Mićun protiv vetrenjača!

mlekce

Aktivan član
Poruka
1.364
Mogu li udžbenici da budu besplatni
19. septembar 2008. | 13:18 -> 17:16 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Država mora da obezbedi besplatne udžbenike za sve osnovce, smatra predsednik Političkog saveta DS-a Dragoljub Mićunović.

Osnov za tu ideju Mićunović nalazi u Ustavu Srbije, koji propisuje da je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno. Mićunović je već dobio podršku od ministra prosvete Žarka Obradovića.

Dragoljub Mićunović najavljuje da će podneti inicijativu Ustavnom sudu, koji bi ocenio da li je država u obavezi da obezbedi udžbenike za sve osnovce.

"S jedne strane, ja sam video tu protivrečnost u Ustavu i zakonima i u praksi. U Ustavu, član 71, stoji da je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno. E sad, ako je nešto obavezno, ne možete ga ne učiniti besplatnim, i zato to i stoji", objašnjava Mićunović.

Inicijativu podržava i ministar prosvete Žarko Obradović, koji kaže da je trenutna situacija na tržištu udžbenika neprihvatljiva.

“Ono što ja kao ministar primećujem, udžbenika ima i cena im je visoka i mora da se plati. Ja bih voleo da udžbenika ima, da udžbenici budu besplatni i da to bude deo obrazovnog sistema u Republici Srbiji“, kaže Obradović.

Mićunović je podršku za inicijativu dobio i u Demokratskoj stranci, ali demokrate glavni problem za realizaciju vide u pronalaženju finansijskih sredstava.

"Kad sam ja to prvi put izneo, u vrhu DS-a je dočekano kao dobra ideja, jer hoćemo socijalno odgovornu vladu, hoćemo socijaldemokratsku stranku. Onda je došlo do izračunavanja koliko bi to koštalo i onda se pokazalo da košta i preko 30 miliona evra, pa to je veliki novac, odakle taj novac i tako dalje...", kaže Mićunović.

U Ministarstvu finansija nisu želeli da kažu ima li u budžetu novca kojim bi se finansirala kupovina knjiga za osnovce.

I pored svih teškoća, Dragoljub Mićunović najavljuje pokretanje inicijative pred Ustavnim sudom, a najavljuje i razgovore sa ministrima i premijerom.


"Samo odobreni udžbenici"

Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je da se u svim razredima osnovne škole mogu koristiti samo oni udžbenici koji imaju odobrenje za upotrebu u nastavi.

U saopštenju se ističe da su pojedini članovi Udruženja izdavača udžbenika i učila Srbije štampali, distribuirali i prodavali po školama deo udžbenika za školsku 2008/2009. godinu na sopstvenu odgovornost, pre dobijanja rešenja ministarstva prosvete.

Dodaje se da je kompletan spisak udžbenika koji imaju odobrenje za korišćenje dostupan na sajtu ministarstva prosvete.
On navodi da bi time država doprinela smanjenju nejednakosti među decom.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=19&nav_category=12&nav_id=319552

:super::super::super:

Mozda sam ja preveliki optimista, ali bilo bi lepo da Micunova inicijativa zazivi!:ok:
 
Poslednja izmena:
Samo da se dopunim - cisto da priznam da me ova tema ITEKAKO pogadja.
Troskovi SAMO za udzbenike, za moja tri djaka (II, V i VII razred), iznosili su ove godine +- "mizernih" 20.000 dinara.
Samo knjiga za geografiju za VII je 1200.
Da ne pominjem "sitnicu" da cerka nece moci da koristi udzbenike starijeg brata jer je plan i program u medjuvremenu menjan.
Za ovog najmanjeg mi ni ne pada na pamet da cuvam bilo sta osim lektire koja se, kako vidim, slabo menjala jos od vremena kad sam JA isla u osnovnu...:D
 
30 miliona evra je njima veliki novac?!
Mamu im lopovsku...
Pa mnogo veće pare se bacaju na kojekakve gluposti.

Dinkić se hvali da su devizne rezerve Srbije nekoliko milijardi $. Pa, neka uštine malo od tih rezervi.
A, verujem da bi se i bez tog uštipavanja sa malo pametnijom raspodelom budžeta našlo tih 30 mil EUR.

Hebo te, onaj fosil Krk O'Babić uspeva da uceni vladu sa bezuslovnim povećanjem penzija, što državu košta više od tih 30mil. i to na mesečnom nivou. Pa, ko je državi važniji metuzalemi ili deca? Izgleda metuzalemi. Hebi ga, kad deca nemaju pravo glasa.

