Реформа школства- Српска бољка

Да ли се слажете са предлогом


  • Ukupno glasova
    17
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Систем школства у Србији је један од најназаднијих у свету и даје једне од најгорих резултата. Наши политичари се једноставно не труде и боли их брига.
Деца су преоптерећена бубањем напамет безначајних датума и дефиниција, док је примењено знање на минимуму.

Ирска је имала сличан проблем, имала је велики заостатак у школованим кадровима а решиал га на следећи наћин:

- бесплатни факултети за све који то желе
- Школовање је флексибилно са могућности преквалификације

тако су добили да 90% Ираца има високу стручну спрему, да увек могу лако да се преквалификују за послове који се траже.
То су постигли подизањем нивоа општег образовања, а специјализацију ученика оставили за касније.

наиме сличан систем би се могао применити и код нас.

Средња школа:
- Траје 4 године а обавезно је само 2 године.
Све школе су на бази гимназије, са тиме да су обавезне прве две године општи смер то јест неки начин наставка основне школе. Након завршетка друге године ученци се опредељују за смерове у смислу одабира два стручна предмета са списка 20-30 предмета широког дијапазона од историје, матемеатике, физике биологије итд.
Ученици који не одаберу да наставе даље, добијају диплому гимназије и одлазе, док они који изаберу добијају додатне предмете и специјализацију из предмета који су изабрали. на пример ако изабере неко историју, добија 3 предмета из историје, а смањујусе математика, физика и слично, и супротно ко изабере математику смањује се Историја а повећава математика, ко изабере уметност, добиај више предмета из музичког, ликовног...
Да би се спречило да деца која не ћеле више да уче, она не морају да наставе друге две године, али ако их чак и родитељи натерају, мораће да прођу као и сви остали строже критеријуме, наиме, прелазна оцена из изабраног предмета би била 3,5 укуоног скора на тестовима или 50%, те ако не би испунили очекивања, престаје им школовање на полугодишту.
тако деца не би на силу ишла даље, лоши ђаци не би малтертирали ни наставнике ни ученике.

Факултети
ирци су урадили нешто паметно а то је да су донели факултете студентима на ноге. Наиме одредили су да сваки округ оснује по један државни колеџ на бази школовања у средњој школи, исто 2 године или 4 године, по избору. Оно што је интересантно је да факултет не сме да буде удаљенији од 40 км од сваког места из тог округа. Тако су обезбедили да студенти не морају да обезбеђују скупе смештаје и да могу свакодневно да путују до факултета.
 
a mnogi ovde opanjkavaju Bolonju koju je prihvatilo vise od pola Evrope, prikazuju je nazadnom, ali dzaba je i sam Bog da sidje sa neba i predaje kad su udzbenici imbecilni, bave se zastarelim teorijama, studenti se teraju na ucenje bespotrebnih stvari koje se vec sutra zaboravljaju a profesori zadrti i arogantni i jos plus mnogi od njih hoce mito, hoce da im ljubis noge, a samo njihovo znanje je u velikom broju slucajeva najgora sramota
 
a mnogi ovde opanjkavaju Bolonju koju je prihvatilo vise od pola Evrope, prikazuju je nazadnom, ali dzaba je i sam Bog da sidje sa neba i predaje kad su udzbenici imbecilni, bave se zastarelim teorijama, studenti se teraju na ucenje bespotrebnih stvari koje se vec sutra zaboravljaju a profesori zadrti i arogantni i jos plus mnogi od njih hoce mito, hoce da im ljubis noge, a samo njihovo znanje je u velikom broju slucajeva najgora sramota

Пробелм је што очекују да се студенти прилагођавају професорима а не професори студентима.
Ми болујемо од величина, да професор на правном факултету мора да буде доктор наука...
На забаду СВАКО ко има МАСТЕР диплому може да буде предавач.
ГЛАВНО је да студента научи да користи мозак и логично размишљање.

А о Болоњи, сви професори желе да се студенти прилагоде Болоња али не и они да се прилагоде.
Уџбеници имају 300-400 страна глупости. Професори НЕСМЕЈУ да пишу уџбенике, већ ПЕДАГОЗИ!

