Filozofija života

Waldemar

Početnik
Banovan
Poruka
37
Kako ono reče jedan pisac sa prostora bivše SFRJ:

"Vilin konjic živi samo jedan dan i od jutra pa do mraka leprša krilima i uživa u životu..."

Sad ja:

"Mi ljudi živimo po 365 000 dana i ne uživamo, a nemamo ništa u sebi lepoga ili pametnoga da proširimo ili podarimo drugima..."

Pa pisac kaže šta bi on dao samo da može da živi još jedan dan.

Šta je najveća radost života?

Sloboda? Biti slobodan u pokretu, u umu, u delovanju, u razmišljanju, u životu, na životu?

Ne razumem sada (pre sam bio sam slep) zašto se ljudi pozatvaraju u ladice, zašto se ljudi lišavaju sami svoje slobode?

Zatvaraju se u religiju, u državu, u nacionalnost, u grad, u selo, u ulicu, u kontinent, u fudbalski klub, u boju kože, u vrstu auta, u spoljni pol, u visinu, u jačinu, u oblik, u formu, u klasu, u delovanje, u, u, u...

Svako gradi neke ograde oko sebe i strahuje sam od svoje slabosti...

Gde su ti veliki filozofi koji mogu nešto stvarno da pokrenu i promene?

Nema ih? Naravno da ih nema, jer nema ideja u narodu...

Zašto nema ideja u narodu?

Nema ideja, jer si ti, baš ti koji čitaš ovo, ti si kriv za nepridonošenje ravnopravnosti ljudi i njihovog bratstva i ljubimstva...

Svo dobro počinje u tebi i širi se dalje od tebe, a tako i svo zlo...

Zlo je ne pokušati ništa poboljšati...
 
Poslednja izmena:
Kako ono reče jedan pisac sa prostora bivše SFRJ:

"Vilin konjic živi samo jedan dan i od jutra pa do mraka leprša krilima i uživa u životu..."

Sad ja:

"Mi ljudi živimo po 365 000 dana i ne uživamo, a nemamo ništa u sebi lepoga ili pametnoga da proširimo ili podarimo drugima..."

Pa pisac kaže šta bi on dao samo da može da živi još jedan dan.

Šta je najveća radost života?

Sloboda? Biti slobodan u pokretu, u umu, u delovanju, u razmišljanju, u životu, na životu?

Ne razumem sada (pre sam bio sam slep) zašto se ljudi pozatvaraju u ladice, zašto se ljudi lišavaju sami svoje slobode?

Zatvaraju se u religiju, u državu, u nacionalnost, u grad, u selo, u ulicu, u kontinent, u fudbalski klub, u boju kože, u vrstu auta, u spoljni pol, u visinu, u jačinu, u oblik, u formu, u klasu, u delovanje, u, u, u...

Svako gradi neke ograde oko sebe i strahuje sam od svoje slabosti...

Gde su ti veliki filozofi koji mogu nešto stvarno da pokrenu i promene?

Nema ih? Naravno da ih nema, jer nema ideja u narodu...

Zašto nema ideja u narodu?

Nema ideja, jer si ti, baš ti koji čitaš ovo, ti si kriv za nepridonošenje ravnopravnosti ljudi i njihovog bratstva i ljubimstva...

Svo dobro počinje u tebi i širi se dalje od tebe, a tako i svo zlo...

Zlo je ne pokušati ništa poboljšati...
Boldovano je zavredilo pohvalu. :ok:
 
Зашто би вилин коњиц уживао, откуд та тврдња.... И зашто би ми били ти који се патимо и немамо једни другима ништа паметно да подаримо....? То је небитно.

Ствар је у томе да човек никад није био слободан у контексту у ком ти термин помињеш. Увек постоје они који су потпуно слободни, они који желе да се ослободе и они(нажалост) који мисле да је колотечина добра и баш таква треба да остане.

Нема идеје јер је доживела трансформацију. Данас је новац идеја за коју ''вреди'' гинути. Нажалост тако је, то је прича која се протура из великих центара. А новац гради парцијалне интересе и вредности, самим тим затварајући људе, како кажеш.

