Pirati & Originali - Opsta Diskusija

Ja dajem glas za original!!!

Uvijek sam koristio pirate...i system i antivirus programe a da o programima i ne pricam.Ne mogu reci da tada nisam imao problema sa padom systema ili problemima sa radom programa,nastalih bez razloga.
Prije godinu i po dana sam kupio novi racunar...sa legalnom Vistom koja mi i dan danas radi bez i jednog jedinog problema...pored toga kupio sam jos Kaspersky Internet Security koji mi takodje radi bez premca...a cjeli dan nesto skidam sa net-a i nikada nisam imao problema sa virusima ili necim slicnim.

Necu sada da kazem da legalan OS ili Antivirus program radi bolje od crack-ovanog ali je to bar za sada kod MENE slucaj,sto ne mora da znaci da je to tako i u praksi,ali ja bar za sada i mam takav dojam...i dok bude tako kupovacu legalni Software.Iako cu mozda malo cekati da skupim pare za njih.

Ovo je bio jedam moj zakljucak...da iskljucimo raspravu na prvu.

Pozzz...
 
I ja nikada ne kupujem,ali planiram............ako nekada budem imao visak novca :D
Ja sam samo jednom kupio legalan software i to je bila igrica WoW jer mi dosadilo da igram na piratskim serverima...
Ja imam linux :mrgreen:
Sto se tice windowsa on je pirat ali ce biti uskoro legalan.
Da zivim u nemackoj,100% bih uzimao originale,ovde u srbiji ne.
E bas to,oni imaju 10x vece plate nego mi u srbiji ,a cene su im iste ,bar sto se softwarea iste.
Ja dajem glas za original!!!

Uvijek sam koristio pirate...i system i antivirus programe a da o programima i ne pricam.Ne mogu reci da tada nisam imao problema sa padom systema ili problemima sa radom programa,nastalih bez razloga.
Prije godinu i po dana sam kupio novi racunar...sa legalnom Vistom koja mi i dan danas radi bez i jednog jedinog problema...pored toga kupio sam jos Kaspersky Internet Security koji mi takodje radi bez premca...a cjeli dan nesto skidam sa net-a i nikada nisam imao problema sa virusima ili necim slicnim.

Necu sada da kazem da legalan OS ili Antivirus program radi bolje od crack-ovanog ali je to bar za sada kod MENE slucaj,sto ne mora da znaci da je to tako i u praksi,ali ja bar za sada i mam takav dojam...i dok bude tako kupovacu legalni Software.Iako cu mozda malo cekati da skupim pare za njih.

Ovo je bio jedam moj zakljucak...da iskljucimo raspravu na prvu.

Pozzz...
I ja sam za original,al kad ne mogu da ga priustim...

To sto ti Vista radi lepo nema veze sa tim dali je legalan OS,meni je moj prvi Win (XP) kad sam kupio komp lepo radio 2 godine,a bio je pirat zesci...

Pecovani KIS ne radi kako treba i to vecina zna...Mada ako nabavis key koji nije na Black List onda ce ti raditi najnormalnije...
 