Сећам се са правног у Београду, 1997 година...
Дошао професор из Ебглеске у посету и испред анс се хвали наш професор:
"Код мене, је драги колега пролазност само 5%"- каже наш професор-
"Драги колега ја бих се обесио да сам на вашем месту"- каже енглез.
 
pa i ja sam na Pravnom, pa to je tuga i jad, u pravu si totalno u pogledu profesora, ima tu stvarno cool ljudi, ali vecinom su to umisljene velicine, uopste ih ne interesuje Bolonja iako je pocela da se sprovodi, studenti to najbolje iskuse na svojoj kozi, nego samo sedi, drzi politicke traktate na predavanjima, gledaj polugole koleginice, lepa plata, nikakva odgovornost, pa i ja bih bio srecan, nema lepseg posla.... a englez mu je lepo rekao, samo retko ko ima mozga da to ukapira
 
pa i ja sam na Pravnom, pa to je tuga i jad, u pravu si totalno u pogledu profesora, ima tu stvarno cool ljudi, ali vecinom su to umisljene velicine, uopste ih ne interesuje Bolonja iako je pocela da se sprovodi, studenti to najbolje iskuse na svojoj kozi, nego samo sedi, drzi politicke traktate na predavanjima, gledaj polugole koleginice, lepa plata, nikakva odgovornost, pa i ja bih bio srecan, nema lepseg posla.... a englez mu je lepo rekao, samo retko ko ima mozga da to ukapira

А ако су професори кул, њихови асистенти су педер*ине.
Сећам се ратка Марковића, кул човек и иако је написао књигу преко 300 страна никада нас ниеј малтретирао. Али његова асистенткиња, латентно заљубљена у њега, малтретирала нас до цркавања.

Шта ће те величине на факултету? Нека иду у академију наука, на факултету требају да буду педагози.

јели код кога си полагао Социологију?
 
Ne moze se ici naopako. Da bi se bilo sta od ovog gore sprovelo postoje mnooogi preduslovi. Smanjen broj djaka po odeljenju npr. a to povlaci i veci broj zaposlenih a za to treba para u kasi a za pare treba oziveti privredu a za oziveti privredu treba jos puuuuno toga... Zatim kvalitet nastave utice na znanje djaka vise nego bilo kakva druga vrsta organizacije i reorganizacije nastave, a za to treba obezbediti adekvatna sredstva i uslove (a dalje opet vidi gore). Zatim treba propagirati i opste i strucne predmete koji su zaista bitni za buduce zaposlenje jer mnogi se odluce za srednju skolu samo zbog diplome, a nista, ama bas nista ih ne zanima niti u tom uzrastu razmisljaju o bilo kakvom buducem zanimanju. Treba pre svega i da se uvede savetovanje deteta za izbor struke i sluzbe za pracenje interesovanja djaka jos u toku zabavista i osnovne skole jer igre najbolje pokazuju polje buduceg profesionalne orijentacije itd. Treba da se i masivna administracija individualizuje na opisne dosijee djaka umesto sto postoji papirologija koja nema nikakav opisni vec samo statisticki znacaj.
A na fakultetima je ipak bitno da je profesor usao u duibinu materije te ne moze to biti samo neki master. Odraslim ljudima, studentima, nije potreban pedagog, nego strucnjak. Profesorska nadmenost postoji, ali nema veze sa znanjem koje pruzaju. Studiranje znaci da se neka oblast zaista studira, a to znaci da se proucava do detalja i sto vise samostalno. Znaci, da ode student u biblioteku pa iz raznih izvora studira svaki predmet dok ga ne sazvace uzduz i popreko. Ja sam tako radila pa mi nije smetalo sto su mi profe ovakve ili onakve licnosti. Ispale me za konsultaciju, a ja se nacitam i uputim toliko da me se prosto uplasi na ispitu. Samo sto je to studentima tesko pa hoce na izvolte sve u jednoj knjizi, a jos da ne moraju ni nju da kupe. Pa ne postaje se tako strucnjak. U zapadnoj Evropi cete cesto moci da upoznate tzv. strucnjake koji ne znaju ama bas nista osim tih pedesetak stranica koje predaju. Mi smo na magistarskim imali predavaca Amerikanca koji nam je predavao generativnu sintaksu, a jako slabo znao morfologiju, a da ne spominjem fonetiku, a te stvari se dosta prozimaju pa se dobro izblamirao pred nama par puta. Nije tamo bas sve tako sjajno i bajno sto se znanja tice samo sto mi to sa ove distance ni ne proveravamo, vec samo verujemo na rec javnim glasilima.

