Visok Bilirubin, i jos po nesto

A.V.R.

Početnik
Poruka
5
Pozdrav,

postavio sam ovu poruku na jos jednom forumu ali nije bilo odgovora pa da pokusam i ovde :)


Imam povisen Bilirubin. '98-2000god. je bio oko 19-20, sto je oko gornje referentne vrednosti. Poslednjih 8 godina Bilirubin je sve visi, trenutno 60. Inace delujem bledoliko ali pretpostavljam da je to zbog povisenog bilirubina.

Kao klinac sam bio uvek zdrav, trenutno 25god.

Poslednjih 10-ak godina imam problema sa varenjem hrane. Zucna kesica je presavijena i slabije luci zuc, pa se desava da imam nadimanja ili moram cesce u wc, ali manje u poslednje vreme.

Takodje imam problem sa neugodnim zadahom koji je poceo pre 10-12 godina (kada i problemi sa stomakom) i vremenom se sve pogorsavao.

Na jeziku imam bele naslage kiselkastog mirisa.

Na poslednjem ultrazvuku od pre 3god, jetra je bila ok (normalne velicine, lako povecane ehogenosti homogene strukture) a trenutni nalazi Gamma GT-a i CRP-a su u granicnim vrednostima.

Helicobacter test radjen vise puta i uvek negativan. Takodje brisevi grla i nosa radjeni nekoliko puta i nije pronadjena kandida iako imam bele naslage na jeziku a lekari kazu da su to gljivice. Usta mi se suse iako pijem dosta vode.

Pokusavao sam da podignem imunitet raznim preparatima + koriscenje nistatina, daktanola i ispiranje usta hidrogenom ali nije pomoglo.
Ne pijem, ne pusim, ne drogiram se, ne pijem kafu.

Od lekova sam korisio Nistatin, Diflucan, Orvagil, Lansul, Ciprocinal, Cedax

Primetio sam da mi Orvagil tablete pomazu sa zadahom (pri kraju terapije manje) ali samo dok ih uzimam. Citam da je Orvagil i za anaerobne infekcije.


Posete lekarima do sada nisu mnogo doprinele. Za bilirubin mi rekose da mi je to verovatno urodjeno, ali opet malo je sumnjivo da u poslednjih 8 godina postepeno naraste na 3 puta vise nego normalno. Ako je urodjeno pretpostavljam da bi od pocetka trebao biti konstatno visok.

Ne znam da li su visok bilirubin, slabije varenje i zadah uopste povezani, ali moglo bi biti.


Negde sam procitao sledece: "Dugotrajno zacepljenje zucnog kanala ima za posledicu brojne komplikacije: akutni i kronicni kolecistitis, opstrukcija funkcije jetre, (jer zuc ne moze uci u duodenum nego se vraca u jetru, ulazi u krvotok uzrokujuci zuticu), a takođe i losa probava zbog lose apsorpcije masnih tvari iz creva."

Ovo sam naveo jer je moja majka jos kao mlada vise puta imala kamenje u zucnoj kesici (odstranjena) i u zucnom kanalu.
Na mojim dosadasnjim ultrazvuk pregledima, nije bilo kamenja, jedino je zucna kesica presavijena i veoma slabo luci zuc posle nadrazajnog obroka. (takodje 2 polipa na zucnoj kesici velicine 5.5cm i 4.6cm slicnih dimenzija i kod ranijih pregleda)


Imate li ideju sta dalje raditi? :neutral:


Evo i Krvne slike od pre 3 meseca:

Kod:
Eritrociti	5.17	
leukociti	5.1
Hemoglobin	155
Hamatokrit	0.47
Trombociti	246
MCV		91.1
MCH		30
MCHC		329


segmen		0.43	(0.45-0.70)
Limfociti	0.39	(0.20-0.40)
Monociti	0.07
Eozinofili	0.06	
Bazofili	0
Ostalo		0.04	(0.00-0.04)


Sedimentacija	2 (1h)
Glukoza		5.5
Urea		3.5
Kreatinin	113	(74-110)
Bilirubin	58	(5-20)	
Holesterol	4.63
Trigliceridi	0.86	
Mokracna kisel.	372
ALT (sgpt)	35	
AST (sgot)	31

