Posao u Norveškoj?

Imam i ja jedno pitanje. Ja imam 24 god,devojka 21,ja imam srednju elektotehnicar racunara, a viskou saobracajnu, strukovni inzenjer saobracaja,a ona visoku medicinsku zavrsava,kozmeticar esteticar, pa me zanima kakve su potraznje za tavkim radnim mestima i kakve su sanse za zaposljenje?Pozz
 
Tonto, hvala puno na odgovoru. Suprug ima Hr dozvolu. Razmisljamo se jos uvek sta je bolja opcija, Austrija ili Norveska. S obzirom da bi posle otisla i ja sa decom, meni je nekako Austrija primamljivija, valjda zato sto je bliza Sr
 
Norveshki ti je potreban za tu struku ali takvi poslovi mogu se naci i na crno da radish ali ja barem mislim ako znash Engleski isto ti moze dosta pomoci u pocetku dok ne savladash Norveshki jezik.
Shto se tice placanja mogu ti reci da je jedan od najboljih placenih poslova ovde barem u Oslu gde sam ja.

pozdrav.....napokon neko ko je u Norveskoj....kakva je sansa za vodoinstalatera koji je radio u Sverige 2,5 godine da pronadje posao u Norveskoj......unapred zahvalan:worth:
 
Zdravo svima,
Studiram medicinu i planiram kada zavrsim da idem u Norvesku, pa imam dosta pitanja pa se nadam da ce mi neko i odgovoriti na ista.
Interesuje me da li se traze lekari u Norveskoj i da li ima posla za iste, zatim kolike su plate lekara, kao i porezi na iste?
Takodje interesuje me kakava je procedura kada se tek ode, koji stepen poznavanja jezika je potreban, koliko se ceka na norstifikaciju diplome itd. ? Generalno sve me interesuje jer nisam bas najupuceniji koja je procedura kada se ode i sta je sve potrebno.
 
Pozdrav svima na forumu!
inzenjeri mogu da nadu posao u norveskoj bez znanja norveskog jezika u Oil&Gas industriji.
Najbolje mjesto za trazenje posla vam je www.finn.no
pripremite CV eu formata, napisite cover letter, googlajte job interview killer questions... dobro se pripremite i naci ce te nesto sigurno. (slobodno me kontaktirajte za savjet, drage volje cu pomoci).
Obicno prvo ide kontakt od agencije i skype intervju sa agentom/icom. Poslije toga agent ako intervju dobro projde vas profil salje u firmu, te ako se firma zainteresira za vas obicno slijedi 2.skype intervju, te potom vas zovu na intervju u norvesku... (ovo nemora biti pravilo, ali ja i mojih 4-5kolega koji radimo tu smo prosli istu ovakvu proceduru).
Pocetna(0-1god. radnog iskustva) inzenjerska placa u Oil&Gas industriji se krece od cca 240-260NOK brutto na sat, sto vam poslije poreza ispadne cca 26000 - 28000NOK netto mjesecno (porez 30%)
Inzenjeri sa 4-5 god iskustva imaju oko 260 do 320NOK brutto na sat ili netto 30000 - 36000kn mjesecno. (porez 36%)
Samnom radi inzenjer, radi kao konzultant "freelancer" ima oko 800NOK brutto na sat,
(place ovise o firmi, gradu...u Bergenu, Oslu i Stavangeru su u pravilu najvise place, medjutim tamo je i zivot nesto skuplji nego drugdje...pa vam to otprilike dojde na isto. Ja preferiram imat vecu placu, makar i uz vece troskove... :) )

Opcenito uvjeti za inzenjere su barem 3god iskustva, medjutim nemora biti uvjet, obzirom da je HR usla u EEA prije nekih 15ak dana cijeli proces je znatno jednostavniji.
Za studente koji tek namjeravaju zavrsit faks i doc radit tu, daleko najbolji nacin za doc tu odma poslije faksa je da odete pisat diplomski rad u neku firmu u norveskoj ili na neki njihov fakultet, tako ce te bit zapazeni i dobit cete priliku bez problema.
Dosta firmi imaju otvorene urede u Bergenu kraj faksa iskljucivo za lov na talente sa fakulteta.


Osim Oil&Gas industrije, za ostale poslove se uglavnom trazi znanje norveskog, medjutim nemora bas biti pravilo. Mogu se naci sezonski poslovi tipa perac posudja, pomocno osoblje u restoranu i sl.... ali u pravilu takvi poslovi se ne oglasavaju, vec ljudi doslovno idu od restorana do restorana sa CV om i traze.

Eto nadam se da ce mozda ovaj post nekom pomoc.
 