Mislim da je uze usmeravanje u srednjim skolama ok, ali treba da se zadovolji puno preduslova da bi to dobro funkcionisalo, a ti uslovi se bar u nasoj zemlji ne tichu samo skolstva.

A besplatni fakulteti?? Pa koliko znam dobri djaci i studenti se ne samofinansiraju. Kako bi bilo da svi mogu da upisu fakultet? Pa na prvoj godini bi bio haos. Tako je bilo 99. zbog bombardovanja pa sam upoznala devojku koja je bila na drugoj godini faksa (jedva dospela dotle) a da nije znala dve da sastavi i naravno na kraju batalila. Pa zar ne bi za nju bilo bolje da je otpala na prijemnom pa da ne baca dve godine zivota za ono sto samo MISLI da zna.
 
Poslednja izmena:
To je utopija, barem se ovde nikada neće dogoditi... U polupismenoj Srbiji "gospodin profesor" mora da izaziva strahopoštovanje, nekada je imao ugled u društvu a danas pošto su budžetske plate male, mora da ispod žita naplaćuje ispite.. Znači, izaziva gađenje...
I dok je ovde bitno da se zadovolji sujeta profesora i napuni njihov džep kupovinom udžbenika koje su oni pisali, znanje studenata po dobijanju diplome je zanemarljivo. Tako da možemo samo da se nadamo da će reforma školstva na pravi način biti izvedena ovde. Kao i bilo kakva privatizacija.
Ništa se ne radi valjano... Ali Bože moj, kako bi zaradila svaka karika u lancu kada bi sve bilo po propisima...
 
a mnogi ovde opanjkavaju Bolonju koju je prihvatilo vise od pola Evrope, prikazuju je nazadnom, ali dzaba je i sam Bog da sidje sa neba i predaje kad su udzbenici imbecilni, bave se zastarelim teorijama, studenti se teraju na ucenje bespotrebnih stvari koje se vec sutra zaboravljaju a profesori zadrti i arogantni i jos plus mnogi od njih hoce mito, hoce da im ljubis noge, a samo njihovo znanje je u velikom broju slucajeva najgora sramota

najvece zlo u drzavi je tzv beogradski univerzitet i njegov nastavni kadar koji kao da je zamrznut u 1961 ili 1971 godini. programi nasih fakulteta su cista teorija, cista glupost 95% teorije i 1-5% prakse.

srpski obrazovni sistem je najgori u evropi. eto i bolonja je propala jer stoka sa beogradskog univerziteta nece da se modernizuje reformise i usvaja nove programe nego i dalje drve po starim .

kad se samo setim koliko je samo zivota mladih ljudi upropastila ta bagra sa beogradskog univerziteta ......

namerno ljude zadrzavaju da studiraju 8-10 godina i tako im upropastavaju zivote. najvise zivote upropastavaju devojkama koje dok zavrse fakultet napune 28-30 godina, pregazi ih vreme i posle mogu na jedvite jade ili nikako da se udaju.
 
Пробелм је што очекују да се студенти прилагођавају професорима а не професори студентима.
Ми болујемо од величина, да професор на правном факултету мора да буде доктор наука...
На забаду СВАКО ко има МАСТЕР диплому може да буде предавач.
ГЛАВНО је да студента научи да користи мозак и логично размишљање.

А о Болоњи, сви професори желе да се студенти прилагоде Болоња али не и они да се прилагоде.
Уџбеници имају 300-400 страна глупости. Професори НЕСМЕЈУ да пишу уџбенике, већ ПЕДАГОЗИ!

