Aktuelno: Kederi za štuku

Дон

Buduća legenda
Poruka
29.456
Drage kolege,

Evo pošto se zahuktava nova sezona pecanja štuke, odlučih da postavim ovu temu.

Ja, retko bacam varalicu (lenj sam), i štuku volim da pecam na žive ribice (kedere), a obožavam da je pecam.

Ponekad kupujem kedere u prodavnici, a ponekad ih napecam na pero. Kupujem ih uglavnom u kasnu jesen i u zimu, jer ih je nemoguće tada upecati.

Ti što ih kupujem su isključivo karasi.
Mada, i kad ih pecam najčešće su to opet karasi. Ali, desi se i poneka crvenperka, babuškica, bodorka, deverika.

U principu, karasi nisu loši. Dosta dugo prežive na udici. Tu su crvenperke najgore. Jedva izvuku sat-dva.

E, sad, dešavalo se meni da kada pecam kedere, upecam i po nekog sunčanog karasa. Ne znam da li se u drugim krajevima drugačije zove, pa da ga malo opišem.
Sunčani karas nimalo ne liči na običnog karasa. Telo mu nije izduženo, nego zdepasto u širinu od stomaka ka grebenu, a pljosnato. Žućkasto zlatne je boje, sa crnom tačkom sa obe strane tela, kod škrga. Leđno peraje mu je izuzetno bodljivo.

Kada sam ja učio da pecam, stariji i iskusniji su mi govorili da nikada sunčanog karasa ne stavljam kao mamac, je njega ništa neće, upravo zbog tog niza bodlji na leđima.
Ja sam se tog pravila i pridržavao. Pošto nije htela čak ni mačka da ga jede, ja sam kada ga upecam, sunčanog karasa bacao nazad u vodu. Sve do jednom...

Pre par godina iziđem ja na štuku. Bio je oktobar, miholjsko leto. Računam, toplo je, pa neću kupovati kedere,nego ću ih napecati.
Ali, vraga. Ništa. Jedino što sam uspevao da upecam beše sunčani karas. Već iznerviran, odlučim, u očaju, da ga kačim i bacam, pa šta mi Bog da. Nastavio sam pecati na pero, sa namerom da kada upecam nešto "redovno" zamenim za sunčanog na udici.

Pošto ja uvek pecam na pampur sa olovom ispod, prvo što mi je palo u oči jeste da pampuri ni jednog momenta ne miruju. Sunčani su prosto ludovali na udicama.
Kad, posle desetak minuta, krenu jedan pampur oko pola metra i zuuum, ode pod vodu. Ne verujem, ali hajde da ispoštujem, pa sam sačekao još nekoliko sec., kontriram i osetim ima nešto. Izvadim štuku 4,5 kg. Nisam ni uspeo da je zakačim na sajlu, kad vidim ode i drugi pampur. Beše to štuka od 3 kg.
Taj dan sam se vratio kući sa šest lepih štuka. Nijedna ispod 2,5 kg.

Od tada samo gledam da upecam nekog sunčanog karasa, pa da ga koristim za mamac. Mada, često se desi da baš taj dan kada ja odem na vodu, slabo se pecaju sunčani, a više ovi drugi kederi, pa sam prisiljen da pecam na njih, i obavezno su rezultati skromniji.
Sunčani je zakon keder.

Da mi se više ne bi dešavalo da nemam sunčanog za kedera, odlučio sam da se malo potrudim. Nabavio sam neku staru kadu, koju sam smestio u dvorište.
Otići ću na jedan kanalić, u kome ni nema ništa sem sunčanih karasa, i da ih napecam što više, dok se ne povuku zbog hladnoće. Lepo ih stavim u tu kadu i održavam.
A, kad krenem na štuku, potrpam u kofu koliko mi treba, i pecam samo na sunčane.
Ima Bog da me pogleda:roll:.

Kakva su vaša iskustva sa kederima? Koje vrste najradije koristite?
 
Ja uglavnom koristim te male meleze iz radnji (srebrni karaš) mada sam relativno uspešno koristio i zlatnog karaša (sunčica). Bilo je kao mamak i bucov i deverika i crvenperka i svašta je bilo...
nisam nešto extra oduševljen, al ide i na njega kad nema drugog...
 
