Život u Africi

Zivot u Africi? Hm, Moze da bude jako lepo i interesantno...

Ja bih malo nesto napisao o putovanjima kroz Afriku prvo, a onda malo i o zivotu tamo...
Evo, poceo bih sa Tanzanijom, Dar es Salaam...

1930 godine Roald Dahl u knjizi „Going solo” napisa:

„This way my first glimpse of Dar es Salaam…a vast rippling blue-black lagoon and all around the rim of the lagoon there were pale-yellow sandy beaches, almost white, and the breakers were running up on to the sand, and coconut palms with their little green leafy hats were growing on the beaches, and there were casuarinas trees, immensely tall and breathtakingly beautiful…And then behind the casuarinas was what seemed to me like a jungle, a great tangle of tremendous dark-green trees that where full of shadows and almost certainly teeming….Whit rhinos and lions and all manner of vicious beasts. Over to one side lay the tiny town of Dar es Salaam, the houses white, yellow and pink, and among the houses I could see a narrow church steeple and a domed mosque and along the waterfront there was a line of acacia trees splashed with scarlet flowers”

Od tridesetih godina prošlog veka do sada Dar je presao dug put. Od ribarskog sela prepunog drvecem I zivotinjama do tromilionskog grada koji zauzima vise od 1000 kvadratnih kilometara.

Uprkos njegovoj velicini, Dar je lep grad u kome se može provesti I duže vreme uzivajuci u lepom pogledu na staru luku, mesavini Africkog, Arapskog I Indijskog uticaja I veoma cvrstoj povezanosti sa Swahili korenima.

Kad se umorite od gradske vreve, plaze severno I juzno od grada samo na vas cekaju.
Ako vam ni to nije dovoljno, kratka voznja ferijem I eto vas na ostrvu Unguja, najvecem od ostrva u arhipelagu znanom kao Zanzibar Archipelago.

Dar je najveci grad u Tanzaniji, velika luka, ekonomski I kulturni centar Tanzanije.
Iako nije glavni grad Tanzanije, ovde ćete naći sve ambasade, strana predstavnistva, banke, najbolje opremljene I snabdevene prodavnice, suvenire iz cele Tanzanije, restorane, Asian Quarter sa uskim ulicicama I malim induskim prodavnicama tekstila I zacina.

Kad se umorite od setnje I zadovoljite svoja čula neobičnim mirisima I ukusima, kad vam je dosta vreline I guzve na ulicama, vreme je možda malo se skloniti u debelu hladovinu Nacionalnog Muzeja. Tamo će vas docekati svetski poznati fosilni ostatci „Zinjatheropus” (nutcracker man) stari 1.8 miliona godina. Pored ovoga videcete I još poneke, možda malo pretrpane, ali veoma iteresantne izlozbe recimo o Shirazi civilizaciji sa Kilwa, trgovinom robovima na Zanzibaru I Nemackom I Britanskom kolonijalnom periodu.

Sledeći je Village Museum sa veoma interesantnim kompletnim delovima sela autenticno uradjenim I sa teznjom da pokazu tradicionalni zivot u raznim delovima Tanzanije. Najbolje je doći posle podne, kad skoro svaki dan mozete prisustvovati u prirodnom ambijentu predstavama tradicionalne muzike I plesa

Hajde sad malo opet na ulice Dara, ali ovaj put idemo zapadno od samog centra, na Msasani Peninsula Gde se mozete diviti jednoj od najstarijih Arapskih naseobina na obalama Indijskog okeana, Msasani Fishing Village. Odmah do sela su ostatci najstarijeg groblja u ovom delu Afrike, sa početka 17. veka

Eh, razgledanje….a šta je smestajem?

Ako zavisite od javnog transporta I imate malo „tanji” budzet, najbolje je naći smestaj u centru grada, Kisutu area ili oko glavne poste.