E da, zaboravio sam spomenuti, nadam se da svi vi koji trazite posao bilo gdje internacionalno znate za Linkedin, ukoliko neznate, saznajte obavezno! Napravite kompletan profil sa slikom radnim iskustvom, obrazovanjem i svim ostalim, obzirom da vecina recruiting agencija vrbuje ljude preko Linkedin-a, bilo da se radi o inzenjerima, doktorima ili bilo kojoj drugoj struci koja je trenutno negdje trazena.
 
Da li mi neko moze reci kakve su mi sanse da sa Viskokom zdravstvenom skolom, smer medicinski tehnicar, dobijem dozvolu za rad kao bolnicar? Sto se tice srednje skole, zavrsio sam Gimnaziju...pa na to ne racunam.
 
Da li mi neko moze reci kakve su mi sanse da sa Viskokom zdravstvenom skolom, smer medicinski tehnicar, dobijem dozvolu za rad kao bolnicar? Sto se tice srednje skole, zavrsio sam Gimnaziju...pa na to ne racunam.

Moja drugarica je sa istim stepenom obrazovanja, prevedenim dokumentima na norveski otisla na slepo u stavanger, dobila je istog dana posao :) Vec godini i po dana je tamo :)
 
Hvala puno na odgovoru Milose..a je l' znas mozda, jel radi kao bolnicarka ili kao medicinska sestra?

Radi kao medicinska sestra. Zgranuo sam se obimom posla! Ona jedna je zaduzena samo za 3 pacijenta. Uziva bukvalno. Kaze da je vreme lose, ali standard bogovski. Inace je bila bez EU papira, sa deckom otisla na slepo, sa satorom i 1500 e u ruci, i istog dana dobila posao :)
 
Onaj ko ti je rekao da nije potrebno znanje norveskog jezika za posao u Norveskoj samo te laze a ti si naseo na to.Ja sam mnogo puta bio u Norveskoj i znam sve sta je potrebno i koji su uslovi potrebni za rad u Norveskoj.Prvo i najglavnije je znanje norveskog jezika i bez njega te niko nece primiti da radis,iako svaki norvezanin prica engleski kao i svoj,za posao je iskljucivo norveski jezik i za drugi nece ni da cuju.Sezonski poslovi u Norveskoj traju od maja do septembra i to su uglavnom plantaze voca,povrca i jagoda kojih je najvise u oblasti Dramena i Rogalanda kod Stavangera.Uglavnom sve te poslove rade Poljaci i ima ih najvise.A da bi dobio legalan posao u Norveskoj potreno je da legalizujes diplomu ili da uradis autorizaciju i nostrifikaciju diplome,koju saljes za Norvesku i cekas uglavnom 3 meseca.Potrebno je da se prevede diploma kod sudskog tumaca na Norveski jezik i kopija originala,isto tako je potrebna fotokopija pasosa i potvrda iz SUP-a da nisi osudjivan,i to takodje prevesti kod sudskog tumaca i sva dokumenta kopije overiti u sudu,onda treba na sajtu NOKUT odstampati 2 obrasca i popuniti hemijskom olovkom i sva ta dokumenta poslati postom za Norvesku.Kada dobijes priznanje diplome iz Norveske onda saljes molbu na sajt UDI za dobijanje radne dozvole.
 
Onaj ko ti je rekao da nije potrebno znanje norveskog jezika za posao u Norveskoj samo te laze a ti si naseo na to.Ja sam mnogo puta bio u Norveskoj i znam sve sta je potrebno i koji su uslovi potrebni za rad u Norveskoj.Prvo i najglavnije je znanje norveskog jezika i bez njega te niko nece primiti da radis,iako svaki norvezanin prica engleski kao i svoj,za posao je iskljucivo norveski jezik i za drugi nece ni da cuju.Sezonski poslovi u Norveskoj traju od maja do septembra i to su uglavnom plantaze voca,povrca i jagoda kojih je najvise u oblasti Dramena i Rogalanda kod Stavangera.Uglavnom sve te poslove rade Poljaci i ima ih najvise.A da bi dobio legalan posao u Norveskoj potreno je da legalizujes diplomu ili da uradis autorizaciju i nostrifikaciju diplome,koju saljes za Norvesku i cekas uglavnom 3 meseca.Potrebno je da se prevede diploma kod sudskog tumaca na Norveski jezik i kopija originala,isto tako je potrebna fotokopija pasosa i potvrda iz SUP-a da nisi osudjivan,i to takodje prevesti kod sudskog tumaca i sva dokumenta kopije overiti u sudu,onda treba na sajtu NOKUT odstampati 2 obrasca i popuniti hemijskom olovkom i sva ta dokumenta poslati postom za Norvesku.Kada dobijes priznanje diplome iz Norveske onda saljes molbu na sajt UDI za dobijanje radne dozvole.

