skromnost....

Mozda sam u zabludi, ali iz vecine postova koje procitah, izvedoh zakljucak da je biti skroman ustvari jedna velika mana, a opet ne mogu da se slozim. Svi smo mi u krugu, oni koji agresivnije delaju tako i oni koji su spremni da se povuku bez prinude, a i oni treci...
 
Ja bih rekla da su oni koji su ovde pisali o skromnosti kao mani izvukli pogrešne zaključke.
Ako je suprotnost skromnosti - neskromnost, ako skomnost podrazumeva umerenost i toleranciju, a neskromnost nužno uključuje neumerenost i često agresivno stavljanje u prvi plan sebe i svojih potreba - jasno je da je mnogo prijatnije i lepše živeti i biti okružen skromnim ljudima.

Egoisti, laktaši i sujetni ljudi mogu da budu interesantni, ali samo ako niste prinuđeni da budete u njihovoj blizini.
 
Znam skromne ljude, koji su prislno skromni. Na primer skromni su po pitanju zarade, zato sto su jedva nasli posao. Ili su skromni po pitanju izbora partnera, zato sto su imali mnogo mali ili nimalo iskustva sa suprotnim polom. Ima onih koji su skromni po pitanju svog slobodnog vremena, uvek su na usluzi drugima, zato sto nemaju nikakva licna interesovanja, pa svoje vreme koriste da se zrtvuju zarad drugih da bi sami sebi dokazali kako vrede.
Ja ne spadam ni u jednu kategoriju. Smatram da sam skromna po prirodi, ali da po prirodi moram i da ispunim sve svoje afinitete i potrebe. Sta je skromnost? Ne traziti nista za sebe? Iskreno verujem da su takvi ljudi duboko nesrecni i da sa njima dubokko pati i njihova neposredna okolina.
 
Kako definises skromnost?

pa ja sam tebe pitao....ša ti mene sad tu ...ne znam ja....skromnost je...kad umeš npr. najbrže da trčiš....i trčiš na nekom krosu ....sa ljoodima koji ne mogu tako brzo da trče...i ti si ispred njih 10 metara...i odjednom izađeš sa staze....neka pobedi neko droogi....jer ti jesi najbrži...ali nije potrebno da to (uvek) pokažeš....dokazano je više poota...ali, ša se dešava....u tom trenootku pre nego šo si zašao sa staze...dođe neki lovac na atletske talente.....i nema te...pobedio je neko droogi, taj droogi je neko kome treba dati krila............. ti si, svakako, skroman čoek...el tako.......takoe.. ..a hellenina priča o ljoobičicama...ima to...kao sa ljoobičicama..neka priča...ša je to...opraštanje......to je kad zgaziš ljoobičicu i ubiješ je...al njen trag na cipeli koja je ubila miriše posle njene srmrti..ljoobićicine....
dobri ste sa odgovorima..mogu da podstaknu na razmišljanje o nekim stvarima... ..al materijalnu skromnost su neki pomešali sa uspešnošću..opozit skromnosti...je samo negacija -neskromnost...možda bolje da je nezajažljivost....ili neka droogi bolji termin......ovo šo kaže borka..alavost....al ja stvarno nisam načisto zašto je skromnost dobra...pa sam saglasan, u načelu, da je jako loše odreći se najboljih stvari....zarad skromnosti...teško mogu da vidim da neko uživa u svojoj skromnosti..ja to ne videh dosad....

Znam skromne ljude, koji su prislno skromni
e, upravo to....
 
Poslednja izmena:
...teško mogu da vidim da neko uživa u svojoj skromnosti..ja to ne videh dosad....

Ја видех много пута... То је управо онај пример о ''жртвовању''....типа:''Нека, мени ништа не треба...'' То су, рецимо, жене које се жртвују за породицу, децу, мужа, које због других потискују све своје потребе, а које управо уживају у својој моралној величини и супериорности коју им даје жртвовање...
 
Ја видех много пута... То је управо онај пример о ''жртвовању''....типа:''Нека, мени ништа не треба...'' То су, рецимо, жене које се жртвују за породицу, децу, мужа, које због других потискују све своје потребе, а које управо уживају у својој моралној величини и супериорности коју им даје жртвовање...
pa zrtvovanje nije skromnost uopste....vec je to prikrivena egocentricnost :D
 
Skromnost ne mora da bude povezana sa bilo kakvom vrstom žrtvovanja, mada ni žrtvovanje nema onaj smisao i konotaciju koji mu neki ovde pripisuju.
Žrtva je izuzetak, a ne pravilo i podrazumeva veliko i svesno lično odricanje u korist nečeg ili nekog što osoba koja se žrtvuje u datom momentu stavlja ispred sebe i svoje ličnosti. Osoba koja se odriče svojih potreba da bi uživala u nekoj svojoj kao fol moralnoj veličini, niti je skromna niti se žrtvuje, već samo živi po modelu koji joj odgovara.