Моги идеје великих мислилаца да живе али ако нема користи од тога за оне који држе економију неће се никада ни остварити. Дакле, Истина, Правда, Једнакост и све остале наше пројекције са великим словима не постоје јер нису у интересу некима.
 
Зашто би вилин коњиц уживао, откуд та тврдња.... И зашто би ми били ти који се патимо и немамо једни другима ништа паметно да подаримо....? То је небитно.

Ствар је у томе да човек никад није био слободан у контексту у ком ти термин помињеш. Увек постоје они који су потпуно слободни, они који желе да се ослободе и они(нажалост) који мисле да је колотечина добра и баш таква треба да остане.

Нема идеје јер је доживела трансформацију. Данас је новац идеја за коју ''вреди'' гинути. Нажалост тако је, то је прича која се протура из великих центара. А новац гради парцијалне интересе и вредности, самим тим затварајући људе, како кажеш.

Моги идеје великих мислилаца да живе али ако нема користи од тога за оне који држе економију неће се никада ни остварити. Дакле, Истина, Правда, Једнакост и све остале наше пројекције са великим словима не постоје јер нису у интересу некима.


Ovo za vilin konjica pitaj pomenutoga pisca.

Potpuno slobodni su samo i jedino oni koji čine ono što im je volja.

Za koliko novca bi poginuo? Ali iskreno?

Ne vidim zašto bi ih pisao velikim slovima.
 
otkriti sta te ispunjava.uciti.upoznavati nove ljude,njegovati prijateljstva.pokusati shvatiti da sreca pojedinca zavisi od njega samog, njegovog shvatanja zivota i nacina gledanja na stvari, ne od drugih ljudi,predmeta, dogadjaja.
 
Ovo za vilin konjica pitaj pomenutoga pisca.

Potpuno slobodni su samo i jedino oni koji čine ono što im je volja.

Za koliko novca bi poginuo? Ali iskreno?

Ne vidim zašto bi ih pisao velikim slovima.


Не знам ни који је писац, ни да ли је жив....
За новац сигурно не бих гинуо. Горе сам поменуо да ''вреди'' гинути за новац из другог разлога. Нпр., у време када је Европа стварала саму себе и када ће израсти у оно што ми зовемо просвећеним, гинуло се за идеје попут братства, једнакости, слободе. Те људе нико за то није плаћао. За шта данас гину они који се у име демократије и слободе шетају по Ираку, Авганистану? Дошли смо до тога да водиља буде земља која промовише демократију путем штапа и шаргарепе, дежурни полицајац.
Људи се продају али не својом вољом, јасно им је да ако испадну из игре неће више никада поново ухватити ритам.

А за велика слова.....мислио сам на коначне истине.
 
Kako ono reče jedan pisac sa prostora bivše SFRJ:

"Vilin konjic živi samo jedan dan i od jutra pa do mraka leprša krilima i uživa u životu..."

Sad ja:

"Mi ljudi živimo po 365 000 dana i ne uživamo, a nemamo ništa u sebi lepoga ili pametnoga da proširimo ili podarimo drugima..."

Pa pisac kaže šta bi on dao samo da može da živi još jedan dan.

Šta je najveća radost života?

Sloboda? Biti slobodan u pokretu, u umu, u delovanju, u razmišljanju, u životu, na životu?

Ne razumem sada (pre sam bio sam slep) zašto se ljudi pozatvaraju u ladice, zašto se ljudi lišavaju sami svoje slobode?

Zatvaraju se u religiju, u državu, u nacionalnost, u grad, u selo, u ulicu, u kontinent, u fudbalski klub, u boju kože, u vrstu auta, u spoljni pol, u visinu, u jačinu, u oblik, u formu, u klasu, u delovanje, u, u, u...

Svako gradi neke ograde oko sebe i strahuje sam od svoje slabosti...

Gde su ti veliki filozofi koji mogu nešto stvarno da pokrenu i promene?

Nema ih? Naravno da ih nema, jer nema ideja u narodu...

Zašto nema ideja u narodu?

