Sta mislite o ovome ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sasa6

Aktivan član
Poruka
1.707
Pažnja! ovu preinaku mogu izvesti svi korisnici Windows XP operativnog sustava, ali zbog izuzetne potrebe za memorijom njen učinak neće biti vidljiv kao ubrzanje nego kao usporenje raspolažete li s manje od 256 MB radne memorije.
DisablePagingExecutive - uključivanjem ove opcije spriječit ćete spremanje određenih aplikacija na tvrdi disk vašeg računala. S tim ćete znatno ubrzati sve procese jer je poznato da je radna memorija i tisuću puta brža od virtualne memorije na tvrdom disku. Po početnim postavkama vrijednost ove opcije je 0, da bi je uključili postavite ju na 1.
Ovu postavku nalazite na sljedećem mjestu u registry editoru: HKEY_LOCAL_MACHINE - System -CurrentControlSet - Control - SessionManager - Memory Management.
Sljedeća opcija koju nalazite odmah do prije spomenute je: LargeSystemCache. Uključujući ovu opciju, "prisiljavate" učitavanje operativnog sustava i njegovih osnovnih procesa u memoriju. S ovom promjenom Windowsi XP učitavaju jezgru operativnog sustava i drže ju cijelo vrijeme u memoriji, čineći cjelokupni sustav mnogo bržim i življim za rad. Pokretanje svih ostalih aplikacija također se odvija znatno brže Prijavljena ubrzanja iznose od 20-30 posto što svakako nije zanemarivo. Ova opcija "guta" još više radne memorije, pogotovo ako se koristi zajedno s prvom opcijom iz ovog članka.
Treća opcija u nizu, koja će našim Windowsima XP "dati krila", je lOPageLockLimit, Ovu registry vrijednost trebate sami kreirati odabirući opciju New - Dword koju dobijete koristeći desnu tipku miša. Za ime koristite "lOPageLockLimit" (bitno je točno napisati ime ovog ključa, s malim i velikim slovima). Vrijednost koju upisujete zavisi o količini radne memorije s kojom raspolažete: 64 MB - 1000; 128 MB - 4000; 256 MB - 10.000; 512 MB ili više: 40.000. Vrijednosti su prikazane za unos u hek-sadecimalnom obliku. Ova opcija neće značiti ubrzanje rada samog računala, ali će svakako donijeti poboljšanja u sferi prijenosa podataka.

Tekst je skinut davno sa nekog sajta, i molim vas misljenja.
 
Zapravo sve zavisi od kolicine RAM memorije. Ja imam 1.5 GB i operativni sistem radi mnogo brze, ali zato u igricama koje trose vishe memorije je usporenije. Ali ko ima 2+ Gb moze slobodno da uradi ovaj tweak, radice brze...

LargeSystemCache ukljucite ako imate 512+MB a DisablePagingExecutive jedino ako imate 2+GB, mada mozete i sa 1GB ali ne ocekujte da ce zahtjevnije igrice raditi istom brzinom ili cak bolje.
 
Pa linux,koliko je meni poznato,radi brze upravo zbog ovoga(jedan od razloga).Vise se podaci smestaju u ram nego na hard.Naravno posto ram radi brze od harda i sam komp ce raditi brze.

Ali,moze se desiti da se os hteti da smesti nesto u ram a da nema mesta.Sta onda? :D Doce do velikog usporenja.
Bolje je ostaviti ukljucenu tu opciju osim ako nemas jako mnogo rama.

U ostalom probaj pa vidi kako se ponasa. ;)
 
Мислим шта је ту ново? Искључити пејџ фајлове и све да иде на меморију... Наравно да ће све ићи брже... Не разумем :?:

Nerazumes, sta nerazumes ja lepo pitam da li je ko probao i da proba pa da javi utiske, nema tu sta da se razume samo treba da umes da citas.

Zapravo sve zavisi od kolicine RAM memorije. Ja imam 1.5 GB i operativni sistem radi mnogo brze, ali zato u igricama koje trose vishe memorije je usporenije. Ali ko ima 2+ Gb moze slobodno da uradi ovaj tweak, radice brze...

LargeSystemCache ukljucite ako imate 512+MB a DisablePagingExecutive jedino ako imate 2+GB, mada mozete i sa 1GB ali ne ocekujte da ce zahtjevnije igrice raditi istom brzinom ili cak bolje.

Ili ovako neki komentar kako je rekao ovaj lik, ko je uradio jeli dobio kakvo znacajno ubrzanje i sta se dogadja ima li posledica, a jok samo se praviti pametan i reci to je odavno fora, nerazumem sta je tu novo......

Pa linux,koliko je meni poznato,radi brze upravo zbog ovoga(jedan od razloga).Vise se podaci smestaju u ram nego na hard.Naravno posto ram radi brze od harda i sam komp ce raditi brze.

Ali,moze se desiti da se os hteti da smesti nesto u ram a da nema mesta.Sta onda? :D Doce do velikog usporenja.
Bolje je ostaviti ukljucenu tu opciju osim ako nemas jako mnogo rama.

U ostalom probaj pa vidi kako se ponasa. ;)

Imam 1 GB rama, i mnogo procesa koji rade (mnogo servisa), da li se isplati probati tako nesto, nisam siguran da ce meni biti neko drasticno ubrzanje ?
 
Nerazumes, sta nerazumes ja lepo pitam da li je ko probao i da proba pa da javi utiske, nema tu sta da se razume samo treba da umes da citas.



Ili ovako neki komentar kako je rekao ovaj lik, ko je uradio jeli dobio kakvo znacajno ubrzanje i sta se dogadja ima li posledica, a jok samo se praviti pametan i reci to je odavno fora, nerazumem sta je tu novo......



Imam 1 GB rama, i mnogo procesa koji rade (mnogo servisa), da li se isplati probati tako nesto, nisam siguran da ce meni biti neko drasticno ubrzanje ?

Slusaj prijatelju,postavio si pitanje i ako ocekujes odgovor moraces da obratis paznju na tonalitet. ;)

Po tebi neko ne zna da cita,neko se pravi pametan...U vecini postova provuces po neku kritiku ljudima od kojih ocekujes pomoc.
To jednostavno vise nece ici tako. Dakle javna opomena.

no replay!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top