Lično mislim, pošto sam na svoje veliko zadovoljstvo sretala i takve osobe, da oni koji su skromni svoje skromnosti, najčešće, nisu ni svesni, niti o njoj razmišljaju.
Takvi ljudu vrlo često od sebe traže maksimalno, izvlače i daju najviše što mogu, ali ne očekuju da neko drugi to zapazi. Pohvala okoline - dolazi sama po sebi.
 
Ја видех много пута... То је управо онај пример о ''жртвовању''....типа:''Нека, мени ништа не треба...'' То су, рецимо, жене које се жртвују за породицу, децу, мужа, које због других потискују све своје потребе, а које управо уживају у својој моралној величини и супериорности коју им даје жртвовање...

Ima takvih, ali ima i onih žena koje su se iskreno odrekle profesionalne afirmacije zbog porodice. Niti je žrtva, niti je egocentrična, njena porodica je njen posao.

Ovde na forumu se sve izvrne, sve nevalja, i žrtva i skromnost i egocentrizam i dobrota i bahatost i pamet i glupost.... a sve se preprilće i vrti u krug
 
Ima takvih, ali ima i onih žena koje su se iskreno odrekle profesionalne afirmacije zbog porodice. Niti je žrtva, niti je egocentrična, njena porodica je njen posao.

Ovde na forumu se sve izvrne, sve nevalja, i žrtva i skromnost i egocentrizam i dobrota i bahatost i pamet i glupost.... a sve se preprilće i vrti u krug
Наравно. Само ја нисам уопштавала јер не мислим да се то може односити на све. Само сам навела пример за ''уживање у скромности''.

teško mogu da vidim da neko uživa u svojoj skromnosti..ja to ne videh dosad....

Људи (жене) које си ти дала као пример не доживљавају свој избор као жртвовање нити су свесни своје скромности.
 
ne možemo da uopštavamo....al hellen je naglasila o kakvim licima je reč...osobama...
уживају у својој моралној величини и супериорности коју им даје жртвовање...
al ne bi bilo loše da neko tačno definiše to odricanje...eo, u tom primeru odricanja od karijere......čega se tačno odrekla ta osoba u svom životu.....da bismo to znali..moramo da znamo ša je sa drooge strane dobila, koliko je to njeno odicanje stvarno...... da li bi zaista bila uspešna u karijeri...ili je jednostavno, izabrala ono što joj odgovara....kako neko može da se poziva na žrtvovanje, ako radi ono što mu odgovara..?? to, po mom mišljenju nije pristojno...........možemo da pomenemo da postoje sloočajevi kada se ne radi ni o kakvom žrtvovanju i odricanju..........a ako neko to naglašava kao svoju moralnu vrlinu....onda je to jedna vrsta ucene... i ne radi se o velikodoošnoj ličnosti....kakvima se lažno skromni često predstacvljaju.........skromnost mu dođe ko neki transparent...mogo sam, a nisam teo...pa šo nisi...?? mene to zanima.....

Osobe koje su cesto sklone, da svoju skromnost definisu kao zrtvovanje nekim principima je vec patoloska kategorija, gde svoju zrtvu pretvaraju u trijumf mucenistva

zanimljivo..al postoji jedna kategogorija ljoodi....to nisu ovi iz citiranog šo trijoomfooju moočeništvom, već hrane soojetu na droogi način, politikanstvom..dokazivanjem i stavljanjem sebe ispred svih...........npr roditelji investicioni fondovi....oni su uspešniji, požrtvovaniji od svoje dece..jer mogu objektivno to da boodu.....pa konstantno dajući i čineći im, time...životno odmažu svojim potomcima...stvarajooći sebi spomenik za života.....on je bio taj...
 
Sa' ću ti ja objasnim, Moonjo. :D Problem je ko kako definiše skromnost, pa će u zavisnosti od definicije i da je doživljava kao vrlinu ili manu. Mislim, može da se kaže je skromnost stidljivost, poniznost... I ovo što Hellen pominje - to mi je baš lep primer lažne skromnosti, kojom, u suštini, ljudi putem "omalovažanja" i "negiranja" svojih potreba (a itekako ih zadovoljavaju) forsiraju sopstvenu veličinu i vrednost.

