Prostorija za svirku i akustika

Maron

Zainteresovan član
Poruka
112
Imam brata koji povremeno amaterski svira sa drustvom.Prostor u kome svira je prilicno mali,2,5 sa 3,5 m,visina oko 2,3 m.Zali se na losu akustiku prostora,kaze da dosta odjekuje.Hteo bi da malo ''zagluvi'' prostoriju,i cuo je da se kod nas prodaju ploce od poliesterskih vlakana,sa piramidalnim ispupcenjima,za apsorpciju zvuka,debljine 3 cm.To je neki italijanski proizvodjac,a prodavac tvrdi da su trajne i neskodljive po zdravlje.
On ne zeli neki poseban akusticki tretman prostorije,samo bi delimicno da otkloni taj odjek,a trenutno nije bas pri parama za neke slozenije konstrukcije tipa Azmafon i drvene letve.
Pitanje je:da li ce mu bar delimicno pomoci ako oblozi zidove tim plocama?I da li one razlicito deluju na razlicite frekvencije?
Da li je ta debljina dovoljna za apsorpciju zvuka ili je neophodno da ispod ploca stavi jos neki materijal?Tu je problem sto je prostor mali,a treba da stanu i oni i instrumenti,pa ne moze mnogo da smanjuje zapreminu prostorije.
 
Da li zeli da i snima te instrumente ili samo da vezbaju ?
Za snimanje je to jako mala soba , pogotovo za live instrumente . Probaj sa plutom , nije jeftina ali se lako nanosi i kvalitetnija je recimo od stiropora i staklene vune , sto vama s obzirom na dimenzije prostorije ne treba . Obavezno bi naspram zvucnika i pojacala trebao da bude neki bass trap materijal , kako bi se te frekvencije ne bi previse reflektovale .
I da zaboravite na kutije od jaja , totalno nehigijenski i slabo , a o vizuelnom delu da ne pricam.
 
neka sobu oblijepi stiroporom i na njega neka po čitavoj sobi stavi one ploče za jaja...

AE00_10CC_kartoni.jpg


kao ovaj najdonji karton, takve
 
Hvala na odgovorima.:) Pa,hteo je i da snimi ponesto.Ali uglavnom je za vezbu,to je osnovna namena.
Da,to je odmah i on rekao,da su kartoni od jaja neupotrebljivi.
Znaci,pluta moze i da apsorbuje zvuk?Koliko treba da bude debeo sloj plute?
A koji se materijali koriste za ''sredjivanje'' basova?I treba li od njih da se napravi bass trap kao objekat,ili je dovoljno staviti te materijale na kriticna mesta?
Inace,on je nasao na Netu da su neki ljudi pravili od Azmafona panele za apsorpciju,postoje i slike,pa da li bi pomoglo da npr.postavi 1-2 takva panela u prostoriju,a ostatak da oblozi plutom (jer je Azmafon jeftiniji,a komplikovano je da njime sve oblaze,i pravi konstrukcije,pa bi da napravi neku vrstu kompromisa)?
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko je ta prica sa azmafonom dobra , za niske ( bass frekvencije ) trebace vam poprilicno debeli sloj , oko 20 cm .
Visoke frekvencije generalno nisu problem , dovoljno je koristiti sundjere , plutu ili plisane zavese , cak i jedan moj ortak je stavljao dzakove od kafe , radice ok posao . Ali sto se spustas nize , to je veci problem . Za niske frekvencije je neki uslov da postoji gipsani zid sa mineralnom vunom i preko njega dodatni sunjeri ili posebni bass trapovi , koji se inace prave od gipsa i sperploce . Veoma bitna stavka jer ako kupis neki losi bass trap ili sam nesto improvizujes to ce ti kupiti i one frekvencije koje ne treba .Sto se tice plute , imaju tapete da se kupe u Prizrenskoj nije skupo .
Akustika sobe je inace jako pipava stvar , pogledaj na rumskom ili hifi forumima nesto vise , sve sto znam govorim ti iz iskustva drugih ljudi i prijatelja , posto je meni jos akustika manje preca od kupovine novih monitora .
 
Koliko filozofije ni za sta...
Zasto jednostavno ne sakupe 10e po probi i ne iznajme studio koji je kompletno opremljen opremom, gde je akustika na mnogo visem nivou i gde nema nepotrebnih "efekata" ?
Glupo je ici logikom "uradi sam". Mnogo je skuplje i komplikovanije.
 
Hvala puno!Videcemo sta i kako...
On se nadao da ce moci nesto da uradi u sopstvenoj reziji jer to nisu neke preterano ozbiljne svirke,mada mozda ne bi bilo lose ni da povremeno iznajme studio...
Pretpostavljam da bi se dobio neprirodan zvuk ako bi se ''tretirale'' samo visoke frekvencije.Opet,stvarno je skupo da stavlja 20 cm Azmafona po celoj prostoriji...Ili zid od gipsa...
Reci cu mu za ove forume koje ste preporucili.
 

Back
Top