Tadić premijer, novog predsednika bira parlament

Hygieia

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.478
mislim da se tadicu sa pravom zamera da ne moze biti i predsednik svoje partije i predsednik srbije.u evropi je praksa da su premijeri istovremeno i predsednici svojih stranaka ali to nije slucaj i sa predsednicima drzava

treba pokrenuti inicijativu za promenu ustava kako bi se omogucilo da predsednika drzave bira parlament kao u nemackoj,italiji,grckoj itd.tadic bi onda dao ostavku na funkciju predsednika republike, zamenio cvetkovica na mestu premijera a novog predsednika srbije bi izabrao parlament

tadicu bi ovakva rokada odgovarala jer bi on tako i dalje ostao predsednik ds-a
 
Poslednja izmena:
mislim da se tadicu sa pravom zamera da ne moze biti i predsednik svoje partije i predsednik srbije.u evropi je praksa da su premijeri istovremeno i predsednici svojih stranaka ali to nije slucaj i sa predsednicima drzava

treba pokrenuti inicijativu za promenu ustava kako bi se omogucilo da predsednika drzave bira parlament kao u nemackoj,italiji,grckoj itd.tadic bi onda dao ostavku na funkciju predsednika republike, zamenio cvetkovica na mestu premijera a novog predsednika srbije bi izabrao parlament

tadicu bi ovakva rokada odgovarala jer bi on tako i dalje ostao

Ne slažem se sa tim. Mislim da je bolje da predsednika bira narod direktno, inače će u državi biit samo jedna institucija koja je proizvod direktne demokratije - parlament. U tom slučaju moglo bi se desiti da se u Srbiji pojavi takozvani deficit demokratije.

Predlog da Tadić bude premijer je vrlo realan i osnovan. Predsednička funkcija je ceremonijalna, više nego stvarno egzekutivna i treba da je upražnjava politički veteran, a ne političar u najboljim godinama.
 
mislim da se tadicu sa pravom zamera da ne moze biti i predsednik svoje partije i predsednik srbije.u evropi je praksa da su premijeri istovremeno i predsednici svojih stranaka ali to nije slucaj i sa predsednicima drzava

treba pokrenuti inicijativu za promenu ustava kako bi se omogucilo da predsednika drzave bira parlament kao u nemackoj,italiji,grckoj itd.tadic bi onda dao ostavku na funkciju predsednika republike, zamenio cvetkovica na mestu premijera a novog predsednika srbije bi izabrao parlament

tadicu bi ovakva rokada odgovarala jer bi on tako i dalje ostao predsednik ds-a

Ma daj molim te,kakva ideja....nema sanse:mrgreen:
 
Ne slažem se sa tim. Mislim da je bolje da predsednika bira narod direktno, inače će u državi biit samo jedna institucija koja je proizvod direktne demokratije - parlament. U tom slučaju moglo bi se desiti da se u Srbiji pojavi takozvani deficit demokratije.

Predlog da Tadić bude premijer je vrlo realan i osnovan. Predsednička funkcija je ceremonijalna, više nego stvarno egzekutivna i treba da je upražnjava politički veteran, a ne političar u najboljim godinama.

Slažem se.
 
Ne slažem se sa tim. Mislim da je bolje da predsednika bira narod direktno, inače će u državi biit samo jedna institucija koja je proizvod direktne demokratije - parlament. U tom slučaju moglo bi se desiti da se u Srbiji pojavi takozvani deficit demokratije.
s obzirom da je predsednicka funkcija ceremonijalna mislim da nije problem ako takva institucija nije proizvod direktne demokratije.u vecini zapadnoevropskoh zemalja funkcija drzavnog poglavara se stice ili nasledstvom(monarhija)ili glasanjem poslanika u parlamentu(republike)
 
s obzirom da je predsednicka funkcija ceremonijalna mislim da nije problem ako takva institucija nije proizvod direktne demokratije.u vecini zapadnoevropskoh zemalja funkcija drzavnog poglavara se stice ili nasledstvom(monarhija)ili glasanjem poslanika u parlamentu(republike)

Ceremonijalna jeste, ali ima ogroman ugled upravo radi svoje legitimnosti. Evropski monarsi ne zaziru za položaj, pa se zna da će otvoreno komentarisati i kritikovati vlast ukoliko to smatraju shodnim. Isto tako predsednik koji je izabran od naroda treba, ne zazirući za položaj, da radi slične stvari kao monarh. Kada bi parlament davao mandat predsedniku, onda bi ga mogao i uzeti, a to onda, po meni, potpuno srozava funkciju predsednika kao prvog vođe naroda.
E sada, ja sam uvek smatrao da ustavna monarhija ima svoje prednosti. Mi imamo kraljevsku porodicu. Na stolu stoji mogućnost reforme uređenja Srbije u tom pravcu.
 