Gamma GT	23
CRP kvantitat.	0.2



Urin:

Reakcija	kisela
Rel. gustina	1.018
Leukociti	2-3
Eritrociti	retki bledi
Epitelne celije	retke plocaste
Bakterije	malo
Ostalo		dosta sluzi


Helicobacter	Negativan
 
Ko ti je ordinirao lekove?
Ispiraj usta, 3x dnevno rastvorom sode bikarbone, naslage ne moraju biti od gljivica vec od loseg varenja, lose zubne higijene npr.
Problem sa varenjem i los zadah su povezani, bilirubin nema veze sa tim.
Neki problemi mogu biti uzrokovani i banalnim stvarima.
I povedi racuna o ishrani.
 
Lekove sam dobio što od lekara opste prakse sto od gastroentereologa. (Jedino mi se ne svidja sto lekari kod kojih sam bio uglavnom postavljaju dijagnozu i prepisuju lekove bez ikakvog ispitivanja ili analize.)

Zubi su dobri, ispirao sam usta i sa sodom bikarbonom ali nista.

Moguce je da bilirubin nema direktne veze sa zadahom ali mozda je pokazatelj na neki drugi problem koji je opet povezan sa prvim. Bilirubin je poslednjih 10 godina u konstantnom porastu, sto je uvek okarakterisano kao Zilberov Sindrom. Da li je posledica Zilbera konstantno visok bilirubin, ili je moguce kao u mom slucaju da stalno raste od neke 14-15god?

St se tice ishrane, ne jedem masno, ljuto, kiselo. Gledam da jedem raznovrsno koliko god je to u mojoj moci.
 
pozdrav. . .nasao sam ovu temu od prije par godina pa sam odlucio da se raspitam o sledecem!

danas sam radio nalaze krvi na koje me uputio porodicni doktor jer sam zut u licu. uz to je vrsila neko ispitivanje jetre. . . e sad, nalaz krvi je odlican ali su bilirubini povecani na 40 , a normalna vrijednost je oko 20. . . oni drugi su 8.5 a normalni su oko 6!
Doktor me poslao infektologu, da odradim neke dodatne preglede (markere na hepatitis, ultrazvuk jetre itd.)
Mene interesuje, da li treba da se brinem, da li su previse povecani i da li je ovo opasno?
I da li ovaj povecani bilirubin moze biti uzrokovan konzumacijom alkohola, slabom fizickom aktivnoscu ili necim slicnim?! samo da napomenem da sam ja inace od rodjenja zut i blijed, i da je doktor rekao da je moguce da imam daj zilbertov sindrom. . .
samo mi je bitno da li je ovo opasno, i da li je uzrok tome alkohol, slaba aktivnost?!

i jos jedno vjerovatno punoo glupo pitanje, da li moze da ima veze sa debelim crijevom? u sred sam jedne glupe diskusije, pa mi je potreba odgovor i na ovo!

HVALA PUNOO!
 
Pozdrav,

postavio sam ovu poruku na jos jednom forumu ali nije bilo odgovora pa da pokusam i ovde :)


Imam povisen Bilirubin. '98-2000god. je bio oko 19-20, sto je oko gornje referentne vrednosti. Poslednjih 8 godina Bilirubin je sve visi, trenutno 60. Inace delujem bledoliko ali pretpostavljam da je to zbog povisenog bilirubina.

Kao klinac sam bio uvek zdrav, trenutno 25god.

Poslednjih 10-ak godina imam problema sa varenjem hrane. Zucna kesica je presavijena i slabije luci zuc, pa se desava da imam nadimanja ili moram cesce u wc, ali manje u poslednje vreme.

Takodje imam problem sa neugodnim zadahom koji je poceo pre 10-12 godina (kada i problemi sa stomakom) i vremenom se sve pogorsavao.

Na jeziku imam bele naslage kiselkastog mirisa.

Na poslednjem ultrazvuku od pre 3god, jetra je bila ok (normalne velicine, lako povecane ehogenosti homogene strukture) a trenutni nalazi Gamma GT-a i CRP-a su u granicnim vrednostima.

Helicobacter test radjen vise puta i uvek negativan. Takodje brisevi grla i nosa radjeni nekoliko puta i nije pronadjena kandida iako imam bele naslage na jeziku a lekari kazu da su to gljivice. Usta mi se suse iako pijem dosta vode.

