Lud, zbunjen, normalan

Lizard

Aktivan član
Poruka
1.737
Serija "Lud, zbunjen, normalan" je sitkom u proizvodnji Federalne televizije BiH. U saradnji sa produkcijskom kućom Nira, RTS ovu seriju prikazuje od 27. septembra 2008. na Prvom programu. Serija ima 24 epizode i subotom uveče biće prikazivane po dve epizode.

Prva epizoda prikazana je 2. septembra prošle godine i ispraznila je sarajevske i zagrebačke ulice. Visok rejting serije rodio je još jedan fenomen - muzička špica serije postala je prvorazredni hit svakog drugog mobilnog telefona u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. U prvoj sezoni je snimljeno i prikazano 40 epizoda, a pre dve nedelje počela je druga sezona u kojoj će biti prikazano 30 novih priča.





Izet, Faruk i Damir, tri generacije porodice Fazlinović. Svaki od njih sa specifičnim generacijskim problemima koji se, s obzirom da žive u istom stanu, prepliću. "Ženska ruka" u njihovim životima je prostodušna kućna pomoćnica Šefika. Njih četvoro čine dramaturšku okosnicu priče u kojoj svako, originalnošću svoga karaktera, doprinosi zapletima i komičnim situacijama.

Faruk (Izetov sin a Damirov otac) je muzički producent i vlasnik privatnog studija "Akord". Studio ima dva zaposlena: sekretaricu Ivanu i tonca Dinu. Studio je druga scenografska pozicija sitkoma. Njih dvoje (Ivana i Dino) su više od običnih zaposlenih. Oni su gotovo kao deo porodice sa svojim veoma preciznim dramaturškim zadacima u odnosu na porodične probleme porodice Fazlinović ali isto tako oni se pojavljuju i kao nosioci zasebnih priča koje su vezane za njihov privatni i profesionalni život.

Treća scenografska pozicija je kafe-bar koji se nalazi u neposrednoj blizini studija. To je mesto okupljanja svih karaktera sitkoma. Kafe-bar, naravno, ima vlasnike (Marija i Stjepan) i osoblje (Selma). Ni oni nisu tek usputni karakteri već, neretko, nosioci čitavih zasebnih priča koje, po pravilu, imaju svoju refleksiju na porodicu Fazlinović ili na događaje u studiju "Akord".
U svakoj epizodi pojavljuje se i čitav niz epizodnih karaktera, neretko su to poznate javne ličnosti koje igraju same sebe.Sve epizode su pisane tako da mogu funkcionisati zasebno, tj. nezavisno jedna od druge čime je izbegnuta prevaziđena forma nastavaka.

Glumačka ekipa
Izet: Mustafa Nadarević
Faruk: Senad Bašić
Damir: Moamer Kasumović
Ivana: Gordana Boban
Dino: Milan Pavlović
Marija: Tanja Šojić
Šefika: Jasna Žalica
Stjepan: Saša Petrović
Spomenka: Milena Dravić
Vedrana: Daria Lorenci
Dr. Điđimilović: Vanja Drah
Samir: Emir Hadžihafisbegović
Nazif Gljiva: Zlatan Zuhrić Zuhra
Dženis Dženis: Enis Bešlagić
Srđan Vuletić: Srđan Vuletić
Tifa: Mladen Vojičić Tifa
Jakov: Haris Burina
Ćombe: Miraj Grbić

Autorska ekipa
Reditelj: Elmir Jukić
Scenarist: Feđa Isović
Direktor fotografije: Almir Đikoli
Muzika i tekst: Dino Šukalo i Dino Šaran
Scenograf: Mario Ivezić
 