Ne znam ni ja o čemu se radi.
Mislim, ne verujem da su me stariji ribolovci lagali i da su mi pričali neku opšteprihvaćenu zabludu. I danas, kada moje "komšije" na vodi vide da kačim sunčanog, čude se. Još više se čude kada moji pampuri krenu da voze, a njihovi stoje kao ukopani, kao da nismo zabacili u istu vodu.

Moje je mišljenje da je štuka na vodi na kojoj je ja pecam prilično lenja i često se hrani, pa je samo izuzetno nemiran keder, tzv. bočnom linijom, zainteresuje i izmami, a sunčani bukvalno divlja na udici.
 
Ne znam ni ja o čemu se radi.
Mislim, ne verujem da su me stariji ribolovci lagali i da su mi pričali neku opšteprihvaćenu zabludu. I danas, kada moje "komšije" na vodi vide da kačim sunčanog, čude se. Još više se čude kada moji pampuri krenu da voze, a njihovi stoje kao ukopani, kao da nismo zabacili u istu vodu.

Moje je mišljenje da je štuka na vodi na kojoj je ja pecam prilično lenja i često se hrani, pa je samo izuzetno nemiran keder, tzv. bočnom linijom, zainteresuje i izmami, a sunčani bukvalno divlja na udici.

Kolega, taj sunčani kod nas se zove sunčica i ima je baš dosta.
Odavno pecam štuku na kedera uglavnom na bodorku i karaša, primetio sam da bodorku
najviše voli, stvarno nisam čuo da štuka voli sunčicu,mada jednom sam je upecao na blinker i imao sam pače koje liči na sunčicu.
Baš ću to probati sad za vikend.
Pozdrav i BISTRO :bye:
 
Evo da se i ja malo uključim u diskusiju.
Bio sam na jednom malom kanalu koji se nalazi iza jezera u Čenti (iza Karaša pa levo) i tamo je štuka, dok sam ranije pecao, ubedljivo najbolje radila na sunčicu.Jedan dan sam gledao kako oko mene razbijaju dok sam ja "kupao" babuške,dok nisam provalio foru.
Takođe mislim da je i bandar extra mamac i to oni sitniji veličine prsta.Nekada sam na Ilićevom dunavcu najbolje prolazio na te sitne bandare naravno kad uspem da ih nahvatam.Nekada sam čitao intervju sa jednim poznatim ribolovcem iz Nemačke ili Holandije čini mi se i čovek na prvo mesto stavlja bandara kao mamac.Najviše štuka,što se tiče voblera,sam uhvatio na "Countdown"Rapale boje bandar.
Uvek su mi bili smešni oni likovi koji su "šišali"sunčice a to sam sto puta video.Verovatno nikada nisu upecali štuku sa sunčicom od jedno 150 gr. u stomaku kao što se meni desilo a nju teško da je neko ošišao u prirodi..
Inače na Tamišu sam provalio da štuka najpre uzima sve drugo pa tek onda babušku.Mislim da je bodorka najbolja i ja čim je upecam skidam babušku i stavljam nju.Obično se desi da štuka odmah udari čim bacim bodorku na mesto gde je babuška pre toga radila sat vremena.
Mislim da uvek treba kupovati babuške i zatim probati da se uhvati neki drugi keder na vodi.
 
Ja štuku pecam isključivo na kedera. Često pecam na Tamišu i recimo da je kolega Peca259 u pravu. Kao poslednja opcija je mala babuška (sem zimi kad je daj-šta-daš). Sunčanica je extra mamac za štuku, pogotovo u mutnoj odi, jer je zbog svoje boje vidljiva... Po navici "ošišam" bandara, kad ga kačim kao mamac, a tu praksu primenjujem i na sunčanicu. Topla preporuka za sunčanicu kao mamac, ali po mom iskustvu, treba okačiti malo veće primerke - jer krupnija štuka voli krupnijeg kedera.

