Miljenko Jergović

vesnica_90

Aktivan član
Poruka
1.717
Zgodan tekst :D
http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Tugaljivi-kelnerski-mentalitet.sr.html

Миљенко Јерговић
Тугаљиви келнерски менталитет
Исти они који с наклоном до земље дочекују славне Србе и диве се њиховим бродовима, запалит ће анонимном Србину ауто


Овога се љета по хрватским новинама, у оним малим регионалним далматинским рубрикама, на најнеуочљивијем мјесту, понављала типски иста вијест. У том и том мјесту прошле је ноћи изгорио аутомобил београдских, крагујевачких, новосадских… србијанских регистарских таблица. Једном или двапут објављено је и то да је некоме ко је имао мало више среће само разбијена шофершајба и још пар стакала.

Понекад би објавили и име и иницијал презимена власника похараног аутомобила, али чешће нити то. Ниједном није објављена изјава оштећенога, нити полицијски извјештај, што је обичај када се, рецимо, догоди нека незгода њемачком, аустријском или холандском туристу. Горио је љетос на Јадрану и аутомобил једнога словеначког туристе, али то је већ била и те каква вијест. Ето шта се догађа када политика људима помрачи памет, па се проблеми с границама и са словеначком опструкцијом хрватских преговора с Европском унијом разбију о главу и о аутомобил човјеку који је ни крив ни дужан.

Иста ствар се гостима из Србије може догодити стотину пута, али над њом се нико неће замислити, нити ће се ламентирати на тему улоге државних политика у животима обичних људи. Полиција још никада, барем у далматинским мјестима, није открила нападаче на аутомобиле србијанских регистарских таблица, локални политичари никада се нису извињавали, као што се извињавају нападнутом Нијемцу или Холанђанину, а ако гореће српске ауте некоме и споменете, рећи ће вам да су ратне ране још увијек свјеже и да је пироман, можда, отац, син или брат убијенога, закланога, масакриранога хрватског војника или цивила.

Огромна већина људи у данашњој Хрватској не би Србину намјерно огребала ауто, чак би му се и нашли при руци тамо гдје нема путоказа на цести, али иста та већина непознатог би паликућу и палиаутомобила правдала бизарном претпоставком да се ради о осветнику којему су ти исти Срби у рату учинили неко зло. Дивљаштво се код нас сматра дивљаштвом или када је почињено без узвишених националних побуда, или када се докаже да за дивљаштво с узвишеним националним побудама не постоји баш ниједна олакшавајућа околност. Ово друго значи: никада. Јер нема човјека под капом небеском, или барем на Балкану, чијем оцу, дједу или шукундједу комшија није учинио нешто нажао, што би свакако требало осветити.

Међутим, овога љета Далмацију су походили и многи славни и богати Срби. Ето, на примјер, Хваром се прошетало више београдских звијезда и звјездица него осамнаест претходних година. Дошла нам је Марија Шерифовић, био је Драган Бјелогрлић с породицом, па српски кошаркаши и глумци, све неки фин и добростојећи свијет, који су хрватски лајфстајл магазини и журнали дочекали као своје најрођеније. Надавали су се на годишњим одморима интервјуа, насликали су се по свим домаћим телевизијским емисијама, укључујући и главни дневник, а што је најзанимљивије, о њима се говорило као о славнима из било које земље на свијету.

Марија Шерифовић третирана је као што би и Селин Дион да је којим случајем навратила до Хвара, и никоме није пало на памет да јој поставља непристојна питања о политици. Истина, таква се питања не постављају ни оним анонимним злосретницима из Србије. Запали им се ауто и не пита их се јесу ли за радикале или су за демократе. Као што то није важно када нам дође Марија Шерифовић, није важно ни када дође неки непознати Београђанин, који се зажелио Далмације, своје младости и неких бољих времена, само што се она третира као што је и ред у бољим кућама и у нормалнијим земљама, а њему се запали ауто.