Po meni, skromnost ima veze sa realnom procenom sebe, svojih kvaliteta, i prikazivanjem sebe svetu. Recimo, skroman čovek se neće razmetati svojim uspesima i neće ih ni doživljavati većim i značajnijim nego što to zaista i jesu, već će ih realno sagledavati. Ako su uspesi veliki, tako će ih i prikazivati (ali se neće razmetati i svima ih natrljavati na nos, a ako postoji, priznaće i tuđi doprinos svom uspehu), ako su mali, opet će ih prikazivati onakvima kakvi jesu.

Suprotnost skromnosti je pretencioznost, uobraženost, a oba se na kraju svode (ili bar manifestuju) u nerealnoj pozitivnoj oceni sebe i posledičnim preteranim očekivanjima i zahtevima od drugih.

Sad uopšte nisam sigurna da li sam dobro objasnila.
 
ne možemo da uopštavamo....al hellen je naglasila o kakvim licima je reč...osobama...
al ne bi bilo loše da neko tačno definiše to odricanje...eo, u tom primeru odricanja od karijere......čega se tačno odrekla ta osoba u svom životu.....da bismo to znali..moramo da znamo ša je sa drooge strane dobila, koliko je to njeno odicanje stvarno...... da li bi zaista bila uspešna u karijeri...ili je jednostavno, izabrala ono što joj odgovara....kako neko može da se poziva na žrtvovanje, ako radi ono što mu odgovara..?? to, po mom mišljenju nije pristojno...........možemo da pomenemo da postoje sloočajevi kada se ne radi ni o kakvom žrtvovanju i odricanju..........a ako neko to naglašava kao svoju moralnu vrlinu....onda je to jedna vrsta ucene... i ne radi se o velikodoošnoj ličnosti....kakvima se lažno skromni često predstacvljaju.........skromnost mu dođe ko neki transparent...mogo sam, a nisam teo...pa šo nisi...?? mene to zanima.....



zanimljivo..al postoji jedna kategogorija ljoodi....to nisu ovi iz citiranog šo trijoomfooju moočeništvom, već hrane soojetu na droogi način, politikanstvom..dokazivanjem i stavljanjem sebe ispred svih...........npr roditelji investicioni fondovi....oni su uspešniji, požrtvovaniji od svoje dece..jer mogu objektivno to da boodu.....pa konstantno dajući i čineći im, time...životno odmažu svojim potomcima...stvarajooći sebi spomenik za života.....on je bio taj...


Почећу да се бринем...:sad2:
Већ двапут сам се данас сложила са Муњом.:lol:
 
jeeee..... .havalioos..pa des ti... :cmok:
da, dobro sam razoomeo...fala.....znači, skromnost je....kako sebe prikazoojemo droogima i kako nas droogi doživljavaju.......
hellen....ja sam prvi primetio, al nisam teo da priznam..... ( :
 
Tu sam, Moonjo. Nego, zabavno mi na forumskim tribinama, mrzi me da pišem. E, da, smajli i tebi. :cmok:

Ne baš kako nas drugi doživljavaju, nego kako mi smatramo da treba da nas doživljavaju i kakav tretman treba da nam pruže. Opet, ja tako doživljavam skromnost.

I ne mogu da ne primetim evoluciju naklonosti između tebe i Hellen. Ah, kad se samo setim...
 
Sa' ću ti ja objasnim, Moonjo. :D Problem je ko kako definiše skromnost, pa će u zavisnosti od definicije i da je doživljava kao vrlinu ili manu. Mislim, može da se kaže je skromnost stidljivost, poniznost... I ovo što Hellen pominje - to mi je baš lep primer lažne skromnosti, kojom, u suštini, ljudi putem "omalovažanja" i "negiranja" svojih potreba (a itekako ih zadovoljavaju) forsiraju sopstvenu veličinu i vrednost.

Po meni, skromnost ima veze sa realnom procenom sebe, svojih kvaliteta, i prikazivanjem sebe svetu. Recimo, skroman čovek se neće razmetati svojim uspesima i neće ih ni doživljavati većim i značajnijim nego što to zaista i jesu, već će ih realno sagledavati. Ako su uspesi veliki, tako će ih i prikazivati (ali se neće razmetati i svima ih natrljavati na nos, a ako postoji, priznaće i tuđi doprinos svom uspehu), ako su mali, opet će ih prikazivati onakvima kakvi jesu.