Za cene u ovoj klasi se raspitah jutros kod poznanika I rekose mi da može da se nadje pristojan smestaj u cistim sobama sa mrezom protiv komaraca od 10$ po osobi (zajednicko kupatilo I WC) do 20-25$ po osobi za sobu sa kupatilom, ponegde čak I TV I Aircondition.

Uredjenih kampova ima na severnim I juznim plazama I desetak kilometara jugozapadno od centra (Pugu Hills). Kampovanje je uglavnom 3-5$ dnevno po osobi.
Na Pugu Hills imaju I Bandas (okrugle kolibe) za 4 osobe sa cenom od 60$ .

Po meni možda najinteresantnija opcija je „Silver Sands Beach Hotel” (jseverno od Dara), gde se može kampovati za 5$ po osobi, Dorm bead je 7$, self contained double 40$

Cene u hotelima sa 3 I 4 zvezdice su uglavnom od 50 do 90$ po osobi za prenociste I dorucak

Isto to u hotelima sa 5 zvezdica će vas kostati od 150-500$ po osobi dnevno.

Ako vas interesuju autenticni suveniri iz Tanzanije najbolja mesta su:

Nyumba ya Sanaa – imaju suvenire iz cele Tanzanije, tekstil I drvo, odmah uz Royal Palm Hotel

Msasani Slipway weekend craft market – Cene možda malo vise nego na ostalim mestima, ali izuzetan kvalitet I raznolikost

Za sada toliko….
Ako vam se svidi, nastavlja se…….
 
U stvari, pre nego sto mi kazete da li vam se svidja evo malo jos nesto o istom podrucju...

Malo o plazama….

Posto sam Dar ima samo jednu pescanu plazu (zaboravio sam kako se zove) vecina stanovnika I turista posecuje plaze severno I juzno od grada I mala ostrva blizu obale.

Meni jako interesantne plaze su 25km severno od Dara. Nacickane odmaralistima, uredjenim kampovima I vikend kampovima, hotelima, aqua parkovima…..
Kilometri peska…..
Iako im nedostaje tropski sarm I egzotika Zanzibara, pruzaju ti dobrodoslu promenu od svakodnevnog gradskog zivota.
Plaze su dovoljno blizu grada da mozete lako I brzo doci do njih, a ako ste resili da grad zaobidjete potpuno I glavninu vremena provedete ovde neizbezni odlasci u Dar (ambasade, kupovina I slicno) sigurno vam nece oduzeti mnogo vremena.

U Kunduchi, odmah sa desne strane New Bagamoyo puta ima nekoliko velikih aqua parkova, pa ako vas takva vrsta zabave interesuje, “Kunduchi wet and wild” I “Water World” su najveci I najbolje opremljeni.

Samo nekoliko kilometara severno od aqua parkova, glavnim putem nalaze se Kunduchi ruins, ukljucujuci ostatke dzamije gradjene u 15. veku I Arapsko groblje iz 18 I 19 veka sa dosta dobro ocuvanih spomenika.
Na ovom podrucju pronadjeno je dosta delova kineskih cupova I porcelana sto svedoci o postojanju drevnih trgovackih veza ovog podrucja sa Orijentom.

VAZNO! Ako posecujete ove drevne rusevine, molim vas, obavezno sa vodicem angazovanim od strane hotela! Nije sigurno!

O smestaju vec rekoh da je na ovom delu po meni najbolji “budget” kamp/hotel “Silver Sands Beach Hotel”

Hajdemo malo sad juzno….
Sto idete juznije od Dara ne postaje sve tuznije nego naprotiv, atraktivnije, sa vise “tropskog” osecaja I izgleda I nekako na lep nacin ruralnije I rustikalnije.

Kigamboni je najblize mesto Daru gde se moze kampovati. Plaza je lepa I dugacka a stotinak metara od vode je dugacak red koliba podignutih par metara od peska na stubovima, svaka sa terasom, mrezama protiv komaraca I ventilatorima. Cene nazalost ne znam.
Na samoj plazi nalazi se Kipepeo Campsite sa restoranom I barom I nekoliko jednostavnih koliba pokrivenih travom uz sam okean. Kampovanje je 3$ po osobi, Dorm bead 5$, Single banda 12$, Double 18$. Subotom I nedeljom I plaza I kamp su prepuni.