Сећам се са правног у Београду, 1997 година...
Дошао професор из Ебглеске у посету и испред анс се хвали наш професор:
"Код мене, је драги колега пролазност само 5%"- каже наш професор-
"Драги колега ја бих се обесио да сам на вашем месту"- каже енглез.

na zapadu ako je profesoru prolaznost na ispitu ispod 80% odmah mu organizuju komisiju da vide sta on to uci studente i kako to da ne moze da im prenese znanje. a ako mu prolaznost padne ispod 60% dobija momentalan otkaz, jer je nesposoban da nauci studente i prenese im znanje....

samo u srbiji se trpe idioti i konjine nenormalne kojima je prolaznost 5-10% . a stoka to radi i obara ljude da bi ih naterala da kupuju posle ispite. jer uvek se od tih 500-600 koliko polaze nadje 10 koji ce da izdvoje 500-800 eura za ispit. Najveci kriminal u prosveti je na beogradskom univerzitetu i to upravo na pravima i ekonomiji. Ali stoka sa vlasti njih ne dira.... Pusta ih da pljackaju i da i dalje upropastavaju generacije mladih ljudi....

sa takvom stokom na vlasti i u skolama mi bolje i nismo zasluzili
 
Prolaznost studenata na fakultetima je oko 30 odsto, a rektor Beogradskog univerziteta smatra da odgovornost za to snose profesori i studenti, a najavljuje i da će se Univerzitet više angažovati u povezivanju s tržištem rada.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=01&nav_category=12&nav_id=321380&fs=1
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Ovo-nije-poraz-vec-borba-za-Bolonju.sr.html

I onda se pitamo zašto ima svega 4% visokoobrazovanih u Srbiji.

Nisu naša deca ni gluplja ni pametnija od dece u zapadnoj Evropi, ali je sistem blago rečeno katastrofalan.

Ćerka moje rođake se ove godine upisala na FON. Nekoliko puta su proširivali listu samofinansirajućih studenata, a kako i ne bi kada godina košta 1500 €. Za tih 1500 € nisu im obezbeđene knjige, naravno, a najbolji štos je što studentima nije dozvoljeno čak ni da fotokopiraju knjige, već moraju da dolaze na predavanja isključivo sa kupljenom knjigom, koju je napisao, niko drugi, do profesor - predavač.

Pre nekoliko dana sam čula na TV da tek svaki peti student FON upisuje drugu godinu. Pokušaću baš da nađem link.

To je takva sramota i otvorena pljačka te jadne dece i njihovih roditelja, da zaista nemam reči da opišem svoje zaprepašćenje.

Kad pomislim da mene to tek čeka...uh :roll:
 
najvece zlo u drzavi je tzv beogradski univerzitet i njegov nastavni kadar koji kao da je zamrznut u 1961 ili 1971 godini. programi nasih fakulteta su cista teorija, cista glupost 95% teorije i 1-5% prakse.

srpski obrazovni sistem je najgori u evropi. eto i bolonja je propala jer stoka sa beogradskog univerziteta nece da se modernizuje reformise i usvaja nove programe nego i dalje drve po starim .

kad se samo setim koliko je samo zivota mladih ljudi upropastila ta bagra sa beogradskog univerziteta ......

namerno ljude zadrzavaju da studiraju 8-10 godina i tako im upropastavaju zivote. najvise zivote upropastavaju devojkama koje dok zavrse fakultet napune 28-30 godina, pregazi ih vreme i posle mogu na jedvite jade ili nikako da se udaju.

Zao mi je sto nisi zavrsio fakultet pa se toliko srdiš... I hitlera da su primili na likovnu akademiju ne bi napravio 2svetski ;)

Ko hoće da uči, završiće u roku i najtezi fakultet koliko sam ja video u praksi :mrgreen:

Ne uči se sve na fakultetu, veći deo znanja se stiče kroz samostalni rad :P

Profesori se protive bolonjskoj jer u tom slucaju njihove pozdiplomske studije i doktorati gube na vrednosti.
Nesto jos uvek nije jasno?
 
najvece zlo u drzavi je tzv beogradski univerzitet i njegov nastavni kadar koji kao da je zamrznut u 1961 ili 1971 godini. programi nasih fakulteta su cista teorija, cista glupost 95% teorije i 1-5% prakse.

srpski obrazovni sistem je najgori u evropi. eto i bolonja je propala jer stoka sa beogradskog univerziteta nece da se modernizuje reformise i usvaja nove programe nego i dalje drve po starim .

kad se samo setim koliko je samo zivota mladih ljudi upropastila ta bagra sa beogradskog univerziteta ......

namerno ljude zadrzavaju da studiraju 8-10 godina i tako im upropastavaju zivote. najvise zivote upropastavaju devojkama koje dok zavrse fakultet napune 28-30 godina, pregazi ih vreme i posle mogu na jedvite jade ili nikako da se udaju.