Nema ideja, jer si ti, baš ti koji čitaš ovo, ti si kriv za nepridonošenje ravnopravnosti ljudi i njihovog bratstva i ljubimstva...

Svo dobro počinje u tebi i širi se dalje od tebe, a tako i svo zlo...

Zlo je ne pokušati ništa poboljšati...
Vecina ljudi ne misli da u sebi nema nista lepog. Ne moze svaki covek da doprinese poboljsanju covecanstva, normalno je da ga neko unazadjuje, a neko kritikuje (ko sto ne moze svako da bude Tesla)
Ljudi upravo u religiji ili fudbalskom klubu nalaze slobodu (ako treba i samocu da ih tamo niko ne dira)
Ne gradi svako ograde, ali moram da priznam da ih velika vecina gradi.
Izgleda da su se upravo veliki filozofi povukli od surove stvarnosti.
 
TOCAK

Svaki dan,staje u jedan krug

ista linija iscrtana na dlanu

maleni ljudi u dolini sunca

sve ide po ustaljenom planu.


Jutarnje guzve,tezak pokret gomile

izguzvana lica gradskih putnika

vrti se ringispil,jos jedna voznja

druge boje,uvek ista slika.


I opet ce ptice otici na jug

kazaljka na satu,obici svoj krug

opet ces cuti plac radjanja i smrti

kad opet vreme svoj tocak zavrti.


Autor:Neozbiljni pesimista
 
Poslednja izmena:
ISTINA
treptrep2-1.gif
 
Slobodan biti, znaci biti sam...Ali covek nije takvo bice, treba mu veza.

Vece zlo mozes ciniti i ako cinis nesto.

I da koji covek jos zivi 365k dana?

Meni ce biti dosta 20000 dana zivota da preguram.

A najgore je o onom tvom zatvaranju, sto se oni ne zatvaraju, nego dele.

I da ovo nije filozofija zivota, vec besmisao istog.
 
Waldemar, malo sam zaobilazio Vašu temu ali evo ušetah. Postavili ste mnogo pitanja delujući malo konfuzno u svetu u kojem se kao ne snalazite. Svakako da na sva ta pitanja imate odgovor sa kojim se verovatno ni sami ne želite suočiti kao ni većina nas.
Uisitinu ima onih koji se zatvaraju u religiju, medjutim ne treba se bojati religije. Religija u izvornom smislu ima za cilj da pomogne čoveku da dobije odgovor na sva ta pitanja sa kojima ste izašli i da uspešnije živi život bez barikadiranja.
Sloboda koju dotakoste jeste nešto što se uči, jer sloboda je nešto što od čoveka iziskuje dosta odgovornosti. Biti slobodan a ne zloupotrebiti je nešto čemu nas takodje uči religija - bar tako nalazim u onoj koju sledim.
Ograde postavljamo sve do onda dok ne ojačamo da se suočimo sa svertom i životom onakvim kakav je a on zna biti i pomalo grub. No to je ona što nas podstiče da ojačavamo iznutra budući da je duhovna snaga primarnija.
Vapite za velikim filozofima tvrdeći da ih nema. Biću slobodan da postoje dve vrste filozofa; Oni koji stvarno poznaju i razumeju život i koji upravo govore o toj životnoj strukturi, organizaciji i načinu funkcionisanja na veoma jednostavan način. Po prirodi čovek odbacuje jednostavnost, budući da je ljubav najjednostavnija a ona čoveka najviše plaši. Takvih "filozofa" je bilo u svim periodima života pa ih ima i danas samo se treba malo osvrnuti, zainteresovati i prepoznati.
Druga vrsta filozofa je ona koja je zapala u lavirint vlastitog uma i koja ni sama nezna kako da iz njega izadje a kamo li da drugima oko sebe da smernice za ispunjeniji život. Takvih filozofa ima napretek.
Ne bih upotrebio reč "zlo" ali nije dobro ne pokušati promeniti svet. Medjutim, svet se najbolje menja kada prihvatimo menjati nešto kod sebe. Tu je mesto gde počinjemo i završavamo promene.
Sa onim što u sebi promenimo videćemo da je i svet dobio drugačiju boju, veličinu i lepotu.
 

Back
Top