Njoj su trazili osnovno znanje norveskog (ucila ga 5 meseci) , placaju joj oni casove sada. Koristi na poslu engleski :) Ja govorim iz prve ruke, cisto da pomognem, ako neko zeli neka prihvati, ko nece, njegova stvar :)
 
Zdravo, Ja sam iz Makedonije, nova sam na forumu, slucajno sam naletela trazeci informacija o rad u Norveskoj. Procitala sam dosta korisnih stvari, pa zato sam odlucila i ja da pitam nesto, nadam se da cu dobiti odogvor od nekog ko je upoznat sa tom problematikom ili neko ko je presao taj put. Ovako, ja imam zavrseno srednju medicinsku skolu smer: medicinska sestra, zatim sam polozila i drzavni ispit za medicinske sestre koi u Makedonii je obavezan za rad i sledi nakon 6 meseci staziranja.. Radnog iskustva imam ali kao stomatoloska sestra, pa me zanima dali mogu sa ovu diplomu i ovaj drzavni ispit da radim u Norvesku, dali je priznato ili treba neka druga procedura i koi su drugi uslovi koi treba da ispunim kako bi dobila posao a i gde uopste da apliciram? kako da dodjem do posao? Pozdrav
 
Zdravo, Ja sam iz Makedonije, nova sam na forumu, slucajno sam naletela trazeci informacija o rad u Norveskoj. Procitala sam dosta korisnih stvari, pa zato sam odlucila i ja da pitam nesto, nadam se da cu dobiti odogvor od nekog ko je upoznat sa tom problematikom ili neko ko je presao taj put. Ovako, ja imam zavrseno srednju medicinsku skolu smer: medicinska sestra, zatim sam polozila i drzavni ispit za medicinske sestre koi u Makedonii je obavezan za rad i sledi nakon 6 meseci staziranja.. Radnog iskustva imam ali kao stomatoloska sestra, pa me zanima dali mogu sa ovu diplomu i ovaj drzavni ispit da radim u Norvesku, dali je priznato ili treba neka druga procedura i koi su drugi uslovi koi treba da ispunim kako bi dobila posao a i gde uopste da apliciram? kako da dodjem do posao? Pozdrav

Vidi, najbolje ili da odes do Norveske ambasade u Skoplju ili Beogradu pa se raspitas. Druga varijanta je da trazis pre interneta, i treca pre bolnica u MKD. Norveska stalno ima otvorene konkurse za zaposlajavanje medicinskog osoblja. Srecno, i javi kako napredujes! :) Pozdrav
 
Jel neko zna kakva je sansa za zaposljenje u Norveškoj što se tiče diplomiranih inženjera zaštite životne sredine? Dal ima neko iskustva sa tim?
Znam Engleski, planiram da naučim Norveški pošto koliko sam razumeo ništa bez toga.
Svaka pomoć bi mi bila dobrodošla.
 
Onaj ko ti je rekao da nije potrebno znanje norveskog jezika za posao u Norveskoj samo te laze a ti si naseo na to.Ja sam mnogo puta bio u Norveskoj i znam sve sta je potrebno i koji su uslovi potrebni za rad u Norveskoj.Prvo i najglavnije je znanje norveskog jezika i bez njega te niko nece primiti da radis,iako svaki norvezanin prica engleski kao i svoj,za posao je iskljucivo norveski jezik i za drugi nece ni da cuju.Sezonski poslovi u Norveskoj traju od maja do septembra i to su uglavnom plantaze voca,povrca i jagoda kojih je najvise u oblasti Dramena i Rogalanda kod Stavangera.Uglavnom sve te poslove rade Poljaci i ima ih najvise.A da bi dobio legalan posao u Norveskoj potreno je da legalizujes diplomu ili da uradis autorizaciju i nostrifikaciju diplome,koju saljes za Norvesku i cekas uglavnom 3 meseca.Potrebno je da se prevede diploma kod sudskog tumaca na Norveski jezik i kopija originala,isto tako je potrebna fotokopija pasosa i potvrda iz SUP-a da nisi osudjivan,i to takodje prevesti kod sudskog tumaca i sva dokumenta kopije overiti u sudu,onda treba na sajtu NOKUT odstampati 2 obrasca i popuniti hemijskom olovkom i sva ta dokumenta poslati postom za Norvesku.Kada dobijes priznanje diplome iz Norveske onda saljes molbu na sajt UDI za dobijanje radne dozvole.

Nisam "naseo" Bojane. Uostalom Miloss897 nije ni rekao da je ona bez ikakvog znanja jezika otisla. Ja sam se dobro raspitao, poceo da ucim Norveski. Znam koja je papirologija potrebna samo zelim da cujem iskustva drugih, odnosno da znam kakve su mi sanse za zaposlenje sa mojim kvalifikacijama.
 

Back
Top