Robija na poslu

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
copy & paste iz NOVOSTI

POSAO je velika mora, baš tako, i ništa nam ne vredi da izmišljamo razloge koji bi to pobili i navodimo retke izuzetke ljudi koji žive samo za rad. Većina ostalih očajava zbog silnog vremena koje gubi na radnom mestu i, generalno, veruje da bi bez toga život bio mnogo bolji.
Ni to nije sve, jer je za mnoge radno vreme prava robija. Zakasniš li, gledaju te popreko - ili ti skidaju od plate. Odeš li na odmor, još ako ne daj bože iskoristiš ceo, opet se osećaš krivim, jer ne žrtvuješ dovoljno za “opšti boljitak” - preduzeća, naravno. Dobiješ li temperaturu radije ćeš ići na posao dok bukvalno ne padneš, jer je tako bolje nego da te zivkaju i sumnjiče da ti nije ništa već se samo izvlačiš od posla.
I na kraju, ni sve žrtve, niti sedenje za pisaćim stolom punih osam sati (i više), nije dovoljno ako nisi servilan, ljubazan sa svima i ako se redovno ne družiš sa kolegama s posla - što je na Zapadu postalo, praktično, još jedna radna obaveza. Cela kancelarija na večeri, minimum jednom mesečno. Bez ispunjenja poslednja dva uslova, nema napredovanja, pa da si genije nad genijima.
Ovako opisati posao u kapitalizmu - više je nego svetogrđe. Pa ipak, baš to su učinile dve američke menadžerke, Kali Restler i Džodi Tompson, u ovog leta objavljenoj knjizi “Zašto je rad noćna mora i kako poboljšati stanje”. Restlerova i Tompsonova nude i rešenje, i to već provereno, u mladoj tehno-kompaniji “Best baj”. Njegova suština je u tome da rad ponovo počne da se vrednuje po rezultatima, umesto po potrošnji vremena na radnom mestu i količini ulizivanja šefovima.
Da li je korisnije izvesti neki projekt do povoljnog (i unosnog) završetka, ili revnosno i marljivo ukucavati karticu sa početkom i krajem radnog vremena - pitaju u knjizi Restlerova i Tompsonova? Naravno da je osnovni cilj rada postizanje učinka. Pa, zašto onda većina preduzeća i dalje insistira na apsurdnoj, anahronoj i sadističkoj diktaturi satnice? Na to pokušajte da odgovorite sami. Što se autorki tiče, one su u kompaniji “Best baj” već dokazale svoje teze: pre sedam godina pustile su 3.000 zaposlenih da rade šta hoće i kad hoće i zauzvrat dobile konstantni prosečni rast produktivnosti od 35 odsto.
Godine 2004. ugledni američki ekonomski časopis “Forbs” dodelio je “Best baju” titulu “Preduzeće godine”. Restlerova i Tompsonova su potom osnovale udruženje “Kalčer Er-iks”, čiji je cilj da oslobađa radnike robovanja časovniku. Umesto
toga, predlažu uvođenje metoda “Rou”, što je skraćenica od “Posao zasnovan isključivo na rezultatima”.
“Rou je radikalno, zdravorazumsko preobraženje načina na koji radimo i živimo, jer se u njemu ljudi koncentrišu isključivo na rezultate” - objašnjavaju dve revolucionarne dame na sajtu udruženja.
Niko ne kaže da je taj cilj lako ostvariti, jer sadašnji (košmarni) sistem održavaju inercija, navika, manjak logičnog razmišljanja. Tu ne pomažu čak ni surovi i sasvim egzaktni podaci da stres na poslu američke firme godišnje košta 300 milijardi dolara! Iako već odavno živimo u dobu informatike, u kojem je sve pokretno i promenljivo, ponašanje i pravila zaposlenja kao da su zakovani u industrijskoj eri. Iako danas objektivno čovek može da zaključi ugovor putem imejla a potom da ode u bioskop, ili da spava, mirne savesti, i dalje svi nepotrebno čekaju na radnom mestu da im otkuca kraj radnog vremena, dok im iz glave nepovratno vetri i poslednja trunka kreativnosti. Radno mesto je zakovano, iako znamo da se svi, previše često, samo pretvaramo da nešto radimo dok prolazi šef, a i kolege koji su “špijuni”...
Restlerova i Tompsonova veruju da u takvoj atmosferi nikakva “fleksibilnost” i “kliznost” ne može da pomogne i da je rešenje samo u potpunom ukidanju radnog vremena i njegova zamena radnim obavezama. Radnicima treba dati potpunu autonomiju, jer rad nije radno mesto, već ono što se radi. Noću, subotom, između partije tenisa i večere.
Predlažu, kažete, anarhiju? Naprotiv, predlažu poverenje, koje se po pravilu, a to su dokazale u svojoj “eksperimentalnoj” firmi, vraća - većom odgovornošću radnika.

