Popis Dalmacije, 1900. godina

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.963
Okrug iliti županija Knin (obuhvatajući 140.807 hektara zemlje) je imao/la 51.608 stanovnika, koji su živeli u 12.699 kuća. Evo polne strukture stanovništva:

* 27.864 muškaraca (54%)
* 23.744 žena (46%)

Po jeziku, ovo su je narodnosna struktura:

* 51.126 SrboHrvata (99.07%)
* 192 Italijana (0.37%)
* 61 Njemaca (0.12%)
* 54 ostala (0.1%)

A ovo je po vjeroispovijesti:

* 27.121 istočni pravoslavac (52.55%)
* 24.485 rimokatolika (47.44%)
* 2 ostala
 
Ovo je što se tiče Boke kotorske (ukupno 67.395 hektara zemlje). 37.096 stanovnika je živelo u 9.677 kuća. Po polu:

* 19.008 muškaraca (51,24%)
* 18.088 žena (48,76%)

Po jeziku:

* 31.087 SrboHrvata (83,8%)
* 842 Nijemca (2,27%)
* 731 Italijan (1,97%)
* 1.029 ostalih (2,77%)

Po vjeroispovijesti:

* 24.130 pravoslavaca (65,05%)
* 12.777 katolika (34,44%)
* 189 ostalih (0,51%)
 
Forumaš Кроација je tvrdio da Srbi počinju doseljavanje u Knin posle 1918. godine, a glagoljica da Srbi počinju doseljavanje u Knin posle 1945. godine, i da su Hrvati bili u velikoj većini u Boki kotorskoj.

Da, a ja sam Crvenkapica. :mrgreen: Najbitniji dio naseljavanja srpskog stanovništva, uglavnom u unutrašnjosti Dalmacije, odvija se od kraja XVI. stoljeća. U Boki je hrvatski element bio veoma aktivan i uočljiv, naročito zbog teritorijalne izoliranosti od svog zaleđa, do kraja XVIII. stoljeća, pa se možda zbog toga može stvoriti fiktivan dojamo njihovoj brojčanoj nadmoći, iako moram priznati da ih je bilo kudikamo više nego nakon 1918., što naravno ne mijenja opću sliku.
 
U Boki je hrvatski element bio veoma aktivan i uočljiv, naročito zbog teritorijalne izoliranosti od svog zaleđa, do kraja XVIII. stoljeća, pa se možda zbog toga može stvoriti fiktivan dojamo njihovoj brojčanoj nadmoći, iako moram priznati da ih je bilo kudikamo više nego nakon 1918., što naravno ne mijenja opću sliku.

Ne baš. Ključan razlog nestanku Hrvata, ili općenito katolika u Boki kotorskoj, je komunistički period.
 
vecina ortodoxa se pokatolicilo.

Upravo tako. Ja cak imam i dokaza crno na belo :)
Inace da ne zalazim dublje u istoriju...deo moje familije je rodom iz Zadra i tamo je deo iste primio katolicanstvo a deo je ostao veran svojoj veri.Inace i ti sto su primili katolicanstvo usled pritiska izjasnjavali su se kao Srbi tek tamo posle prvog svetskog rata polako su neki poceli da se izjasnjavaju kao Hrvati ...
Tako da recimo ako bi sproveli istragu malo utvrdili bi da sam u srodstvu sa odredjenim ljudima sa Hvara i dela dalmacije oko Zadra a eto oni danas Hrvati.
Oni koji nisu presli u katolike se bio odselio iz tog kraja u centralnu Hrvatsku ali tamo ih je demokratska NDH dobar deo njih poklala za vreme drugog svetskog rata a one koji su preziveli je nova hrvatska demokratska vlast proterala 90-ih.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako. Ja cak imam i dokaza crno na belo :)
Inace da ne zalazim dublje u istoriju...deo moje familije je rodom iz Zadra i tamo je deo iste primio katolicanstvo a deo je ostao veran svojoj veri.Inace i ti sto su primili katolicanstvo usled pritiska izjasnjavali su se kao Srbi tek tamo posle prvog svetskog rata polako su neki poceli da se izjasnjavaju kao Hrvati ...
Tako da recimo ako bi sproveli istragu malo utvrdili bi da sam u srodstvu sa odredjenim ljudima sa Hvara i dela dalmacije oko Zadra a eto oni danas Hrvati.
Oni koji nisu presli u katolike se bio odselio iz tog kraja u centralnu Hrvatsku ali tamo ih je demokratska NDH dobar deo njih poklala za vreme drugog svetskog rata a one koji su preziveli je nova hrvatska demokratska vlast proterala 90-ih.