Pokusavao sam da podignem imunitet raznim preparatima + koriscenje nistatina, daktanola i ispiranje usta hidrogenom ali nije pomoglo.
Ne pijem, ne pusim, ne drogiram se, ne pijem kafu.

Od lekova sam korisio Nistatin, Diflucan, Orvagil, Lansul, Ciprocinal, Cedax

Primetio sam da mi Orvagil tablete pomazu sa zadahom (pri kraju terapije manje) ali samo dok ih uzimam. Citam da je Orvagil i za anaerobne infekcije.


Posete lekarima do sada nisu mnogo doprinele. Za bilirubin mi rekose da mi je to verovatno urodjeno, ali opet malo je sumnjivo da u poslednjih 8 godina postepeno naraste na 3 puta vise nego normalno. Ako je urodjeno pretpostavljam da bi od pocetka trebao biti konstatno visok.

Ne znam da li su visok bilirubin, slabije varenje i zadah uopste povezani, ali moglo bi biti.


Negde sam procitao sledece: "Dugotrajno zacepljenje zucnog kanala ima za posledicu brojne komplikacije: akutni i kronicni kolecistitis, opstrukcija funkcije jetre, (jer zuc ne moze uci u duodenum nego se vraca u jetru, ulazi u krvotok uzrokujuci zuticu), a takođe i losa probava zbog lose apsorpcije masnih tvari iz creva."

Ovo sam naveo jer je moja majka jos kao mlada vise puta imala kamenje u zucnoj kesici (odstranjena) i u zucnom kanalu.
Na mojim dosadasnjim ultrazvuk pregledima, nije bilo kamenja, jedino je zucna kesica presavijena i veoma slabo luci zuc posle nadrazajnog obroka. (takodje 2 polipa na zucnoj kesici velicine 5.5cm i 4.6cm slicnih dimenzija i kod ranijih pregleda)


Imate li ideju sta dalje raditi? :neutral:


Evo i Krvne slike od pre 3 meseca:

Kod:
Eritrociti	5.17	
leukociti	5.1
Hemoglobin	155
Hamatokrit	0.47
Trombociti	246
MCV		91.1
MCH		30
MCHC		329


segmen		0.43	(0.45-0.70)
Limfociti	0.39	(0.20-0.40)
Monociti	0.07
Eozinofili	0.06	
Bazofili	0
Ostalo		0.04	(0.00-0.04)


Sedimentacija	2 (1h)
Glukoza		5.5
Urea		3.5
Kreatinin	113	(74-110)
Bilirubin	58	(5-20)	
Holesterol	4.63
Trigliceridi	0.86	
Mokracna kisel.	372
ALT (sgpt)	35	
AST (sgot)	31

Gamma GT	23
CRP kvantitat.	0.2



Urin:

Reakcija	kisela
Rel. gustina	1.018
Leukociti	2-3
Eritrociti	retki bledi
Epitelne celije	retke plocaste
Bakterije	malo
Ostalo		dosta sluzi


Helicobacter	Negativan

Ma zdrav si čoveče krvna slika ti je sasvim ok,što se bilirubina tiče da nešto nije uredu sa jetrom bio bi žut u licu a ne bled...sve što ti je vezano za jetru,a to su trasaminaze,i gama GT su ti odlični,takođe sedimentacija ti je isto ok.Urin takođe.
 
pozdrav. . .nasao sam ovu temu od prije par godina pa sam odlucio da se raspitam o sledecem!

danas sam radio nalaze krvi na koje me uputio porodicni doktor jer sam zut u licu. uz to je vrsila neko ispitivanje jetre. . . e sad, nalaz krvi je odlican ali su bilirubini povecani na 40 , a normalna vrijednost je oko 20. . . oni drugi su 8.5 a normalni su oko 6!
Doktor me poslao infektologu, da odradim neke dodatne preglede (markere na hepatitis, ultrazvuk jetre itd.)
Mene interesuje, da li treba da se brinem, da li su previse povecani i da li je ovo opasno?
I da li ovaj povecani bilirubin moze biti uzrokovan konzumacijom alkohola, slabom fizickom aktivnoscu ili necim slicnim?! samo da napomenem da sam ja inace od rodjenja zut i blijed, i da je doktor rekao da je moguce da imam daj zilbertov sindrom. . .
samo mi je bitno da li je ovo opasno, i da li je uzrok tome alkohol, slaba aktivnost?!

i jos jedno vjerovatno punoo glupo pitanje, da li moze da ima veze sa debelim crijevom? u sred sam jedne glupe diskusije, pa mi je potreba odgovor i na ovo!