BEZ STRESA ZA ZAPOSLENE
KADA su Restlerova i Tompsonova odlučile da uvedu potpuno slobodno radno vreme u “Best baj”, gde su u to vreme bile direktori, najviše otpora pružili su - menadžeri. Jedan od prvih koji je morao da popusti, Tom Blesener (44), ispričao je kasnije kako mu je bilo teško da prizna svoju krivicu za stres zaposlenih (što je bio osnovni razlog za uvođenje promena u firmu), a još teže da prestane da tretira zaposlene kao da su nestašna deca. Na kraju je naučio da “nadzire” svojih 27 zaposlenih na novi način. Sada je merilo koliko urade nedeljno, a ne koliko vremena provedu na poslu. Radnici “Best baja” dobili su i druge slobode. Ako, na primer, neko zbog posla treba da ostane u subotu ili nedelju, više o tome ne odlučuje šef, već tim.
 
Radnicima treba dati potpunu autonomiju, jer rad nije radno mesto, već ono što se radi.Naprotiv, predlažu poverenje, koje se po pravilu, a to su dokazale u svojoj “eksperimentalnoj” firmi, vraća - većom odgovornošću radnika.

Sada je merilo koliko urade nedeljno, a ne koliko vremena provedu na poslu.

odlično je ovo...prodooktivnost....al ta fora sa tačnim dolaskom na poso i neradom..to se kod nas u komoonizmu...državnom etatizmu zvala uravnilovka.....to je ko da trčiš u mestu.......apsolootno goobljenje vremena - života ..ali tu klasičnog poslodavca nije ni bilo.........al se sad zadržao takav sistem rada....ja neam u klasičnom smislu gazdu, i delimično je timski rad i sve tako nešo...ali imam i samostalne predmete i to je jako dobro....a poso traje 10 sati...misim, pročito sam 5 knjiga na poslu jer odradim na vreme..al ajde...ne ustajem u cik zore i sve...nego...najbolje...iam tu paoozu za roočak.. i dogovorim se sa droogom...pošto se poklapa sa njegovim završetkom r.vremena. da zajedno roočamo...on radi u jednoj uglednoj firmi koja prooža intelektoolane uslooge...radno vreme od 7-15h...u 7 ujootru...a klijenti im se booode tek u 9....ko od zaposlenih zakasn,i odbiju mu od plate.......postoje i nagrade i to je okej....i cimne on mene u vreme tog dogovorenog roočka u 15h.....ja seo, čekam ga...i on kaže.....e..ne mogu...nije nam još reko direktor da idemo...i pitam ja njega kad je došao, sa poloosatnim kašnjenjem.....pa je l ti imaš radno vreme..pa da, al nije nam rekao da smemo da idemo...pa, ako ne kaže..zaboravi da vas "otpoosti"..kao ....ne kaže ae, idite, slobodni ste........ostao bi celog vikenda dan-non stop u kancelariji...??...da..tako nešo.....i onda se kao zamislio pare sekoondi...i utvrdili smo...da je njegova korist od tog posla i ambicija i želja da napredooje i nagrade koje ima...mnogo veća ...nego takve "sitnice"...koje su meni bespotrebno zaparale uši...
 
nemam ni ja ..imam svoj auto servis..

ali je itekako zanimljivo ..zato sam i okacio..a posetio sam i sajt koje su dve dame pokrenule culturerx


cure se hvale time da su u toj firmi best baj napravile bum sa novim metodom rada..a firma je navodno bila i proglasavana firmom godine..

ni sam nikad nisam video smisao u tome da neko treba da radi 8 10 ili 12 sati ..bude prisutan cak i kad nema nekih obaveza koje treba da zavrsi..

u svakom slucaju u kapitalizmu je produktivnost glavno merilo ..a ako metod koji propagiraju gospodje daje rezulatata..mnoge nase kompanije bi mogle da obrazuju po tom pitanju..