Новине су извјештавале и о томе да српски богаташи своје јахте држе на везу у хрватским маринама. Новинари нису сакривали понос пред том чињеницом. А шта ће се догодити ако неки обични београдски турист привеже у мјесној луци своју барчицу? Можда ништа, као што ни сви српски аутомобили у Далмацији не горе, а можда ће му нетко само истрести врећу смећа у његов мали брод. Може ли се то догодити „најбогатијем тајкуну југоисточне Европе” Мишковићу, како дотичнога најављују у једном овдашњем седмичнику, хвалећи му брод. Наравно да не може. А и кад би га неко само ружно погледао, већ би притрчао одред хрватских полицајаца да среди ствар.

Иза свега овог стоји тугаљиви келнерски и пандурски менталитет свијета који се увијек знао наклонити богатим, славним и моћним, а бити тим окрутнији према свакоме ко је незаштићен. Наиме, исти који с наклоном до земље дочекују славне Србе и диве се њиховим бродовима, запалит ће анонимном Србину ауто.

Миљенко Јерговић
[објављено: 22/09/2008]

Da li vi mislite da je sve bas tako kao sto kaze Miljenko, koliko ste spremni da rizikujete ili "rizikujete" odlaskom na hrvatsko primorje? Kakva su vasa iskustva?:D
Regards svima!:D
 
Uvek sirotinja bude naguzena - U Hrvatskoj ako vam zapale auto, zapisnici se zaturaju zajedno sa izjavama očevidaca ako se uopšte i uzmu jer se i to izbegava. Ako se isprebijaju - počinitelj dobija u najboljem slucaju kaznu za remećenje javnog reda i mira. Plaća neku simboliku koliko je verovatno to veče ostavio u kafani :lol:

Isto tako su pretukli pre nekoliko godina stranog novinara na plazi i niko nije odgovarao... Srbi su poslastica za lokalne barabe dobro poznate policiji koja nista ne preduzima. Isto tako je bilo i za vreme rata kada su zastrasivali i ubijali Srbe po njihovim domovima, policija se pravila blesava dok nije krenuo RAT.

Hrvatska je zemlja sa fašističkim zakonima...
 
Poslednja izmena:
Idem u HR od 2001. redovno svako ljeto i nikakvih problema nisam imao.

Možda je razlog tome što sam u to mjesto prvi put otišao '68. i svi me znaju .., ali isto tako i znaju i sjećaju se svih onih prepirki u vezi HR proljeća, HDZ-a, položaja Srba u HR, Stepinca i sl, a takođe znaju (najveći dio njih) i da sam jedno vrijeme učestvovao i u ratu.
 
Шта Срби туристи имају да траже у Хрватској. Нису се још охладила тела закланих Срба у Далмацији задњег рата.Подржавам Хрвате што им разбијају аутомобиле. Само напријед Хрвати. Рокајјјјтееее :ok:
 
Шта Срби туристи имају да траже у Хрватској. Нису се још охладила тела закланих Срба у Далмацији задњег рата.Подржавам Хрвате што им разбијају аутомобиле. Само напријед Хрвати. Рокајјјјтееее :ok:

Budaku neobrazovani, Jna je pljackala i bombardovala ceo jug dalmacije sto je gledao ceo svet... Kakvi zaklani Srbi? E jesi neobrazovan... Zbog te otvorene agresije je Srbija popila sankcije.

Nije ni cudo sto nas mrze i pale automobile kada su nasumice bombardovani...
 
Poslednja izmena:
kad se vrate svi srbi na svoje, oni koji hoce, i kad budu svi srbi rekli da je o.k. onda eto i mene,

koja je to ironija, jadran - nesto najlepse od moar sto moze biti + ustaska ideologija i mentalitet

nesto razmislajm istra i nije bila pre tita njihova, pa ni dubrovnik, zadar bio italijanski, e to mi se vec vise svidja
 
Budaku neobrazovani, Jna je pljackala i bombardovala ceo jug dalmacije sto je gledao ceo svet... Kakvi zaklani Srbi? E jesi neobrazovan... Zbog te otvorene agresije je Srbija popila sankcije.

