Danilova proročanstva...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Vavilonski car Navuhodonosor pre 2500 god. otprilike, odsanjao vrlo čudan san... i kada se ujutru probudio... nije se sećao sna uopšte, ali je bio svestan neke važnosti pomenutog sna... Savata sve dvorske mudrace da to malo protumače... ali jok, nema pojma niko... Na to se car mlogo razljuti i odluči da pogubi sve mudrace u svom carstvu... Danilo i njegovi ortaci (pema Svetom Pismu) takodje behu upoznati sa tajnama Vavilona i pripadahu grupi vavilonskih mudraca osudjenih na smrt prema carevom naredjenju... Vide Danilo da je vrag odneo shalu i da će glava da sleti sa ramena... pa odluči da ode kod cara Navuhodonosora lično!
Usput se Danilo pomolio Bogu(e ovde je problem jer ne piše kom bogu) a ovaj mu otkri... ne samo sadržaj sna već i njegovo značenje... i Danilo tako spreman izadje pred cara... Ostalo je preshlo u legendu...
Elem, problem... Danilo beše mudrac velikog Vavilona... i kao takav... sigurno je verovao u koje bogove? Kom se to onda bogu pomolio? Zašto je kao takav dobio toliki značaj u Svetom Pismu?
 
Шта је брате Шаки? Шта те мучи?
Пророк Данило се помолио Богу Јединоме, Богу наших праотаца, Светој Тројици. Мада, он није знао да је Бог у три Лица али му се Господ (Бог Отац) јављао, као и архангел Гаврило када му је показао све будуће догађаје до краја света (појава Антихриста, руског Цара Михаила, грчког цара Јована..) и остале визије (ратови, итд.)...
 
Vavilonski car Navuhodonosor pre 2500 god. otprilike, odsanjao vrlo čudan san... i kada se ujutru probudio... nije se sećao sna uopšte, ali je bio svestan neke važnosti pomenutog sna... Savata sve dvorske mudrace da to malo protumače... ali jok, nema pojma niko... Na to se car mlogo razljuti i odluči da pogubi sve mudrace u svom carstvu... Danilo i njegovi ortaci (pema Svetom Pismu) takodje behu upoznati sa tajnama Vavilona i pripadahu grupi vavilonskih mudraca osudjenih na smrt prema carevom naredjenju... Vide Danilo da je vrag odneo shalu i da će glava da sleti sa ramena... pa odluči da ode kod cara Navuhodonosora lično!
Usput se Danilo pomolio Bogu(e ovde je problem jer ne piše kom bogu) a ovaj mu otkri... ne samo sadržaj sna već i njegovo značenje... i Danilo tako spreman izadje pred cara... Ostalo je preshlo u legendu...
Elem, problem... Danilo beše mudrac velikog Vavilona... i kao takav... sigurno je verovao u koje bogove? Kom se to onda bogu pomolio? Zašto je kao takav dobio toliki značaj u Svetom Pismu?

Ako se ne varam, Danilo je bio Jevrejin, pa ga braća uvalila u nevolju itd. Odakle izlazi da se molio ovom biblijskom Gospodu.

No, značaj Danila je u tome što je predvideo nastanak ludih krava (koje jedu debele krave) mnogo pre pojave bolesti ludih krava, a takođe i znatno pre pojave psihoanalize. :mrgreen:
 
Шта је брате Шаки? Шта те мучи?
Пророк Данило се помолио Богу Јединоме, Богу наших праотаца, Светој Тројици. Мада, он није знао да је Бог у три Лица али му се Господ (Бог Отац) јављао, као и архангел Гаврило када му је показао све будуће догађаје до краја света (појава Антихриста, руског Цара Михаила, грчког цара Јована..) и остале визије (ратови, итд.)...

Hm, ma cepao sam neki pasulj sa rebarcima malopre... znaš kako deluje...
Nego, ajd' ti meni objasni... (bilo bi lepo da mi nadjesh i dje pishe) kom se to bogu Danilo pomolio... malo je to kontradiktorno... vavilonski mudrac... pa se ne moli Horusu ili Izidi...
 
Hm, ma cepao sam neki pasulj sa rebarcima malopre... znaš kako deluje...
Nego, ajd' ti meni objasni... (bilo bi lepo da mi nadjesh i dje pishe) kom se to bogu Danilo pomolio... malo je to kontradiktorno... vavilonski mudrac... pa se ne moli Horusu ili Izidi...
Богу који се јавио нашим праоцима (Мојсеју, Јакову, Исаку...).Том Богу се помолио а био му је веран у испуњавању заповести (старозаветни закон).
 
Богу који се јавио нашим праоцима (Мојсеју, Јакову, Исаку...).Том Богу се помолио а био му је веран у испуњавању заповести (старозаветни закон).

