Omiljeni svetac?

Ima ih brate mnogo, ali posebno mi je simpa
sv. István (975-1038), a dopada mi se zbog ove svoje misli:

"Uslov opstanka su stalne promjene."

svetac dijalektičar :mrgreen:


Inače 1000g. krunisan je za Mađarskog kralja.
Bivša braća Hrvati ga zovu Stjepan, po nemu je ime dobila i zagrebačka katedrala.
 
Meni kao klincu bio naj svetac Ilija. Bio običaj da se tada zakolje petao, a moja tetka umela da napravi super pečenje.

Posle ga prestigao Sv. Sava. Zaštitnik vukova, moš misliti (pored ostalog). Nema još jedan sa takvim paganskim imidžem. :D

A fora je u tome što ne znam za kog sveca da se opredelim kad ih ima puno...jer...mi smo mnogobožački narod :lol::)

Najdraži mi je ipak...Tucindan :hahaha:
 
Činjenica je da se mnogi biblijski stihovi iz Starog i Novog zaveta poklapaju, a pisali su je različiti ljudi i proroci rođeni u različita vremena. Takođe se pred našim očima ispunjavaju mnoga proročanstva koja su tu zapisana pa mi to dovoljno govori o verodostojnosti i pouzdanosti Biblije.
Uostalom, ako smo hrišćani, zašto se držimo FORMI hrišćanstva (odlazak u crkvu, post, molitva)...moje pitanje glasi: zar ne bi bilo bolje da se pridržavamo moralnih načela?
Ali, pobogu, zašto bismo to činili jer to je put kojim se ređe ide...lakše je da se ipak pridržavamo forme nego suštine hrišćanskog učenja...:neutral:

A zasto bi jedno moralo iskljucivati drugo? Postoje ljudi koji idu na sluzbu, poste, pricescuju se i pridrzavaju se moralnih nacela.
A ima mnogo i drugih ljudi koji nisu u veri pa tvrde da se obistinuje Nostardamusovo prorocanstvo, neki veruju da se obistinuje prorocanstvo Maja a neki i Tarabicima. Tako ljudi pronalaze istine i prave reci u spisima Svetih Otaca. Sve je stvar necije vere i necijeg shvatanja.
 
A zasto bi jedno moralo iskljucivati drugo? Postoje ljudi koji idu na sluzbu, poste, pricescuju se i pridrzavaju se moralnih nacela.
A ima mnogo i drugih ljudi koji nisu u veri pa tvrde da se obistinuje Nostardamusovo prorocanstvo, neki veruju da se obistinuje prorocanstvo Maja a neki i Tarabicima. Tako ljudi pronalaze istine i prave reci u spisima Svetih Otaca. Sve je stvar necije vere i necijeg shvatanja.

Može malo pitanjce: jel' se ti pridržavaš moralnog načela NE POŽELI NIŠTA ŠTO JE TUĐE? Ovo se odnosi i na tuđe žene/devojke, tj. momke/muževe (ne znam kog si pola...) :rumenko:

Btw, ja želim mnogo toga što je tuđe :rumenko:

@ ove smajlije sam stavila zato što se sad stidim sebe pred Gospodom. Eto, mnogo sam grešna...Bože oprosti!
 
Poslednja izmena:
Ne priznajem izvor koji si naveo. Imam nekoliko prevoda Biblije i to je jedini izvor koji priznajem i koji istražujem. Crkvene kalendare i druge knjižice zaobilazim u širokom luku zbog laži i licemerja kojim obiluju.
Zapovest: "ne klanjaj se idolima" znači da ne treba da poštujemo slike koje su načinjene ljudskom rukom. Jasno je kao dan da se Bogu treba moliti u duhu i istini a ne posredstvom običnih slika, tzv. svetih ikona na kojima su naslikani "sveci" :mrgreen:

Лепо што Библију сматраш и признајеш јединим и истинитим извором...;)
Ево шта каже Библија тј. Бог Мојсију: "И начини завјес од порфире и од скерлета и од црвца и од танког платна узведенога, и по њему нека буду везени херувим"(анђеоски ликови)
И не само то, него се ова завјеса има страхопоштовати исто и Ковчег завета. И на њему су били херувими. А ко би се о то огрешио бивао је кажњен Божијом казном(2.Сам.6,6-7) Дакле Друга заповест забрањује обожавање, а не прављење ликова. Али ако се вади из контекста, е онда...
 
Лепо што Библију сматраш и признајеш јединим и истинитим извором...;)
Ево шта каже Библија тј. Бог Мојсију: "И начини завјес од порфире и од скерлета и од црвца и од танког платна узведенога, и по њему нека буду везени херувим"(анђеоски ликови)
И не само то, него се ова завјеса има страхопоштовати исто и Ковчег завета. И на њему су били херувими. А ко би се о то огрешио бивао је кажњен Божијом казном(2.Сам.6,6-7) Дакле Друга заповест забрањује обожавање, а не прављење ликова. Али ако се вади из контекста, е онда...