Cijela je serija iako dobro odglumljena, pogrješno percipirana. U jednoj epizodi kaže se da Izet Fazlinović ima 56, u drugoj 66 godina. U jednoj epizodi Damir mu odvraća nakon što hvali svoj doprinos u Drugom svjetskom ratu: "Koliko si im'o godina, tri. " "U ljubavi i ratu godine nisu bitne. " U drugoj Damir glumi Izeta u prisjećanju na Rat, a Izet naravno i izgleda da ima 20-ak godina. Ako je Izet sudjelovao aktivno u ratu onda bi morao imati skoro 90, a ne skoro 70 godina. Izet u jednoj epizodi slavi 48. godišnjicu mature, znači onda mora imati 66 godina. Izet se s Đurom Ubiparipom prisjeća kako su 1944. zarobili četnike. Onda bi Izet morao biti rođen oko 1921. godine i 2011. imati 90 godina. Međutim serija naglo ide u budućnost i vidimo Džebru u dobi od 7 godina. Znači kad Džebra ima 7 Izet mora imati 97 godina. Znači 97-godišnji Izet (gdje ste vidjeli 97-godišnjaka koji izgleda kao Mustafa Nadarević?) kaže u jednoj epizodi Damiru da misli živjeti najmanje dok Džebra ne ode u penziju, znači 170-ak godina (u jednoj epizodi kaže kako mu je otac 108. doživio). Mustafa Nadarević rođen je 1943. godine. Folcika je u jednoj seriji 65., a u drugoj 68. godište. Spominje se da je Faruk zadnji put bio na putu '78., a u nekoj drugoj kaže se Zaostrog '85, pa Jahorina '84. U svakoj se doima da Faruk ima 40-ak godina, a negdje se spominje preko 50. Dinu piše na grobu da je rođen 1965., a za Čombeta se kaže da je rođen 1970. Ako je Faruk bio loš učenik, kako je mogao ići u gimnaziju? Kaže u jednoj epizodi kako je neka osoba s njim išla u osnovnu i u gimnaziju. Izet kaže u jednoj epizodi: "Pa ja sam se snaš'o u Moskvi '68, kamoli ne ću u ovoj selendri. " U drugoj kaže da nije bio u inozemstvu od 1969. kad je bio u Moskvi. U jednoj novijoj epizodi Izet kaže kako je neke hlače kupio u Rimu 1973. Ulica je u jednoj epizodi Zlatana Ivaniševića 32, u drugima Zlatana Ivaniševića 10. Izet i Đuro kad otkrivaju Čombeta dolaze do saznanja da je Čombetov otac Jovan **** imao samo jednog sina Dragana (poslije mijenja ime u Zoran, ali opet nakon toga u jednoj epizodi Mentoru kaže da se pravo zove Dragan). Kasnije saznajemo da je Čombetova majka Fadila imala sedam muževa i da Čombe ima dva polubrata.
 
Cijela je serija iako dobro odglumljena, pogrješno percipirana. U jednoj epizodi kaže se da Izet Fazlinović ima 56, u drugoj 66 godina. U jednoj epizodi Damir mu odvraća nakon što hvali svoj doprinos u Drugom svjetskom ratu: "Koliko si im'o godina, tri. " "U ljubavi i ratu godine nisu bitne. " U drugoj Damir glumi Izeta u prisjećanju na Rat, a Izet naravno i izgleda da ima 20-ak godina. Ako je Izet sudjelovao aktivno u ratu onda bi morao imati skoro 90, a ne skoro 70 godina. Izet u jednoj epizodi slavi 48. godišnjicu mature, znači onda mora imati 66 godina. Izet se s Đurom Ubiparipom prisjeća kako su 1944. zarobili četnike. Onda bi Izet morao biti rođen oko 1921. godine i 2011. imati 90 godina. Međutim serija naglo ide u budućnost i vidimo Džebru u dobi od 7 godina. Znači kad Džebra ima 7 Izet mora imati 97 godina. Znači 97-godišnji Izet (gdje ste vidjeli 97-godišnjaka koji izgleda kao Mustafa Nadarević?) kaže u jednoj epizodi Damiru da misli živjeti najmanje dok Džebra ne ode u penziju, znači 170-ak godina (u jednoj epizodi kaže kako mu je otac 108. doživio). Mustafa Nadarević rođen je 1943. godine. Folcika je u jednoj seriji 65., a u drugoj 68. godište. Spominje se da je Faruk zadnji put bio na putu '78., a u nekoj drugoj kaže se Zaostrog '85, pa Jahorina '84. U svakoj se doima da Faruk ima 40-ak godina, a negdje se spominje preko 50. Dinu piše na grobu da je rođen 1965., a za Čombeta se kaže da je rođen 1970. Ako je Faruk bio loš učenik, kako je mogao ići u gimnaziju? Kaže u jednoj epizodi kako je neka osoba s njim išla u osnovnu i u gimnaziju. Izet kaže u jednoj epizodi: "Pa ja sam se snaš'o u Moskvi '68, kamoli ne ću u ovoj selendri. " U drugoj kaže da nije bio u inozemstvu od 1969. kad je bio u Moskvi. U jednoj novijoj epizodi Izet kaže kako je neke hlače kupio u Rimu 1973. Ulica je u jednoj epizodi Zlatana Ivaniševića 32, u drugima Zlatana Ivaniševića 10. Izet i Đuro kad otkrivaju Čombeta dolaze do saznanja da je Čombetov otac Jovan **** imao samo jednog sina Dragana (poslije mijenja ime u Zoran, ali opet nakon toga u jednoj epizodi Mentoru kaže da se pravo zove Dragan). Kasnije saznajemo da je Čombetova majka Fadila imala sedam muževa i da Čombe ima dva polubrata.

kako si ti sve ovo pohvatao?? :D
serija je ono.. zna ponekad biti zabavna.. alí Combe je zakon :)
 
Da dopunim popis uočenih uglavnom krupnih grješaka.

