Slobodna volja - stvarno?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Cesto cujem kao izgovor za sve od vernika da ljudi imaju slobodnu volju.

A sta je onda sa slobodnom voljom pri izboru religije?

Rodis se kod oca i majke i onda te oni bez pitanja krste i posle te nauce da treba da verujes u bas tog Boga u kog oni veruju.

Gde je tu slobodna volja?:dontunderstand:
 
Cesto cujem kao izgovor za sve od vernika da ljudi imaju slobodnu volju.

A sta je onda sa slobodnom voljom pri izboru religije?

Rodis se kod oca i majke i onda te oni bez pitanja krste i posle te nauce da treba da verujes u bas tog Boga u kog oni veruju.

Gde je tu slobodna volja?:dontunderstand:

Odrastes, razmislis, osetis ili cujes poziv, promenis veru i odes gde zelis! Eto slobodne volje!
 
Mozes da odaberes drugu religiju. Niko nece puskom da te natera (osim muslimana i rimokatolika) da ostanes u nekoj religiji, ako neces.

Ja sam sama odabirala religiju. Cim sam imala devet meseci, rekla sam Mami: Ja hocu da me krstis u Sprskoj pravoslavnoj crkvi". Verujem pre svega zbog sebe, a ne zbog moje Mame, koja je ateistkinja.
 
Poslednja izmena:
Odrastes, razmislis, osetis ili cujes poziv, promenis veru i odes gde zelis! Eto slobodne volje!
:worth:
Samo sto su vecina uplaseni bozije kazne cak i kad nisu uvereni u ispravnost date vere :think:

Pa zauvek ostanu vernici jer ne smeju da traze nesto drugo
Eto ti.....cist primer pokusaja manipulisanja!
Ustvari sam hteo da pitam - koliko vi verujete sebe radi a koliko zbog toga sto su mama i tata tako rekli:dontunderstand:
Ma oni veruju da im neki entitet sa oblaka odredjuje kako ce da zive....a onda to uopste nije manipulacija....ma neeeeeeeee!:otkacio:
A u bibliji se prica o SLOBODNOJ VOLJI:roll:
Religija je manipulatorska masina....to se moze zakljuciti malo dubljim sagledavanjem pocetka"prave vere"(koja god to da je:roll:).
I DA SLOBODNA VOLJA NE POSTOJI.....ZIVELI BI KAO ROBOTI....A TI NE BI NAPISAO OVAJ TOPIC!
 
Ja verujem u Boga,e sada njegovo lice niko nezna ali zato u Bibliji pise da se zove Jahve..........Odnosno : On prouzrokuje da postaje! A sto se tice slobodne volje,mozes da verujes ili ne,to tvoja licna stvar.Odnosno svake osobe pojedinacno.
 
mare brate moj.....postoji NESTO....ali tome necemu ne mozemo jednostavno dati ime i odrediti ga!;)

Postoji nesto brate,to nesto se zove Bog,mozes ga nazvati kako zelis..............u svakom slucaju ja jesam vernik,On/Ona je sila koja nas okruzuje i oplemenjuje.U mojim najtezim momentima On/Ona mi je pomogao..............I samo On mi je prava zaledjina.............koja te nikada nece ostaviti na cedilu ili okrenuti ledja.............
 
Postoji nesto brate,to nesto se zove Bog,mozes ga nazvati kako zelis..............u svakom slucaju ja jesam vernik,On/Ona je sila koja nas okruzuje i oplemenjuje.U mojim najtezim momentima On/Ona mi je pomogao..............I samo On mi je prava zaledjina.............koja te nikada nece ostaviti na cedilu ili okrenuti ledja.............

Šta se dereš? :confused:

Uzgred, zašto je samo ON tvoja zaleđina, a Ona nije?
 
Mole se gosti da ne prosipaju ladno pivo po vreli zvucnjaci jer ako dodje do elektrolizu ce pogorimo ki shashe :mrgreen:

Pa danas je neki praznik valjda?

Krkaju prasetinu i lochu radzu :cool:

E, sad me podseti na nekog čiču koji mi je objašnjavao da neki sektaši nisu nikakva vera:
- Šta miš ti. Ni prasence da navrte bar na božić. Di to ima? Znaš li ti, Srbine, šta je to božić? Praznik nad praznicima! Pa i Jevreji su klali prasiće, a da ne kolju Srbi! Ma klali su, samo ne znaš ti... Ih, s kim ja pričam. :otkacio:
 
Tačno je da roditelji i okolina imaju uticaj na dete, to je prosto neminovno.
Ipak, odrastanjem stiče se i sposobnost rasuđivanja kao i težnja za pronalaženjem sebe u nekoj grupi, verskoj zajednici.

Međutim, svaka religija nameće različite običaje i načine života - to se takođe može posmatrati kao ograničavanje slobodne volje.
Prosto življenje po određenim normama po malo guši individualnost.

Zato ne volim sebe da ograničavam niti etiketiram. Ne volim ni da etiketiram druge.
Treba utreti svoj put a ne slepo slediti neku religiju ili pak savete roditelja. Svi smo mi različiti te se na nas ne mogu primeniti ista pravila življenja i dolaženja do istine, čega god.
Uostalom i Sidarta je pratio mnoge puteve, dok nije pronašao onaj svoj.

Slobodno mogu da kažem da nisam pod uticajem porodice i okoline.
Iako sam krštena u 12. godini života u pravoslavnoj crkvi sebe ne svrstavam u pravoslavce.
Svaka podela ljudi je besmislena, pa čak i po verskoj osnovi.
 

Back
Top