Trebalo bi da udžbenici budu obavezno besplatni za osnovno obrazovanje, a i za srednje. Ako baš ne mogu da obezbede za srednje, trebali bi bar stimulisati one učenike koji su odlični u prethodnoj školskoj godini, da za sledeću ne moraju da plaćaju udžbenike.
 
A kad se ne bi programi menjali svake godine mogli bi, ko u nekim drugim zemljama udzbenici da se zaduze na pocetku godine i razduze na kraju...
Tako ne bi morali SVAKE godine da izdvajaju lovu za nove, a ne bi, valjda, ni non-stop menjali planove i izdavace...:think:
 
A kad se ne bi programi menjali svake godine mogli bi, ko u nekim drugim zemljama udzbenici da se zaduze na pocetku godine i razduze na kraju...
Tako ne bi morali SVAKE godine da izdvajaju lovu za nove, a ne bi, valjda, ni non-stop menjali planove i izdavace...:think:


Za to Mlekce nema šanse. Od kada znam za sebe u Srbiji se sprovode reforme školstva, menjaju planovi i programi, iznova štampaju novi udžbenici, eksperimentiše. Užas.
 
ma babadeda mićoon.....ko njega....pa nije baš svake godine da ima potrebe za promenama nastavnog plana....nit je tako bilo ranije, nije tačno..radilo se po zavodovim udž .......ko je stariji od ministra prosvete...pa premijer....i onda njega treba lepo smeniti...sa sve pomoćnikom..........ja nekad ne kapiram kako roditelji pristaju na te pljačke...kapiram da im nije teško ništa kada su u pitanju njihova deca...ali da geografija košta 1.200 din..?? ili...oni nastavnici koji đacima kažu da moraju da kooope neke neke dodatne časopise..kao za srpski...cena 700 din.......ko je odobrio to.....ma ja bih to sve pozatvarao...otkaz...ma uza zid.
 
ma babadeda mićoon.....ko njega....pa nije baš svake godine da ima potrebe za promenama nastavnog plana....nit je tako bilo ranije, nije tačno..radilo se po zavodovim udž .......ko je stariji od ministra prosvete...pa premijer....i onda njega treba lepo smeniti...sa sve pomoćnikom..........ja nekad ne kapiram kako roditelji pristaju na te pljačke...kapiram da im nije teško ništa kada su u pitanju njihova deca...ali da geografija košta 1.200 din..?? ili...oni nastavnici koji đacima kažu da moraju da kooope neke neke dodatne časopise..kao za srpski...cena 700 din.......ko je odobrio to.....ma ja bih to sve pozatvarao...otkaz...ma uza zid.

Munjo, uz udzbenik ide i radna sveska + nema karta + atlas.
Ajde, atlas je od V-VIII, al' posto imaju geografiju istog dana morala sam da kupujem i cerki novi...:evil:
 
Samo da se dopunim - cisto da priznam da me ova tema ITEKAKO pogadja.
Troskovi SAMO za udzbenike, za moja tri djaka (II, V i VII razred), iznosili su ove godine +- "mizernih" 20.000 dinara.
Samo knjiga za geografiju za VII je 1200.
Da ne pominjem "sitnicu" da cerka nece moci da koristi udzbenike starijeg brata jer je plan i program u medjuvremenu menjan.
Za ovog najmanjeg mi ni ne pada na pamet da cuvam bilo sta osim lektire koja se, kako vidim, slabo menjala jos od vremena kad sam JA isla u osnovnu...:D

ma slazem se ja s tobom, a i s Micunovicem, mlekce 100% :)

al mi je takodje i jasno da smo daleko od shvedske...

teshko da mozemo imati i socijalnu i "razvojnu" vladu
a mnogo smo nisko :(

a s druge strane, na kakve se gluposti sve baca...

ja bi "prelivanje" budzeta napravio
smanjio bi broj poslanika na razuman nivo, 50-70.

i nashle bi se pare :D
 
kapiram......a u jednoj školi..nastavnica srpskog...je prvacima pored svega..bookvara, čitanke... i tako.. naredila da moraju da koope i neki časopis koji košta 700 din..??......ako su vam ustavana prava povređena....treba da se pokrene postoopak protiv ministarstva prosvete...povređeno je odredba u ustavu o besplatnom školovanju....a ako neko nema novca, onda nema ni pravo da se uopšte školooje...iako je osnovno obrazovanje po istom ustavu obavezno............e, onda.....zavod za udžbenika je državna firma koja štampa udžbenike...uz ostalo...njihova primarna delatnost je štampanje udžbenika.....i u toj delatnosti oni moraju da imaju monopol i da boodu van konkoorencije........a da soobvencije zavodu daje država.....jer je školovanje besplatno....to je, za osnovno obrazovanje, državna briga..........i nema tu ša...tako da...mora da se prestane da se ćooti....da se samo ćooti...pa ne mož vas ebe svako..čak i nastavnica geografije vašeg deteta.....ljoodi, boonite se...
 
