Tema o braku i o idealnom društvu

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
1.

Mislim da današnji društveni sistem nije idealan, i probaću u uvodu ove teme da iznesem neke svoje trenutne „stavove“ o tome zašto današnji društveni sistem nije idealan i šta bi to možda moglo da se promeni.

Evo, počeću od osnove ćelije društvenog sistema – od braka.

Brak i porodica su, koliko uspevam da primetim, za mnoge ljude, svrha života.

Brak je institucija u kojoj se dvoje supružnika obavezuju, obično pred nekim crkvenim licem, da će živeti zajedno dok ih smrt ne rastavi, onda i potpišu ugovor o tome.

Ja mislim da je sam taj početni čin totalno neprirodan.

Ako nekog voliš, i želiš da provodiš vreme sa njim, čemu potpisivanje ugovora?

Potpisivanje ugovora – koji je motiv toga?

Moje mišljenje je da je motiv potpisivanja ugovora – strah.

Strah da će se neko od supružnika zasititi odnosa i poželeti da izađe iz njega.

Ako je motiv početnog čina takve institucije – strah, kakav li će onda biti nastavak?

Mislim da je sam taj potpisan ugovor početak kraja prirodnosti u odnosu dva bića.

A sve ono što nije prirodno, po mom mišljenju, brzo se i pokaže kao takvo – neprirodno.

...

Kao što napisah, mislim da je motiv potpisivanja bračnog ugovora strah da će se neko od supružnika zasititi odnosa i poželeti da izađe iz njega.

Sam temelj ovakve zajednice – pismeno ugovorene - je u suprotnosti sa prirodnim zakonom.

U hemiji postoji proces poznat kao zasićenje.

Zašto mislimo da se ovaj prirodni hemijski proces zasićenja ne odnosi na čoveka, na odnos dvoje ljudi?

Mislim da je prirodno da u interakciji dvoje ljudi u jednom trenutku dođe do zasićenja.

Međutim, društveni sistem bračnim ugovorom pokušava da ide protiv tog prirodnog zakona.

I šta se onda dešava?

Nesrećne bračne zajednice, rastureni brakovi, razvodi, razočarani ljudi, osećaj krivice, zbunjena i potištena deca sa teškim psihološkim prtljagom – novi izdanci takvog sistema.

Naučeni smo da je to „normalno“, jer...svi tako rade.

I niko se više ni ne pita zašto je to tako i gde je tome kraj...

...
 
2.

Ono što mene zanima je koji su dublji koreni toga, kad je to počelo, i zašto to još uvek traje.

Ovde ću dati svoje tumačenje Biblije, jer mislim da je mnogo toga u današnjoj slici sveta povezano sa njom.

Prema tumačenjima Biblije, pad čoveka iz Raja počinje od ugriza zabranjene jabuke.

Međutim, ja mislim da pad čoveka ne počinje od ugriza jabuke.

Ja mislim da pad čovekov počinje od zabrane ugriza jabuke.

Od te prve zabrane.

Mislim da je pad ljudskog bića iz prirodnog stanja – blaženstva, počeo onda kada se pojavila prva zabrana.

Onog trenutka kada se pojavila prva zabrana, ljudski rod je izgubio blaženstvo.

Zašto su se pojavile zabrane?

Ko je postavio prvu zabranu?

Bog?

Zašto bi Bog branio bilo kome bilo šta?

Po mom mišljenju, zabrane I zapovesti nikako ne mogu doći od Boga.

Pokušaću to da objasnim što jednostavnije:



Ako je Bog = Sloboda

Onda sledi da je

Božja volja = Slobodna volja.

Ako je, pak, Bog bilo šta manje od Slobode, to bi značilo da je Bog = Ne – Sloboda.

Ako je Bog = Ne – Sloboda, onda je Bog = Ropstvo.

Ako je Bog = Ropstvo, onda su oni koji slede takvu Božju volju = Robovi.



Mislim da tu prvu zabranu nikako nije mogao da postavi Bog.

