GPS Navigacija. Sta, gde, kako, koliko :)

Globalni pozicioni sistem (GPS - Global Positioning System) je satelitski navigacioni sistem. GPS se sastoji od 24 satelita rasporedjenih u orbiti Zemlje, koji šalju radio signale na povrsinu zemlje. GPS prijemnici na osnovu ovih radio signala mogu da odrede svoju tačnu poziciju - nadmorsku visinu, geografsku širinu i geografsku dužinu - na bilo kom mestu na planeti danju i noću, po svim vremenskim uslovima.

post-607-1180190535_thumb.jpg

GPS ima veliku primenu kao globalni servis u raznim oblstima: navigacija na moru, zemlji i u vazduhu, mapiranju zemljišta, otkrivanju zemljotresa i slično.

GPS je razvijen od strane Ministarstva odbrane SAD pod imenom NAVSTAR GPS (Navigation Signal Timing and Ranging GPS) u agenciji DARPA. U početku je korišćen isključivo u vojne svrhe da bi kasnije bio besplatno stavljen na raspolaganje svima. Godišnji troskovi održavanja sistema su oko 400 miliona američkih dolara.

Kao konkurenciju GPS ima ruski satelitski navigacioni sistem GLONASS i satelitski sistem Evropske svemirske agencije (ESA) pod nazivom Galileo koji treba da počne sa radom 2007 godine.

post-607-1180191006.jpg

GLONASS (ruski: ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система), doslovno: "globalni navigacijski satelitski sistem") je ruski satelitski navigacijski sistem. Odgovor je na američki sistem poznat pod oznakom GPS. a program je bio započet još '80-ih, u sovjetsko doba, ali zbog izrazito lošeg ekonomskog stanja te na kraju raspada SSSR-a, program je zastao s razvojem.

Radi se o sistemu geostacionarnih satelita koji vrteći se oko matičnog planeta metodom trigonometrije definiraju ciljeve na površini Zemlje te prijemniku šalju podatke o njegovoj poziciji.

Za razliku od EU-ovog Galilea, GLONASS je delimicno već dovršen. Pokrivenost mu čini Ruska Federacija i države u susedstvu.Po trenutačnom stepenu dovršenosti (stanje u aprilu 2007.), očekuje se da će proraditi 2009. godine. Projekt je državni, ali ruske vlasti u izgradnji ovog sistema traže i sudjelovanje privatnih firmi.

Po najavama voditelja projekta, firme M2M Telematics i ruske svemirske agencije "Rosskosmos", uređaji koji će raditi u vezi sa sitemom GLONASS, a biće potpuna konkurencija GPS-uređajima, tržištu će biti dostupni već 2008. godine.
Od velikih subjekata koji su stupili u ovaj projekt, valja navesti državu Indiju, tradicionalno velikog kupca nekad sovjetske, danas ruske vojne opreme.

post-607-1180191051.jpg


Galileo je globalni navigacioni satelitski sistem razvijen od strane Evropske svemirske agencije (ESA - European Space Agency). Nalazi se još u fazi testiranja, i za sada je samo jedan satelit lansiran u orbitu decembra 2005.

Galileo će se sastojati od 30 satelita raspoređenih u orbiti Zemlje na visini od 23222 km, koji šalju radio signale na površinu zemlje. Galileo prijemnici na osnovu ovih radio signala mogu da odrede svoju tačnu poziciju - nadmorsku visinu, geografsku širinu i geografsku dužinu - na bilo kom mestu na planeti po svim vremenskim uslovima.

Preciznost sistema meri se metrima, što je mnogo preciznije od konkurentskih sistema koji se trenutno nalaze u upotrebi: GPS-a i GLONASS-a. Galileo se nalazi pod civilnom kontrolom za razliku od ostalih sistema koji su pod nadležnošću vojske.