Desetak kilometara dalje na jug I stizete u Gezaulole village. Tamo mozete videti veoma interesantan kulturni program za turiste koji ce vam predstaviti zivot I verovanja Zaramo naroda.
Zaramo su prastanovnici podrucja oko Dara I veoma su poznati po svom verovanju o postanku. Naime, u pocetku, po Zaramo verovanju bila je Nyalutanga, zajednicka majka, od koje su potomci dobili zivot I znanje. Ona sama nije imala ni stvoritelja ni muza nego se jednostavno pojavila iz majke Zemlje, kasnije stvarajuci svoje kcerke.
Potomci njenih kcerki su Zaramo. Muskarci se u ovoj prici pojavljuju kao hranitelji zenske kreativnosti I bioloski neophodna karika za odrzanje Zaramo naroda.
Tako, porodicna linija se nastavlja preko majke a deca dobijaju ime klana njihove babe po ocu.

Eto, malo interesantnih verovanja….

Na kraju Ras Kutani, 30km juzno od Dara, poluostrvo izolovano od ostatka sveta skoro neprohodnim busem I sumom palmi. Tropski raj za one koji vole sportive na vodi, ronjenje, pecanje, snorkelling (kako se kaze ovo na srpskom? *******, srpski sam zaboravio, a engleski nisam naucio……)
Ras Kutani ima dva Lodza. Oba su izolovana, intimna, sa svojim privatnim plazama.
All inclusive mislim da je cena oko 300$ dnevno po osobi.


Mozda I par malih ostrva mogu biti interesantne dnevne destinacije kad pozelite da pobegnete iz grada. Bongoyo, Mbudya, Pangavini I Fungu Yasini svi imaju lepe pescane plaze, bogat podvodni svet I ogranicene mogucnosti za duzi ostanak.

Uglavnom ce vam lokalci na plazi pripremiti sta vam srce pozeli od plodova mora, ali, recimo morate poneti sa sobom sa obale sta cete piti (ukljucujuci I vodu)
Iz Dara svakodnevno ima mislim cetiri-pet puta redovna linija velikim camcem, 30-45 minuta, povratna karta 10$ ukljucujuci I ulaznicu u “marine reserve”

OK, to je to, za sada...
 
Hajde sad, posto je moderator tu negde u blizini i treca pricica...

„This is the finest place I have known in all of Africa….
An illusive place where nothing is as it seems, I am mesmerised…..”

David Livingstone, 1866.


35 kilometara od kopna I par stepeni juzno od ekvatora nalazi se jedna od najpoznatijih I najpozeljnijih Africka destinacija.

Istorija ovog arhipelaga je jedna od najburnijih I najfascinantnijih u ovom delu Afrike.
Invazije, osvajaci, imperije, intrige, promenljiva sreća, svi su ostavili duboke korene.

The Lingua Franca, Kiswahili, ima svoje korene u raznim Bantu jezicima sa velikim uticajem Arapskog, Portugalskog, Engleskog I Hindi jezika. Kultura reflektuje istu mesavinu. Ne samo arhitektura I spomenici Kamenog Grada (Stone Town) I rusevine gradova I palata po celom arhipelagu, nego I bogatstvo festivala I manifestacija pocevsi od trka tradicionalnih camaca (dhow), preko islamskih festivala do borbe bikova na Pembi I Internacionalnog film festivala. Takođe možemo pricati I o izuzetnoj muzickoj I plesnoj sceni koja kombinuje tradicionalnu Swahili muziku (tarab) sa elementima Rap & Reggae.

