Stari Kragujevac(samo za KG nostalgicare)

Poruka
18.529
Srpskom narodu je urodjena nostalgicnost.Sigurno ste culi ponekad "e u moje vreme se zivelo bolje","70-ih si mogao da nadjes normalnu devojku za sebe,a gle sad...","nekad smo nosili duge kose i slusali Deep Purple,a sad se cesljamo sa jelenskom krpom i gledamo Grand paradu":mrgreen:itd.E ja bih voleo da cujem vase misljenje o tom odnosu staro i novo,past i future...Neki od najlepsih gradova u Evropi(Bec,Prag,Budimpseta...) zadrzali su svoju anticku lepotu.Citave avenije,bulevari,ostali su netaknuti zubom vremena i modernim cudima,a gradovima su dale onaj pravi smek,sarm,koji privlaci turiste da dodju i posete taj spoj modernog i proslog,taj sajam urbanosti i antikviteta...Tako sam pre neko vece setao Malom vagom i video jednu staru poslasticarnicu,koja mi je odmah vratila secanje na detinjstvo,pre 14-15 godina,kada sam tu dolazio na kolace i burek,a onda tu pored(gde je sad neki butik,prodavnica jbm li ga sta je) u sodadzijskoj radnji isao na kabezu sa ocem.Tu je nekad bio i hotel Zlatibor,kafana koja je sada pretvorena u kladionicu,a dole "Eskod" gde sam kupovao djevreke i pereke,najbolje u gradu:lol:Dobro,ova moja "nostalgija" izgleda pomalo smesno,ali ja se zaista obradujem kada u moru dzinovskih supermarketa,urbanih butika,sportskih kladionica,prodavnica raznorazne kolonijane robe,vidim neku malu kafanicu,buregdzinicu ili radnju za opravku obuce.Tada me obuzme neki neopisiv osecaj srece i nostalgije i pozelim da sam u 60-im,70-im,u vremenu kada su se u kafanama pricale najlepse price,kad je svako imao svog obucara,svog krojaca,kada se toplina osecala u ljudima,kada je svako znao skoro svakog u gradu,kada je grad odisao duhom jednog lepseg i mirnijeg vremena.Od zaostavstine ostala je gimnazija,pozoriste,jos par radnjica,frizerskih salona negde iz 70-ih godina proslog veka.Da li ste za beskompromisnu modernizaciju grada ili bi voleli da se recimo u gradu napravi neka stara cetvrt,za nostalgicare,da mogu da dodju,da se sete nekih starih, lepih vremena dok su jos bili mladi i dok im je zivot jos bio bezbrizna igra godina:lol:
 
Eeeeeee, Neozbiljni, da se mi pitamo...... prvi udarac za mene je bio kada su skinuli "kocku" sa coska kod Zelengore, ruinirali bastu istog hotela, bastu Balkana, ugasili Jocu, ruinirali fontanu kod socijalnog, ali zato ima mesta za silu kafica koji sluze samo da bi napravili guzvu u tzv. pesackim zonama..... pre bi moglo da se kaze sedece zone....
Nemam nista protiv modernizacije, naprotiv, ali kao sto si pomenuo, u normalnim gradovima i drzavama istorijska bastina se ne dira, obnavlja se i kako godine prolaze pridaje im se sve veci znacaj.... a to se kod nas radi bez ikakvog plana....
Najvise me nervira kada jedne godine razruse ulicu da bi, recimo, prosao gas, a vec za par meseci istu tu ulicu sa novim asfaltom podignu da bi zamenili stare vodovodne cevi!!! Asfalt sve tanji, a dzepovi sve deblji....... ali necu o politici....... eeeeej ljudi, pricate li vi medju sobom.....postoji li ikakav plan, osim da se nekim silnicima "izadje u susret".....bez ocuvanja istorije i tradicije nema ni prave modernizacije, koja je, ponavljam, neophodna, potrebna i opravdana, ali ne na ovaj stihijski nacin..... Radujem se dolasku FIAT-a i ostalog kapitala u KG, ali mi se cini da ce to jos vise doprineti gubljenju identiteta ovog grada...... ostace samo uspomene........
 
eh pusta nostalgija,sad samo sto sam rucao i setih se nekad u PKB-ovom podrumcetu,najboljeg tas cevapa sto sam ikad jeo

e, da PKB-ovo podrumce.... majka u to vreme primala neke bonove pa me pita: os u PKB, il' u Zelengoru, a ja klinac znao samo za "pljeskavicu od 5" sa lukom normalno, a ona me tera probaj vesalicu, probaj karadjordjevu, probaj ovo, probaj ono... a ja zapeo za pljesku, pa bog...eeeee... ali ubedljivo najbolji rostilj je godinama bio u Staroj Srbiji, ili "kod Peke", pa ljudi su dolazili sa strane samo da bi klopali tu... e da tad su se znale prave vrednosti.... a kocku kod Zelengore ni danas ne mogu da prezalim.... a sta sam ono hteo da kazem... ah da gladan sam.... ;)
 
e, da PKB-ovo podrumce.... majka u to vreme primala neke bonove pa me pita: os u PKB, il' u Zelengoru, a ja klinac znao samo za "pljeskavicu od 5" sa lukom normalno, a ona me tera probaj vesalicu, probaj karadjordjevu, probaj ovo, probaj ono... a ja zapeo za pljesku, pa bog...eeeee... ali ubedljivo najbolji rostilj je godinama bio u Staroj Srbiji, ili "kod Peke", pa ljudi su dolazili sa strane samo da bi klopali tu... e da tad su se znale prave vrednosti.... a kocku kod Zelengore ni danas ne mogu da prezalim.... a sta sam ono hteo da kazem... ah da gladan sam.... ;)

Koliko je to paradoksalno sve.U ono vreme bi bili srecni sa "pljeskom od 5",voznjom "autica" u luna parku,gumenim bombonama ili onim cokoladicama "zivotinjsko carstvo",a danas nikako da se nadmirimo,sve nam smeta,sve je demode,prestali smo da se zadovljavamo malim stvarima.Stvarno su ljudi nezasiti:rumenko:
 
Ja mislim na brzu hranu,prekoputa Cemala(nekad bila).Sad je tu neka trafika cini mi se:confused:
jeste,na njega mislim,a pored Malog Milosa,Taverne imao je i pizze medju prvima u Kragujevcu i bili su ukusneeeeeeeeeee nemam reci,uhhhhh sad ogladne.A kad smo vec kod jela i Cemala,setih se poslaticarne,odmah pored Joce,cinimi se da se zvao Jasmin,gde je Tomica napravio pokolj sa skracenom puskom,imao je najjjjjjjj bolje tulumbe sto sam ikad jeo u zivotu.Gde spomenu pizzu u Malom Milosu,mmmmm Kapricoza mmmmmmmmmm,dosta inace odoh do frizidera da ga ispraznim,dosta............
 
jeste,na njega mislim,a pored Malog Milosa,Taverne imao je i pizze medju prvima u Kragujevcu i bili su ukusneeeeeeeeeee nemam reci,uhhhhh sad ogladne.A kad smo vec kod jela i Cemala,setih se poslaticarne,odmah pored Joce,cinimi se da se zvao Jasmin,gde je Tomica napravio pokolj sa skracenom puskom,imao je najjjjjjjj bolje tulumbe sto sam ikad jeo u zivotu.Gde spomenu pizzu u Malom Milosu,mmmmm Kapricoza mmmmmmmmmm,dosta inace odoh do frizidera da ga ispraznim,dosta............
e sad me rasplaka...ozbiljno...ovo su i moja secanja
 

Back
Top