Dojenje i pumpica

zahn

Početnik
Poruka
47
Imam par pitanja sto se tice dojenja.Nasa bebica je stara 5 dana,i dojim je i hvala bogu imam veoma puno mleka.
Iz odredjenih razloga bi morala da ispumpam mleko,i onda da dam detetu moje mleko iz flasice,Dali mi neko moze reci malo vise oko toga,koliko je to zdravo za nju (iako je i to moje mleko).Dali stalno moram da sterilisem flasicu ili kako i kada?

Veoma su mi potrebne ove informacije
Hvala unapred
 
Imam par pitanja sto se tice dojenja.Nasa bebica je stara 5 dana,i dojim je i hvala bogu imam veoma puno mleka.
Iz odredjenih razloga bi morala da ispumpam mleko,i onda da dam detetu moje mleko iz flasice,Dali mi neko moze reci malo vise oko toga,koliko je to zdravo za nju (iako je i to moje mleko).Dali stalno moram da sterilisem flasicu ili kako i kada?

Veoma su mi potrebne ove informacije
Hvala unapred


Najbolje je da imaš onoliko flašica koliko podoja imaš dnevno, tako možeš sve flašice sterilisati jednom na dan.(naravno, to nije obavezno, možeš imati i samo jednu flašicu, ali onda je moraš sterilisati posle svakog podoja)
Flašice se sterilišu iskuvavanjem u čistoj vodi (staviš u lonac, određen za tu svrhu, u hladnu vodu, pa ostaviš da provri jedno 10 minuta, ocediš, i pokriješ salvetom), i onda ih čuvaš oceđene, i pokrivene da se ne praše. Sve je u redu sa tim načinom davanja mleka, i nema opasnosti za bebu. Flašice moraju stalno da se sterilišu, kao i naravno, cucle! Cucle moraju imati najmanje rupice, da mleko ne ide previše lako, jer beba posle neće hteti da sisa prirodno! (male lenčuge, i one vole gde je lakše! :):heart:
Grudi izmuzaj obavezno do kraja, makar bacila višak mleka, jer se na taj način razvija mleko, sve do 4. meseca - nemoj odustajati.
:bye:
 
Poslednja izmena:
S obzirom da ti je beba jos uvek mala, sterilisi flasice. Mozes to mleko drzati u frizideru jedan dan, a meni su cak govorili da moze i duze vremena da se cuva u zamrzivacu, ali ja to nisam praktikovala.
To mleko je meni dosta znacilo kada sam boravila van kuce i nisam bila u mogucnosti da dojim. I trebace ti vremena da se naviknes na pumpicu, tj. na princip kako radi, da bi za kratko vreme mogla da napunis flasicu.
Ne bi bilo lose i da nabavis neki termos, kako bi ocuvala temperaturu mleka ako si negde van kuce.
 
majčino mleko može da odstoji u frižideru 24 časa,a savetujem ti ako baš imaš puno mleka,onda višak koji izmuzeš lepo sipaš u sterilne bočice i pravac u zamrzivač...tamo može da odstoji 3 meseca...napišeš datum na bočice i mirna si...meni je to bio spas kada sam odjednom izgubila mleko,ipak sam još 2 meseca uspela da dajem svom sinu mleko na taj način...vadila sam samo onoliko koliko je bilo potrebno za jedan obrok...grejati isključivo stavljanjem bočice u toplu vodu,nikako u mikrotalasnu...
 
a da i naravno obavezno sterilisanje nakon svakog obroka...imaš super sterilizatore,to će ti štedeti vreme koje provedeš prokuvavajući flašice...kupi 4-5 flašica sa sve cuclom i posle obroka dobro opereš,staviš u sterilizator,kada se sakupe sve flašice sterilizator uključiš,on završi posao za 8-10 minuta,i eto ti možeš sve ponovo da koristiš...za mene je sterilizator bio spas....naročito noću,kada se on budio na svakih sat i po da jede,pa onda još barem 20 minuta dok sam prokuvala flašicu...dok zaspim on opet budan...sa sterilizatorom sam imala barem malo sna...
 
Hvala vam na savetima...
Ja zelim da je dojim,ali nemogu i to me ubija.Pa moram na ovaj nacim sa flasicom,da mi se grudi bar malo oporave,ali se bojim da posle nece hteti na dojku.Jutros sam je nahranila tako na flasicu,i popila je 40 ml (ovako bar mogu da vidim koliko jede) i posle 2 sata sam je stavila na dojku i jela je opet,ali samo malo i zaspala veoma lepo.Volela bi da tako ostane,jer zbog upale nemogu svaka 2-3 sata da je stavljam na dojku.Ovako kad jede na flasicu malo se oporave,a i bude mi lakse kad ispumpam mleko,jer mi i grudi budu mnogo lakse,nebudu puno tvrde i bolne.
Ali kao sto rece Taote male lencuge,gledaju gde im je lakse :lol:,pa me je strah da nece posle hteti da sisa.:(
I jos jedno pitanje: Posto zbog obaveza cu morati boraviti van kuce,i necu moci biti tu za vreme jednog njenog obroka,kada ispumpam mleko i stavim ga u frizider,kako da se podgreje?U brosuri sto sam dobila iz bolnice pise da treba mleko da se ugreje na 37 stepeni,kako da proverim da ce bebici biti dobra toplina mleka?