medjutim kao glavnu prepreku vidim gazde koje veruju da raspolazu vremenom radnika..a cesto i samim radnikom kako mu se prohte..

ja se iskreno nadam da ce ovakav metod rada zaziveti:D
 
One su izumele toplu vodu - da svaki covek u firmi radi kao da je privatnik... nije lose za te ljude koji nemaju hrabrosti/mogucnosti da zaista postanu privatnici... secam se kada sam jos tako radila - sef, odredjeno radno vreme (svaki dan isto), kratka pauza za rucak - to je stvarno mnogo tuzno... bar je meni bilo... ali postoje i ljudi koji vole taj fazon, disciplina, strogost itd....
 
Velika većna poslova su kreativne prirode, i ovakav način rada je jedini moguć i delotvoran u svim takvim slučajevima. Ima poslova, koji još uvek nisu organizovani na taj način, ali, razvojem tehnologije, sve će to doći na svoje mesto.
Nije pitanje da li će baš svaki posao moći da se radi na taj način, ni da li takav način rada odgovara svakom čoveku, već je stvar u tome da se poslovi koji su takve prirode da ih radno vreme sputava, ne određuju radnim vremenom, već učinkom.
Mi smo probali već tu stvar: "radio ne radio, svira ti radio", i pokazalo se da nije dobro. Što se tiče ljudi kojma više odgovara "disciplinski" posao, verujem da će takvih poslova uvek moći da se nađe.

Smešno mi je, malo, i žalosno, što baš oni koji su kritikovali "socijalistički" način rada, sada pružaju najveći otpor ovom, savremenijem načinu rada, za koji su oni sami tvrdili de je kapitalistički, a sada kad oni treba da ga primene, onda...:whistling:
Vlast je slatka, ma i najmanja...:mrgreen: Kako neko sa nevelikim sposobnostima, koji se ulizivanjem i laktanjem dočepao nekog menadžerskog mesta da pokaže svima da je on sada vlast?
I opet, po ko zna koji put, susrećemo se sa ljudskim nesavršenostima, i mediokritetskim pogledima na život.
 
One su izumele toplu vodu - da svaki covek u firmi radi kao da je privatnik... nije lose za te ljude koji nemaju hrabrosti/mogucnosti da zaista postanu privatnici... secam se kada sam jos tako radila - sef, odredjeno radno vreme (svaki dan isto), kratka pauza za rucak - to je stvarno mnogo tuzno... bar je meni bilo... ali postoje i ljudi koji vole taj fazon, disciplina, strogost itd....
kad bi svi bili privatnici i niko ne bi radio ni za koga..sva ova dostignuca covecanstva na polju proizvodnje bi se vratila na manufakturno doba..:think:a mobilni telefon bi kostao nekoliko stotina hiljada dolara npr..
 
@taote

nije da nemas pravo..mnogo toga je u ljudskoj prirodi..ali po ovom konceptu je u samoj osnovi zapravo oblik socijalistickog samoupravljanja..mi smo recimo jednistvena zemlja jer je nezabelezen slucaj u svetu da je radnicka klasa sama sebe skinula s vlasti kao sto se to kod nas desilo..

filozofija rada se ocigledno menja u zapadnom svetu..koji se sve vise blizi socijalistickim normama..i sav ovaj krah sistem ekonomija na zapadnoj hemisferi koji je aktuelan u ovom trenutku jasno stavlja do znanja da kapitalizam ne moze sam po sebi da opstane..zbog nepravedne preraspodele dohotka.

svakako da i dalje postoje poslovi koji se moraju raditi po satnici..
ali je sve vise robotizovanih fabrika..koje umanjuju potrebu za prostim ljudskim radom 8 sati stavljanja pozicije A u polozaj B na pokretnoj traci..

ono sto je takodje zanimljivo je i sazrevanje prosecne svesti coveka o samo radu proizvodnji i produktivnosti..kada vise nema klasicnih komunisticko socijalistickih zemalja i njihovih ekonomija kapitalizam je poceo da se urusava sam od sebe..bez protiv teze i koncepta takmicenja
a i sama tehnika i tehnologija je napredovala..
 