odlicna ideja ,a novac se moze obezbediti tako sto ce se izvrsiti likvidacija Krkobabica sa dve sisate i guzate mlade qurave i tri vijagra tablete ,pa kad matorog strefi cuka i partija mu se rasprsi onda vise nece biti ucena za nerazumnim penzijama od 70% i slicne gluposti .
 
ideja je dobra ali je cist populizam sobzirom da se micunovic ovoga setio tek 20 septembra , pa je jasno da od ovoga barem za ovu godinu nema nista.

A da se oglasio 20 juna onda bi to bilo pred odmore, a 20 avgusta bi bio suvise kratak rok...:otkacio:

Kako brzo se kod nas radi, nesto mi se cini da se oglasio bas na vreme - ako sad pocne da se gura do juna se, mozda, i uradi nesto!:ok:
 
To mi zvuci kao lebac od 3 dinara. Zasto da drzava daje svim ucenicima besplatno ucenike, kad medju ima i onih ciji su roditelji dobrostojeci! Nije ovo Svedska. Razumem da ima roditelja kojima je ovo veliki trosak, ali nije u redu ni da se letuje po belom svetu, a udzbenici za dz. Ko ce to da isfinansira? Prvo neka srede skole da lice na nesto, posteno plate profesore, nabave nastavna sredstva. Dakle, besplatno za one koji nemaju. Nemojte bas da fantazirate.
 
To mi zvuci kao lebac od 3 dinara. Zasto da drzava daje svim ucenicima besplatno ucenike, kad medju ima i onih ciji su roditelji dobrostojeci! Nije ovo Svedska. Razumem da ima roditelja kojima je ovo veliki trosak, ali nije u redu ni da se letuje po belom svetu, a udzbenici za dz. Ko ce to da isfinansira? Prvo neka srede skole da lice na nesto, posteno plate profesore, nabave nastavna sredstva. Dakle, besplatno za one koji nemaju. Nemojte bas da fantazirate.



mislis da zbog onih, zanemarljivih, par procenata "dobrostojecih" ucenika koji "letuju po belom svetu" /ne vidim sta je u tome lose/ ostali treba da se zlopate jer nemaju para za knjige....btw...skole se odavno sredjuju a profesori vise nisu tako lose placeni...nemojte da pljujete bez osnova po svakoj pametnoj inicijativi
 
mislis da zbog onih, zanemarljivih, par procenata "dobrostojecih" ucenika koji "letuju po belom svetu" /ne vidim sta je u tome lose/ ostali treba da se zlopate jer nemaju para za knjige....btw...skole se odavno sredjuju a profesori vise nisu tako lose placeni...nemojte da pljujete bez osnova po svakoj pametnoj inicijativi

Mislim da se nismo razumele. Nije u pitanju samo taj zanemarljivi :think: procenat dobrostojecih roditelja, koji letuje pop hoteloma od 5*, ima njih znatno vise i van te kategorije. Ne bih imala nista protiv, ali otkud novci? To moze Svedska, Norveska... Kad se kaze besplatno skolovanje, misli se da se ne placaju skolarine, ali ne bas sve besplatno. Nisam ja bezdusna, ali nema se za sve.
 
Pazi, ako sledis Micunovu inicijativu - t.j. pozivas se na ustav, u njemu ne pise da je skolovanje besplatno samo za one koji nemaju novca nego za SVE.
Prema tome, ako se daju besplatni udzbenici, oni se daju SVIMA. A ne samo nekima...
 
Samo da se dopunim - cisto da priznam da me ova tema ITEKAKO pogadja.
Troskovi SAMO za udzbenike, za moja tri djaka (II, V i VII razred), iznosili su ove godine +- "mizernih" 20.000 dinara.
Samo knjiga za geografiju za VII je 1200.
Da ne pominjem "sitnicu" da cerka nece moci da koristi udzbenike starijeg brata jer je plan i program u medjuvremenu menjan.
Za ovog najmanjeg mi ni ne pada na pamet da cuvam bilo sta osim lektire koja se, kako vidim, slabo menjala jos od vremena kad sam JA isla u osnovnu...:D


Bravo za Temu...:klap:
 

Back
Top