skromnost....

ne razumem..kako moze da prouzrokuje manjak ambicija?? na koji nacin?? :(

Ако од себе не захтеваш много, задовољаваш се минимумом, идеш линијом мањег отпора...све то се своди на мањак амбиција.
Задовољан си постојећим стањем ствари, без жеље да нешто више постигнеш, шта је то?
 
Ако од себе не захтеваш много, задовољаваш се минимумом, идеш линијом мањег отпора...све то се своди на мањак амбиција.
Задовољан си постојећим стањем ствари, без жеље да нешто више постигнеш, шта је то?

Opet se dopunjujemo wanda:)
 
Ако од себе не захтеваш много, задовољаваш се минимумом, идеш линијом мањег отпора...све то се своди на мањак амбиција.
Задовољан си постојећим стањем ствари, без жеље да нешто више постигнеш, шта је то?

dobro to jeste...ja imam veliku zelju da zavrsim fax...ali ja ne pricam o tome nego o novcu ..cisto da znas :(
 
Skromnost moze da bude vrlina samo u karakternim drustvima , i plus da drustvo odrzava hijararhiju vrednosti....

U drustvima odnosa, skromnost je mana , slabost, pokrivac za nesposobnost....

--------------------------------------------------
Vazno je napomenuti razliku u terminima skromnost i zadovoljnost skromnim.
Reklo bi se da je to isto, ali ja to ne mogu da prihvatim jer ljudi to isto tumace totalno razlicito u zavisnosti sta je izgovoreno.....

Prvo krenu da tumace da je skromnost nesto sto obuhvata i zadovoljnost skromnim, ali i stidnost, uzdrzanost, neaktivnost i na kraju dodju do toga da skromno postaje sinonim za malo (skromno se obukao, bio je skromno obrazovan u toj oblasti) sto je totalno razlicito od zadovoljstvo trenutnim.....
Tako su svi ubedjeni da pravilno tumace, a kad ih navedes da izvezu krug, onda vide da krenu od jednog , a na kraju se ispostavi da tumacenjem ustvari negiraju pocetak....
 
moonjo, to ko pitanja te vrste
znam cak mnogo skromnih ljudi, a sad da izdvojim ono sto bi bila skromnost, to mnogo tesko
Bas sam juce srela jednog skromnog coveka. On nista ne trazi a non stop nesto radi. Kada tako naletim na njega iznenada , uvek je nekako odsutan, pre ozbiljan, al kada te primeti, kad se javis, onda se sav osmehne i pozdravi srdacno, vidis da mu drago da te vidi. On nije mucenik, za to nema vremena :D
Dobro zapažanje. To su skromni ljudi: skromni su u svemu, ali ne i u radu. Takvi ljudi su zadovljni onim što svojim radom postignu za sebe i svoje najbliže. Oni nisu lakomi. Ne zavide nikome. Ne trče na vrat - na nos da bi pribavili sve i svašta. Cene ono što imaju, a ono što će radom postići, to će biti samo dobrodošlo. Nisu cicije. Svakome su spremni pomoći, čak i na svoju štetu.

Skromnost ne znači nemanje, nego nalaženje zadovoljstva u onome što se ima.
Skromnost ne znači nemanje ambicija i želja da se postignu viši ciljevi, da se postigne zvučno ime, ostavi trag u istoriji... Na protiv, najveći umetnici i naučnici bili su skromni: Andrić, Tolstoj, Tesla...

Isto tako, obični skromni čovek, koji nije stvorio nikakvo značajno delo, ali je imao potpuno ispunjen i zadovoljan život, sa stanovišta života jednako je vredan kao i najzvučnije ime istorije.

Nažalost, civilizacija koja prihvata načelo borbe za opstanak prisiljava ljude da budu neskromni. Civilizacija diktira, primorava, ne daje ljudima, pogotovu mladim, da razmišljaju o skromnosti. Civilizacija rastrže ljudske živote, jer životi koji su proživljeni u stalnoj trci i neprekidnom strahu od nemaštine u suštini su bijedni, neispunjeni. Na suprot civilizaciji, vere i religije pozivaju ljude na skromnost. Na žalost, mnogi će takvu skromnost tumačiti samo kao negativnu pojavu.
 
