Ubi ga suvisna rec

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
"Juce sam imao seks".........."sa devojkom".....

Instant vreme , podrazumevana znacenja, a sto je najgore totalno nedefinisani pojmovi i medjuodnosi izmedju pojmova i onda se cudimo kako narod izgleda sve neobrazovaniji iako ima vise informacija.....


Suvisan podatak , to je nesto sto danas ljudima naviklim na instant logiku jako smeta, i dovodi cak do velikih gresaka i pogresnih tumacenja i osobe i izrecenog.....


Gornji primer:
Autor je rekao prvi deo, pomislio da bolje precizira pa dodao i drugi deo, ali.....
Publika ce prvi deo shvatiti kao hvalisanje ili opravdanje, ali kad cuje i visak , onda ce pomisliti i da je autor homic u negiranju ili junfer koji je tek skinuo mrak....

Svako naglasavanje ili pominjanje podrazumevanog detalja se kod publike tumaci kao razlika od podrazumevanog.....

------------------------------------------------------------------------------
Zasto je ovo opasno ?
Opasno je jer tumacenje izrecenog a suvisnog je mnogo opasnije nego tumacenje neizrecenog a potrebnog....
---------------------------------------------------------------------------------
A posebna situacija je suvisno iliti neocekivano u doba danasnjih stereotipa....

Primer:
USA je kad je bila silovana i ubijena mala manekenka Remsey, pozeleli da je u pitanju incest i nekontrolisana pozuda roditelja nad malom i feminiziranom devojcicom od 6 godina.....

A publika je to nesvesno pozelela gledajuci i diskutujuci o incestima , sejuci seme sumnje i ocekivanja u svojim glavama....

U TV sudionici osuda je glasila roditelji krivi.....
 
suvisna rec - mozda bi mogla da se podvede pod namerno suvisna rec u nameri da uputi druge ljude na na nas nacin razmisljanja - veoma opasna vestina u danasnjem svetu medijskih komunikacija. Zatrpani smo informacijama koje prosecan gledalac-slusalac-konzument nema vremena da obradi, vec je navodjen, manipulisan ili po meni jos gori slucaj u pokusaju da se odupre paranoican..
Interes - emocionalni, materijalni dovode do plasiranja "suvisnih" reci.. i njima pecamo ili smo upecani...
 
"Juce sam imao seks".........."sa devojkom".....

Instant vreme , podrazumevana znacenja, a sto je najgore totalno nedefinisani pojmovi i medjuodnosi izmedju pojmova i onda se cudimo kako narod izgleda sve neobrazovaniji iako ima vise informacija.....


Suvisan podatak , to je nesto sto danas ljudima naviklim na instant logiku jako smeta, i dovodi cak do velikih gresaka i pogresnih tumacenja i osobe i izrecenog.....


Gornji primer:
Autor je rekao prvi deo, pomislio da bolje precizira pa dodao i drugi deo, ali.....
Publika ce prvi deo shvatiti kao hvalisanje ili opravdanje, ali kad cuje i visak , onda ce pomisliti i da je autor homic u negiranju ili junfer koji je tek skinuo mrak....

Svako naglasavanje ili pominjanje podrazumevanog detalja se kod publike tumaci kao razlika od podrazumevanog.....

------------------------------------------------------------------------------
Zasto je ovo opasno ?
Opasno je jer tumacenje izrecenog a suvisnog je mnogo opasnije nego tumacenje neizrecenog a potrebnog....
---------------------------------------------------------------------------------
A posebna situacija je suvisno iliti neocekivano u doba danasnjih stereotipa....

Primer:
USA je kad je bila silovana i ubijena mala manekenka Remsey, pozeleli da je u pitanju incest i nekontrolisana pozuda roditelja nad malom i feminiziranom devojcicom od 6 godina.....

A publika je to nesvesno pozelela gledajuci i diskutujuci o incestima , sejuci seme sumnje i ocekivanja u svojim glavama....

U TV sudionici osuda je glasila roditelji krivi.....


"Juce sam imao seks sa devojkom" moze znaciti "juce sam imao seks sa osobom sa kojom sam u vezi ("svojom devojkom"), moze znaciti "juce sam imao seks sa meni jako malo poznatom devojkom" sto je hvaljenje, moze znaciti i "seks se moze imati i bez devojke" (sto bi bila kroz humor saopstena istina da postoje seksovi koji nisu ono sto podrazumevamo pod "Seksaju se dvoje jedno protiv drugog"), a moze znaciti i da je juce imao seks sa samo jednom devojkom, a nekad ima i sa dve, ili, da juce nije imao seks sa kurvom, vec sa nekom devojkom, odnosno nije platio seks.

Greska nije u "suvisnim recima" i u "metodama tumacenja", greska je u tome sto se ne vidi da je moguce pre primena "metoda tumacenja" "suvisnih reci" postaviti pitanje autoru izjave da je sam pojasni kao u smislu: sta je hteo da saopsti sa time sto je dodao da je imao seks bas sa devojkom. Medjutim, do neprimene postavljanja pitanja (do nepostavljanja-pitanja, odnosno preuranjenih dijagnoza) dolazi bas zato sto ljudi zele da misle da im je tumacenje dobro, jer zele da bude onako kako su protumacili da je. Time se vise otkriva o interpetatorima (koji su toliko "strucni u tome" da i ne postavljaju pitanje) nego o ovome sto je interpretiran.

Ali ne vidim koja je svrha teme.
 

Back
Top