Mislim da malo "rascepljujemo" temu na dva dela. Prvi deo bi bila rasprava o tome da li je bolje kupiti orginalan primerak OS-a (u ovom slucaju WINXP) ili piratsku verziju istog. Drugi deo bi bio da li bolje radi orginalna verzija ili piratska. E ovako... sto se tice prvog dela... Cinjenica je da su svi kvalitetni programi i OS-i jako skupi jer na njima radi citav jedan tim programera, dizajnera, itd... Taj program nikada ne moze biti jako jeftin ili "freeware," pogledajmo samo koliko se truda, energije i sredstava trosi u realizaciju jednog takvog programa. S druge strane i ja koristim puno pirata ali, glavni razlog tome je nemanje novca za kupovinu legalne verzije. Resenje postoji, ali bi svi ti programeri digli ruke od daljeg ucestvovanja u razvoju programa jer ne postoji nikakva naknada. Resenje je jednostavno i predstavljeno je od strane Linux-a. Lepo das program sa izvornim kodom pa nek ljudi sebi unapredjuju i nek salju dalje. Zasmislite kad se ukljuce svi programeri na ovom svetu, sta mislite kakav bi OS mogli da dobijemo? Ja mislim da bi ne samo nadmasio Windows ili Linux platformu vec i Macintosh (kojeg prati reputacija najkvalitetnijeg "PC-a" i najboljeg OS-a na svetu). Pogledajte jedan "Mac" koliko kosta i koliko kosta njegov softver, pogledajte koliko kosta jedan "iPod," a smatra se za jedan od najboljih mp3 uredjaja na svetu. Koliko vas koristi isti. Tacno tako, preskup je. Glavni razlog koristenja pirata je CENA. Piratski softver je uvek jeftin jer prilikom umnozavanja imate samo troskove kupovine CD ili DVD diskova. Znam da to nije fer prema ljudima koji su izradjivali OS ili program, ali to je cinjenica. Ne zelim da podsticem pirateriju, niti cu ikada platiti jedan pirat (uglavnom ih nalazim besplatno). Trudim se da koristim sto vise programa koji su "freeware," kao Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, CC Cleaner, itd... A evo sad malo za one koji podrzavaju LEGALNO. Koliko vas je kupilo Photoshop CS, ili ACD See, ili NOD32, ili Kaspersky Internet Security. Pa kad kupis proizvod a ono kroz dva meseca izadje nova verzija, tako da sa ovom starom mozes da se slikas. Ovo je ono sto jako ne volim kod programera, sto namjerno ostavljaju sebi prostor za razvoj tog programa, tako da kad izadje nova verzija, moras da je kupis. PITANJE ZA SVE VAS: Mislite li da je to fer kad potrosis 149.95$ za Microsoft Office paket, pa da kad sacuvas recimo Word dokument ne mozes da ga otovris na starijim verzijama. Da li je to fer od strane programera, da li mislite da je trebalo da postoji "update" postojece verzije koju ste posteno kupili. Ovo je tema koja ce se vrtiti u nedogled, kratko i jasno, onaj ko ima pare kupice orginal, a onaj ko nema pare kupice (nabavice) pirat.

Drugi deo se odnosi na pitanje da li bolje radi orginal ili pirat. Ovo je malo tesko odgovoriti, iz tog razloga sto moze a i ne mora da direktno utice na rad. Da analiziramo: 1. kada se proizvodi neki CD, ili DVD sa softverom na sebi, kopiran je samo jednom. A piratska verzija je kopija mozda od 1000-tog primerka. Da li se u procesu kopiranja gube pojedini delovi softvera(recimo usled neke sitne ostecenosti medija ili greske u narezivanju), pa prilikom rada dolazi do greske, moze biti. Ali isto tako moze da se desi da orginal verzija ne radi. 2. kada od orginala narezes 1. kopiju, trebalo bi da rade podjednako. Tesko moze da se desi da softer posle instalacije ne radi ili da orginal radi bolje od kopije. Moram da zakljucim da u ovom drugom delu teme, mislim da bi bilo bolje posedovati orginale, jer ko zna koju kopiju orginala dobijas. Moze biti 1.-a, a moze biti 100000.-ta.
 
Poslednja izmena:
@Psyduck
Kvalitetan piratski softver radi jednako dobro kao original ;)

Jedna stvar je sigurna a to je da nikada ne mozes znati koliko je upravo dobar taj pirat.
Vec sam rekao mnogo puta...koristio sam pirate kojisu mi ekstra sljakali a isto tako sam koristio pirate koji su od jednom pocinjali da se cudno ponasaju...bez razloga.
Ne znam da li to uopste ima veze sa tim koja je to po redu kopija ali za sada ne iskljucujem mogucnost da original radi bolje od kopije.
 