tacno :ok:
 
Školstvo u SRB je strašno. Al' bukvalno.
1.Udžbenici i program su napravljeni za neko daleko prošlo vreme, bukvalno se uči max 10% onog što će ti koristiti i ostalo što nikad u životu nećeš trebati. Forsira se učenje napamet, ulazak u najsitnije detalje, rađenje izuzetno teških zadataka iz matematike... Udžbenici su preveliki, preobimni i često (kad navode neka istraživanja) nisu "apdejtovani" i po desetak godina! Ovi na fakultetima su posebno idiotski urađeni (trenutno pokušavam da naučim neku ekonomsku teoriju (24str), a u zadnjem pasusu kratko piše da ona skoro po ni čemu nije validna i da se nikad ni ne može koristiti?!).
2.Sami školski objekti su uglavnom jako stari, bez prostora za sportske terene (sale su tek užasne), što se podrazumeva da škola ima na Zapadu. Manjak prostora uslovljava dve smene, što je debilno-retardiran sistem. Ko ide ujutru se često mora buditi u 6 i onda je čitav dan nikakav, a ko ide poslepodne - ceo dan mu prođe oko škole, pa često ni ne stigne učiti!
Retko koja škola ima novije kompjutere (moja gimn je imala novije, ali njih nismo mogli koristiti da ih "ne pokvarimo"!?, pa smo radili informatiku na nekim prastarim Siemensima!?), retko koja ima projetkore, a o modernijim školskim pomagalima ovi iz prosvete nisu ni čuli!
3.Profesori (čast izuzecima) su katastrofa! Ne žele da se prilagođavaju dešavanjima, misle da su učenici tu da bi oni dobijali platu. Svoje frustracije stalno iskaljavaju na učenicima (a ne možeš se ni žaliti jer se svi međusobno čuvaju), misle da su uspešni ako podele što više jedinica i obore što više studenata i misle da je to problem učenika što ne uče, a ne njih što ne umeju i ne žele da iste učenike i nešto nauče. Često su profesori psihički pukli - u mojoj gimn dok sam išao bilo ih je oko 5 što su imali baš vidljive probleme (opsesivno-kompulsivna, jedan je imao napade besa, jedan nas je učio o ljubavi i jedinstvu sa prirodom, jedna je bila paranoična, ...). A to što ne žele da se usavršavaju i pomažu učenicima je druga priča. Da ne govorimo što jedva čekaju ekskurzije da bi se džabe naputovali. Ali, problem je što em nemaš nikom da se žališ, em ako se i žališ - njemu ništa a tebe će tek onda da krenu zjbavati, a i ako prođe žalba - neko će ga zaštititi.
4.Čitav sistem je pogrešan. Stručne škole imaju smerove za koje je postojala tražnja pre x godina, gotovo svako ko njih završi nikad ne radi u struci. Npr. šta će gradu kao što je SO (60.000st.) svake godine 30 novih automehaničara, autolimara, autoelektričara, autolakirera?? A kad završiš gimn, ti nisi sposoban za ništa, veoma često ni za fekultet. Zato što se uče nepotrebne gluposti. Iz srednjih škola se izlazi bez znanja rada na kompjuterima, znjanja engleskog - a praktično je nemoguće naći dobar posao ako nemaš ove veštine!
5.Ista je priča sa većinom fakulteta - uči se samo teorija, prakse nema skoro uopšte, a i ta teorija je tako nabacana bezveze, zastarela i preobimna. A uglavnom se traži papagajsko znanje iste napamet, mišljenje svojom glavom i kreativnost se čak i kažnjavaju! Retko koji student ne treba ići na dalje usavršavanje posle faxa (engl, komp, praksa u struci - volontiranje). A to što obaraju namerno što više studenata da bi dobili što više para je priča za sebe...
Moj rođak predaje na fakultetu i kaže da njima odrede iz vrha broj studenata koji treba da prođe, sa malom mogućnošću odstupanja. Kod njega je ta cifra oko 50%.
 
