Ateizam

Šakal

Elita
Poruka
17.385
A - Teos(na Grčkom) i u bukvalnom prevodu znači BEZBOŽNIŠTVO!
Stanje nemanja teističkih verovanja ili aktivno neverovanje u postojanje božanstva a kroz istoriju se vrlo često vezuje za filozofske škole agnosticizma, materijalizma, empirizma ili racionalizma ali nije nužno pravilo.
Sam izraz je nastao u 16-om veku a sama spontana verovanja da božanstva ne postoje stara su koliko i sam teizam.
Filozofska kapiranja koja danas zovemo ateizmom su mnogo starija od hrišćanstva i javljaju se u Aziji otprilike u 6-om veku pre nove ere... kada su nastale i nove religije... Taoizam u Kini, Džainizam i Budizam u Indiji...

Postoje dve vrste ateizma:

1. Slab ateizam - implicitni ili negativni ateizam, stanje neverovanja u božanstva

2. Čvrst ateizam - eksplicitni ili pozitivni ateizam, stanje verovanja da božanstva ne postoje

Dakle, sam svoj majstor. Veruj u sebe i misli svojom glavom... jer, i na autobusu piše ''banca intessa'' al' nema šalter!:mrgreen:
 
Ovo si prepirsao iz Wikipedie...Inace tu je napravljena greska u definiciji,jer normalno tu Wikipediu imaju pravo svi sa neta da pisu,pa makar pisali i netacno...Tu bih napomenuo raspravu Karla Marksa i jos jednog filozofa,trenutno sam zaboravio o kome je rec..Daklem taj filozof je optuzio Marksa da je nevernik,ali Marks mu je rekao sledece- I ja i Vi smo vernici...Ja verujem da bog ne postoji,a Vi da bog postoji...Iz cega sledi da ne postoje nikakva dva ateizma,po kome se ateisti dele na vernike i nevernike,vec jedan ateizam gde se veruje da boga nema...
 
Ovo si prepirsao iz Wikipedie...Inace tu je napravljena greska u definiciji,jer normalno tu Wikipediu imaju pravo svi sa neta da pisu,pa makar pisali i netacno...Tu bih napomenuo raspravu Karla Marksa i jos jednog filozofa,trenutno sam zaboravio o kome je rec..Daklem taj filozof je optuzio Marksa da je nevernik,ali Marks mu je rekao sledece- I ja i Vi smo vernici...Ja verujem da bog ne postoji,a Vi da bog postoji...Iz cega sledi da ne postoje nikakva dva ateizma,po kome se ateisti dele na vernike i nevernike,vec jedan ateizam gde se veruje da boga nema...

Cesto se pogresno svrstavaju pod isti naziv i Ateisti i Agnostici.

Ateisti ne veruju u postojanje boga i bilo kakvih nadprirodnih sila.

Agnostici ne veruju ni jednog boga kakvog ga predstavljaju organizovane religije.
Veruju u visu silu,nesto,prirodu ali ne i da je to nesto svesno,zivo i upravlja sudbinom.

Panteisti se cak mogu nazvati agnosticima jer panteisti veruju da je sve bog,tj. deo boga.Svako zivo bice,kamen,drvo,pa smo samim tim sve u Univerzumu deo boga.
 
Ne znam da li sam ja ateista,verujem u boga,ali mozda ne na pravi nacin.Vise me je strah og Njega.
Verujem da postoj "nesto",ali ne pripisujem sve sto se desava Bogu.
Ne znam da li me iko razume,ni sama to ne mogu da definisem.
Dete mi uci veronauku,zato sto mislim da je korisna za njega,otvara neke nove vidike,uci ih postovanju...vodim decu u crkvu,kad stignem.Ne radim nedeljom i praznicima,ali nisam bas sigurna da ja verujem,mozda vise zbog toga sto sam vaspitana da verujem.
Moja sestra ide svake nedelje u crkvu,redovna pricest,ispovedala se...Ja to ne mogu.
Neki ljudi pocnu da veruju kada im se nesto desi,to mi je malo licemerno.
 
Ne znam da li sam ja ateista,verujem u boga,ali mozda ne na pravi nacin.Vise me je strah og Njega.
Verujem da postoj "nesto",ali ne pripisujem sve sto se desava Bogu.
Ne znam da li me iko razume,ni sama to ne mogu da definisem.
Dete mi uci veronauku,zato sto mislim da je korisna za njega,otvara neke nove vidike,uci ih postovanju...vodim decu u crkvu,kad stignem.Ne radim nedeljom i praznicima,ali nisam bas sigurna da ja verujem,mozda vise zbog toga sto sam vaspitana da verujem.
Moja sestra ide svake nedelje u crkvu,redovna pricest,ispovedala se...Ja to ne mogu.
Neki ljudi pocnu da veruju kada im se nesto desi,to mi je malo licemerno.

O tome pricam u mom predhodnom postu.

Mnogo ljudi koje znam tvrde da su ateisti a ustvari su agnostici.

Time unose zabunu.

Ja sam Ateista!

Ne verujem ni u Boga ni u visu silu,ni u sudbinu,ni u sta sto ne moze da se dokaze experimentom i sto nema materijalni dokaz.
 
O tome pricam u mom predhodnom postu.

Mnogo ljudi koje znam tvrde da su ateisti a ustvari su agnostici.

Time unose zabunu.

Ja sam Ateista!

Ne verujem ni u Boga ni u visu silu,ni u sudbinu,ni u sta sto ne moze da se dokaze experimentom i sto nema materijalni dokaz.

A sta sam onda ja,ako verujem u Boga,ali u" Bozja dela "koja nam se desavaju,ne verujem.
 
