skromnost....

Ako nesto mozes to ne znaci da ce to nesto uciniti srecnim. Na primer znam gro ljudi koji rade isto ono od cega sam ja pobegla. Iako su nesrecni. Pa ko je onda skroman?
Ako neko iz zelje za dokazivanjem i sujete, straha od osude, radi nesto sto ga cini nesrecnim. On je skroman ili neskroman?
Mozda to bas i nema veze sa skromnoscu...

Inace mi se cini da se cesto stidljivost mesa sa skromnoscu.
 
Skromnost je MOGAO SAM A NISAM HTEO?
Pa ja sam onda bas skromna.

Npr, radila u inostranstvu za velike pare, ali posto sam bila nesrecna, skromno se vratila u srbiju da radim za male. Jel sam ja skromna?
Pa sam zrtvovala pare radi svog zadovoljstva? Ili bih bila skromna da sam zrtvovala zadovoljstvo radi para?
Makes me think....


:think:

Сјајан пример!

Ја чсто за себе кажем да сам ''себи дозволила ЛУКСУЗ да за мале паре радим посао који волим''!

Да ли сам скромна што ми не треба већа плата и што некако животарим са оволико пара, или сам нескромна што сам прво удовољила себи и задовољила своју потребу да радим оно што волим, па макар и по цену лошијег стандарда целе породице?
 
.... kako pa da ne !!!!

..... trt, mrt....... !!!

Uvek sam izaberes sta hoces.
I uvek izaberes ono sto to najvise treba
I uvek biras zbog sebe
I nikad da bi bila univerzalno skromna
A i kad izaberes da budes skromna u izboru, to je opet zbog toga sto ti bas To treba
I opet od samog pocetka :)
Uvek biras zbog sebe..............:)
 
.... kako pa da ne !!!!

..... trt, mrt....... !!!

Uvek sam izaberes sta hoces.
I uvek izaberes ono sto to najvise treba
I uvek biras zbog sebe
I nikad da bi bila univerzalno skromna
A i kad izaberes da budes skromna u izboru, to je opet zbog toga sto ti bas To treba
I opet od samog pocetka :)
Uvek biras zbog sebe..............:)

:)....
 
"žIvot je čudnovat. ako odbiješ da prihvatiš išta manje od najboljeg, vrlo često to i dobiješ" somerest mom......saglasni...??

mana ili vrlina ili osobina i težnja koja nema veze sa vrlinama i manama...
da li je skroman čoek siromašan...??
šta je to malo, a šta dovoljno i previše......
kakva je veza između skromnosti i mučeništva...onih koji se stalno izjašnjavaju kao osobe koje se "žrtvuju" zarad drugih....
šta je opozit skromnosti...??
šta je to lažna skromnost??
e sad kako gledamo.....hrišćanska i religiska skromnost je skrušena pomirljivost...nije skromnost.....tako da o tome ovde nećemo......

.

Mislim da je skromnost lažna osobina licemernih i slabih ljudi.
Svako treba da da maksimum od sebe i da očekuje barem isto toliko:ok:
 
..se objasnjava na primeru ..case napola napunjene vodom..i percepcije iste
skroman covek casu poima kao polupunu..neskroman kao polupraznu..a covek u sustini je negde izmedju te dve krajnjosti..pa tako neku situaciju covek moze da tumaci kao polupunu casu..a pak neku drugu situaciju taj isti covek moze da tumaci kao polupraznu casu..

btw..skromnost nema veze sa odricanjem..pa bi skromnim covekom mogli nazvati nekog ko nema potrebu za samodokazivanjem..

u opstoj drustvenoj normi..istinski skroman covek je minimalista u materijalnom smislu..drugim recima nije opterecen materijalnim dobrima..sebi obezbedjuje egistencijalni minimum..

na kraju skromnost nije osobina sama po sebi vec je presek nekoliko drugih osobina..

mnogi ljudi su "skromni" samo zato sto je u drustvu skromnost potencirana kao vrlina..pa iz potrebe da budu drustveno prihvatljivi..nazivaju se skromnim..i nazivaju ih skromnim..( koncept je primenljiv na citav spektar ljudskog ponasanja)

e sad..ovo je samo moje misljenje..i nije potkrepljeno citatima raznih "autoriteta" po pitanju ljudske misli za koje se valjda misli da poseduju monopol na istinu..na razmisljanje..na slobodu..pa valjda ako ne mislim isto kao jung frojd..ili ko zna ko onda po difoltu nemam pojma..jer ko sam ja da smem da se usprotivim takvim velikanima ljudske misli..posto nisam nikakv autoritet valjda nije ni bitno sta pricam..

izgleda da je jedino bitno ko prica..nije bitno sta taj prica
 
Mislim da je skromnost lažna osobina licemernih i slabih ljudi.
Svako treba da da maksimum od sebe i da očekuje barem isto toliko:ok:

Cekaj..ja ne smatram da je to osobina..pre ce biti vaspitanje..skroman zivot..ne rasipnistvo..dakle za nekoga se na osnovu njegovog nacina zivljenja...razmisljanja moze reci da je skroman..ne na osnovu njegovih izjava da ima tu vrlinu.
 
ako je skromnost da ne uzmem preko onog što mi je potrebno, i da nemam potrebu
da se samodokazujem, onda je u redu,
ali ako je skromnost, da ne poštujem svoje potrebe, talente i mogućnosti nego
gušim da bih bila kao ostali i da se ne bih eksponirala onda je to laganje sebe
 
.... kako pa da ne !!!!