Slažem se sa prijedlogom. Mislim da je naše školstvo, generalno na Balkanu, veoma loše. Mislim da su nastavnici neobučeni za rad sa djecom, loši pedagozi. E sad, kako to riješiti?? Nije lako. Treba vremena, treba sredstava. Prije svega, treba smanjiti starosnu granicu odlaska u penziju. U CG je ta granica mislim do 65 godine. E ne može tako. Najveća granica, po mom mišljenju bi bila 55 godina, a i to je mnogo.
Što se tiče osnovne škole, u CG mi se sviđa kako je reformisano. Ipak, imam i zamjerki.
- predmeti muzičko, fizičko, likovno, odnosno umjetnosti, ne bi trebali da se ocjenjuju, a ako se ocjenjuju da ne ulaze u uspjeh učenika
- treba povećati broj časova informatike i uvesti je kao poseban predmet, obavezan (u CG postoji predmet tehnika i informatika koji se izučava mislim od 5 ili 6 do 8 razreda, a postoji informatika kao izborni predmet).
- izborni predmeti ne treba da utiču na uspjeh učenika (većina učenika za izborne predmete bira sport, šah, ples i sl.)
- potrebno je opremiti škole - da u svakoj učionici budu bar 4 kompjutera, ne računajući nastavnički, TV i DVD (zamislite kako je raditi likovnu umjetnost u dobu humanizma i renesanse kad možete da vidite na TV-u umjetnička djela i dokumentarne emisije o tome - mnogo je zanimljivije)
- nastava treba da se drži u kabinetima (za svaki predmet poseban kabinet)
- inspekcija rada svakog nastavnika treba se vršiti barem jednom u svakom klasifikacionom periodu
To je ono osnovno

Što se tiče srednje škole
- srednja škola treba da bude obavezna
- učenik bira srednju školu u koju će da ide, a upis ne zavisi od uspjeha u osnovnoj, već se polaže ispit predznanja iz glavnih predmeta škole za koju se konkuriše
- učenik koji ne pokazuje zainteresovanost za rad i želju za učenjem može biti isključen iz srednje škole bez mogućnosti vraćanja i polaganja bilo kakvog ispita na kraju školske godine
- učenik koji napravi više od 10 neopravdanih izostanaka, odnosno više od 150 opravdanih izostanaka, biva isključen iz srednje škole

Za fakultet ću napisati kasnije, a i za srednju školu ako se sjetim jo nečega, pošto sad moram da idem na slavu.
 
Slažem se sa prijedlogom. Mislim da je naše školstvo, generalno na Balkanu, veoma loše. Mislim da su nastavnici neobučeni za rad sa djecom, loši pedagozi. E sad, kako to riješiti?? Nije lako. Treba vremena, treba sredstava. Prije svega, treba smanjiti starosnu granicu odlaska u penziju. U CG je ta granica mislim do 65 godine. E ne može tako. Najveća granica, po mom mišljenju bi bila 55 godina, a i to je mnogo.
Što se tiče osnovne škole, u CG mi se sviđa kako je reformisano. Ipak, imam i zamjerki.
- predmeti muzičko, fizičko, likovno, odnosno umjetnosti, ne bi trebali da se ocjenjuju, a ako se ocjenjuju da ne ulaze u uspjeh učenika
- treba povećati broj časova informatike i uvesti je kao poseban predmet, obavezan (u CG postoji predmet tehnika i informatika koji se izučava mislim od 5 ili 6 do 8 razreda, a postoji informatika kao izborni predmet).
- izborni predmeti ne treba da utiču na uspjeh učenika (većina učenika za izborne predmete bira sport, šah, ples i sl.)
- potrebno je opremiti škole - da u svakoj učionici budu bar 4 kompjutera, ne računajući nastavnički, TV i DVD (zamislite kako je raditi likovnu umjetnost u dobu humanizma i renesanse kad možete da vidite na TV-u umjetnička djela i dokumentarne emisije o tome - mnogo je zanimljivije)
Si ti čuo nekad za video bim? :hahaha:
Dobro nisi pomenuo grafoskop :lol:

- nastava treba da se drži u kabinetima (za svaki predmet poseban kabinet)
- inspekcija rada svakog nastavnika treba se vršiti barem jednom u svakom klasifikacionom periodu
To je ono osnovno