A šta ono bi kad su Izraelci napravili zlatno tele pošto se Mojsije dugo zadržao kod Boga? Kakva je bila Božja reakcija?
Hm...koliko se sećam, pobio je pola naroda :lol: (milosrdno, nema šta, ali, tako ti to dođe kad se prave likovi) :lol:
 
A šta ono bi kad su Izraelci napravili zlatno tele pošto se Mojsije dugo zadržao kod Boga? Kakva je bila Božja reakcija?
Hm...koliko se sećam, pobio je pola naroda :lol: (milosrdno, nema šta, ali, tako ti to dođe kad se prave likovi) :lol:

Не, није баш тако... Они су то златно теле обожавали (реч обожавати значи сматрати нешто богом)...то је забрањено..
 
Не, није баш тако... Они су то златно теле обожавали (реч обожавати значи сматрати нешто богом)...то је забрањено..

Druga Mojsijeva 20:2-6 "Ja sam Gospod, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz doma robovanja. Nećeš imati drugih bogova pred licem mojim. NEĆEŠ GRADITI SEBI KIPA REZANA NITI SLIKE od onoga što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nećeš im se klanjati ni služiti jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog ljubomoran koji kažnjava grehe otaca do trećega i četvrtoga kolena na sinovima onih koji me mrze, a činim milost do hiljaditog kolena onima koji me ljube i čuvaju zapovesti moje."
 
Može malo pitanjce: jel' se ti pridržavaš moralnog načela NE POŽELI NIŠTA ŠTO JE TUĐE? Ovo se odnosi i na tuđe žene/devojke, tj. momke/muževe (ne znam kog si pola...) :rumenko:

Btw, ja želim mnogo toga što je tuđe :rumenko:

@ ove smajlije sam stavila zato što se sad stidim sebe pred Gospodom. Eto, mnogo sam grešna...Bože oprosti!

Hiljadu mana imam a grehova mozda jos i vise ali izabrala si da me pitas za zapovest koju zaista ne krsim nikada, jer veruj da se ne secam da sam ikada pozelela bilo sta tudje, cak ne znam da sam ikada pozavidela nekome na uspehu bilo koje vrste, jako sam zahvalna za ono sto vec imam jer to je mnogo vise od onoga sto sam ocekivala od zivota.
 
Druga Mojsijeva 20:2-6 "Ja sam Gospod, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz doma robovanja. Nećeš imati drugih bogova pred licem mojim. NEĆEŠ GRADITI SEBI KIPA REZANA NITI SLIKE od onoga što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nećeš im se klanjati ni služiti jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog ljubomoran koji kažnjava grehe otaca do trećega i četvrtoga kolena na sinovima onih koji me mrze, a činim milost do hiljaditog kolena onima koji me ljube i čuvaju zapovesti moje."

И, шта ћемо сад:D На једном месту(навео сам ти) Бог каже да се граде ликови, на другом то забрањује..:???: Али, ако обратимо пажњу на ово горе болдовано, видимо да Бог забрањује само обожавање тих ликова, јер каже "ЈА САМ ГОСПОД БОГ ТВОЈ" значи, Он је Бог, а не неки резбарени ликови... А то наглашава јер су Јевреји били увек у окружењу многобожачких народа који су свог бога правили од разних материјала, и да се тога обавезно чувају. Дакле, никада у Цркви икона није била, нити ће бити Бог...;)можеш слободно пред њом да се молиш...:)
 
И, шта ћемо сад:D На једном месту(навео сам ти) Бог каже да се граде ликови, на другом то забрањује..:???: Али, ако обратимо пажњу на ово горе болдовано, видимо да Бог забрањује само обожавање тих ликова, јер каже "ЈА САМ ГОСПОД БОГ ТВОЈ" значи, Он је Бог, а не неки резбарени ликови... А то наглашава јер су Јевреји били увек у окружењу многобожачких народа који су свог бога правили од разних материјала, и да се тога обавезно чувају. Дакле, никада у Цркви икона није била, нити ће бити Бог...;)можеш слободно пред њом да се молиш...:)

Svetitelji se ne slave kao pojedinci, već kao posledica bogougodnog života i čuda kojim ih je Gospod zbog takvog života podario..:cool:

oni, u stvari slave Gospoda Uskrslog
 
sv.Avgustin (Aurelije)

"Lagati,lagati posteno i pobozno."

"Daj mi cestitosti i uzdrzljivosti,ali ne jos."

"Svrha svih ratova je mir."

"Ako kod tebe dodju dva prijatelja da im presudis u raspravi ,odbij,izgubices jednog prijatelja.
Ako dodju dva stranca zbog iste stvari,prihvati,steci ces jednog prijatelja."

stAugustin-1.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top