Najvece I najvaznije ostrvo arhipelaga je Unguja, oko 1500 kvadratnih kilometara niskog, fosiliziranog koralnog grebena, odvojenog od kopna tridesetak kilometara sirokim Zanzibarskim kanalom. Glavni grad, Stone Town, je na zapadnoj obali ostrva.
Stone Town je u stvari jedan lavirint uskih ulica, u Arapskom stilu XIX veka, popunjen do poslednjeg raspoloživog milimetra zemljista kucama, palatama, pijacama, malim trgovima…..dovoljno toga da vam popuni par dana naizgled besciljnog lutanja. Ali na kraju svakog dana, sabirajuci utiske, pitacete se verovatno kao je moguće na tako malom prostoru smestiti toliko interesantnih stvari I zbivanja i kako je moguće na takvom mestu doziveti tako potpuno zadovoljenje svih čula.

Posle svega sto ste doziveli I osetili u Kamenom gradu, verovatno ste spremni na sledeći korak…posetu zapadnoj obali ostrva Unguja I famoznim plantazama zacina. Samo zamislite koji zacin vas interesuje I nacicete ga tamo. Naici ćete verovatno I na neke zacine za koje nikad niste ni čuli, a kamo li ih videli ili upotrebili. Fascinantno.

Posle svega ovoga možda dobijete zelju da vidite I još po nešto….Rusevine nekad velelepnih palata, Persijsko kupatilo, Pecinu u kojoj su skrivali robove…..

Pa onda mozete camcem otici do obliznjih koralnih grebena I uzivati u okeanu sa tako cistom I prozirnom vodom kakvu odavno niste videli…..plutati na vodi posmatrajuci podvodni svet koralnih grebena u svim mogućim I nemogućim bojama, na dohvat ruke ispod vas……

Eto, malo duzi uvod u lepote ZANZIBARA….

Slede detalji……

Najbolje vreme za dolazak Na Zanzibar je od kraja novembra do kraja februara.
„velike kise” ili Masika Rains padaju od marta do kraja maja, a „male kise” ili Mvuli Rains od početka oktobra do kraja novembra. U to vreme vlaznost vazduha je konstantno preko 90%. Decembar-januar-februar ocekujte temperature do 30 stepeni I otprilike 5-7 kisnih dana u mesecu.

Najjednostavnije je doći na Zanzibar Avionom (ima direktan let iz Nairobia I Kampale) ili ferijem ili komercijalnim brodicem iz Dara. Postoji I let iz Dara do Zanzibara, mislim da kosta pedesetak dolara, ali deluje stvarno smesno….Još čestito niste ni poleteli, avion nema sanse da dostigne krstarecu visinu, a već kreće u prilazni krug I na sletanje…..sve skupa ne verujem da traje vise od 10-15 minuta….

Zanzibar ima međunarodni aerodrom I na njemu mozete dobiti vizu za ulazak na Zanzibar I u Tanzaniju (mainland). Turisticka viza se dobija na mesec dana I za one koji putuju sa Srpskim pasosem mislim da sada kosta 30$. Interesantno je da Ameri placaju 50$, Gradjani EU uglavnom 30-50$ (kako koja zemlja…) a Britanci I Irci celih 100$.

Putnicki feri putuje od Dara do Kamenog Grada oko sat I po. Prva klasa 40$, druga klasa 35$ ukljucujuci lucke takse.
Jevtinija I sporija varijanta je MV Flying Horse (5 sati, 25$).
Feri ide na svaki sat iz oba pravca od 7 ujutro do 4:30 po podne.

Kreditne kartice se prihvataju u većim hotelima, restoranima, Travel agencijama I za najam kola. Budite oprezni jer vecina njih naplacuje 5-10% provizije za koriscenje platnih kartica. Valuta od izbora je svakako Americki dollar.

Što se smestaja tiče, ako se odlucite za sam Stone Town mozete racunati da ćete sasvim pristojnu hotelsku sobu (najcesce sa telefonom, friziderom I TV-om) moći da nađetepo ceni od 30-50 dolara za double room sa doruckom.