Što se tiče srednje škole
- srednja škola treba da bude obavezna
- učenik bira srednju školu u koju će da ide, a upis ne zavisi od uspjeha u osnovnoj, već se polaže ispit predznanja iz glavnih predmeta škole za koju se konkuriše
- učenik koji ne pokazuje zainteresovanost za rad i želju za učenjem može biti isključen iz srednje škole bez mogućnosti vraćanja i polaganja bilo kakvog ispita na kraju školske godine
- učenik koji napravi više od 10 neopravdanih izostanaka, odnosno više od 150 opravdanih izostanaka, biva isključen iz srednje škole

Znaci za bolesnu decu nema skole :hahaha:

Za fakultet ću napisati kasnije, a i za srednju školu ako se sjetim jo nečega, pošto sad moram da idem na slavu.
Nemoj molim te, i ovo je mnogo :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Smanjen broj djaka po odeljenju npr. a to povlaci i veci broj zaposlenih... Zatim kvalitet nastave utice na znanje djaka vise nego bilo kakva druga vrsta organizacije i reorganizacije nastave, a za to treba obezbediti adekvatna sredstva i uslove. Zatim treba propagirati i opste i strucne predmete koji su zaista bitni za buduce zaposlenje.Treba pre svega i da se uvede savetovanje deteta za izbor struke i sluzbe za pracenje interesovanja djaka jos u toku zabavista i osnovne skole jer igre najbolje pokazuju polje buduceg profesionalne orijentacije itd. Treba da se i masivna administracija individualizuje na opisne dosijee djaka umesto sto postoji papirologija koja nema nikakav opisni vec samo statisticki znacaj.
A na fakultetima je ipak bitno da je profesor usao u duibinu materije te ne moze to biti samo neki master. Odraslim ljudima, studentima, nije potreban pedagog, nego strucnjak. Profesorska nadmenost postoji, ali nema veze sa znanjem koje pruzaju. Studiranje znaci da se neka oblast zaista studira, a to znaci da se proucava do detalja i sto vise samostalno. Znaci, da ode student u biblioteku pa iz raznih izvora studira svaki predmet dok ga ne sazvace uzduz i popreko.

A besplatni fakulteti?? Pa koliko znam dobri djaci i studenti se ne samofinansiraju. Kako bi bilo da svi mogu da upisu fakultet? Pa na prvoj godini bi bio haos.

Uglavnom se slazemo. Trebalo bi uvesti samo jednu smenu, nema potrebe da casovi u osnovnim i srednjim skolama traju po 45 minuta od cega se polovina casa presedi bezveze.

Djaci koji zavrsavaju osnovnu i srednju skolu danas u vecini slucajeva ne znaju sta bi dalje jer nisu razvili interesovanja ni za sta posebno. Ovde su najvise krivi nastavnici i profesori jer su oni ti koji treba da prepoznaju sta djaku najvise lezi. Naravno kada predajete 10-20 odeljenja po 30 ucenika, to se tesko postize, i upravo zato treba vise nastavnika i profesora, a da broj ucenika u odeljenju bude 15. Jedino se tako moze izvuci sve iz jednog ucenika, a vreme ucenja kod kuce bilo bi znatno manje, pa bi imali vise vremena da se posvete vannastavnim aktivnstima koje su takodje veoma vazne.

Za to usmeravanje se ne slazem, sa manjim odeljenjima ovo e potpuno neptrebno, meni bi samo stvorilo jos vecu neodlucnost... a da mene neko pita ja bih i srednju uvela kao obaveznu.

O besplatnom fakultetu za sve je besmisleno i govoriti. Neki kriterijumi moraju postojati, mada priznajem da bi ovako bogati, koji ne zele da uce i isto takvi, siromasni, bili izjednaceni.
 
Si ti čuo nekad za video bim? :hahaha:
Dobro nisi pomenuo grafoskop :lol:



Znaci za bolesnu decu nema skole :hahaha:


Nemoj molim te, i ovo je mnogo :hahaha:

Može, i preko projektorskog platna da se gleda, samo sam naveo primjer.
Da je neko toliko bolestan. Od prehlade ili gripa da skupi 150 izostanaka. Ako je neka teža bolest, onda se prave izuzeci, uz ljekarska uvjerenja naravno. A ono tipa boljelo me grlo, boljela me glava se ne smije tolerisati
 

Back
Top