Prija iskrenost Primećenog člana, jelena=t :)
Zbilja savršena ilustracija razložnosti, smislenosti, opravdanosti... vjerovanja u floskulu nazvanu Bôgom. Ako se računa s trezvenim osvrtom na napisano.

Dragi Bôgo (u svim svojim varijantama) je najbesmrtnija izmišljotina koju će čovjek ikada zakuvati u kuhinji svoje pokvarenosti. Zasigurno objavljen da postoji zarad pridobijanja lične koristi pojedinaca, opstaje i opstajaće kao efikasna poluga servilnosti, zatupljivanja i, samim tim, omalovažavanja ljudi.

Sve nedosljednosti u vjerovanju „istinskih“, „bogobojažljivih“ pojedinaca, odraz su titraja njihove još sasvim nerazorene svijesti. Crkva, ah, blasfemije, tako postaje najpromiskuitetnija institucija jer ne mari za svakojake anomalije podanika.

Jasno je zašto.
 
Ovo si prepirsao iz Wikipedie...Inace tu je napravljena greska u definiciji,jer normalno tu Wikipediu imaju pravo svi sa neta da pisu,pa makar pisali i netacno...Tu bih napomenuo raspravu Karla Marksa i jos jednog filozofa,trenutno sam zaboravio o kome je rec..Daklem taj filozof je optuzio Marksa da je nevernik,ali Marks mu je rekao sledece- I ja i Vi smo vernici...Ja verujem da bog ne postoji,a Vi da bog postoji...Iz cega sledi da ne postoje nikakva dva ateizma,po kome se ateisti dele na vernike i nevernike,vec jedan ateizam gde se veruje da boga nema...

O da li je ateizam verovanje.Svakako da nije jer prefiks "A" označava negaciju.Dakle,ateizam je NEverovanje u boga ili božanstva.Dakle,prosto i jednostavno nedostatak teizma.Problem je u tome što vernici uglavnom homogena grupa pa projektuju tu homogenost i na ateiste koji uzgred nemaju ni svoje crkve,niti rituale i uglavnom je to indivualna odluka.
 
Sve zavisi kako boga zamisljas?

Kao sedog bradatog ciku ili kao prirodnu silu?

Ako kao prirodnu silu onda si blizu panteistima

Znas kako,ja ga zamisljam kao dobrog sedog ,bradatog ciku i iskreno se nadam da je dobar.:sad2:
Mada,kada vidim popa u dzipu,pa jos spusti krov,da mu povetarac miluje bradu,onda se osecam prevareno irazocarano.:worth:
 
Cesto se pogresno svrstavaju pod isti naziv i Ateisti i Agnostici.

Ateisti ne veruju u postojanje boga i bilo kakvih nadprirodnih sila.

Agnostici ne veruju ni jednog boga kakvog ga predstavljaju organizovane religije.
Veruju u visu silu,nesto,prirodu ali ne i da je to nesto svesno,zivo i upravlja sudbinom.

Panteisti se cak mogu nazvati agnosticima jer panteisti veruju da je sve bog,tj. deo boga.Svako zivo bice,kamen,drvo,pa smo samim tim sve u Univerzumu deo boga.

Greška, agnostici tvrde da se da je spoznaja boga nepoznata da se je iz tog razloga nemoguće utvrditi njegovo postojanje.
 
Znas kako,ja ga zamisljam kao dobrog sedog ,bradatog ciku i iskreno se nadam da je dobar.:sad2:
Mada,kada vidim popa u dzipu,pa jos spusti krov,da mu povetarac miluje bradu,onda se osecam prevareno irazocarano.:worth:

Na dobrom si putu da postaneš ateista shodno tome će ti lepiti raznorazne etikete počevši od toga da si bezmoralna,a zatim će te čak i nazvati slugom mraka by papa Raci.
 
ti si opsednut
ili zelis da vratis staro drustvo da se prepucavamo
ova tema je vec bila i ne znam zasto je ponovo otvaras.

Hm, ko to nama dosho?:lol:
Vidi ''sale'' ... tema jeste bila ali na drugim forumima. Nije ovde.
Tamo su pisali drugi ljudi i mali broj je prešao na ovaj forum... a veći broj korisnika sa religije... slabo kopa po istoriji, prirodnim naukama i sl. tako da tema na forumu religija ima i svoj smisao i svoj značaj. A tebi ako se ne dopada... nećeš nedostajati!
 
Hrišćani su verni koji slede Hristovu Reč i nauku jevanđelja..Svi koji nisu hrišćani su dokaz takođe Božijeg postojanja i premudrosti jer svojom slobodnom voljom pristaju da prate Hrista ka Carstvu Nebesnome ili odbijaju da idu za Njim...
Da u veri nema statike već samo napredovanje ili pad u tamu greha dokazuje i proganjanje onih koji za Hristom krenuše od strane onih koji po slobodnoj volji odlučiše se za privremeni život a ne večni...Jer greh mrzi svetost i mrak ne trpi svetlost....
 
Hrišćani su verni koji slede Hristovu Reč i nauku jevanđelja..Svi koji nisu hrišćani su dokaz takođe Božijeg postojanja i premudrosti jer svojom slobodnom voljom pristaju da prate Hrista ka Carstvu Nebesnome ili odbijaju da idu za Njim...
Da u veri nema statike već samo napredovanje ili pad u tamu greha dokazuje i proganjanje onih koji za Hristom krenuše od strane onih koji po slobodnoj volji odlučiše se za privremeni život a ne večni...Jer greh mrzi svetost i mrak ne trpi
Isvetlost....

Izvini iz kog razloga si ti ovo napisao i kakve ovo ima veze sa temom koja se uzgred zove ateizam.Da li ti to malo misionariš?
 

Back
Top