Cijela je serija iako dobro odglumljena, pogrješno koncipirana. U jednoj epizodi kaže se da Izet Fazlinović ima 56, u drugoj 66 godina. U jednoj epizodi Damir mu odvraća nakon što hvali svoj doprinos u Drugom svjetskom ratu: "Koliko si im'o godina, tri. " "U ljubavi i ratu godine nisu bitne. " U drugoj Damir glumi Izeta u prisjećanju na Rat, a Izet naravno i izgleda da ima 20-ak godina. Ako je Izet sudjelovao aktivno u ratu onda bi morao imati skoro 90, a ne skoro 70 godina. Izet u jednoj epizodi slavi 48. godišnjicu mature, znači onda mora imati 66 godina. Izet se s Đurom Ubiparipom prisjeća kako su 1944. zarobili četnike. Onda bi Izet morao biti rođen oko 1921. godine i 2011. imati 90 godina. Međutim serija naglo ide u budućnost i vidimo Džebru u dobi od 7 godina. Znači kad Džebra ima 7 Izet mora imati 97 godina. Znači 97-godišnji Izet (gdje ste vidjeli 97-godišnjaka koji izgleda kao Mustafa Nadarević?) kaže u jednoj epizodi Damiru da misli živjeti najmanje dok Džebra ne ode u penziju, znači 170-ak godina (u jednoj epizodi kaže kako mu je otac 108. doživio). Mustafa Nadarević rođen je 1943. godine. Folcika je u jednoj seriji 65., a u drugoj 68. godište. Spominje se da je Faruk zadnji put bio na putu '78., a u nekoj drugoj kaže se Zaostrog '85, pa Jahorina '84. U svakoj se doima da Faruk ima 40-ak godina, a negdje se spominje preko 50. Dinu piše na grobu da je rođen 1965., a za Čombeta se kaže da je rođen 1970. Ako je Faruk bio loš učenik, kako je mogao ići u gimnaziju? Kaže u jednoj epizodi kako je neka osoba s njim išla u osnovnu i u gimnaziju. Izet kaže u jednoj epizodi: "Pa ja sam se snaš'o u Moskvi '68, kamoli ne ću u ovoj selendri. " U drugoj kaže da nije bio u inozemstvu od 1969. kad je bio u Moskvi. U jednoj novijoj epizodi Izet kaže kako je neke hlače kupio u Rimu 1973. Ulica je u jednoj epizodi Zlatana Ivaniševića 32, u drugima Zlatana Ivaniševića 10. Izet i Đuro kad otkrivaju Čombeta dolaze do saznanja da je Čombetov otac Jovan **** imao samo jednog sina Dragana (poslije mijenja ime u Zoran, ali opet nakon toga u jednoj epizodi Mentoru kaže da se pravo zove Dragan). Kasnije saznajemo da je Čombetova majka Fadila imala sedam muževa i da Čombe ima dva polubrata. Prilikom Dinina sprovoda netko kaže da brat Refko koji dolazi 30 godina živi u Zagrebu, a u nekoj kasnijoj epizodi Refko priča Čombetu kako je dobio papire za Hrvatsku nakon što se učlanio u HVO, a od tada sigurno nije moglo proći 30 godina. Izet navodno nije bio u inozemstvu od 1969. u Moskvi, pa je kupio hlače u Rimu 1973., pa je bio u Libiji 5 dana kad je Faruk otvarao studio. Izet se jako ljuti kad mu jedna žena pred Samirom kaže da mu ne bi dala 85 godina, 87 najviše, a zapravo mu je dala kompliment jer ako je bio partizan ima još puno više godina. I još mi nešto nije razvidno. Kako se Čombetova mama zove Fadila **** ako joj je to prezime od prvog muža, zašto nije uzela svoje djevojačko ili od zadnjeg muža i kako se onda i Kufe preziva **** zar on ne bi trebao uzeti prezime od svog oca a ne od Čombetovog. I nakon što je promijenio ime u Zoran Čombe se svakome (Mentoru) predstavlja kao Dragan i na svim priznanjima koja kupi sa zidova studia pri zatvaranju piše Dragan.

Ima puno toga. Ali ne treba baš značiti da su se radnje prvih sezone događale u vrijeme kad su snimane. To bi jedino objasnilo dosta toga. Uz to što je u tim prvim sezonama uz folciku, sve druge izgledalo kao da je iz 80-ih. A ne može ni Džebra u godinu dana odrasti za 6-7 godina.