Za neki „middle class” ili, recimo visu srednju kategoriju racunajte 50-100 za dvokrevetnu sobu, „Top class” ide od otprilike 150 pa sve do vise od 500 za apartman u „Zanzibar Serena Inn”.

Što se turistickih atrakcija koje bi vredelo videti u Kamenom Gradu tiče, samo ću ih pobrojati jer bi mi opisivanje oduzelo previse vremena I prostora. Dakle, u Stone Town potrazite I razgledajte:
- The old Dispensary
- The Big Tree
- Palace Museum
- The House of Wonders
- OBAVEZNO–obratite paznju na skoro sva ulazna vrata na Zanzibaru. Skoro sva su jako stara I divno rezbarena.
- National Museum
- Omani Fort
- Forodhani Gardens
- The British Consulate and Old Post Office
- Kalelele Square and Mambo Msiige
- Tippu Tip’s House
- Africa House Hotel
- The High Court
- Victoria Hall and Gardens
- The Slave Market and Angličan Cathedral Church of Christ
- The Catholic Cathedral of Saint Joseph
- Hamamni Persian Baths
- Hurumuzi house
- Mnara Mosque
- Peace Memorial Museum
- Central Market – Jako interesantno – glavna pijaca
- The Blue Mosque and Livingstone House

Eto toga mogu otprilike da se setim, dovoljno za par dana…..

Umorili se od Kamenog Grada?
E, onda je vreme za sever ostrva Unguja.
Ukoliko hocete da provedete nekoliko dana na predivnim plazama, raspitajte se za Resorts na severu ostrva. Neću da kažem da ih na ostalim delovima nema, ali sever je najlepsi I sa najvecim izborom odmaralista. Skoro sva su All inclusive I mozete birati bukvalno od kolibe na plazi pokrivene liscem I travom do 5+ stars odmaralista sa svim mogućim luksuzom (čak I ličnim batlerom)

Cene mnogo variraju u zavisnosti od sezone, ali racunajte recimo od 80-90$ po osobi dnevno (all inclusive) pa do preko 500$ po osobi dnevno.

Mnogo sam se raspisao, umorih se…..

Pozdrav
 
afrika,kao zemlja,uvek me je fascinirala.....i oduvek sam imala zelju da zivim tamo....kako,sta,itd....pozdrav:bye::bye::bye::zaljubljena:

Afrika je kontinent sa ..... mnogo Zemalja

Znao sam ja jednog tipa, i zvao se Mali Mikica.
I on je tako zamisljao svet, i on je oduvek imao zelju da zivi na Jupiteru.

A gde bi ti to da zivis u Africi ????
"Afrika" ima mnogo !
Severna, Juzna, Istocna, Zapadna....
Bogata, siromasna, mirna, ratna.........
Tesko da na ostalim kontinentima ima toliko suprotnosti, slojeva, boja i mirisa, kao u Africi
Od Cape Town-a do Cada, ima vise razlike nego izmedju Jupitera i Ribizla !
Ovo mi stalno smeta, i zbog toga reagujem :(
Da li ti zamisljas Afriku kao mesto u kome zivi Tarzan?
Da li stvarno znas koliko ima gladnih u Africi?
Da li znas koliko ima slonova?
Da li znas da u Gaboroneu nikad nije bilo zutice?
Da u vreme cetvorogodisnje suse imaju vodu za zalivanje baste?
Da li znas sta je Soveto?
.....
ovako moze do sutra !
Pitaj nesto konkretnije :)
Fascinaciju ovim kontinentom razumem. To je i deo mene. Sve koje znam, reci ce ti nesto ovako:
Ko jednom zivi u Africi, nekad ce se vratiti Africi :)
Pozdrav svim mojim Afrikanerima :)
 
Moj deda je radio par godina u Zairu. Kada sam bila dete, volela sam da gledam njegove slike iz Afrike, i mastala kako cu ja da zivim jednoga dana tamo... I eto, danas zivim u Africi, doduse ne u Zairu, i srecna sam zbog toga.
 

Back
Top