Nije ni cudo sto nas mrze i pale automobile kada su nasumice bombardovani...
[YOUTUBE]WE0pHt6L6yE[YOUTUBE]
Ајд не кењ*j мајке ти. Био сам у Далмацији и РСК за време рата. Знам шта је мирис барута, посебно по Далмацији. Мени бар не мораш солити памет. Кажеш Срби нису убијани, војници цивили...где ће ти душа антисрбине :evil:

Ево нешто о бомбардовању "југа Далмације"

Б.Д: Све је почело на дубровачком ратишту, где сам током 1991. боравио девет месеци у саставу Друге оперативне групе. Затим сам од августа '93. до 31. јануара '94. био на херцеговацчком ратишту. Од 6. фебруара '95. налазио сам се у Призрену, у 549. бригади, прво као начелник штаба, а од '97. и као њен командант. Ту ме је дочекао рат '99.
С: Много се у Хагу говорило о дубровачком ратишту. Чак је и генерал Јокић признао да је крив за гранатирање Дубровника. Имали сте низ примедби на понашање Јокића. О чему се ту ради?
Б.Д: Све о Дубровнику је фарса и лаж. Тачно је да је било дејстава и по старом језгру Дубровника, и по још неким деловима града. На својим картама, ратним, а и туристичким, уцртао сам тачно где су се налазили положаји Хрвата. Ти положаји су стално мењани. Користили су минобацаце "чарли", који су били на камионима, тако да су често улазили у заштићено језгро и из њега дејствовали по положајима ЈНА. Друга карактеристика, ЗНГ је користио хотеле. На горњим спратовима су смештали избеглице, а ЗНГ би дејствовао са доњих спратова. Стално су нас засипали минобацачким гранатама и мецима разних калибара. Уз то, били смо сведоци њиховог наоружавања с мора, иако је постојао ембарго на увоз оружја.
С: Ко их је наоружавао?
Б.Д: Ако је Шеста америчка флота држала блокаду, јасно је да је наоружавање Хрвата од стране САД прећуткивано. Наоружавали су их многи.
С: Приче Јокића, Стругара и осталих, разликују се од Ваше?
Б.Д: И ту је ствар јасна. Јокића лично знам, на дубровачком ратишту био ми је командант. Једно време нисам хтео с њим да се срећем. Међутим, када је отишао у Хаг, учинио сам све да му помогнем. Више сам пута с њим разговарао у Београду, док се бранио са слободе. Жестоко сам му замерио што је признао кривицу, и на тај начин довео у безизлазан положај Стругара и све оне који су с њим оптужени. Пошто сам му помагао око документације, уз помоћ које је могао да се одбрани, несхватљиво ми је његово образложење признања, да документацију није добио на време. Посебно га је погодило, што његови потчињени, њих петорица, које ми је навео по имену, нису хтели да се појаве као сведоци одбране. То га је, каже, преломило да призна кривицу, мада је могао да се одбрани. Јер, и међународно ратно право каже: сви обележени објекти, попут болница, хотела и других, који су заштићени, уколико се користе за војне потребе и дејства из њих - престају да буду заштићени. То је у Дубровнику био случај.

Божидар Делић,Пензионисани генерал
 
Poslednja izmena:
;)
Uvek sirotinja bude naguzena - U Hrvatskoj ako vam zapale auto, zapisnici se zaturaju zajedno sa izjavama očevidaca ako se uopšte i uzmu jer se i to izbegava. Ako se isprebijaju - počinitelj dobija u najboljem slucaju kaznu za remećenje javnog reda i mira. Plaća neku simboliku koliko je verovatno to veče ostavio u kafani :lol:

Isto tako su pretukli pre nekoliko godina stranog novinara na plazi i niko nije odgovarao... Srbi su poslastica za lokalne barabe dobro poznate policiji koja nista ne preduzima. Isto tako je bilo i za vreme rata kada su zastrasivali i ubijali Srbe po njihovim domovima, policija se pravila blesava dok nije krenuo RAT.