HVALA PUNOO!


I ja sam danas radila nalaze krvi i bilirubin mi je 49!:eek:
Lekarka nije primetila, ja provalila tek posto sam dosla kuci pa cu cu morati sutra opet do nje.
Inace sam oduvek imala povisen bilirubin i sad sam ocekivala da je malo preko granice, ali vise nego duplo...to je vec:dontunderstand::sad2::think:eek:
 
Ponovili su mi analize i sutradan mi je bio skoro 60.
Internista rekla da imam Zilberov sindrom, sto sam vec i pretpostavljala, ali da to nije nikakva bolest i da mogu da jedem sve (ukljucujuci jaja i mleko - sto sam negde procitala da ne sme) i zivim skroz normalno i opusteno.....:) Konacno zavrsih sa tim.
 
Pozdrav,

postavio sam ovu poruku na jos jednom forumu ali nije bilo odgovora pa da pokusam i ovde :)


Imam povisen Bilirubin. '98-2000god. je bio oko 19-20, sto je oko gornje referentne vrednosti. Poslednjih 8 godina Bilirubin je sve visi, trenutno 60. Inace delujem bledoliko ali pretpostavljam da je to zbog povisenog bilirubina.

Kao klinac sam bio uvek zdrav, trenutno 25god.

Poslednjih 10-ak godina imam problema sa varenjem hrane. Zucna kesica je presavijena i slabije luci zuc, pa se desava da imam nadimanja ili moram cesce u wc, ali manje u poslednje vreme.

Takodje imam problem sa neugodnim zadahom koji je poceo pre 10-12 godina (kada i problemi sa stomakom) i vremenom se sve pogorsavao.

Na jeziku imam bele naslage kiselkastog mirisa.

Na poslednjem ultrazvuku od pre 3god, jetra je bila ok (normalne velicine, lako povecane ehogenosti homogene strukture) a trenutni nalazi Gamma GT-a i CRP-a su u granicnim vrednostima.

Helicobacter test radjen vise puta i uvek negativan. Takodje brisevi grla i nosa radjeni nekoliko puta i nije pronadjena kandida iako imam bele naslage na jeziku a lekari kazu da su to gljivice. Usta mi se suse iako pijem dosta vode.

Pokusavao sam da podignem imunitet raznim preparatima + koriscenje nistatina, daktanola i ispiranje usta hidrogenom ali nije pomoglo.
Ne pijem, ne pusim, ne drogiram se, ne pijem kafu.

Od lekova sam korisio Nistatin, Diflucan, Orvagil, Lansul, Ciprocinal, Cedax

Primetio sam da mi Orvagil tablete pomazu sa zadahom (pri kraju terapije manje) ali samo dok ih uzimam. Citam da je Orvagil i za anaerobne infekcije.


Posete lekarima do sada nisu mnogo doprinele. Za bilirubin mi rekose da mi je to verovatno urodjeno, ali opet malo je sumnjivo da u poslednjih 8 godina postepeno naraste na 3 puta vise nego normalno. Ako je urodjeno pretpostavljam da bi od pocetka trebao biti konstatno visok.

Ne znam da li su visok bilirubin, slabije varenje i zadah uopste povezani, ali moglo bi biti.


Negde sam procitao sledece: "Dugotrajno zacepljenje zucnog kanala ima za posledicu brojne komplikacije: akutni i kronicni kolecistitis, opstrukcija funkcije jetre, (jer zuc ne moze uci u duodenum nego se vraca u jetru, ulazi u krvotok uzrokujuci zuticu), a takođe i losa probava zbog lose apsorpcije masnih tvari iz creva."

