Kako se zapravo unistavaju umetnici...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

MIKROJEB

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
122
Ako znamo da je vecina dece ciji su roditelji nosioci neke religije i samo nosilac te iste religije, ili ateista, odnosno, da ce u vecini slucajeva religija deteta rodjenog u porodici koja ispoveda religiju X biti ista ta, i to kroz ceo zivot, onda ne smemo biti u zabludi da vecina ljudi bira religije koje ce nositi prema atributima iste.

Slucajevi gde je dete u porodici X-religioznosti izabralo ipak Y-religioznost su u odnosu na ove gde dete "spontano" bira isto sto i roditelj toliko retki da moramo (ako cemo da budemo objektivni) reci da vecina ljudi u ovom vremenu u kojem zivimo imitira roditelje u odabiru religije, sa ciljem da ih imitira, a ne da nadje sebi-dragu religiju.

Da, istina je da samo covek moze biti religiozan, ali izgleda da u ovom vremenu izabrati sebi-dragu religiju ne uzimajuci pri tom u obzir misljenje roditelja moze previse malo ljudi, odnosno, toliko malo da je to strasno.

Medjutim, ako pogledamo malu decu, vidimo da ona imaju neke svoje licne religiozne rituale. Recimo, dete moze imati razna verovanja i obrede. Moze traziti u sumi lepo kamenje i sakupljati isto. Moze traziti detelinu sa cetiri lista, a moze i piskiti na uvek-ista mesta, sto vec znaci neku religioznost u odnosu na mesto. Isto tako, dete moze imati ciljeve da napravi veliku vatru [1] ili moze misliti da ce papirni avion na kome je napisan neki znak leteti bolje ili bar "sa vise stila" od nekog aviona bez toga znaka. O tome sta sve deca crtaju i kakve simbole prave u pesku necu ni govoriti. A pokusaji dece da razgovaraju sa mesecom, ili drvecem su i te kako cesti. Govorim o normalnoj [2] deci, i svako ko se seti svoga detinjstva setice se svega i svacega u ovom smislu.

U jednom trenutku kada vecina dece (definitivno) uzme iskopirati "religiju predaka" u svoje srce, ono se obicno ne odrice ovih "svojih licnih" religioznih ponasanja, vec samo dodaje u njih obicno (samo) Boga, odnosno ostale elemente koje je prekopiralo od roditelja. Tu njegove religije trpe mnoga ometanja, ali i jednu jako bitnu stvar: gubitak umetnosti, odnosno stila. Nema stila bez originalnosti.

Napraviti sneska belica (isto tako religiozan ritual) ili bilo sta u snegu (isto tako religiozan ritual), odnosno uneti u kucu grudvu leda i staviti je u frizider vise ne predstavlja nista. Tu vise nema umetnosti koje je nekad bilo, i to vise nije umetnicki pokusaj da se prikaze drugima ljudima nesto svoje. A maskembali postaju umesto religioznih ispoljavanja (i umetnickih) samo prilike da se napijes i imas seks sa nekim.

I deca onda umesto slicica i cudnih oklopa skoljki pocinju da sakupljaju drzavne zastavice i grbove fudbalskih timova, a jedna drugima za rodjendane poklanjaju marke ili eure, umesto poklona sa sve masnicama i trakama, dok kupovina ukrasa za novu godinu predstavlja samo nadmetanje u tome ko ima bolju jelku od koga.

Namecuci svoju religiju deci, roditelji svesno rade na unistavanju umetnickog u mladom coveku. Religije koje deca imaju pre usvajanja roditeljevih su u stvari i umetnosti, koje se gube kada deca prvim sprejem koji kupe uzmu da crtaju krstove, kukaste ili obicne, ili sa cetiri C, ili sa H-1 i slicno, a devojcice od 13 godina pocnu da nose majice sa logoom Hju Hefnera, umesto sa cveticima i dugama, a kolekcije umetnickih dela koje ima vecina ljudi su u stvari kolekcije oruzja ili kolekcije casopisa o automobilima.

Da li roditelji pocinju da namecu svojoj deci svoje religije time sto omalovazavaju ili neiskreno kritikuju njihova umetnicka dela i umetnicke zahteve? Da li proces "nametanja svoje religije deci" pocinje ruganjem od strane roditelja njihovim decijim umetnickim ispoljavanjima? Ja mislim da da, i da je to neophodna stavka bez koje se proces "zatupljivanja" dece ne bi mogao sprovesti. Dakle, zavanicne religije sticu svoje podanike tako sto ih hvataju u poziciji kada su njihova umetnicka ispoljavanja omalovazavana.

[1] nimalo retko
[2] onoj za koju mislimo da su to, "obicnoj" deci. Ni po cemu posebnoj.
 
Poslednja izmena:
Skupljanje kamenja, traženje deteline, piškenje na istom mestu (?) i crtanje po pesku nemaju veze sa obredima i religijom. Ako si aludirao na nešto što bi se moglo nazvati "dodirom sa prirodom" (onom spolja i onom iznutra), onda je to potpuno normalna pojava i za odraslog čoveka, koji je već formirao svoje stavove po pitanju vere. To je IGRA. Naime, i odrasli ljudi se katkad igraju (skupljaju kamenje, školjke, ili crtaju po pesku), pri čemu neki ispoljavaju manju kreativnost, neki veću. Igra i jeste ispoljavanje kreativnosti.