Enes se zapravo preziva Hađiedhemćumurović, a on bi uvijek govorio Hađiedhemćumrović. A u epizodi kad prokišnjava krov, Enes i Milorad dođu u Izeta, nakon što mu Milorad kaže: "Otkad si ti predsjednik kućnog savjeta, kuća se raspada!" Onda Izet kaze "Milorad je ispod mene!" A u epizodi kad dođe Đuro Ubiparip, Izet mu kaže: "Ono đubre onaj smrad Milorad, on živi gore na petom." A najzanimljivije je kad prva Damirova djevojka u seriji, dođe na vrata u njih, pa se svidi Faruku, i kasnije nakon što je Izet prestraši i potjera nožem, Izet mu kaže sram te bilo moš joj otac biti, a Faruk njemu kaže: "A mama je bila dvadeset godina mlađa od tebe, pa si je u grob otjero". A razlika između Faruka i Izeta je nekih 20 godina, koliko je onda Izetova žena Ranka imala kad je rodila Faruka, 2-3 godine?

Sjećam se da je Jakov govorio za Izeta, Pravi Izet ne diše. Inspektor ga je pitao, A gdje živi taj tvoj Izet Fazlinović? -U Zlatana Ivaniševića negdje oko broja 10. Onda Šefika nakon što je Izet dobio srčani udar ili nesto slično u epizodi u kojoj mu dođe biološki otac, u toj epizodi Šefika zove hitnu i kaže da je adresa Ivaniševića 32. I razni glumci, koji u nekim epizodama imaju jedna zanimanja i imena, a u drugim su skroz nove osobe. I kad se otvorio San Remo, u početku se navodno zvao Woodstock, epizoda kad je došao Feta, i kad su u studiju pili i prisjećali se tih dana, u sceni kad Feta kaže idem u južnu Ameriku, svirat salsu, u pozadini umjesto Woodstock pise San Remo. I npr. Dini je na grobu pisalo da je umro 2010., a u ovoj novoj sezoni kad je Kufe sanjao da je umro piše 2013, a to je bilo u 3. sezoni, i tad Džebra uopće nije postojao, i kako da on onda u 2013. ima 7 godina, kad 2010. nije ni postojao?

I u ovim novima Faruk kaže da nije letio 20 godina, a nedavno mu je Damir uplatio putovanje u Pariz dva dana zrakoplovom. Kad Burek zaželi vidjeti Izeta Faruk kaže da to nije nikakav problem, Zlatka Ivaniševića 31. U prethodnim epizodama je 10 ili 32. Skroz su se diskreditirali kad je Zuhra u prvoj uopće epizodi Nagib Nizbrdica, a u ovim najnovijim Bahro Burek. Barbaru glume dvije različite žene koje ni ne sliče niti imaju sličan glas.

Svakako previše grješaka. Međutim, ta serija nikako ne može biti realna. Nemoguće je u stvarnom životu iznenada progovoriti talijanski (Faruk) ili biti udaren zvučnikom po glavi pa od glupog čovjeka postati pametan (Dino, Refko).
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Au, kakve detalje si ti sve uspeo da propratis. Svaka ti cast. Ja sam ranije bio primetio da ona sto glumi u jednoj epizodi prostitutku Fahru, kasnije se u nekoj epizodi pojavljuje kao rodjaka neke iz serije (nasao sam na IMDB-u da je to u 118. epizodi - Rodjendan, a pojavljuje se i u 117.). Ova serija je bila fantasticna u prve 2-3 sezone. Neke epizode sam gledao bas puno puta, ali samo iz te prvih sezona. Moze nekom da se cini banalno, i glupo, ali meni je na pocetku bila odlicna (osim ponekad kada su vestacki ubacivali opstepoznate glupe fore, ali to je zanemarljivo). Dakle, dok je bila ona Sefika, Enes iz stranke, dok se nisu menjali glumci kao na traci: doktor, Glogovac, ona iz Hrvatske sto je u vezi sa Farukom... e onda su poceli da smaraju sa Combetom, Refkom... Ne znam zasto je svima toliko smesan Izet. Mislim, ok je lik, ali cesto ume da bude naporan. Meni su najzanimljiviji (iako su sporedne uloge) Jakov i Samir. Nemam pojma sto, ali obojica su mi mnogo gotivni. Za tog sto glumi Samira znam kakav je covek, ali kad gledam seriju meni to nije bitno. Mislim da su u 3. sezoni mogli da strpaju u scenario da je Damir dobio dete, i da se tako srecno serija zavrsi. Ovo sad sto snimaju je tek glupost, odugovlacenje zesce, gledao sam 2 epizode i nisam mogao vise. Pogledao sam sve epizode, osim ovih novih od ove sezone. Eto, bila mi omiljena serija na pocetku (od domacih), a uspeli su da naprave sada takvu seriju da ni nemam ni zelju ni nameru da je gledam.
 

Back
Top