Međutim, u kolektivno nesvesnom I u društvenom sistemu je duboko ukorenjena ta priča – da je Bog postavio prvu zabranu, I da je Bog dao čovečanstvu zapovesti.

Bog zapovednik…

Ovo je osnovna razlika koja razdvaja dve vrste ljudi.

Za jedne je Bog = zapovednik, strog sudija.

Za druge (uključujući I mene) je Bog “samo” = Sloboda, Ljubav… I ne može biti ništa osim toga.

Čovek može biti zapovednik, čovek može biti sudija.

Ali, po meni, Bog nije zapovednik, niti sudija, jer ako je zapovednik I sudija, nije Bog.

Zašto mislim da Bog nije zapovednik I sudija, još jednom:

Kada bi Bog zapovedao, kada bi sudio, kada bi imao želje, po meni, to bi značilo da je nesavršen, jer nema već sve što želi.

Samim tim, po meni, to bi značilo da takav “Bog”, ustvari I nije Bog, već neko nesavršeno biće.




Mislim da kada bi ljudi prestali da rade stvari iz zapovesti, iz „dužnosti“, (za koje im je neko rekao da su „dužnosti“) , možda bi počeli da ih rade iz ljubavi.

 
3.

Da se vratim na osnovu teme:

Šta bi se dogodilo kada bi brak – osnovna ćelija društvenog sistema - nestao?

Mislim da bi u takvom načinu postojalo društvo slobodnih ljudi, I ne bi bilo ovoliko patoloških slučajeva koliko ih ima danas.

Mislim da ako (kada) se svest podigne neće biti takvih zatvorenih ćelija, brakova I drugih kapsula koje ograničavaju umove.

Oslobađanjem od primoravanja, od “dužnosti”, od silovanja psihe, ljudska energije bi rasla, samim tim bi rastao I opšti nivo svesti čovečanstva.

Odbacivanjem nepotrebnog tereta “dužnosti”, (da ne napišem laži), povećao bi se opšti nivo energije čovečanstva.

A šta bi bilo sa decom, kako bi ona I gde bi?

Deca bi u takvom načinu imala mnogo ljudi koji bi vodili računa o njima I učili ih, mentalno zdravijih ljudi, neopterećenih “dužnostima”.


Možda sad neko misli: “Lepa priča, utopijska…Ali kada će to da se desi, kada će svest da se podigne?”


Moj odgovor I moje mišljenje je:

Svest čovečanstva će se podići kada ljudi uvide, duboko ukorenjene:

1.Nelogičnosti, da ne napišem LAŽI o Bogu zapovedniku

2.Nelogičnosti, da ne napišem LAŽI o Bogu sudiji
 
3.

Da se vratim na osnovu teme:

Šta bi se dogodilo kada bi brak – osnovna ćelija društvenog sistema - nestao?

Mislim da bi u takvom načinu postojalo društvo slobodnih ljudi, I ne bi bilo ovoliko patoloških slučajeva koliko ih ima danas.

Mislim da ako (kada) se svest podigne neće biti takvih zatvorenih ćelija, brakova I drugih kapsula koje ograničavaju umove.

Oslobađanjem od primoravanja, od “dužnosti”, od silovanja psihe, ljudska energije bi rasla, samim tim bi rastao I opšti nivo svesti čovečanstva.

Odbacivanjem nepotrebnog tereta “dužnosti”, (da ne napišem laži), povećao bi se opšti nivo energije čovečanstva.

A šta bi bilo sa decom, kako bi ona I gde bi?

Deca bi u takvom načinu imala mnogo ljudi koji bi vodili računa o njima I učili ih, mentalno zdravijih ljudi, neopterećenih “dužnostima”.


Možda sad neko misli: “Lepa priča, utopijska…Ali kada će to da se desi, kada će svest da se podigne?”


Moj odgovor I moje mišljenje je:

Svest čovečanstva će se podići kada ljudi uvide, duboko ukorenjene:

1.Nelogičnosti, da ne napišem LAŽI o Bogu zapovedniku

2.Nelogičnosti, da ne napišem LAŽI o Bogu sudiji


Kakav monolog!
Mislim da ce patoloskih slucajeva uvek biti,bilo je i do sad.Ne pravi brak od coveka -pacijenta.
Ne vidim odakle ti to da se brak namece i da je to duznost,to je stvar izbora.