Hrvatska je zemlja sa fašističkim zakonima...

ajd da i ti nesh napishes a da mi ne dirash bratju:D poenta je goreboldovano.
Meni komsija hrvat nadrljo letos,a svake godine uredno letuje u hrvatskoj.ove godine se nest necko,ostavio auto kod rodjaka u sisku( jer su mu prosle godine izduvali gume secivom:)) i uzo njihov.al dzaba.deca na plazi galamila sr slengom,i naso se skot koji im psovo mamu srpsku.a covek nas hrvat.zemunac:D.i kad se vratio reko,necem komshike vishe tamo, mamu im ustashku:D.ko ce i znati.:D
 
Uvek sirotinja bude naguzena - U Hrvatskoj ako vam zapale auto, zapisnici se zaturaju zajedno sa izjavama očevidaca ako se uopšte i uzmu jer se i to izbegava. Ako se isprebijaju - počinitelj dobija u najboljem slucaju kaznu za remećenje javnog reda i mira. Plaća neku simboliku koliko je verovatno to veče ostavio u kafani :lol:

Isto tako su pretukli pre nekoliko godina stranog novinara na plazi i niko nije odgovarao... Srbi su poslastica za lokalne barabe dobro poznate policiji koja nista ne preduzima. Isto tako je bilo i za vreme rata kada su zastrasivali i ubijali Srbe po njihovim domovima, policija se pravila blesava dok nije krenuo RAT.

Hrvatska je zemlja sa fašističkim zakonima...

stani bre, kako tako o svojima:eek::eek:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ајд не кењ*j мајке ти. Био сам у Далмацији и РСК за време рата. Знам шта је мирис барута, посебно по Далмацији. Мени бар не мораш солити памет. Кажеш Срби нису убијани, војници цивили...где ће ти душа антисрбине :evil:

Ево нешто о бомбардовању "југа Далмације"

Б.Д: Све је почело на дубровачком ратишту, где сам током 1991. боравио девет месеци у саставу Друге оперативне групе. Затим сам од августа '93. до 31. јануара '94. био на херцеговацчком ратишту. Од 6. фебруара '95. налазио сам се у Призрену, у 549. бригади, прво као начелник штаба, а од '97. и као њен командант. Ту ме је дочекао рат '99.
С: Много се у Хагу говорило о дубровачком ратишту. Чак је и генерал Јокић признао да је крив за гранатирање Дубровника. Имали сте низ примедби на понашање Јокића. О чему се ту ради?
Б.Д: Све о Дубровнику је фарса и лаж. Тачно је да је било дејстава и по старом језгру Дубровника, и по још неким деловима града. На својим картама, ратним, а и туристичким, уцртао сам тачно где су се налазили положаји Хрвата. Ти положаји су стално мењани. Користили су минобацаце "чарли", који су били на камионима, тако да су често улазили у заштићено језгро и из њега дејствовали по положајима ЈНА. Друга карактеристика, ЗНГ је користио хотеле. На горњим спратовима су смештали избеглице, а ЗНГ би дејствовао са доњих спратова. Стално су нас засипали минобацачким гранатама и мецима разних калибара. Уз то, били смо сведоци њиховог наоружавања с мора, иако је постојао ембарго на увоз оружја.
С: Ко их је наоружавао?
Б.Д: Ако је Шеста америчка флота држала блокаду, јасно је да је наоружавање Хрвата од стране САД прећуткивано. Наоружавали су их многи.
С: Приче Јокића, Стругара и осталих, разликују се од Ваше?
Б.Д: И ту је ствар јасна. Јокића лично знам, на дубровачком ратишту био ми је командант. Једно време нисам хтео с њим да се срећем. Међутим, када је отишао у Хаг, учинио сам све да му помогнем. Више сам пута с њим разговарао у Београду, док се бранио са слободе. Жестоко сам му замерио што је признао кривицу, и на тај начин довео у безизлазан положај Стругара и све оне који су с њим оптужени. Пошто сам му помагао око документације, уз помоћ које је могао да се одбрани, несхватљиво ми је његово образложење признања, да документацију није добио на време. Посебно га је погодило, што његови потчињени, њих петорица, које ми је навео по имену, нису хтели да се појаве као сведоци одбране. То га је, каже, преломило да призна кривицу, мада је могао да се одбрани. Јер, и међународно ратно право каже: сви обележени објекти, попут болница, хотела и других, који су заштићени, уколико се користе за војне потребе и дејства из њих - престају да буду заштићени. То је у Дубровнику био случај.