Hm, zanimljiva,a usput i poučna prićica...
 
Nema tu nista zanimljivo..to su cinjenice.E sad normalno je da Hrvati i recimo Muslimani sada izmisljaju neke svoje istorije a eto muslimani su morali i novu instant naciju da osmisle.
I upravo ti koji su u principu Srbi samo sto su promenili veru su najveci koljaci Srba iz prostog razloga sto imaju krizu identiteta i dok god postoje Srbi oni imaju problem da dokazu da su oni ono sto smatraju da su sada.Citav taj prostor Dalmacije ,BiH ,i najveci deo ostatka Hrvatske su naseljavali Srbi samo sto su neki promenili veru a znamo da si na ovim prostorima Srbin samo ako si pravoslavac...ako si musliman ili katolik ne mozes da si Srbin.E tu je srpska pravoslavna crkva zajebala stvar za sva vremena umesto da su pametnom politikom prihvatili to da Srbin mozes biti bez obzira na veru pa da onda polako vracas one koji su napustili pravoslavlje u prvobitnu veru oni su zeznuli stvar.
 
Nema tu nista zanimljivo..to su cinjenice.E sad normalno je da Hrvati i recimo Muslimani sada izmisljaju neke svoje istorije a eto muslimani su morali i novu instant naciju da osmisle.
I upravo ti koji su u principu Srbi samo sto su promenili veru su najveci koljaci Srba iz prostog razloga sto imaju krizu identiteta i dok god postoje Srbi oni imaju problem da dokazu da su oni ono sto smatraju da su sada.Citav taj prostor Dalmacije ,BiH ,i najveci deo ostatka Hrvatske su naseljavali Srbi samo sto su neki promenili veru a znamo da si na ovim prostorima Srbin samo ako si pravoslavac...ako si musliman ili katolik ne mozes da si Srbin.E tu je srpska pravoslavna crkva zajebala stvar za sva vremena umesto da su pametnom politikom prihvatili to da Srbin mozes biti bez obzira na veru pa da onda polako vracas one koji su napustili pravoslavlje u prvobitnu veru oni su zeznuli stvar.

Бинго :ok: СПЦ је много зај.ебала ствар, много:thumbdown:
 
Није СПЦ заебала, тамо је народ такав. Прво, што онај који није православац сам неће... једноставно неће да буде Србин, а друго што га други православци не прихватају као Србина. Ту нема шта много ни да се прича, нарочито ко познаје менталитет тамошњег народа... тамо да се и неки католик појави међу Србима и да каже да је "католички Србин", нико га не би прихватио за Србина. А камоли како је тек било у прошлости. Или, чуј, муслиман, па Србин... то је "Турчин", и готово.

Није СПЦ заебала... највиши људи по положају у цркви су увек говорили да је то један народ, од Његоша, до других владика и свештеника. Затуцан народ са села тако нешто није могао да прихвати, а и једни и други су потомци управо тог народа, а не неке грађанске класе која је умела да разликује народност од вере.
 
Forumaš Кроација je tvrdio da Srbi počinju doseljavanje u Knin posle 1918. godine, a glagoljica da Srbi počinju doseljavanje u Knin posle 1945. godine, i da su Hrvati bili u velikoj većini u Boki kotorskoj.

Zasto na karti Evrope 843 god. -Dalmatinci nisu obiljezeni kao Hrvati...

http://upload.wikimedia.org/wikiped...re_carolingien_au_Traité_de_Verdun_en_843.JPG

Na karti Evrope od 6-8 Veka-Srbi naseljavaju Austriju-Sloveniju i zapadne delove Hrvatske..

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Neustria.JPG


http://en.wikipedia.org/wiki/Austrasia
 
Poslednja izmena:
Dalmati i Dalmacija bili isključivo sinonim za Srbe i Srbiju. Ovo stanovište ne zastupa samo moderna srpska (i dojučerašnja crnogorska) historiografija, već i hrvatska, grčka, rumunska (Ferdo Šišić, Nikola Jorga, Konstantin Jireček), već cjelokupno povjesno vrelo, i kao takva se ne može poreći. U pitanju je period X. i XI. vijeka kada Vizantinci okolnje narode zovu arhaičnim imenima - kako su Srbi Dalmati, tako su i Bugari bili Mezijci.
 

Back
Top