Sveci

AleX

Ističe se
Poruka
2.501
Šta mislite o svecima?
Da li ih smatrate za zaštitnike?
Kako ih zamišljate?
Da li im se molite?
Kako su oni postali sveci?
Da li mislite da je pravedno sto su (skoro) svi Nemanjici kanonizovani?
Koji svetac je vaš zaštitnik?
 
Poslednja izmena:
necu odgovarati na sve jer se u tome ne pronalazim ali na pitanje ''kako ih zamisljate'' jedini normalan odgovor je kao ljude od krvi i mesa slicne tebi i meni :)

postoji obrazac po kojem si u srednjem veku mogao postati svetac

pravedno je jer su Nemanjici ucinili mnogo za crkvu
 
Kakav "obrazac"?
Ti sveci od krvi i mesa su zivi sveci, sta je sa pravim svecima?
Znam da su uradili mnogo za crkvu izgradivši je i ostalo, ali, da li su oni sami čvrsto verovali u Boga poput svetaca (Svetog Save, Nikole, Vasilija, Sv. Petke...)?
 
niz stvari koji bi ti omogucile naziv sveca

nisam siguran da te razumem ali su svi,od Svetog Stefana prvomucenika,do danas bili obicni ljudi. mada,moguce je i da su Marsovci

to ces morati da pitas one koji su ih kanonizovali
 
To su deca kojoj je određeno da budu sveci.
Oni imaju moć da čine čuda.
Primer je bila Sv. Matrona. Ona se rodila bez očiju, ali je videla sve pomoću "duhovnog vida".
 
Re: Sveci

Da li će Milica Rakić biti...Milica dete svetomučenica...

Poznato mi je da je predloženo 2004 da Milica bude kanonizovana kao svetac ali mi nije poznato da li je to i učinjeno.

Milica dete svetomučenica...

milicarakichfreskacz2.jpg


Da li neko zna da li je Milica kanonizovana kao svetac...

:bye:
 
nije....dug je put do toga. a to za sv. matronu - čitala sam njeno žitije...i stvarno je zapanjujuć njen život bez vida, a kako je ipak 'videla'...
ipak je malo diskutabilna teza da se neko rađa da bi bio svetac....
doduše, Gospod zna, svakako, ali mi - ljudi - ne znamo ništa o tome i ne možemo da tvrdimo da je neko rođen da bi bio svetitelj. mislim da nemamo pravo na to, sem ako ne bi ovako samo da laprdamo na tu temu.
 
Milica Rakic novi svetac

01. 12. 2004.

BEOGRAD, 1. DECEMBRA - Srpska pravoslavna crkva /SPC/ pokrenula je inicijativu da se trogodisnja zrtva NATO bombardovanja Milica Rakic proglasi za novog sveca SPC-a - pise "Glas javnosti".

Predlog su nedavno obelodaniji umirovljeni vladika zahumsko-hercegovacki Atanasije i njegov naslednik vladika Grigorije, koji je rekao za ovaj list da je inicijativa prvo pokrenuta u lokalnoj zajednici, a ako kult zazivi u narodu, Sveti arhijerejski Sabor SPC donosi svecanu povelju o kanonizaciji.

Kad "crkvena skupstina" verifikuje odluku, pise se tropar sveca, slika se ikona i odredjuje dan praznovanja u crkvenom kalendaru.

Vladika Atanasije je rekao da se freska male Milice nalazi u manastiru Tvrdos kod Trebinja, sedistu episkopa zahumsko-hercegovackog, a nastala je ove godine, kao delo djakona Nikole Lubardica iz Beograda.

Na fresci pise: "Sv.n.muc. od NATO. Milica dete".

Milica Rakic poginula je od NATO bobme za vreme agresije na SR Jugoslaviju u prolece 1999. godine.

U imenoslovu svetih Srba do sada je uvedeno 77 licnosti.
 
znamo svi ko je milica i kako je i kada dete poginulo. samo, mislim da treba dosta vremna da prođe da bi neka osoba bila proglašena za sveca i stavljena u kalendar.....a likovi mogu da se freskopišu, niko ne brani, ako postoji blagoslov.
 