Ovo sam naveo jer je moja majka jos kao mlada vise puta imala kamenje u zucnoj kesici (odstranjena) i u zucnom kanalu.
Na mojim dosadasnjim ultrazvuk pregledima, nije bilo kamenja, jedino je zucna kesica presavijena i veoma slabo luci zuc posle nadrazajnog obroka. (takodje 2 polipa na zucnoj kesici velicine 5.5cm i 4.6cm slicnih dimenzija i kod ranijih pregleda)


Imate li ideju sta dalje raditi? :neutral:


Evo i Krvne slike od pre 3 meseca:

Kod:
Eritrociti	5.17	
leukociti	5.1
Hemoglobin	155
Hamatokrit	0.47
Trombociti	246
MCV		91.1
MCH		30
MCHC		329


segmen		0.43	(0.45-0.70)
Limfociti	0.39	(0.20-0.40)
Monociti	0.07
Eozinofili	0.06	
Bazofili	0
Ostalo		0.04	(0.00-0.04)


Sedimentacija	2 (1h)
Glukoza		5.5
Urea		3.5
Kreatinin	113	(74-110)
Bilirubin	58	(5-20)	
Holesterol	4.63
Trigliceridi	0.86	
Mokracna kisel.	372
ALT (sgpt)	35	
AST (sgot)	31

Gamma GT	23
CRP kvantitat.	0.2



Urin:

Reakcija	kisela
Rel. gustina	1.018
Leukociti	2-3
Eritrociti	retki bledi
Epitelne celije	retke plocaste
Bakterije	malo
Ostalo		dosta sluzi


Helicobacter	Negativan

A.V.R. Izvinjavam se sto ozivljavam ovu temu posle vise godina,ali me zanima sta je na kraju bilo,tj. da li si otkrio uzrok visokog bilirubina i susenja usta posto ja imam iste simptome...
 
@djapeninjo

pozdrav,
nisam nista novo otkrio. ako saznas nesto, javi.

meni su najveci problem suva usta, kiselkast miris pljuvacke koji stvara zadah, ispucale usne, ispucala/pojedena sluzokoza oko usta usta... lekari su mi uglavnom davali vitaminske tablete da ojacam imuni sistem ali nije pomoglo.
 
@ A.V.R.

Imam 28 godina.Meni je to od pre 2 meseca... belicasto prebojen jezik(zadnje dve trecine,vrh nije) uz kiselkasti ili gorak ukus kako kad,susenje usta i ispucala usna(donja) uz osecanje ponekad da mi je toplija i peckanje osecam! Vodu cesce pijem,ali ne zato sto sam zedan nego vise zato sto su mi suva usta(tj. vise usne,manje usta)! Sto se tice bilirubina 10og februara sam radio krvnu sliku i sve normalno(tacno na polovini izmedju gornje i donje granice),ali bilirubin 34, a gornja granica 18(tako pise na listi,neko kaze 20),transaminaze dobre! Hp negativan na gastroskopiji,kaze mi gastrolog da imam Gerb i manju klizajucu herniju a dijagnoza mi glasi Gastroduodenitis chronica erossiva! ja nisam radio brisve jezika i grla,ali te belicaste naslage hoce od gastro poremecaja,ako ti je test na kandidu bio negativan,nije kandida!!! Sumnja da je kod mene,ali cu mozda odraditi bris!!! Gastrolog kaze da je Zilbert-onda mu ja kazem da sam pre 2 godine radio krvnu sliku i da je bilirubin mi je bio normalan(sacuvao sam nalaze) on,mi kaze da bilirubin moze da tako talasa,cas ga ima cas ga nema kod zilberta! Radio UZ abdomena,sve normalno B.O. ,samo mi je rekao da u zucnoj kesi imam neke koncentracije koje mogu biti predilekcija za nastanak buduceg kamena,ali za sad nema nista. Ponovicu krvnu sliku sledece nedelje,najv. za 2-3 dana pa cu postaviti rezultate!!!
E sad,jesi li imao kakve druge nelagodnosti,malaksalost temperaturu ili tako nesto,bolove u ledjima ili eventualno neki strah ili duzi stres... jesi li radio dalje analize,da li su ti nesto predlagali lekari? Ja sam non stop u razmisljanju sta mi je,tj. veci deo dana razmisljam sta mi je.mislim da je dosta na psih. bazi :dash: :dash: :dash: :dash
 
