Individualne (nedrustvene) religije.

MIKROJEB

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
122
(Bilo teizmi bilo ateisticke religije) su one koje pojedinac ne uzima zato sto ih je zatekao u drustvu prisutne, vec zato sto sam zeli i KREIRA sopstvenu i licnu religiju, koja ne mora biti bogata crkvama i objektima, ali moze biti i te kako bogata pametnim i mudrim mislima, kao i ljudskosscu.

Medjutim, izgleda "kategorija Drustvo" ne dozvoljava da se ni ima pomisao o tome da bi neko mogao sam napraviti svoju religiju. Ja na to imam samo da kazem da mnogi ljudi ne znaju da rec religija ne znaci isto sto i "nesto u sta verujes jer si to cuo od drugih ili procitao u nekoj knjizi, a da to nesto obavezno bude bog" - odnosno, to nije definicija pomenute reci "religija".

To ne bi morala biti religija koja se razlikuje od svacije tudje, naprotiv, mogla bi biti ista kao recimo Taoizam, ili Budizam, mozda i kao stari zavet, ko zna, ali bi razlika bila u tome sto je pojedinac sam do toga dosao, spontano.

Ja volim religije u kojima nema Boga [* obavestenje za moderatore da iste postoje i da ako misle da se zajebavam procitaju bilo koji recnik socioloskih termina i nadju ateisticke religije, i sl., kao i da znaju da Teizam (verovanje) i Religija (vezivanje) nisu iste stvari, kao ni iste reci za 2 razlicite stvari... stavise, postoje cak i religije u kojima se sve zasniva na tome da se NE VJERUJE u boga] i smatram da bi pojedinac sam mogao doci do takvih religija.

Stavise, smatram da svi imamo oblike istih (oblike individualnih religija, mozda sa mozda i bez rituala), ali ih ne prepoznajemo svi kao "religiozne" stavove/radnje i drugo.

Tema su oblici takvih religija ili citavi sistemi takvih religija, vasi... ili tudji, ali do kojih je NEKO dosao spontano, ma ko to bio i kad, znao on da je to religija ili ne. Mozete pisati o tome a mozete takodje i o tome da li mislite da treba da religije budu spontane ili da ipak treba da plagiramo jedni druge i da budemo konformisti, i zasto.
 
Poslednja izmena:
Na primer, takvi oblici religija bi mogle biti i izmenjene hriscanske religije, tako sto bi pojedinac nesto uzeo a nesto makao, i slicno. Ne mora nuzno odudarati u potpunosti od necega sto je "poznato", samo mora biti da pojedinac spontano (bukvalno spontano) veruje u to u sto veruje.
 
lakse je objasniti sta nije spontano nego sta jeste.
Spontano nije jednako Neznam, ali radim to zato sto svi to rade, a mora biti da je vecina u pravu.

Spontano nije jednako Ni sam ne znam zasto, al mi se intuicijom tako javlja.

____

sve ostalo jeste SPONTANO, odnosno, kada sam koristio tu rec mislio sam na ovo kako sam je ja objasnio, bilo da se moje objasnjenje podudara sa pravim znacenjem reci ili ne (ako ne slobodno me ispravite)-bitno da objasnim na sta sam mislio.
 
Poslednja izmena:
prijavljeno moderatorima.
Nisam ja kriv sto bi neki ljudi zeleli da moze da bude da se razume sta je Frojd hteo da kaze a da mu se dodaju neke reci u usta koje on nije rekao. "Svaka neuroza se moze svesti na oblik neki individualne religije" S. Frojd. Slazem se, ali tu nigde ne pise ono sto je ovaj halucinirao, tj. ne pise "spontan". Dakle, ja pricam o spontanim oblicima individualnih religija, za koje se zalagao i sam S. Frojd, i koje je i imao i onda kada je ono rekao. Prema tome, ovo sto je ovaj napisao je spam i trolanje.
Neki ljudi mozak koriste da bi lupali gluposti i ne mogu da se ne sazalim na to koliko su sledeca ponasanja i misljenja jadna, naime:
Dakle, lik je verovatno procitao negde na internetu gde su "sabrane misli raznih mislioca" 2 - 3 izjave od Frojda koje su kao sto to obicno biva izvucene iz konteksta da bi bile smesne, i on sad misli da moze da prica o Frojdu na ravnoj nozi sa nekim psihoanaliticarem ili nekim ko je bar procitao ista od Frojda.
 
Poslednja izmena:

Back
Top