Jedna od novih funkcija koju Galileo implementira je i mogućnost primanja signala od prijemnika sa zemlje, što je predviđeno za pozivanje službi pomoći i spasavanja.

post-607-1180189731_thumb.jpg


Beidou - (kineski 北斗卫星导航定位系统; ) je Kineski navigacioni sistem. Postojeci Beidou-1 sistem ima 4 satelita koji su u eksperimentalnoj fazi. Izmedju ostalog Kina planira pravljenje pravog globalnog sa 35 satelita, za sada poznat pod imenom Beidou-2.
hvala mr.boki
 
kupila sam GPS navigator marke Mio Moov 330.Treci medju najboljima u svojoj klasi.Sad ga svuda ima,bukvalno svuda,cak i na snizenjima.Ima srpski jezik,lak je za snalazenje,dobije se softver sa njim preko koga mozete ubacivati nove mape,ubacivati slike i sl.Ima i bluetooth.Zvucnik dobar,glas koji navodi se veoma lepo cuje,brzo se povezuje sa satelitom,osvetlenje ekrana mu je i vise nego dobro,ima dosta podesavanja,mape imaju 2D i 3D izgled,malo je komplikovaniji sto se ubacivanje rute tice tako da se treba baviti njime par dana pre nego sto se krene na put.Mapa se malo sporije pomera i treba nauciti kako je "setati" posto treba steci osecaj za touch screen.Jednom recju ja sam zadovoljna,ispunio je moja ocekivanja,i ne bih ga menjala.
 
Po mom misljenju a i mnogih drugih najbolja marka Navigacionog Aparata je TomTom..drugo mesto zauzima Garmin pa onda valjda Mio ili Route66 itd...meni je vec treca navigacija(prva je bila marke Hagenuk a ove ostale su TomTom)...
Ima mnogo,mnogo funkcija ali su mi najdraze telefoniranje preko njega(bluetooth).A najzesce je sto kod njih mozes da se pretplatis na godinu dana i dobijes sve Radare u Evropi...tako da mozes da namestis da te opomene(akusticki naravno) na koliku udaljenost zelis...mnogo dobra stvar...i ima jos nesto(isto moras da se pretplatis),a to je Informacije o stanju na putevima!Sta to znaci?Pa recimo u pravcu tvoje adrese(koju si utipao) se desila neka saobracajka ili su radovi na putu...onda ti on sam to kaze i ponudi ti drugu(Alternativnu) routu...
Toliko od mene za sada...;)
 
Poslednja izmena:
I to sve radi kod nas?!? Ovde u Srbiji?

Inace i ja sam na Garminu mobile XT...

Znam...a znam i to da su skoro sve marke pocele takve stvari da primenjuju...ali je TomTom poceo "prvi" i time obezbedio "ugled" medju drugima...
Garmin je isto mnogo dobar-kazu da ima bolji prijem od TomTom-a ali ovaj ima "bolju"sliku....sve u svemu onom ko je "izmislio" navigaciju treba ga odlikovati...stvarno super stvar!
 
Pa takozvani POI(Point Of Interest), to je spisak lokacija sa nazivima(npr ubacio sam Intesa banke itd.). Znaci to je neka lista koju sam ubacujes\menjas. Isto mozes i radare da stavis.
E sad ako sam ja tebe shvatio, ili je tomtom dosao sa ucitanim tim listama ili ih sam skida odnekud.Pa me interesuje sta je od toga...jer sumnjam da kod nas to radi, jedva je i sama navigacija zazivela:lol:.
 
Pa takozvani POI(Point Of Interest), to je spisak lokacija sa nazivima(npr ubacio sam Intesa banke itd.). Znaci to je neka lista koju sam ubacujes\menjas. Isto mozes i radare da stavis.
E sad ako sam ja tebe shvatio, ili je tomtom dosao sa ucitanim tim listama ili ih sam skida odnekud.Pa me interesuje sta je od toga...jer sumnjam da kod nas to radi, jedva je i sama navigacija zazivela:lol:.
To za POI isto moze i to sa ovog site(pretplata je 9,95€ za godinu dana) http://scdb.info/en/ a TomTom ti salje sam i daje ti update...evo ti sa tomtom site pa ako te ne mrzi procitaj malo vise o tome(Safety Cameras) http://www.tomtom.com/plus/index.php?Lid=1
 

Back
Top