Da bi bilo jednostavnije razumeti neophodno je sagledati svrhu, smisao i cilj života. Na tom putu čovek želi dosegnuti stanje ili osećaj sreće što nikako ne može dosegnuti bez postizanja višeg stupnja odgovornosti. Mora naučiti da odgovara za svaku svoj reč, delo...Da živi od sopstvenog rada...Rad i odgovornost padaju teško pa se mnogima nama čini da bismo bili srećniji bez istih što je velika iluzija. (Jehovini Svedoci maštaju o raju na zemlji gde će zveri postati biljojedi a čovek živeti bez ikakvog rada. Ne shvataju da bi to bilo pogubno za duhovni razvitak čoveka i što bi gotovo obesmislilo svrhu postojanja života na ovoj planeti.) Samo sa radom i odgovornošću možemo dostizati povišenija stanja sreće. Ono što zahteva umeće je naći odgovarajuću (ali dinamičku) ravnotežu izmedju rada i odmora. To nije sve. Čovek je kreiran, u duhovnom smislu, po ugledu na svog Kreatora a to je da neguje nesebičnost i punu odgovornost uz najviši stupanja ljubavi. Do realizacije tog stanja mora proći odgovarajuća životna iskustva koja će ga lagano uobličavati.
Najveća nevolja i bolest čovečanstva je odbijanje sagledavanja svoje svrhe postojanja, smisla i cilja. Otuda videti rad kao robiju govori samo da smo lično zapali u odredjeno unutarnje stanje iz kojeg se sami moramo čupati.
Kapitalizam kakvim jeste nije i neće nikada funkcionisati kako odgovara svima ali je sistem koji na najbolji način omogućava ispravan duhovni razvitak ljudima (Dušama). Ne želim se sporiti sa iznešenim pogledima drugih po ovom pitanju jer je to malo duža priča.
 
Poslednja izmena:
jeste..looise krstiću.....to je sooština priče..., a ne o sistemima...al zanimljivo je sad kako se sve ubzava i kako živimo stvarno u interesantnim vremenima.....do pre pola godine, neke zapadne zemlje su donele zakone o prodooženju radne nedelje....a opet, šo bismo mi ovde kritikovali ...u petak, posle 12h...svi zaposleni u beču zapale na prodooženi vikend......ko da su srbi...samo izađu...tako da nijedam poso tamo ne možte da završite u petak.....čoeku je neprirodno da radi sa radnim vremenom, stogim formalnim pravilima....neko će reći..pa dobro, ali neko se ne booni..ne, ne booni se često javno...misim, pa francooski seljaci ne kampooju na jelisejskim poljima samo zbog male cene koopoosa...nego šo im je dosadan život...stalno jedno te isto..koopoos-pijaca-koopoos-pijaca...tako da ljoodi i kad se ne boone..... psihosomatski trpe...isto kao kad su gladni i nezaposleni....trpi zdravlje....tako da mora da se nađe i modifikooje sistem rada.....ak ne boode sv. rata....
 
@taote

nije da nemas pravo..mnogo toga je u ljudskoj prirodi..ali po ovom konceptu je u samoj osnovi zapravo oblik socijalistickog samoupravljanja..mi smo recimo jednistvena zemlja jer je nezabelezen slucaj u svetu da je radnicka klasa sama sebe skinula s vlasti kao sto se to kod nas desilo..

filozofija rada se ocigledno menja u zapadnom svetu..koji se sve vise blizi socijalistickim normama..i sav ovaj krah sistem ekonomija na zapadnoj hemisferi koji je aktuelan u ovom trenutku jasno stavlja do znanja da kapitalizam ne moze sam po sebi da opstane..zbog nepravedne preraspodele dohotka.

svakako da i dalje postoje poslovi koji se moraju raditi po satnici..
ali je sve vise robotizovanih fabrika..koje umanjuju potrebu za prostim ljudskim radom 8 sati stavljanja pozicije A u polozaj B na pokretnoj traci..

ono sto je takodje zanimljivo je i sazrevanje prosecne svesti coveka o samo radu proizvodnji i produktivnosti..kada vise nema klasicnih komunisticko socijalistickih zemalja i njihovih ekonomija kapitalizam je poceo da se urusava sam od sebe..bez protiv teze i koncepta takmicenja
a i sama tehnika i tehnologija je napredovala..