Naravno pirat njemu nista ne fali,ako ga kupis u BG na buvljak...Inace da imate Mac tesko da bi ste mogli upotrebiti pirata...Inace moj favorit OS/2 takodje kao i Windows koristi brdo piratskog software,samo se software kao i za Linux i Mac ne prodaje na buvljaku...Tako da je Windows sto se pirata tice u debeloj prednosti nad svima...
 
Ja na to gledam da ako mi je original "defektan" - imam gde/koga da kontaktiram i dobicu ispravnu kopiju. Mada mi se nikad nije desilo da dobijem defektan original...

Ako je pirat "defektan" - kome da se zalim?

Sa tom izjavom bi se u potpunosti slozio.

Imam licenciran OP ali u zadnjih godinu i po dana nisam imao potrebu da kontaktiram Support sluzbu...tako da mi to bas nije prekretnica u odluci.
Jedno mi je jako bitno...najbitnije,a to je da mi OS sljaka kako treba,a za sada imam dojam da mi to uspjeva sa originalom.
 
Jedino čega sad mogu da se setim da sam kupio u originalu jeste PlanPlus. Cena je relativno prihvatljiva za to parče softvera koje vrlo često koristim (400 dinara, 2006. god). Prihvatljiva cena softvera za naše budžete, to je ono što sprečava masovnu legalizaciju softvera u nas. To i naše shvatanje tipa "što da platim kad mogu da nadjem besplatno".
 
Ako je pirat "defektan" jednostavno skines drugi ;)
Da li vi to ne razumete ili necete da razumete?Kako znate da su sve datoteke,svako slovo u "piratu" dobri?Nemojte samo ono "ako radi onda je dobar pirat"...
Evo jedan primer(malo glup,mozda,ali sad ga trenutno pijem-Red Bull):recimo hocete da napravite ovo pice...kako znate da ste dobro i dovoljnu kolicinu svih sastojaka stavili?Po ukusu?Znaci ako ukus nije isti a pice izgleda kao Red Bull cak ima i boju i aromu a sa ukusom ste malo skrenuli malo sa puta(ali samo malo) vi cete da kazete-to je to...nije bas kao "original" ali je "skoro" kao ORIGINAL...ili?
 
To je rizik koji je neko spreman ili nije spreman da prihvati kad se odluči da koristi piratski softver. Ako nije spreman, štekaće kintu i kupiti original, as simple as that.
Što se mene tiče, dok sam bio na windowsu bio sam prilično rezervisan prema "retail" i "cracked" verzijama programa, upravo iz razloga koje ti pominješ. Skidanje originalne trial verzije i naknadno kucanje serijskog koda je najbezbednije rešenje. Ako već mora da se koristi crack, antivirus mora da bude uključen, kao i firewall da bi se motrilo bilo kakvo neočekivano ponašanje aplikacije...
 
Da li vi to ne razumete ili necete da razumete?Kako znate da su sve datoteke,svako slovo u "piratu" dobri?Nemojte samo ono "ako radi onda je dobar pirat"...
Evo jedan primer(malo glup,mozda,ali sad ga trenutno pijem-Red Bull):recimo hocete da napravite ovo pice...kako znate da ste dobro i dovoljnu kolicinu svih sastojaka stavili?Po ukusu?Znaci ako ukus nije isti a pice izgleda kao Red Bull cak ima i boju i aromu a sa ukusom ste malo skrenuli malo sa puta(ali samo malo) vi cete da kazete-to je to...nije bas kao "original" ali je "skoro" kao ORIGINAL...ili?

Da li si ti nekada narezao pun CD podataka?Recimo da je CD 100% ispravan i sveze narezan,koliko je podataka imalo gresku kada si gledao to sa CD-a?

Piratska verzija podrazumeva da ti koristis windows kome serial key nije legalan.Ti da kupis na buvljaku piratsku verziju windowsa i uneses original serial key pri instalaciji,ti ces imati original windows.
 

Back
Top