Izvini , osnova civilizacije je stvaranje VISKA vrednosti, sto ce reci neko mora da vise radi da bi bilo tog viska.....
Motivacija za vise rada se kreira na razne nacine, od nemastine, straha, prestiza, slave......

Drugi razlog koji je pomenut je odvracanje misli, to je karakteristicno za demokratiju , kapitalizam, koji zivi na neizrecenim pogodnostima i razlikama prema pojedincima....
Dakle ne postoji nijedno kapitalisticko drustvo koje se odrice specijalnih statusnih pojedinaca , koji dobijaju dozvole, ugovore, elitisticka grupa.....a i svaki proces smanjivanja prava, ekonomske moci mora da se vodi uz dezorganizovane ljude, sto se moze postici samo trosenjem njihovog vremena za razmisljanje na neke druge stvari.....i tako ostaju bez razmisljanja i bez organizovanja....

U ovom svetlu , mislim da je smesno pricati o idealizacijama koje je jedan grcki aristokrata imao .....
Realnost danasnjice i jucerasnjice je sasvim drugacija i sto je jos uverljivije , ljudi sami nece dozvoliti da sutrasnjica mnogo odstupa od ovoga.....
Svako manje kvalitetan trazi sansu za blef i kajmak preko svojih sposobnosti.....
Toga ce uvek biti.....
 
Andric bio skroman??!!?
Tolstoj bio skroman!???????????!?!?!?
Tesla bio skroman !?!?!?!?!?!?!?!??!?!?!?


Kad sam bio mladji, Tesla meni bio uzor kao ekscentrik !

uuuuuups,.... Skromni Extravanganti Ekscentrik !!!
 
Svako manje kvalitetan trazi sansu za blef i kajmak preko svojih sposobnosti.....
Toga ce uvek biti.....
Tvrdnja nije istinita, a i kada jeste ne može se generalizovati. Šta znači manje kvalitetan? Valjda: manje sposoban. Kvalitetan život može svak ostvariti u skladu sa svojim sposobnostima. Ne treba svak da ostavi svoje ime u istoriju, kao što ti misliš da treba i verovatno želiš. I raja ima svoje mesto pod suncem i jednako pravo na ispunjen život, ne osećajući se pri tom hendikepiranom što ne spada u elitu.
 
Tvrdnja nije istinita, a i kada jeste ne može se generalizovati. Šta znači manje kvalitetan? Valjda: manje sposoban. Kvalitetan život može svak ostvariti u skladu sa svojim sposobnostima. Ne treba svak da ostavi svoje ime u istoriju, kao što ti misliš da treba i verovatno želiš. I raja ima svoje mesto pod suncem i jednako pravo na ispunjen život, ne osećajući se pri tom hendikepiranom što ne spada u elitu.

:lol: Da li bi odbio nedelju dana života kao jedan od najvećih moćnika sveta? Ne bi sigurno. Niko ne bi, ako ne zbog toga da se pravi da mu ne treba, da ne želi, bar zbog toga da vidi kako im je.
 
:lol: Da li bi odbio nedelju dana života kao jedan od najvećih moćnika sveta? Ne bi sigurno. Niko ne bi, ako ne zbog toga da se pravi da mu ne treba, da ne želi, bar zbog toga da vidi kako im je.


Hi Walburga,
sta bi bilo kad bi bilo..... mnogi bi odbili..... ne zato sto su skromni,... pre zato sto im treba nesto trece.... ili vole nesto peto

Skromnost je destruktivno nauceno ponasanje.
Skromnonst je neprirodna
Ako biras izmedju zdrave i crvljive jabuke, uzeces zdravu, zar ne?
Ako ne uzmes najlepsu jabuku - to je samo zbog toga sto ti bas tada ne treba hrana, treba ti da se bolje osecas u svojoj kozi, da se vidis lepsi nego sto jesi, da mislis kako si Skroman........ a malo kasnije ...Gladan :)
 
hm..ja obozavam jabuke..zlatni delises..kad je zdrav, vidi se..kad zagrizes, a ona sucna, puca..,mmm
a sa tresnjama se nikad ne zna..spolja divna, unutra crv...misim, ukusne jesu..govoto neodoljive..al ima odredjenu rezervu prema njima:think:
 

Back
Top