Ne moze anarhijom da se podigne svest ljudi.
 
Kakav monolog!
Mislim da ce patoloskih slucajeva uvek biti,bilo je i do sad.Ne pravi brak od coveka -pacijenta.
Ne vidim odakle ti to da se brak namece i da je to duznost,to je stvar izbora.

Ne moze anarhijom da se podigne svest ljudi.

Ne nameće se zakonom, ali se nameće psihološkim pritiscima.

Ne znam šta je anarhija, niti sam bilo gde pozivao na neku anarhiju.

Ako bih na nešto pozivao, pozivao bih na svesnost, ali ja ne pozivam ni na šta.
 
Ukratko ja vidim da se ti zalazes za ukidanje braka i uvodjenje neke vrste hipi komuna,a ja mislim da bi ti i sad mogao da osnujes takvu komunu sa ljudima koji slicno razmisljaju i ostvario bi tu vrstu slobode o kojoj pricas,ali ne znam zasto bi to morao da bude normativ za sve ljude,zanimljiva ideja u svakom slucaju,poz
 
Ne nameće se zakonom, ali se nameće psihološkim pritiscima.

Ne znam šta je anarhija, niti sam bilo gde pozivao na neku anarhiju.

Ako bih na nešto pozivao, pozivao bih na svesnost, ali ja ne pozivam ni na šta.



Ti pricas o nekakvom teretu duznosti,psiholoski pritisak...ne razumem na sta te bilo ko prisiljava.:dontunderstand:
Ako mislis na oklolinu,to nije pritisak,takvo nam je drustvo.Slobodan covek ima slobodnu volju da razmislja i donosi odluke.
Ti mastas da nam decu uci mnogo,znaci grupa ljudi neopterecena pritiscima,"mentalno"stabilni?Znaci li to da roditelji,koji su u braku nisu mentalno stabilni?:banovati:kako ti nazivas tu grupu ljudi?
Gledas Boga kao zapovednika,sudiju,ljude cini mi se isto tako,to mi nema bas nekog smisla.
Nisam ni rekla da pozivas na nesto,samo mi tvoja "mastanja" nisu realna.
 
Ukratko ja vidim da se ti zalazes za ukidanje braka i uvodjenje neke vrste hipi komuna,a ja mislim da bi ti i sad mogao da osnujes takvu komunu sa ljudima koji slicno razmisljaju i ostvario bi tu vrstu slobode o kojoj pricas,ali ne znam zasto bi to morao da bude normativ za sve ljude,zanimljiva ideja u svakom slucaju,poz

Nije to nikakav normativ, niti namećem bilo šta.
Nigde nisam napisao da nešto “mora”.
Jednostavno, iznosim svoje subjektivno mišljenje.
 
Ti pricas o nekakvom teretu duznosti,psiholoski pritisak...ne razumem na sta te bilo ko prisiljava.:dontunderstand:
Ako mislis na oklolinu,to nije pritisak,takvo nam je drustvo.Slobodan covek ima slobodnu volju da razmislja i donosi odluke.
Ti mastas da nam decu uci mnogo,znaci grupa ljudi neopterecena pritiscima,"mentalno"stabilni?Znaci li to da roditelji,koji su u braku nisu mentalno stabilni?:banovati:kako ti nazivas tu grupu ljudi?
Gledas Boga kao zapovednika,sudiju,ljude cini mi se isto tako,to mi nema bas nekog smisla.
Nisam ni rekla da pozivas na nesto,samo mi tvoja "mastanja" nisu realna.


"to nije pritisak,takvo nam je drustvo."

Ovde pokušavam da se osvrnem na to zašto je to društvo takvo.

Za slobodnu volju:

Pokušaj da ideš slobodnom voljom protiv uobičajenih načina društva, pa ćeš videti koliko slobodne volje zaista imaš.