Hm, pa Danilo je onda bio ubacheni elemenat... jer, kao što već rekoh... Vavilonski mudrac je po difoltu morao verovati u njihove bogove... inache propade status mudraca...
A de pishe kom se bogu pomolio tada? U Starom Zavetu?
 
Пророк Данило није веровао као Вавилонци. Читај у Старом Завету о њему.

Hm, nemash sreće... elem, sasvim slučajno:mrgreen: imam jedan primerak pred sobom...
Pa kaže: '' Nego ima Bog na nebu koji otkriva tajne i javlja caru Navuhodonosoru šta će biti do posletka. San tvoj i što ti je videla glava na postelji tvojoj ovo je; Tebi, care, dodjoše misli na postelji šta će biti posle, i Onaj koji objavljuje tajne pokaza ti šta će biti.'' (Danilo 2,28.29):mrgreen:

Sad, zamisli mudraca unapred osudjen na smrt koji rizikuje toliko pa caru Navuhodonosoru priča i tumači san po nekom jevrejskom učenju i pri tom se poziva na njihovog boga! To bi mu bilo poslednje...:lol:
 
Е, ниси добро растумачио. Навуходоносор је био владар по допуштењу Божијем. Није Данило говорио о "вавилонском богу" већ о Богу Отаца.
 
Е, ниси добро растумачио. Навуходоносор је био владар по допуштењу Божијем. Није Данило говорио о "вавилонском богу" већ о Богу Отаца.

Hm, jok more... ne tumachim ja ništa! Čitam ono što je napisano! A napisano je ono što je napisano i to se ne može promeniti.
Pa ti sad meni nadji gde to piše, i da je Navuhodonosor bio vladar po volji odnosno dopuštenju jevrejskog boga i da se Danilo tada pomolio jevrejskom bogu!?
 
Па шта читаш? На почетку другог пасуса у првој глави се јасно види да Бог даје власт Навуходоносору (по допуштењу, а не по вољи). А Данило је био и пре тога слуга Бога Отаца.
 
Па шта читаш? На почетку другог пасуса у првој глави се јасно види да Бог даје власт Навуходоносору (по допуштењу, а не по вољи). А Данило је био и пре тога слуга Бога Отаца.

Hm, pa el ti teško da napišeš?

Dalje, jedno pitanje koje samo na prvi pogled nema veze... Da li je to dopuštenje bilo u pisanoj ili usmenoj formi i kada je napisano, odnosno objavljeno u Svetom Pismu?
 
" И Господ му даде у руку Јоакима цара Јудина и дио судова дома Божијега..." (Књ.Прор.Данила 1,2). По овоме се види да му допушта али знам да има још негде написано али ме мрзи да сада то тражим.
 
" И Господ му даде у руку Јоакима цара Јудина и дио судова дома Божијега..." (Књ.Прор.Данила 1,2). По овоме се види да му допушта али знам да има још негде написано али ме мрзи да сада то тражим.

Kome? Mislim, iz ovoga se slabo šta vidi. Dalje, nisi mi odgovorio na pitanje.
 
Kome? Mislim, iz ovoga se slabo šta vidi. Dalje, nisi mi odgovorio na pitanje.
Па, Навуходоносору. Претходно се он помиње у првом стиху: "...и дође Навуходоносор, цар Вавилонски на Јерусалим, и опколи га" и онда иде тај други стих: "И Господ му даде..". А одговор се из овога види, а за даље "копај" сам.
 
Па, Навуходоносору. Претходно се он помиње у првом стиху: "...и дође Навуходоносор, цар Вавилонски на Јерусалим, и опколи га" и онда иде тај други стих: "И Господ му даде..". А одговор се из овога види, а за даље "копај" сам.

Hm, nema šta da kopam...
Idemo dalje, baš lepa diskusija...
Elem, to bilo pre ili posle sna?
 
Odlično! Dakle pre sna a za vreme opsade Jerusalema.
Hm, imamo problem... Navuhodonosor je bio car i pre toga... pa je pre Jerusalema u bitci kod Karkemiša potpuno porazio Egipćane... Ko mu je dopustio da bude car pre opsade Jerusalema?
Немамо проблем. Бог, исти Бог, му је и раније допустио да влада, а сада и да окупира Јерусалим.

Свака власт је од Бога: нека по вољи, а нека по допуштењу Божијем.
 
Немамо проблем. Бог, исти Бог, му је и раније допустио да влада, а сада и да окупира Јерусалим.

Свака власт је од Бога: нека по вољи, а нека по допуштењу Божијем.

Hm, on je verovao u druge bogove, koji su mu onda dopustili da vlada?
Pre opsade Jerusalema... nije imao dodir sa Judaizmom...
 

Back
Top