U stvari, kapitalizam, u dosadašnjem obliku je prevaziđen, kao i socijalizam (koji u stvari nikada i nije zaživeo onako kako je zamišljen), komunizam je utopija...
Sazrelo je vreme da se izleže neki sasvim drugi oblik uređenja ljudskog društva. A mi smo na prelazu, i još ne vidimo kako bi to moglo da izgleda...
I pređašnja uređenja su se menjala razvojem tehnologije, pa će tako, i ovo novo, koje još ne poznajemo, doći na red kada se ovaj tehnološku "bum" (jer stvari se stvarno nikada nisu tako brzo odvijale na tom nivou) koliko toliko zaokruži.
Ljudi moraju da shvate da ništa nije večito i nepromenljivo. Uvek je bilo onih kojima promena ne odgovara i onih koji joj teže, jer im ne odgovara trenutno stanje.
Ali promena usvakom slučaju dođe, ovakva ili onakva.
 
jeste..looise krstiću.....to je sooština priče..., a ne o sistemima...al zanimljivo je sad kako se sve ubzava i kako živimo stvarno u interesantnim vremenima.....do pre pola godine, neke zapadne zemlje su donele zakone o prodooženju radne nedelje....a opet, šo bismo mi ovde kritikovali ...u petak, posle 12h...svi zaposleni u beču zapale na prodooženi vikend......ko da su srbi...samo izađu...tako da nijedam poso tamo ne možte da završite u petak.....čoeku je neprirodno da radi sa radnim vremenom, stogim formalnim pravilima....neko će reći..pa dobro, ali neko se ne booni..ne, ne booni se često javno...misim, pa francooski seljaci ne kampooju na jelisejskim poljima samo zbog male cene koopoosa...nego šo im je dosadan život...stalno jedno te isto..koopoos-pijaca-koopoos-pijaca...tako da ljoodi i kad se ne boone..... psihosomatski trpe...isto kao kad su gladni i nezaposleni....trpi zdravlje....tako da mora da se nađe i modifikooje sistem rada.....ak ne boode sv. rata....


Nadajmo se da neće, bar ne u takvom obliku kao što mi poznajemo. U stvari, čini mi se da on već odavno traje...

Razvojem tehnologije menja se i način rada, način života, pa i način razmišljanja ljudi i tako se pomeraju i menjaju pogledi na osnovne vrednosti života, a sa njima dolaze i promene... Samo je jedan ljudski vek kratak da se one u celini sagledaju.

Bila sam u SSSR-u, u "ono" vreme, i kada sam razgovarala sa ljudima, pitala sam ih zašto toliko piju..(nevezano za tradiciju, i sl.) i dobila sam sledeći odgovor: Nije nama loše, ali... već 70 -tak godina ništa se ne menja! To može da se odnosi na sve i na svakog. Monotonija ubija, kakva god bila njena priroda.
 
Poslednja izmena:
Da, monotonija ubija više od nemaštine. Lepo ste ovodotakli samo to je jedna visoka duhovna istina. Jer život postoji i da bismo sticali duhovna iskustva a to je ono što je nama kao duhovnim bićima neophodno.
Da ne bismo mnogo diskutvali jer niko nikome ne može ništa toliko pružiti koliko što svako sam može dobiti iz svojih snova, Zašto ne bi pokušali sa pitanjima pre spavanja i zapisivanjem dobivenih odgovora u toku noći.
 
nalupali ste vi tu sve i svasta.. a niko ne prica o nazivu teme :)

ha...ovaj luis krstic...bez komentara za sada...

robija? sta je robija?
robija je kada radis nesto sto moras...a sta je u zivotu nesto sto ne moras?
robija je zavisi kako shvatas stvari(okolnosti) i prihvatis iste...
i robija zavisi koliko si ti zadovoljan u tom ropstvu..

raditi na brodu, za nekog je robija a za nekog samo posao..za mene je posao...
robija uma, je za coveka koji nema pravu ideju...
robija posla, je ceo zivot...
robija duha, je kada se ogranicis na jednog boga ili religiju...ili jedan pojam, jednu stvar, i mislis da je to sve sto postoji, i da je samo to jedno nesto najbolje..
robija srca..e to je najsladje :D
i da robija posla...dok si zadovoljan i srecan nista ti nije tesko i ne osecas da si rob samog sebe, iako jesi...:)
 