Hvala vam na odgovorima,pomogli ste mi mnogo :heart:
 
Poslednja izmena:
Ja zelim da je dojim,ali nemogu i to me ubija.
I jos jedno pitanje: Posto zbog obaveza cu morati boraviti van kuce,i necu moci biti tu za vreme jednog njenog obroka,kada ispumpam mleko i stavim ga u frizider,kako da se podgreje?U brosuri sto sam dobila iz bolnice pise da treba mleko da se ugreje na 37 stepeni,kako da proverim da ce bebici biti dobra toplina mleka?
nemoj da se nesrviras, bice sve OK!

kupi grejac za flasice - sa termostatom, odlicna stvar. :heart:
 
Hvala vam na savetima...
Ja zelim da je dojim,ali nemogu i to me ubija.Pa moram na ovaj nacim sa flasicom,da mi se grudi bar malo oporave,ali se bojim da posle nece hteti na dojku.Jutros sam je nahranila tako na flasicu,i popila je 40 ml (ovako bar mogu da vidim koliko jede) i posle 2 sata sam je stavila na dojku i jela je opet,ali samo malo i zaspala veoma lepo.Volela bi da tako ostane,jer zbog upale nemogu svaka 2-3 sata da je stavljam na dojku.Ovako kad jede na flasicu malo se oporave,a i bude mi lakse kad ispumpam mleko,jer mi i grudi budu mnogo lakse,nebudu puno tvrde i bolne.
Ali kao sto rece Taote male lencuge,gledaju gde im je lakse :lol:,pa me je strah da nece posle hteti da sisa.:(
I jos jedno pitanje: Posto zbog obaveza cu morati boraviti van kuce,i necu moci biti tu za vreme jednog njenog obroka,kada ispumpam mleko i stavim ga u frizider,kako da se podgreje?U brosuri sto sam dobila iz bolnice pise da treba mleko da se ugreje na 37 stepeni,kako da proverim da ce bebici biti dobra toplina mleka?

Hvala vam na odgovorima,pomogli ste mi mnogo :heart:

čekaj bebica ti ima 5 dana,i ti već moraš da zbog obaveza provedeš vreme van kuće?????????:dontunderstand:ne razumem...kada ćeš se oporaviti,kada ćete se smireno navići jedno na drugog?
no to ipak nije moja stvar...izvađeno mleko iz frižidera staviš u posudu sa vrelom vodom,već sam ti ovo jednom napisala,povremeno izvadiš flašicu i proveriš koliko se mleko zagrejalo,i tako držiš u posudi sa vrelom vodom do željene temperature...kako proveriti?..kap mleka staviš na zglob ruke sa unutrašnje strane,ako je prijatno toplo,to znači da možeš dati bebici...srećno
 
Imam par pitanja sto se tice dojenja.Nasa bebica je stara 5 dana,i dojim je i hvala bogu imam veoma puno mleka.
Iz odredjenih razloga bi morala da ispumpam mleko,i onda da dam detetu moje mleko iz flasice,Dali mi neko moze reci malo vise oko toga,koliko je to zdravo za nju (iako je i to moje mleko).Dali stalno moram da sterilisem flasicu ili kako i kada?

Veoma su mi potrebne ove informacije
Hvala unapred

Neka sisa koliko god moze iz dojke pa makar trajalo i pola sata, budi re stipkanjem nozica. A pumpica slabo izpumpa ako nije u kombinaciji sa masazom dojki. Jako je dobro angazovati dobru medicinsku sestru u prvih mesec dana da se ne bi pojavili cvorici zbog kojih se mleko moze "ugasiti" kasnije samo od sebe. Ja sam sve do kraja dojila bebu iz grudi i ostalo ispumpavala i bacala. Ako si na porodiljskom, onda nije uopste tesko biti uz dete kadagod hoce da sisa. Onda nema potrebe za cuvanjem mleka sto je velika peripetija. Pa zato i postoji dojenje. Da bi hranjenje bilo najsterilnije i najzdravije. A i najlakse.
 
delove pumpice moras takodjer da sterilises. obavezno!!!!
sto vise se pumpas i stavljas je da sisa to vise mleka se proizvodi. ja imam bebu od 4.meseca. kombinujem flasicu sa dojenjem jer je velika i ja nemam dovoljno mleka zbog komplikovanog porodjaja. svaki gutljaj iz tvoje dojke je vredan jer tvoje mleko sadrzi antistofer koje nijedno umetno mleko nema.ponosna sam na samu sebe jer su mnogi mislili da cu odustatiposle 10-ak dana. FLASICE SE MORAJU OBAVEZNO STERILISATI!!!
 
delove pumpice moras takodjer da sterilises. obavezno!!!!
sto vise se pumpas i stavljas je da sisa to vise mleka se proizvodi. ja imam bebu od 4.meseca. kombinujem flasicu sa dojenjem jer je velika i ja nemam dovoljno mleka zbog komplikovanog porodjaja. svaki gutljaj iz tvoje dojke je vredan jer tvoje mleko sadrzi antistofer koje nijedno umetno mleko nema.ponosna sam na samu sebe jer su mnogi mislili da cu odustatiposle 10-ak dana. FLASICE SE MORAJU OBAVEZNO STERILISATI!!!