Inače ovo je sunčanica iliti zlatni karaš

suncanica-slika.jpg

250px-Lepomis_gibbosus.jpg


Da pomenem i jednu dogodovštinu od pre par godina apropo priče o atraktivnom mamcu za štuku. Pre par godina išao sam sa prijateljem na pecanje i kad sam svratio po njega, izvadio je velikog japanskog zlatnog šarana iz akvarijuma, jer je planirao da ga se ratosilje, jer je napravio mnogo štete u akvarijumu. Poneo ga je i zabacio kako mamac. Nepunih 3 minuta posle zabačaja, pao je udarac, i izvukao je štuku od 3-4 kile. Progutala ga je momentalno, udica je bila duboko. Smatram da kao i varalicu, treba koristiti kedere sjajnih boja u mutnoj vodi, i nema da zafali.

Bistro!
 
Iskreno nikada nisam probao da mamčim sunčicom ili ti sunčanicom, što ne znači da neću :)
Elem, jezero Gariš kod Aranđelovca je poznato kao jedno od jezera gde plivaju kapitalne štuke. Tamo se iskljuučivo peca na ovu zanimljivu ribicu, odnosno Sunčanicu. Drugi "kederi" nisu produktivni.
 
Za stuku postoje sistemi sa kederom. Kad je lovimo ja se uvek izdvajam od ostalih sa najmanje 2 stapa jer po vazda nesto novo montiram i isprobavam .. ybg takav mi je hobi volim da EXPERIMENTISEM !!!!

Inace Svaka cast kolega CTAHOJKO lepo objasnjeno uz odgovarajuci graficki prikaz :)
 
Kolega, taj sunčani kod nas se zove sunčica i ima je baš dosta.
Odavno pecam štuku na kedera uglavnom na bodorku i karaša, primetio sam da bodorku
najviše voli, stvarno nisam čuo da štuka voli sunčicu,mada jednom sam je upecao na blinker i imao sam pače koje liči na sunčicu.
Baš ću to probati sad za vikend.
Pozdrav i BISTRO :bye:

Probaj, pa javi jel' bilo šta.
Inače, pošto je još uvek voda topla i kederi plivaju u izobilju, štuka se još ne trudi da iziđe iz svoje zasede, pa je sad baš najbolje koristiti sunčanog karasa (sunčicu), jer ona će svojim besomučnim otimanjem sigurno, bočnom linijom, primamiti štuku da "izvrši inspekciju" i malo dalje od svoje loge.

BISTRO!
 
Stanojko


to nikako nije ZLATNI vec suncani karas ili suncica

od nabrojanih vrsta sam skoro sve koristio za kedera a kad mogu da biram kacim
1-bodorku
2-srebrnog karasa (babusku)
3-klena
bodorka mi je broj jedan pogotovo zimi ali cega god ima dosta na vodi je dobro
gladna stuka nebira:D
 
На сунчаницу сам 3 пута упецао бандара, сваки преко пола киле. Ни једном није био систем са трокраком и сајлом, већ обичном удицом и монофилом. Једном сам чак упецао и огромног цверглана, а штуку сам на кедера ухватио само два пут (мада је нисам много ни јурио). Њу волим да јурим на варалицу, то је доживљај!
 
Juče sam išao na jedan obližnji kanal da napecam sunčanih karasa da imam za vikend na štuku.
Ali ništa. Samo hebene crvenperke. Ne sačekaju ni da se podigne pero, već su na udici. Ništa... Moraću njih da kačim, pa šta mi Bog da.
 
Hmmmm.... Pitam se kako li je suncica dobila ime "zlatni karas" ? Jedan moguci odgovor znam, ali mi je malo verovatan. Mogucnost da se takva situacija ponovila nekoliko puta u raznim delovima Srbije je zaprepascujuca..... Ali drugom prilikom o tome.

Na zalost nisam imao priliku da pecam stuku za suncicu. Ali sam zato precesto lovio stuku na bandara. I to vrlo uspesno! Po meni, bandar je najbolji izbor za kedera kada je stuka u pitanju. Kako su i jedna i druga riba iz familije grgeca, ne cudi me sto je i suncica jednako dobar mamac. Mozda cak i bolji jer je pljosnata, tj. ima sire bokove i drecavih je boja. Interesantno je da je suncica naseljena po nasim vodama neznatno pre cverglana, i jako brzo je proglasena za veliki promasaj i najveceg stetocinu u nasim vodama... A onda se neko setio da bi americki somic bio interesantna riba za sportski ribolov... I tako je suncica izgubila titulu... A eto, ispostavilo se da cak ima i koristi od nje... :)
 
To jeste zlatni karas, zlatica kod nas, ali sunčani karas je na onim slikama višlje. Nije isto zlatni i sunčani.