Ok, malo smo skrenuli s teme. Vratimo se na početak.
Šta mislite o svecima?
Da li ih smatrate za zaštitnike?
Kako ih zamišljate?
Da li im se molite?
Kako su oni postali sveci?
Da li mislite da je pravedno sto su (skoro) svi Nemanjici kanonizovani?
Koji svetac je vaš zaštitnik?
 
Sveci su ljudi koji su cinili dobra dela(pomagali siromasnima,gradili crkve...),a pogotovo zato sto su verovali u Boga.Mislim da je pravedno sto su Nemanjici bili sveci jer su gradili crkve-Bozje domove.
 
ne salim se

e to da su rodjeni da bi bili sveci ces morati malo podrobnije da mi objasnis

Imas npr. neko slavi Arandjelovdan.To ti je Arhangel Mihajlo.Arhangel Mihajlo (heb. מיכאל — Mikha-El, „Ko je kao Bog?“ arap. ميخائيل — Mihail; grč. Μιχαήλ — Mikhail; lat. Michael) je u jevrejskoj i hrišćanskoj religiji vođa nebeske vojske i princ anđela.

Za Jevreje, arhanđel Mihajlo je zaštitnik Izraela i sinagoge. Hrišćanstvo ga smatra zaštitnikom Univerzalne crkve i prvim od sedam arhanđela, kao i pobednika Lucifera i Satane. Zbog toga se u umetnosti uvek predstavlja u rimskom oklopu sa podignutim mačem ili kopljem kako preti nekom demonu ili zmaju.
 
Ti mešaš anđele sa svecima.
Arhangel Mihajlo je anđeo, ovo "arhangel" znači jedan čin "anđeoski". Nivo, vrsta anđela, moćniji od njih.
Anđeli nisu imali telo, sveci su prošli ovaj život.
 
Imas npr. neko slavi Arandjelovdan.To ti je Arhangel Mihajlo.Arhangel Mihajlo (heb. מיכאל — Mikha-El, „Ko je kao Bog?“ arap. ميخائيل — Mihail; grč. Μιχαήλ — Mikhail; lat. Michael) je u jevrejskoj i hrišćanskoj religiji vođa nebeske vojske i princ anđela.

Za Jevreje, arhanđel Mihajlo je zaštitnik Izraela i sinagoge. Hrišćanstvo ga smatra zaštitnikom Univerzalne crkve i prvim od sedam arhanđela, kao i pobednika Lucifera i Satane. Zbog toga se u umetnosti uvek predstavlja u rimskom oklopu sa podignutim mačem ili kopljem kako preti nekom demonu ili zmaju.

ovo ti je los primer,ipak se radi o arhandjelu

a imas i Svetog Savu koji je bio obican covek...

upravo sam to i rekao mozda u uvodnom postu,najobicniji covek
 
Slažem se da je bio običan čovek, ali ko se u ono vreme može odreći bogatstva i prestola, nego veliki čovek, to jest, tada još dete. Mora da je osećao neki poziv u sebi.
 
Ti mešaš anđele sa svecima.
Arhangel Mihajlo je anđeo, ovo "arhangel" znači jedan čin "anđeoski". Nivo, vrsta anđela, moćniji od njih.
Anđeli nisu imali telo, sveci su prošli ovaj život.

Raspitaj se malo po Srbiji sta se slavi 21 novembra,reci ce ti 70% sveti arandjel...
 
Raspitaj se malo po Srbiji sta se slavi 21 novembra,reci ce ti 70% sveti arandjel...

Narod nije upućen u te stvari.
Pitaj ti narod ko je bio Mojsije, pa ćeš videti kad čuješ odgovore.
Govore za Arhangela Mihajla da je svetao, ali nije svetac, razumes?
SVETI Arhangel Mihajlo, to "sveti" ide zato što se slavi u narodu.
 
Narod nije upućen u te stvari.
Pitaj ti narod ko je bio Mojsije, pa ćeš videti kad čuješ odgovore.
Govore za Arhangela Mihajla da je svetao, ali nije svetac, razumes?
SVETI Arhangel Mihajlo, to "sveti" ide zato što se slavi u narodu.

a ne,babe su ti glavni vernici,sve znaju :lol:

ja se slazem sa tobom,a ionako ima milion drugih svetaca koji mogu sluziti kao primer
 

Back
Top