Poslednja izmena:
ja sam protiv robovanja i robovlasnistva.
svojevremeno, kad sam studirala i jos uvek imala vremena i energije da razmisljam na temu kako poprovaiti svet..pala mi je ista stvar na pamet...
ljudsko bice zeli da stvara, da bude produktivno, da zaradjuje novac, da bude vrednovano u smilu nekog ko jepostigao rezultate...
onaj ko ne zeli, a verujem da ih ustavri malo ima, poceo bi da zeli kad bi kao neradnik ostao bez posla, ili radio od jutra do sutra za salterom (npr, ta delatnost zahteva raspored).
Mrzim da sam u kancelariji, ako mi treba setnja! To ne znaci da bih se napila u kafani! A moram da sedim, jer u nasoj firmi, niko ne izlazi sa posla u radno vreme!
 
realno i niko vas ne tera

kad ustekash pokoji dobar skill mole vas da im nesto zavrsite i nude raznorazne beneficije

tako da knjigu u shake ili podmici ledja

kad nisi lako zamenljiv prilicno paze na tvoj moral i volju dok nesto zavrsavas

svi su proracunati i niko ne ugadja nikome osim ako nesto ne ocekuje zauzvrat
 
Evo kako je ta stvar išla u mom slučaju...Mislim na prvi posao, promenila sam ih više različitih, i često sam radila po nekoliko međusobno različitih, ali da se vratim na prvi....
Nisam mogla da nađem posao u struci.
Kada sam konstatovala da više ne mogu da podnesem finansijsku zavisnost od roditelja (posle jedno godinu dana), našla sam (vrlo relativno) sličan posao...tek toliko da ima nekoliko dodirnih "opštih mesta" sa mojom profesijom...ali znatno manje kreativan, nadajući se da ću kad-tad naći posao u struci.. E, pa nisam!
I tako sam se udala, itd... i nastavila da radim ovaj posao, koji sam prezirala (mladost :) ) jer "nije dovoljno kreativan" i "nisu dovoljno iskorišćene moje mogućnosti".
Jako je teško ići svakog jutra na posao, a stoji vam kamen u želucu.
Kada više nisam mogla da podnesem stanje stvari, a nikakve promene nije bilo na vidiku, (posle jedno 4-5 godina), počela sam da razmišljam u kom pravcu je krenuo moj život..i, odlučila da zavolim svoj posao..jer sam se setila onoga što sam u svom razočarenju i nezadovoljstvu smetnula s uma - nije posao kreativan, već čovek.
Tako sam se zainatila da počnem da ulažem svu svoju kreativnost u način na koji radim i posmatram taj posao, što je postalo vrlo vidljivo i po mojim radnim rezultatima (nisam odmah dobila veću platu), mada ni pre toga nisam bila neki loš radnik, ni nestručna, ali to samo zahvaljujući mom stavu da ono što radim, radim najbolje što mogu.
Uglavnom, stvar se razvijala tako, da je došao dan, kada sam ja rekla: "volim svoj posao, i da ne moram da radim zbog novca, radila bih ga besplatno."
Da mi je neko rekao da će ovako nešto izaći iz mojih usta par godina ranije, smatrala bih ga ludim.
Posle sam radila još svašta, ali kreativan pristup je deo mene, i čini od svega što radim avanturu, i zadovoljstvo.
Cela ta priča, onako kako je tekla, snažno je uticala na proširenje mojih vidika, i poimanja sveta i načina na koji on funkcioniše.
 
Poslednja izmena:
Ovu "pričicu" sam ispričala, da bih ilustrovala koliko stvari u životu zavise od našeg stava, ma koliko to izgledalo nemoguće, i da se i "robovanje" poslu može, samom našom voljom, pretvoriti u slobodu. :)
 
Da i ja nešto dodam. (Taote me je inspirisala)

Ni ja nisam mogla da nađem posao u struci, pa sam radila sve i svašta... i uvek sam volela ono što radim. Problem je bio (i ostao) u mom apsolutnom nepoštovanju autoriteta.

Onda sam se, bukvalno, jednog jutra, probudila sa odlukom da promenim koncept. Ne mogu to da objasnim drugačije osim: iznenadni "klik" u glavi, od koga se, nadalje, sve promenilo.
Sad sam ono što se zove "slobodni strelac". Ne robujem nikom, i nikom - osim sebi - ne polažem račune.
 
kad radis ono sto volis onda definitivno pre ili kasnije vise ne budes niciji rob, bolje pre nego kasnije..

e ali onda si sigurno rob svog posla, mada se to i ne zove ropstvo vec posvecenost da malo ukrasimo stvari :)
 

Back
Top