Ljudi žive i bez žučne kesice, jer je jetra ta koja zapravo daje veći deo žuči. Kod začepljena žučnih puteva, jedan od simptoma bi trebalo da bude i aholična (bela stolica)
Sad, moguće je da s sve to dešava kao reakcija na lekove koje si pio. Ništa nije savršeno.
A što se bilirubina tiče, dolazi leto, pa idi što je više moguće napolje na sunce, jer ono podpomaže resorpciji bilirubina! I jesu li možda radili biopsiju dela jetre koji prerađuje bilirubin? Da nije to u pitanju?
Foto terapija? Si probao to? Fotoni sunčeve energije zapravo pomažu, a fototerapija se radi deci sa veoma izraženom fiziološkom žuticom!
Eksangvino transvuzija?
Bilirubin, može da bude veoma opasan, pa možda bi bilo bolje da se prvo njega rešiš.
 
@A.V.R.
Jesi li imao kakve druge nelagodnosti,malaksalost temperaturu ili tako nesto,bolove u ledjima ili eventualno neki strah ili duzi stres... jesi li radio dalje analize,da li su ti nesto predlagali lekari? Ja sam non stop u razmisljanju sta mi je,tj. veci deo dana razmisljam sta mi je.mislim da je dosta na psih. bazi...
 
Mislim da ovo nije povezano sa stresom. Ako se ne moze lako pronaci uzrok problema onda se uglavnom navodi stres, u nasem slucaju i Zilber i slicno..

Takodje imam bele naslage na jeziku i hiatus herniu sliding.

Sto se tice stresa, nemam ga nista vise a ni manje od prosecnog gradjanina Srbije. Jedno vreme sam se aktivno bavio sportom pa su mi rekli da je bilirubin zbog toga, sada zbog obaveza ne stizem da se posvetim sportu ali stanje je isto.

Od analiza sam radio standardne analize krvi, briseve grla i nosa, testove na Helicobacter,...


Na jednom ultrazvuku zucne kesice (pre i posle obroka) su mi rekli da mi zucna kesica ne funckionise najbolje, tj. ne izbacuje zuc koliko bi trebala.

Mislim da svi ovi problemi dolaze od organa za varenje, hiatus hernie... Primetio sam kada uz obroke uzimam kapsule digestivnih enzima, da se stanje u ustima malo popravi, ali nisam sakupio dovoljno informacija da bih mogao nesto konkretno da kazem.
 
Belo na jeziku je od hiperkeratinizacije jezicnih papila koje se time brane od kiseline! Ja imam taj refluks kiseline i na controlocu od 40 mg sam sada...
Bilirubin nije opasan ako je sam povisen bez transaminaza(tako kaze Gastroenterolog),ali meni su nasli na ultrazvuku zucne kesice mulj i mikrokalkuluse,gde doktor kaze da oni mogu stvarati te probleme kao i presavijenost zucne kese ko ima!!!
Probaj da proveris da li imas reflux kiseline,jer je moguce i da nemas zgaravice(gorenje i pecenje iza grudne kosti),a da imas problema od kiseline,ili da imas gastritis hronicni koji ce ti dati ta nadimanja...
Koje su to kapsule digestivnih enzima koje si koristio,probao bih i ja ,jer mene najvise i nerviraju simptomi u ustima peckanje vrha jezika i donje usne...
Pozzz
 
Predlazem da odes kod gastroenterologa,ne mozes na svoju ruku nista,mozes samo da nagadjas,a dosta razlicitih stanja daju slicnu simptomatologiju... Mislim da ce ti gastroskopijom naci uzrok problema! Meni je ta kiselina uzas,dodje do usta i pece mi jezik i usne i naravno belo na jeziku! Prvo sam mislio ko zna sta je,medjutim kad sam poceo sa terapijom to je nestalo...Kazu da slabljenje funkcije donjeg sfinktera jednjaka(koji propusta kiselinu navise),moze da uzrokuje jak stres(zato sam te pitao u prethodnom postu da li si imao neki jak stres) ili hronicno poremecena ishrana u smislu neredovnosti,jedenja brze hrane,menjanje dana za noc.... :dash:
 

Back
Top