Neiskrene pohvale - ako se sa njima pretera - jednako su kontraproduktivne kao i stalne kritike (pokude, tzv. "ubijanje u pojam"). Svaki psiholog će reći da je roditeljska pohvala majka Mara za razvijanje i podsticanje samopouzdanja kod deteta, s tim što se vremenom, i postepeno, uvodi doza nepristrasne kritičnosti.
Svako nametanje stavova, tj. nekog "autoriteta" je prisila, bez obzira da li je reč o detetu ili odraslom čoveku, s tim što se u prvom slučaju to zove "pogrešno vaspitanje" a u drugom ima mnoga imena - netolerancija, sujeta, potreba za dominacijom.

Prava umetnost je uvek, ali UVEK bunt, a među velikim umetnicima (Van Gog, Lotrek, Bodler i stotine drugih) bilo je upravo onih, koji su vaspitavani u jednom duhu a stvarali u drugom, što upućuje na zaključak da je čovek, koji poseduje slobodu duha, apsolutno sposoban da se iščupa iz saksije u kojoj je odgajan, i sam pronađe i iskaže svoju kreativnost.
 
slažem se, apsolutno sa svakom reči. deci se ne može nametnuti svoje viđenje sveta, ako govorimo o deci koja su sklona umetnosti (mada mislim da je to slučaj i kod ostale dece) i samo velika presija od strane roditelja od dece pravi...to što pravi.
nesrećnike, jednom rečju.
ali, zaista ne vidim kakve veze ima sve ovo sa religijom, bre?
 
slažem se, apsolutno sa svakom reči. deci se ne može nametnuti svoje viđenje sveta, ako govorimo o deci koja su sklona umetnosti (mada mislim da je to slučaj i kod ostale dece) i samo velika presija od strane roditelja od dece pravi...to što pravi.
nesrećnike, jednom rečju.
ali, zaista ne vidim kakve veze ima sve ovo sa religijom, bre?

Pa ni ja. :confused:
 
Poenta je u obrazovanju. Sto je ono sire, mogucnosti licnog izbora su raznovrsnije. Moji su svi ateisti, ja sam vernik.
Medjutim, ako se deci ne usadi zelja za saznanjem ili nemaju to u genetskom kodu, e onda nema pomoci...deca ce biti kopija svojih roditelja.
Ja vidim vezu iako nije tako ocigledna.

Jeste, poenta je u genetici, vaspitanju i obrazovanju.
Nije religioznost (ili ateizam roditelja) jedino što formira karakter deteta.
U tom smislu, možda joj je pre mesto na nekom drugom pdf.

No, u nedostatku pdf. Psihologija ili, npr. Sociologija, neka za sada ostane ovde.
 
nisam sigurna šta ti smatraš po religijom....ovde Bog nigde nije spomenut, nego hju hefner i piškenje na određenom mestu.

E sad, imas procese sazimanja i procese rasprsivanja religija. Recimo, u hriscanstvu imas skupljenje (sazimanje) sve religije od pre, cak i neke ateisticke. Recimo, kult predaka, kult sunca, razne totemske religije itd.. Cak i kultove duhova gradjevina. Isto tako imas sakupljene tu i magije recima i vudu magije i slicno, kultove lutaka.
I svakako, kult falusa.

Sve su to bile religije. Danas hriscanin kroz "hriscanstvo" veruje u jedan kitch spoj tih religija od pre, koje su, u glavnom, bile bez boga, i ako su religije. Teizam = verovanje u boga, Religija = religija. Jesu li 'Teizam' i 'Religioznost' jedna te ista rec? Nisu. Zasto mislis da imaju isto znacenje?
 
ti to nazivas tekstovima?\

prvo, 1. ja nisam kriv sto si ti navikla da uz rec religioznost cujes i reci bog i slicno, za svoje navike sama si kriva i odgovorna.
2. ja nisam rekao da je dobro to sto ove nose majice sa tim logom, niti da je religiozno
3. da si zrela osoba shvatila bi da u zivotu treba da imas sto manje navika.
4. po hriscanstvu se mora najvise pljuvati zato sto je hriscanstvo najvise pljuvalo na sve i svasta sto je humano i dobro, a i zato sto je religija koja je cist plagijat kultova Sunca, Ozirisa, i slicno i daje jednu bolesnu mesavinu u kojoj nista originalno nema. Ona zeli da "za sebe" uzme sve od drugih religija, a da se na te druge religije zaboravi.

drugo: ne mozes ti zato sto "nisi navikla na nesto" da saljes moju temu u p. m. zato sto se ona ne uklapa u tvoje (tako-zvano) "misljenje" da religija mora biti sve u cemu ima boga.
 
Poslednja izmena:
Jeste, ali ja nemam "VERU", tako da ne mogu da "Volim svoju a postujem tudju". Osim toga, drugi (vecina) jos manje od mene ispunjavaju taj zahtev, jer oni i ne poznaju "svoju" veru (mada je "njihova") tako da ne mogu da vole nesto sto ne poznaju.

Hvala na paznji.

Drugo, ukoliko je ovde na pdf zabranjeno kritikovati Teizme uopste, sto ja i radim, onda stvar stoji prilicno smesno, jer moderatori i ne poznaju razliku izmedju religija i teizama. Postoje ateisticke religije, ali postoje i anti-teisticke RELIGIJE.

Hvala na paznji.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top