Ovi iz G17 mora da nas smatraju maloumnima.

Mikele

Zainteresovan član
Poruka
162
Grubješić: Ko se boji jednostrane primene sporazuma?
21. septembar 2008. | 11:21

NOVI SAD - Prelazni trgovinski sporazum (PTS) sa Evropskom unijom je pragmatičan predlog evropskog komesara za proširenje Olija Rena, bez ikakve političke pozadine, i treba ga jednostrano primeniti, izjavila je šefica poslaničkog kluba i članica Predsedništva G17 plus Suzana Grubješić.

U intervjuu novosadskom "Dnevniku", ona je izjavila da vlada Mirka Cvetkovića smatra da sporazum treba početi primenjivati, bez obzira na to što nije odmrznut zbog protivljenja Holandije i solidarisanja Belgije s njom, jer to može samo doprineti pojeftinjenju proizvoda iz EU, čemu će se najviše obradovati građani Srbije.

"Renov predlog nije poniženje za Srbiju, ukoliko pođemo od toga da od početka znamo za holandski stav. Stalno vršimo zamenu teza, a to je da čekamo da Holandija popusti, umesto da mi uradimo sve što se od nas traži po međunarodnom pravu i našem domaćem zakonodavstvu", rekla je Suzana Grubješić.

Ona je podsetila da je Međunarodni sud u Hagu formiran Dejtonskim sporazumom, a mi smo 2002. godine doneli Zakon o saradnji s Tribunalom.

"Ne radi se ni o naglom skidanju carina, niti o skidanju carina odjednom. U sporazumu postoji tačan raspored prilagođavanja naše privrede u roku od šest godina i koliko se skidaju carine s pojedinih proizvoda, koji su podeljeni u nekoliko kategorija, od osetljivih do realno osetljivih", rekla je Grubješić .

Prema njenim rečima, primenom dokumenta srpske kompanije će doći u poziciju da se bore s kompanijama iz EU, srpska roba s robom iz EU, a sve to donosi benefit građanima Srbije koji će imati veći izbor.

"Primene PTS treba da se boje samo monopolisti i oni koji nemaju šta da ponude tržištu EU", zaključila je Grubješić.



Pa ova je ili strašno glupa ili ekstremno bezobrazna pa nas otvoreno zaje**va. Da mi ukinemo carine za strane proizvode, pa da strane kompanije damping cenama zatvore domaće proizvođače. Nemoguće je da domaći proizvođači izdrže pritisak apresiranog dinara i ove carinske stope, da ne govorim o tome što je domaće finasijsko tržište takvo da nam je kapital toliko skup da je kredit isplativ samo ako se bavite distribucijom heroina i oružija. AKo Dinkić nastavi da vodi ovakvu ekonomsku politiku nek nam je bog u pomoći.
 
pa dinkic od domacih proizvodjaca nema nista dok od uvoznika ima procenat od svakog prodatog proizvoda plus mito. tako da probaj da ga razumes on vodi racuna samo o sopstvenom dzepu pre svega.

ko i sve demokrate.

Nema to veze sa demokratijom, u najdemkratskijim zemljama u svetu, on bi bio u zatvoru umesto na mestu potpredsednika vlade. Njegov tim radi na sistematskog uništenju srpske privrede, a sve pod dirigentskom palicom MMF po receptu Džefri Saksa, čoveka koga su iz Slovenije isterali a za koga su Kinezi rekli da je idealan pokazatelj, jer oni rade sve suprotno od onoga što on preporučuje a imaju najveći rast BDP. Što se mita tiče, da li prima pare ili nezna nije ni bitno, neznanje ga ne oslobađa odgovornosti.
 
Kao prvo, zashto pishesh u mnozini?
Kao drugo, ako stranci ponude isti proizvod po nizim cenama od domaceg, naravno da cu njihov kupiti.
Nemoguce je da neko u Srbiji proizvodi neshto shto je skuplje nego u inostranstvu, i to znachi da se debelo ugradjuje u cene.
Sem toga, ja sam kupac i gledam svoj interes, a proizvodjach nek se prilagodjava trzishtu.
 
Kao prvo, zashto pishesh u mnozini?
Kao drugo, ako stranci ponude isti proizvod po nizim cenama od domaceg, naravno da cu njihov kupiti.
Nemoguce je da neko u Srbiji proizvodi neshto shto je skuplje nego u inostranstvu, i to znachi da se debelo ugradjuje u cene.
Sem toga, ja sam kupac i gledam svoj interes, a proizvodjach nek se prilagodjava trzishtu.