Dakle, ne mislim da izađeš na ulicu I da počneš da ubijaš ljude, već mislim na osamostaljenje:
Recimo pokušaj da ostaneš neudata, pokušaj da radiš nešto što drugi ljudi ne rade, pokušaj da imaš neke svoje poglede koji se ne slažu sa većinskim, pokušaj da ih javno izneseš pred ljudima koji su naviknuti na nešto drugo.

Mislim da će tu biti kraj tvojim “maštanjima” o slobodnoj volji koju imaš.

Mislim da ćeš tu zapravo videti koliko slobodne volje ti zaista imaš.

Samo malo mrdni iz matrice, iz uobičajenog, iz “normalnog”.

Dok ne uradiš to, nećeš znati o čemu ti pišem.

Za roditelje u braku:

Roditelji koji su u braku, po meni, često su, posle početne euforije, umorni I prezasićeni.
 
:klap:

Дивна тема. (потрошила сам све поенчиће, па сад морам да тапшем :mrgreen:)


Морађ да обратиш пажњу на још један детаљчић.
Ми смо нека врста добровољних робова. Робујемо сами себи.
Просто нам се тако више свиђа.

одговорност, одговорност и одговорност...

Ето ти кључа. :D
 
"to nije pritisak,takvo nam je drustvo."

Ovde pokušavam da se osvrnem na to zašto je to društvo takvo.

Za slobodnu volju:

Pokušaj da ideš slobodnom voljom protiv uobičajenih načina društva, pa ćeš videti koliko slobodne volje zaista imaš.

Dakle, ne mislim da izađeš na ulicu I da počneš da ubijaš ljude, već mislim na osamostaljenje:
Recimo pokušaj da ostaneš neudata, pokušaj da radiš nešto što drugi ljudi ne rade, pokušaj da imaš neke svoje poglede koji se ne slažu sa većinskim, pokušaj da ih javno izneseš pred ljudima koji su naviknuti na nešto drugo.

Mislim da će tu biti kraj tvojim “maštanjima” o slobodnoj volji koju imaš.

Mislim da ćeš tu zapravo videti koliko slobodne volje ti zaista imaš.

Samo malo mrdni iz matrice, iz uobičajenog, iz “normalnog”.

Dok ne uradiš to, nećeš znati o čemu ti pišem.

Za roditelje u braku:

Roditelji koji su u braku, po meni, često su, posle početne euforije, umorni I prezasićeni.



Uglavnom si u pravu,ali ne mozes ti da menjas svet.
Moras da se pomiris,uklopis koliko mozes,inace kao jedinka propadas.
Nekada se moramo zadovoljiti malim stvarima.
Ja sam slicno razmisljala u 2 deceniji zivota,ali nemas nista od toga.:sad2:
 
Зашто револуција... није ваљда да сам ја нешто погрешно схватила...

Није циљ забранити брак. Забранити људима да верују у шта/кога већ хоће да верују...

Нема промене. Ни револуција ништа не би променила.

Свако може само себе да мења.. ако хоће...
 
Uglavnom si u pravu,ali ne mozes ti da menjas svet.
Moras da se pomiris,uklopis koliko mozes,inace kao jedinka propadas.
Nekada se moramo zadovoljiti malim stvarima.
Ja sam slicno razmisljala u 2 deceniji zivota,ali nemas nista od toga.:sad2:

Ja ne pokušavam da menjam svet, samo menjam zablude svog uma, tj. ne menjam ih nego ih uočavam.

Tako one nestaju - kad ih uočim.

Ti si se, po mom mišljenju, nešto predala u negativnom smislu te reči, ako takvo nešto postoji.
 
Ne slažem se.
Ljudi robuju strahu.
Mislim da se ti u svom postu identifikuješ sa strahom.
Odakle taj strah dolazi?
Pokušao sam to da objasnim u uvodna 3 posta.

Сад си ме збунио...:confused: тражим ја одговор на ово питање већ пар година...:roll:

Камо среће да је у та три уводна поста. :D

Ал да ти не кварим тему...:mrgreen:
 

Back
Top