Божидар Делић,Пензионисани генерал

Celu bljuvotinu nisam pročitao ali jedan deo jesam. Na klipu koji sam prilozio mozes jasno da vidish plave slemove kako leze ispod stolova. Mozes jasno da vidis kako topovnjače gadjaju čamce, zidine... Jesu li se te zenge krile po čamcima?

Miris baruta mora da ti je ostao od fosfornih bombi koje ste koristili za paljenje kuća koje ste pljackali... Seti se malo ;)

Sramota da te bude da uopste pises ovakve nebuloze... Sta je Jna uopste radila oko dubrovnika? Znas kako izgleda zgrada koju pogodi projektil i unutra sprzi celu porodicu? I dan danas postoji rupa na toj zgradi? Hoces fotografiju?

Jna je besciljno granatirala po celom gradu sto je po meni zverstvo. 8 meseci drzati grad u opsadi? To su po meni genocidi za koje nema opravdanja. Otvoreno se zna da je Jna čistila jug dalmacije da bi spojila sa republikom srpskom a tako Srbija dobije izlaz na more. Jesi i ti krao ili si samo gledao? Ili si i ti kraduckao?
Sramota da te bude.


Dokle će radikali bezumno pravdati genocide u Sarajevu i celoj bosni?
 
Изричито сам против летовања на Хрватском приморју.
Ја сам пореклом из Хрватске, имамо тамо земље поприлично.
Логично, познајем доста људи одатле који такође имају имовину.
Пријатељи су прошлог лета доживели жестоку непријатност јер су им кола била каменована, а ишли су људи на своје.

Због свега што се десило, апсолутно не подржавам остављање Хрватима новца у било ком смислу- још најбоље да им Срби развијају туризам .Мада, знајући да наш народ пати од болести зване колективна амнезија, не би ме зачудило.
 
Изричито сам против летовања на Хрватском приморју.
Ја сам пореклом из Хрватске, имамо тамо земље поприлично.
Логично, познајем доста људи одатле који такође имају имовину.
Пријатељи су прошлог лета доживели жестоку непријатност јер су им кола била каменована, а ишли су људи на своје.

Због свега што се десило, апсолутно не подржавам остављање Хрватима новца у било ком смислу- још најбоље да им Срби развијају туризам .Мада, знајући да наш народ пати од болести зване колективна амнезија, не би ме зачудило.

sta ces sofi.dzaba miljenko piso o slugeranjskom kelnerskom mentalitetu kad kod nekih preovladava servilno ulizivacko niskokompleksacki mentalitet.:confused:ne bih ni ja na tvom mestu.al ni na svom:D;):bye:
 
nemam pojma moji matorci su isli u julu u Opatiju sa novim kolima beogradskih tabli i nije bilo ni ogrebotine iako su ga parkirali po gradu gde stignu , mada verovatno je juznije zajebanije sa kolima.Ja sam bio u Puli i na Hvaru od rata i nisam imao problema ,mada kontam ako je neko imao losa iskustva u proslosti da nece da ide al ne kontam zdrave i prave mlade ljude koji se boje da idu ,mislim ajde zene sa sitnom decom i babe i dede kao tripuju da ce ih neko prebiti ili zaklati .
 
i baba jesu te zaklale ustase?

















miljenko-jergovic.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top