Rada sam znati, šta znači ovo boldovano?:confused::think:
Nisam nikada čula za taj sastojak u majčinom mleku.
 
@zuia75
Naravno da nemoram i naravno da necu sada da idem negde zbog nekih obaveza,jer sada sam najpotrebnija svome detetu,da ima osecaj sigurnosti i da sam tu uvek uz nju i dan i noc.Obaveze dolaze malo kasnije,ali ja zelim na vreme da se raspitam i da prikupim potrebne informacije.

Hvala na savetima svima
pozz
 
@zuia75
Naravno da nemoram i naravno da necu sada da idem negde zbog nekih obaveza,jer sada sam najpotrebnija svome detetu,da ima osecaj sigurnosti i da sam tu uvek uz nju i dan i noc.Obaveze dolaze malo kasnije,ali ja zelim na vreme da se raspitam i da prikupim potrebne informacije.

Hvala na savetima svima
pozz

ok,sorry,imala sam osećaj da govoriš već sada,zato sam biča malo oštrija...a to je okej obavestiti se na vreme o svemu...
 
Pridruzujem se Avent grupi, pumpica je odlicna, meni je odradila super posao. Grudi ispumpavaj sto cesce mozes, cim osetis da su tvrdje, znam da sto vise pumpas, vise nadolazi, ali tako je dok se ne uspostavi laktacija. Flasice sterilisi kao i delove pumpice. Pazi na cvorice u grudima, ja sam se nocu budila i po tri puta da ispumpam mleko iako je beba spavala po citavu noc. Ostale ucesnice su ti vec rekle koliko dugo tvoje mleko mozes da cuvas u frizideru / zamrzivacu. Samo opusteno. Poz
 
@zia75
Ma ok,nema problema,i ja bi tako reagovala...:ok:
Juce sam ceo dan ispumpavala i hranila je na flasicu,a nocas sam je stavljala da je dojim.I hvala bogu nije odbila dojku sto me veoooooma raduje... :super:a to me mnogo plasilo.

Koliko traje dok grudi ne dodju u normalu otprilike?Kad cu moci da dojim bez problema?Zanimaju me vasa iskustva,kako je bilo kod vas?Mazem stalno jednom kremom i pomaze mi,taman se malo oporave da mogu nocu da je dojim.

Veoma su mi pomogli vasi postovi i hvala vam :klap:
 
Ja sam jednom to radila
Flasica mora biti sterilisana, a mleko ne sme da stoji vise od 6 sati u frizideru, mislim da je 6 sati a mozda je i krace, tako da posle svakog podoja bi bilo najbolje izvuci novu kolicinu a staru baciti ako je visak
 
Jos nisam stavljala u frizider,jer mislim da nema potrebe kad sam sa njom 24 h,ali cu morati kasnije.Sada odmah cim ispumpam mleko dam joj da pojede,i visak odmah bacim.Hranim je na svaka od 2-4 sata,a nekad pojede samo 40 ml,jel to malo?Najvise sto je pojela za jedan obrok bilo je 80ml.

Pozdrav
 
@zia75
Ma ok,nema problema,i ja bi tako reagovala...:ok:
Juce sam ceo dan ispumpavala i hranila je na flasicu,a nocas sam je stavljala da je dojim.I hvala bogu nije odbila dojku sto me veoooooma raduje... :super:a to me mnogo plasilo.

Koliko traje dok grudi ne dodju u normalu otprilike?Kad cu moci da dojim bez problema?Zanimaju me vasa iskustva,kako je bilo kod vas?Mazem stalno jednom kremom i pomaze mi,taman se malo oporave da mogu nocu da je dojim.

Veoma su mi pomogli vasi postovi i hvala vam :klap:

ja ragade nisam imala ali u jednom momentu su mi prokrvarile grudi,i trebalo je nedelju dana da se sredi,mazala sam lanolinom,i jedino je to pomogla...a usput sam stalno izmlazala pumpicom da ne izgubim mleko,užasno je bolelo,mleko je bilo svo krvavo,to mleko se bebicama ne sme dati...pio je adaptirano mleko,pa kada mi se dojke sredile opet je uspeo da siki...na žalost samo 3 meseca jer je bio užasno lenj,i sve je više odbijao sisanje...nemoj da se predaješ,budi istrajna da bebica sisa...
 

Back
Top