Kakva gllupost!:roll:
Ovo je, cini mi se, druga po redu...:roll:
 
Kao prvo, zashto pishesh u mnozini?
Kao drugo, ako stranci ponude isti proizvod po nizim cenama od domaceg, naravno da cu njihov kupiti.
Nemoguce je da neko u Srbiji proizvodi neshto shto je skuplje nego u inostranstvu, i to znachi da se debelo ugradjuje u cene.
Sem toga, ja sam kupac i gledam svoj interes, a proizvodjach nek se prilagodjava trzishtu.

Pa oni će ti ponuditi proizvod jeftinije prvih 1-2 godine, ali kasnije kada se domaća konkurencija ukloni šta misliš kolika će cena da bude. Drugo, svaka normalna država štiti sopstvenu privredu jer ona zapošljava većinu stanovništva. Na kraju, uopšte mi nije jasno šta ćeš ti da kupuješ i čime ako dobiješ otkaz usled zatvaranja domaćih proizvođača pa čak i ako radiš u državnoj instituciji baš me zanima od kog poreza će se puniti budžet. I na kraju ako ikada bilo koja ozbiljna država bude pristala da jednostrano smanji carine sem u slučaju ekonomske pomoći drugoj značajno slabijoj ekonomiji ja ću pred svima vama da pojedem ovo tastaturu i miša.
 
Poslednja izmena:
Pa oni će ti ponuditi proizvod jeftinije prvih 1-2 godine, ali kasnije kada se domaća konkurencija ukloni šta misliš kolika će cena da bude. Drugo, svaka normalna država štiti sopstvenu privredu jer ona zapošljava većinu stanovništva. Na kraju, uopšte mi nije jasno šta ćeš ti da kupuješ i čime ako dobiješ otkaz usled zatvaranja domaćih proizvođača pa čak i ako radiš u državnoj instituciji baš me zanima od kog poreza će se puniti budžet.

Znachi dobicu otkaz ako ne kupujem domace proizvode.:mrgreen:
Kuku meni.
 
Slobodno...:mrgreen:
@mikele
Nisam kupovao ni do sad pa ne dobih taj otkaz, mora da ce sad kad zla EU udje na nashe trzishte.:sad2:

Ma EU nije zla već trgovinski partner br. 1 Srbiji, ali, probaj da shvatiš da jednostrana primena sporazuma nije dobra za Srbiju jer naše kompanije nisu postigle dovoljan nivo konkurentnosti. Takodje to utiče na priliv stranih investicija jer stranci nisu motivisani da ulažu u tržište bez barijera zbog slobodnog uvoza. Takođe apresiran dinar podstiče uvoz a destimuliše izvoz što domaćim proizvođačima dodatno otežava poslovanje.
 

pa ja sad ne znam ako je marlboro strana cigara (pa jos americka:eek:) a spada u domacu proizvodnju, jel' izdajnik onaj ko kupi ili sta?

Ma bitno je da je Marlboro proizveden u Srbiji i da je ova zemlja imala prihode od poreza a da je u toj fabrici bio zaposlen naš radnik. E sad Marlboro verovatno nikada ni ne bi otvorio fabriku u Srbiji da je mogao da uvozi bez carine, zato su carine dobre između ostalog. Naravno ne treba štititi one segmente u kojima mi nemamo proizvodnju ali prehranu i strateške grane svakako.
 
Ma bitno je da je Marlboro proizveden u Srbiji i da je ova zemlja imala prihode od poreza a da je u toj fabrici bio zaposlen naš radnik. E sad Marlboro verovatno nikada ni ne bi otvorio fabriku u Srbiji da je mogao da uvozi bez carine, zato su carine dobre između ostalog. Naravno ne treba štititi one segmente u kojima mi nemamo proizvodnju ali prehranu i strateške grane svakako.

ma ebes drzavu koja proizvodi marlboro
vidis li sta se desava sa USA? totalni slom i krah, praznik za proleterske ochi
 
A shta to Bugari i Rumuni prodaju u Eu?
A shto nashi proizvodjachi do sad nisu propali, jer nisu isto tako imali pristup EU trzishtu?

Pa oni su primenom onog za Srbiju zamrznutog sporazuma dobili sredstva iz predpristupnih fondova koji upravo omogućavaju domaćim prozvođačima da ojačaju konkuretnost i da uvedu od EU zahtevane standarde. Ovo počinje da liči na raspravu sa detetom, zato se više neću triditi da objasnim. :thumbdown:
 

Back
Top