Ja se izvinjavam sto idem offtopic (necu o kederima za stuku)... ali moram!

Da neko od starih ribolovaca cuje da suncicu neko zove karas - verovatno bi dobio nervni slom! Nekada (a ne bas tako davno) postojao je samo karas! Nije bio ni zlatni ni suncani ni srebrni vec samo karas. Pecao se po barama i jezerima Srbije. Onda se u nekom trenutku pojavila babuska. To je riba koja se sjajno prilagodjava okolini i moze da se mresti sa raznim srodnim vrstama (saran, deverika, karas...) i prvo se ukurstila sa tim zlatnim karasom, i dobijen je "srebrni karas". U tom trenutku rec karas nije vise bila jednoznacna. Suncica je iz sasvim druge price. Ka sto vec napisah, nije mi najjasnije kako se ona provukla kao karas... A pricu koju znam je prica o decaku 10ak godina koji provodi dane na Mokrom Sebesu bezuspesno pokusavajuci da ulovi prvu ribu. Sebes u to vreme nije bio zapustena voda kao sada, bilo je tamo svakave ribe i vrlo pristojnih komada.... Elem, kad kod bi prosao pored nekog ribolovca i pitao ima li sta, uobicajen odgovor je bio - nema, samo karas.... Jednog dana se desilo da je i taj decak ulovio ribu... sarenu nejvecu do tada :) Ali nije znao kako se zove. U prici sa drugima i bezuspesnim pokusajima da objasni kako riba izgleda, dobijao je odgovor da je sigurno karas, a posto je zlatne boje onda je zlatni.... A to se lepo uklopilo u cinjenicu da kada nista ne radi, radi "samo karas"... Od tada pa narednih 10ak godina je ta riba za njega (i sve njegove prijatelje koji bi prvi put videli tu istu ribu) bila zlatni karas. Srecom, jednog dana se pojavio pravi ribolovac i objasnio tom decaku zasto ta riba nije karas!
E sada, ovo je bila slucajnost i jasno mi je kako se u jednom malom krugu ljudi taj naziv prosirio... i zasto je izumro :) Ali mi nije jasno kako se prosirio po celoj Srbiji. Da li je moguce da se slicna prica ponovila toliko puta!? Pa cak da neko ne zeli da se odrekne naziva karas, vec od suncica i zlatni karas sastavi suncani karas!? Ja ovom prilikom molim sve kolege ribolovce, radi orazovanja mladih ribolovaca koji ce mozda ovo citati, da suncicu vise ne zovu karasom. Ako im smeta naziv suncica, neka izmisle novi :)
Karas je riba pred istrebljenjem. Babuska (srebrni karas... odnosno razni melezi) ga je potisnula u vecini domacih voda. Treba nauciti razlikovati njega i babusku, kako bi se vode u kojima ga jos uvek ima ocuvale, a to ce jako tesko ici ako suncicu ubacimo u tu familiju. Ovo je samo molba, ne insistiram :)
 
Poslednja izmena:
pa ima veze sa kederima samo da se razjasni oko imena istog

zvanicno ime za tu ribicu je suncanica (mada je u centralnoj Srbiji zovemo suncica) i postoje neke tri podvrste
lokalni nazivi su jos i sunčani karas, japanski karas, žutajac, japek, japić, japanac (a zna se da je iz severne Amerike)
to sto kod nas postoje ljudi koji se bave ribolovom dvadeset godina i nemogu da razlikuju tri vrse ribe mozemo da zahvalimo
nepostojanju ribolovackog ispita. Kako ce neko da postuje lovostaj i dozvoljene duzine riba kad nezna sta je upecao
a sto se tice karasa mora da se naglasi dal je zlatni ili srebrni (zlatni je kod nas u trajnoj zabrani izlova)
naravno pre pojave babuske nije bilo potrebno naglasavati zlatni nego je bio samo karas , sad postoji i melez (srebrni karas)
pa mora da se razgranici
babuska i srebrni karas su ista vrsta koliko i konj i mazga

a dok je nama ovog toplog vremena slabo cemo se nahvatati stuke na kedera :dash:
 

Back
Top