..... trt, mrt....... !!!

Uvek sam izaberes sta hoces.
I uvek izaberes ono sto to najvise treba
I uvek biras zbog sebe
I nikad da bi bila univerzalno skromna
A i kad izaberes da budes skromna u izboru, to je opet zbog toga sto ti bas To treba
I opet od samog pocetka :)
Uvek biras zbog sebe..............:)
tako je
 
J
Ako je suprotnost skromnosti - neskromnost, ako skomnost podrazumeva umerenost i toleranciju, a neskromnost nužno uključuje neumerenost i često agresivno stavljanje u prvi plan sebe i svojih potreba -
A ako skromnost podrazumeva pasivnost, lenjost, nemanje volje da se učini nešto za sebe idruge? A ako su suprotnost skromnosti oni koji uvek traže više i bolje i od sebe i od drugih? Ako su to oni čije nemirenje sa situacijom dovodi do opšteg dobra. A šta bi bilo da je Tesli bila dovoljna sveća?

Kao suprotnost skromnosti bih navela ambicioznost koju smatram pozitivnom ako se ne pretvori u manijačku.
Ipak da ne zaboravimo da se i tzv skromnost može pretvoriti u manijačku jer ima ljudi koji uživaju u toj ulozi i pred svetom i pred samim sobom.
 
Poslednja izmena:
Kao i u mnogim drugim temama diskusija ide na nekoliko koloseka koji nemaju dodirnih tačaka, tzv gluvi telefoni :mrgreen:

Problem je čak i kako definisati skromnost ;)

Ipak, to ostavlja prostor za zanimljiv pristup sa više aspekata.
 
Ako nesto mozes to ne znaci da ce to nesto uciniti srecnim. Na primer znam gro ljudi koji rade isto ono od cega sam ja pobegla. Iako su nesrecni. Pa ko je onda skroman?
Ako neko iz zelje za dokazivanjem i sujete, straha od osude, radi nesto sto ga cini nesrecnim. On je skroman ili neskroman?
Mozda to bas i nema veze sa skromnoscu...

Inace mi se cini da se cesto stidljivost mesa sa skromnoscu.

У врло позитивном смислу сам коментарисала оно ,,врло си нескромно удовољила својим жељама'',ја за себе написах да нисам скромна, јер су ми моје потребе и жеље веома важне у животу, и у том смислу скромност, као одрицање ради одрицања не сматрам врлином.

А болдовала део о стидивости јер се такође слажем са тим, а о томе би исто могло бити речи . Стидљивост као одраз несигурности, или стидљивот као начин скретања пажње на себе...Исто као и скромност.
 
Ja nisam skromna,niti ću biti...od malena sam takva...skromnost je odlika i nesigurnosti,(pa kao ajde da budem skroman)...u kom smislu? materijalnom ,duhovnom??
Ma hoću i jare i pare i to dobijam!:super:
 
У врло позитивном смислу сам коментарисала оно ,,врло си нескромно удовољила својим жељама'',ја за себе написах да нисам скромна, јер су ми моје потребе и жеље веома важне у животу, и у том смислу скромност, као одрицање ради одрицања не сматрам врлином.

А болдовала део о стидивости јер се такође слажем са тим, а о томе би исто могло бити речи . Стидљивост као одраз несигурности, или стидљивот као начин скретања пажње на себе...Исто као и скромност.

ma ne izvlaci se sad!
:)

sala, nemam pojma ja sta je skromnost. i ne definisem sebe uopste tako. smatram da sam izuzetno neskromna osoba, i ne krijem to. Smatram da svako treba da uzme ono sto mu se nudi ako zeli. I tako....:whistling:
Aj ciao sad, dosta sam pametovala veceras...
 
ma ne izvlaci se sad!
:)

sala, nemam pojma ja sta je skromnost. i ne definisem sebe uopste tako. smatram da sam izuzetno neskromna osoba, i ne krijem to. Smatram da svako treba da uzme ono sto mu se nudi ako zeli. I tako....:whistling:
Aj ciao sad, dosta sam pametovala veceras...

Ако сам се извукла да се увлачим мало сад, а?

Ја написах на почетку, треба бити нескроман према себи, захтевати од себе најцвише што можеш да постигнеш.
И ако од других захтевам много, да ли сам нескромна?
Ако јесам, пристајем да будем.
Ако је неко само скроман, онда боље да није ни то..:)
 
Ако сам се извукла да се увлачим мало сад, а?

Ја написах на почетку, треба бити нескроман према себи, захтевати од себе најцвише што можеш да постигнеш.
И ако од других захтевам много, да ли сам нескромна?
Ако јесам, пристајем да будем.
Ако је неко само скроман, онда боље да није ни то..:)

...skromnost cijenim kod , dokazano velikih. Oni imaju razlog da su neskromni a skromni su .
 

Back
Top