju studije. Mislim da se u Evropi to rangira kao „Bachelor“. Postavi ako znas neki link sa oglasima za posao njihovim molim te.

Da, bez znanja jezika su sanse male. A jezik nije uopste naivan, ako ga ne ucis od malih nogu. Ne znam kako je u Becu, ali u Beogradu se razlikuje gradski deo od prigradskog dela (okoline). U gradskom delu su uglavnom visespratne zgrade. Sto se vise priblizavas strogom centru grada stanovi su skuplji. A u prigradskom delu (okolini) su uglavnom privatne kuce, ti si opet blizu gradskog podrucja stizes do njega za pola sata-sat prevozom, ali posto si udaljeniji od strogog centra, stanovi su pristupacniji...
 
Kakve su mogucnosti za zaposljavanje u Norveskoj kao maser terapeut? Da li je osnovno znanje norveskog jezika dovoljno da bi se dobio posao? Koliko obicno zaradjuju maseri u Norveskoj i da li sa tom platom moze lepo da se zivi? Da li priznaju nase sertifikate za obavljanje posla masera? Pozdrav!
 
Pa nije u pitanju „Master“, a nije ni po starom. Po novom je programu, tri godine traju studije. Mislim da se u Evropi to rangira kao „Bachelor“. Postavi ako znas neki link sa oglasima za posao njihovim molim te.

Da, bez znanja jezika su sanse male. A jezik nije uopste naivan, ako ga ne ucis od malih nogu. Ne znam kako je u Becu, ali u Beogradu se razlikuje gradski deo od prigradskog dela (okoline). U gradskom delu su uglavnom visespratne zgrade. Sto se vise priblizavas strogom centru grada stanovi su skuplji. A u prigradskom delu (okolini) su uglavnom privatne kuce, ti si opet blizu gradskog podrucja stizes do njega za pola sata-sat prevozom, ali posto si udaljeniji od strogog centra, stanovi su pristupacniji...


Ti masinac strukovnih studija. Bitno je sta znas i kako da radis, a i sta firma trazi, jezik je naravno trazen ali nije nuznost, jer se kod pojedinih firmi komunikacija moze obavljati i na engleskom. Naravno, jezik se mora usavrsavati godinama. Evo i linka za masince:

https://www.nav.no/stillinger/stillinger?q=engineer

Naravno CV saljes na norveskom.
A sto se tice jezika, pa loodica je tu valjda u Oslu, mozemo kod nje na casove. :ok:
 

Back
Top