Suprotnost skromnosti je pretencioznost, uobraženost, a oba se na kraju svode (ili bar manifestuju) u nerealnoj pozitivnoj oceni sebe i posledičnim preteranim očekivanjima i zahtevima od drugih.

Sad uopšte nisam sigurna da li sam dobro objasnila.

То је и моје мишљење, али је мишљење које је уврежено као дефиниција скромности у широким народним масама ближе ономе што рече Хелен.
Ако се неко похвали својим успесима, не мора чак да се хвали, само их наброји, проглашен је нескромном особом.
Опште је мишљење да скроман човек треба да сачека да други то примете!
И то је прави пример лажне скромости, човек заиста мисли да је скроман јер не истиче своје заслуге.
Са друге стране, у себи веома нескромно очекује да га други примете, и ако они то не чине, криви су на неки начин.
У оном фазону, ја скромно ништа не очекујем, а требало би да добијем! Својом скромношћу сам то заслужио! :otkacio:

Скромност може бити реално сагледавање ствари и уживање у сваком кораку постигнућа. Али, не задовољавати се минимумом могућности, него максимумом.

Заиста је тешко одвојити скромност као једну особину, повезана је са свешћу о себи, веома.
 
hav...nemo te mrzi...plz!!....eo, gleaj..... i hellen i ja volimo da čitamo tvoe postove....... ( :

Ne baš kako nas drugi doživljavaju, nego kako mi smatramo da treba da nas doživljavaju i kakav tretman treba da nam pruže
e, to..mi imamo očekivanja i želimo da opravdamo sliku o skromnosti koja je neki drooštveni prihvatljiv normativ za taj pojam...... ja bih reko, barem mi se čini da tako dožovljavam skromnost.... ...kao nepretencioznost....sve van toga je negde lažna skromnost, mimikrija nekih droogih osobina....
 
Pozdrav svima :)

Bas me briga za skromnos,... a i onakako se slazem sa Mundžu, ... i sa Hellen....(al kad joj do sad nisam reko, .....necu ni sad)

Ko je ono reko da je Skromnos vrlina onih koji nista drugo i nemaju ?!
Mnogo bre ispadne samodestruktivno kad te dresiraju da budes skroman, jel da ?
Skromne jedinke su primarni dokaz da je domestifikacija uspela :(

Ma bas mi drago da ponovo vidim ovakve face na jednom mestu :)
 
Poslednja izmena:
Skromnost je MOGAO SAM A NISAM HTEO?
Pa ja sam onda bas skromna.

Npr, radila u inostranstvu za velike pare, ali posto sam bila nesrecna, skromno se vratila u srbiju da radim za male. Jel sam ja skromna?
Pa sam zrtvovala pare radi svog zadovoljstva? Ili bih bila skromna da sam zrtvovala zadovoljstvo radi para?
Makes me think....
 
japanese_bedroom.jpg
japanese_bedroom2.jpg

Nije ocigledno za svakog isti pojam skromnosti..suprotno od toga je bahatost.
 
slazem se u principu sa havalius.
ali da dodam.
cini mi se da se ovde brka (ne)skromnost sa (ne)ambicioznoscu, a ima veze jedno s drugim, ali nije isto.
skromnost je vrlina.
neskroman covek misli da zasluzuje vise, bolje, da mu je ono sto ima malo ; i cini mi se da uglavnom tezi ka drustvenim i materijalnim potvrdama...ka laznim, prividnim potvrdama sebe...
skroman covek je onaj koji oseca sebe i zadovoljan je onim sto postize, ma koliko to bilo, jer pored toga sto je realno sagledao svoje domete, on zivi sebe, ne zivi radi priznanja.
'tela sam ti munjo da dam reputaciju za temu, ali ne daju mi dusmani.
 
Skromnost je MOGAO SAM A NISAM HTEO?
Pa ja sam onda bas skromna.

Npr, radila u inostranstvu za velike pare, ali posto sam bila nesrecna, skromno se vratila u srbiju da radim za male. Jel sam ja skromna?
Pa sam zrtvovala pare radi svog zadovoljstva? Ili bih bila skromna da sam zrtvovala zadovoljstvo radi para?
Makes me think....

Ниси могла, јер си била несрећна! Урадила си управо оно што си могла и хтела! И ако си задовољна, онда јесте скромност, у смислу врлине.
Уствари, врло си нескромно удовољила својим жељама!
 

Back
Top