Beonova induktivna metoda*HELP*

Zhozzy

Obećava
Poruka
69
Neophodno mi je da ubrzo zavrsim maturski o Dekartovoj metodi ali...Trenutno uporedjujem Dekartovu i BEKONOVU metodu.Medjutim...O Bekonu skoro da i nemam literature,a i ono malo mi nije bas u potpunosti jasno
E SAD-Mnogo bi mi znacilo ako bi mi neko objasnio sustinu njegove nove indukcije i definisao kakvi su to SREDNJI SUDOVI,i na sta misli kada kaze da se разуму не сме допустити да скаче и лети од посебних до доњих судова,најопштијих,па да се на основу њихове непоколебњиве истинитости изводе средњи судови.?средњи судови?Donji?Nejasno...
 
donji sudovi su najopshtiji i vaze svaki sluchaj...u pitanju su axiomi.....gornji su individualni....znachi ne smesh donosti sud trazeci, praktichno, aritmetichku sredinu izmedju svojih i opshtih.....zato shto ce opet biti tvoji ili gornji...ako su oni tvoji....
 
uredu...E,sad Kada bi te neko pitao da mu definises Bekonovu induktivnu metodu kako bi to uradio?Indukcija je misaoni hod od pojedinacnog ka opstem?,a on je uveo novu indukciju,sistematizovanu,kombinaciju razlicitih indukcija?OK ali kakva se metoda koristila pre njega,kakva je bila ta gruba empirija?Ne razumem,da li je to bilo samo neko posmatranje,treba mi KoNkretno objasnjenje...Bilo sta ,primer...
 
da, indukcija je zakljucivanje od pojedinacnog ka opshtem.....znaci pokushaj da se na osnovu "grube" empirije donese opshti zakljucak.....
znaci Lok.....gneseoloshki pravac koji celokupno saznanje izvodi iz iskustva......
paralela sa idealizmom "sve postoji u nashem umu"...Berkli...jel da.....
pa onda...svi imamo ista iskustva.....prihvatenjem drugih van nas samih.....
znachi indukcija=navodjenje, uviodjenje...iz onog gore.....
more datas 4 more info
 
Pre nego sto je Bekon uveo indukciju,Aristotel je uveo DEDUKCIJU,koja je obrnuti proces od indukcije,zato sto se ide od opstih pojmova ka pojedinacnim i to logickim putem (raciom),pa ne podrazumeva strogi empirizam(iskustvo na osnovu ljudskih cula).
Zato je Bekon insistirao da nova naucna metoda indukcija mora da bude zasnovana na velikom broju slucajeva jedne vrste (empirije) i da postepeno i sistematski ide ka opstim zakljuccima. :)
 
1''Индукција која ће бити корисна за изналажење и доказивање наука и умећа мора растављати природу помоћу одбацивања и искључивања онолико негатива колико је довољно,закључује на основу афирматива''????
''У такву индукцију ја полажем највећу наду''
KOLIKO JE DOVOLJNO,ZAKLJUCUJE NA OSNOVU AFIRMATIVA- -stamparska greska???-ili...Da bi se ili...ili...objasnjejne...

2
Nisam sigurna cak ni da mi je indukcija jasna?Koliko sam ja razumela svodi se na to da napr.Ja otrk :roll: ijem da neko svojstvo ili pravilo vazi za odredjeni broj slucajeva i onda na osnovu tog mog odredjenog broja slucajeva kojih ima mnogo,zakljucujem i pridodajem svojstvo ili pravilo za sve ispitivane objekte,pojave sta vec.Pr.periodni sistem elemenata??
3
Da li je ispravno ako kazem da su Dekart I Bekon osnivaci moderne filozofije? :roll: :?:
 
1-pravilo-izuzetak potvrdjuje pravilo....ili
tacniji prevod-proverava pravilo....
znaci iskljucuju se negativi kako bi se potvrdilo pravilo zakjluceno iz vecine....
znaci afirmacija induktivnih metoda.....
2-da....nije periodni bash najbolji primer....
ekonomija je ipak primenjena filozofija......
3-ne.....citaj majls-a
 
Vidis,mislim na ovo trece pitanje...
U 17 i 18v (doslo je vec do razvoja prorodnih nauka u renesansi) filozofi se bave gnoseoloskim i metodoloskim problemima,zato sto je doslo vreme da se odbacuju nadculne i nadrazumske istine sholastike.To je bilo neophodno da bi se islo napred!U tom smislu Bekon i Dekart jesu izgradili novu metodu,ali u oblasti gnoseologije (bavi se pitanjima ljudskog saznanja) i nauke.Ali sama filozofija je vise od toga,pa ti ne savetujem generalizaciju!
 
U redu...
Ima jos... :)
1Рационалисти су у првом реду метафизичари а емпиристи теоретичари сазнања.Али опет зато и рационалисти или метафизичари нису без теорије сазнања,шта више,како Бранислав Петронијевић каже:''Оснивалац рационализама у исто је доба и оснивалац емпиризма''.Trebaju mi argumenti za stav da je Dekart u isto vreme osnivac i empirizma.Ali...Nasla sam samo ovo-Декарт је исказао прву главну мисао новог емпиризма-да је непосредно искуство једино искуство у правомсмислу те речи,утврђујући тиме јасно и дефинитивно појам искуства.Само што Декарт не улази дубље у сам поблем сазнања,њему изгледа савим јасно да је људском уму могуће на основу своје чисто апстрактне моћи пјмова независно од искуственг садржаја решава метафизичке проблемe.
Mislenje...
2 Karakteristike sholasticko-aristotelovske filozofije????3da li je odbacivanje crkvenog autoriteta,kao karakteristika pocetka moderne filozofije, pocelo PRE prihvatanja naucnog ili u isto vreme??? :?: :D :D :D
 
Zhozzy:
U redu...
Ima jos... :)
1Рационалисти су у првом реду метафизичари а емпиристи теоретичари сазнања.Али опет зато и рационалисти или метафизичари нису без теорије сазнања,шта више,како Бранислав Петронијевић каже:''Оснивалац рационализама у исто је доба и оснивалац емпиризма''.Trebaju mi argumenti za stav da je Dekart u isto vreme osnivac i empirizma.Ali...Nasla sam samo ovo-Декарт је исказао прву главну мисао новог емпиризма-да је непосредно искуство једино искуство у правомсмислу те речи,утврђујући тиме јасно и дефинитивно појам искуства.Само што Декарт не улази дубље у сам поблем сазнања,њему изгледа савим јасно да је људском уму могуће на основу своје чисто апстрактне моћи пјмова независно од искуственг садржаја решава метафизичке проблемe.
Mislenje...
2 Karakteristike sholasticko-aristotelovske filozofije????3da li je odbacivanje crkvenog autoriteta,kao karakteristika pocetka moderne filozofije, pocelo PRE prihvatanja naucnog ili u isto vreme??? :?: :D :D :D

A znate li vi odakle je Branislav Petronijevic, gde je rodjen? :D
 

Back
Top