Ceremonijalna jeste, ali ima ogroman ugled upravo radi svoje legitimnosti. Evropski monarsi ne zaziru za položaj, pa se zna da će otvoreno komentarisati i kritikovati vlast ukoliko to smatraju shodnim. Isto tako predsednik koji je izabran od naroda treba, ne zazirući za položaj, da radi slične stvari kao monarh. Kada bi parlament davao mandat predsedniku, onda bi ga mogao i uzeti, a to onda, po meni, potpuno srozava funkciju predsednika kao prvog vođe naroda.
recimo da u ustavu treba da pise da mandat predsedniku mogu da uzmu samo gradjani na referendumu
E sada, ja sam uvek smatrao da ustavna monarhija ima svoje prednosti. Mi imamo kraljevsku porodicu. Na stolu stoji mogućnost reforme uređenja Srbije u tom pravcu.
ne verujem da bi na referendumu vecina glasala za monarhiju
 
Poslednja izmena:
mislim da se tadicu sa pravom zamera da ne moze biti i predsednik svoje partije i predsednik srbije.u evropi je praksa da su premijeri istovremeno i predsednici svojih stranaka ali to nije slucaj i sa predsednicima drzava

treba pokrenuti inicijativu za promenu ustava kako bi se omogucilo da predsednika drzave bira parlament kao u nemackoj,italiji,grckoj itd.tadic bi onda dao ostavku na funkciju predsednika republike, zamenio cvetkovica na mestu premijera a novog predsednika srbije bi izabrao parlament

tadicu bi ovakva rokada odgovarala jer bi on tako i dalje ostao predsednik ds-a

ja bih se na njegovom mestu potrudio da ziv docekam jos 3 godine........kakve vishe crne zayebancije.
 
recimo da u ustavu treba da pise da mandat predsedniku mogu da uzmu samo gradjani na referendumu

ne verujem da bi na referendumu vecina glasala za monarhiju

Glasajuci za postojeci Ustav Srbije koji predvidja da Srbija bude republika, gradjani su se prakticno opredelili za republikantski oblik vladavine, pa nije potreban poseban referendum o monarhiji. Od aktuelnih politickih stranaka jedino je SPO za monarhiju. Sve ostale su za republiku, pa verovatno da ni na rehferendumu predlog za monarhiju ne bi prosao.
Predsednika republike bi trebalo da bira i razresava Skupstina Srbije vecinom od ukupnog broja narodnih posanika (po istoj proceduri za izbor i opoziv Vlade). To je tzv. evropski sistem izbora sefa drzave. Neposredan izbor sefa drzave je americki sistem, mada ga primenjuje i Rusija, ali i mnoge druge evropske i vanevropske zemlje.
Prednost u izboru predsednika od strane parlamenta je sto se otklanja mogucnost neslaganja izmedju skupstinske vecine i predsednika, tj. predsednik u svakom trenutku izrazava volju gradjana iskazanu na poslednjim parlamentarnim izborima.
Kod neposrednog izbora, mandat predsednika republike traje 5 godina. U medjuvremenu moze doci do znacajnije promene odnosa politickih snaga u parlamentu, tj. volje gradjana, a on i dalje ostaje na svojoj funkciji jer je vrlo tesko smenljiv.
Imali smo slucaj daje 2000. doslo do promene odnosa politickih snaga u Srbiji, ali je Milan Milutinovic ostao na funkciji predsednika Srbije do isteka mandata, tj. do 5. februara 2002. godine, jer ga niko nije moga razresiti. Doduse, sadasnji ustav predvidja nesto jednostavniju proceduru za razresenje predsednika republike, ali je i ona relativno komplikovana, jer je potrebno da za taj predlog glasa dvotrecinska vecina od ukupnog broja narodnih poslanika, a na predlog najmanje trecine od ukupnog broja narodnih poslanika.
 

Back
Top