Недоумица...

Red_Zmaja

Domaćin
Poruka
3.211
Може ли неко да ми каже како звучи светлост? Тј. какав звук производи светлост и да ли га уопште производи? (по мени производи га, али сам се негде запетљао)...
 
ako te zanim amoze da se nade zvuk koji je nastao kada je stvoren Kosmos tj. u Velikom prasku, ako ti ista znaci.

Ма мене само занима има ли светлост звук или не. Ја мислим да има само ми треба потврда док не саватам професора физике на факсу... А њега је баш тешко саватати :D
П.С. Није ми физика јача страна...
 
Ма мене само занима има ли светлост звук или не. Ја мислим да има само ми треба потврда док не саватам професора физике на факсу... А њега је баш тешко саватати :D
П.С. Није ми физика јача страна...

Viš ovako. Uzmeš gitaru i sviraš dok žice ne počnu da svetle. Ono što tada čuješ - to ti je to. :D
 
Jok. Ti si. :)
Zvuk je mehanički fenomen treperenja vazduha. Kako misliš da bi svetlost mogla da ga proizvede?
To bi bilo kao kad bi onom debelom stolarskom olovkom prevukao preko lista novina, a sva štampana slova se poizvrću, kao kad šleper prođe pored fiće.
Ja reko gore, ako izjednacimo frekvenciju na kojoj se vidi svetlost (tj smanjimo za dosta ovih nasih evropskih oktava), i to ubacimo u neki generator zvuka - mozemo da cujemo.
Samo, pitanje je cemu to, kada bi dobio jednolican zvuk.....ko TU TU na telefonu....
 
Ja reko gore, ako izjednacimo frekvenciju na kojoj se vidi svetlost (tj smanjimo za dosta ovih nasih evropskih oktava), i to ubacimo u neki generator zvuka - mozemo da cujemo.
Samo, pitanje je cemu to, kada bi dobio jednolican zvuk.....ko TU TU na telefonu....

E, da. Bio nekad davno onaj sa "svetlosnom formulom" koji je tako predstavljao reči i šta beše još.
Sad, ako bi se spojila kamera, neki filter i zvučnik, pa ispred kamere da prođe kakva cica u šarenoj haljinici, a iz zvučnika se čuje odobravajući zvižduk... To da. :)
 
Јбт чисто ми пало на памет и питао сам онако чисто да знам... НЕ знам што ми баш то дунуло на памет... Али светлост мора да има неки утицај на околину (ма колико он мали и занемарљив био)... Али кад погледаш мало све се у различитим наукама своди на бесконачно мали део, на идеалне услове, на бесконачно велики и слично... Па значи да вероватно производи неки звук ма колико он био тих или ти на граници са тишином, значи неки шум мора да постоји... А сад чему то? Па вероватно ничему ал ми занимљиво да добијем одговор на нешто што ми дуне тек тако, ваља некад напрегнути вијуге да не зарђају... Ак мош шта паметно рећи реци, ак не заеби имаш причаоницу, сваштару па се можеш правити духовит до миле воље... Препознаће се коме је намењено...
П.С. Колико се људи уопште запитало да ли светлост може да се чује???
 
Јбт чисто ми пало на памет и питао сам онако чисто да знам... НЕ знам што ми баш то дунуло на памет... Али светлост мора да има неки утицај на околину (ма колико он мали и занемарљив био)...

Ima OGROMAN uticaj :)
Bio bi selep da nema toga :)


Али кад погледаш мало све се у различитим наукама своди на бесконачно мали део, на идеалне услове, на бесконачно велики и слично... Па значи да вероватно производи неки звук ма колико он био тих или ти на граници са тишином, значи неки шум мора да постоји...

Pa ne postoji, zato sto priroda zvuka nije ista kao priroda svetlosti, moze da se simulira "zvuk" svetlosti ali to je to.....
 
Па вероватно ничему ал ми занимљиво да добијем одговор на нешто што ми дуне тек тако, ваља некад напрегнути вијуге да не зарђају... Ак мош шта паметно рећи реци, ак не заеби имаш причаоницу, сваштару па се можеш правити духовит до миле воље... Препознаће се коме је намењено...
П.С. Колико се људи уопште запитало да ли светлост може да се чује???

Pa što onda naprežeš naše vijuge, a ne svoje? :confused:

Inače pokušao sam slikovito da ti prikažem da svetlost po sebi ne može proizvoditi zvuk i da je to besmisleno. Da bi imao zvuk, moraš da zagolicaš molekule vazduha. Ne vidim kako bi to svetlost mogla da uradi. Možda da se koristi laser, ali to je već nešto drugo.

Dakle, kad oćeš da naprežeš vijuge pravac - teretana. :mrgreen:
 
Pa što onda naprežeš naše vijuge, a ne svoje? :confused:

Inače pokušao sam slikovito da ti prikažem da svetlost po sebi ne može proizvoditi zvuk i da je to besmisleno. Da bi imao zvuk, moraš da zagolicaš molekule vazduha. Ne vidim kako bi to svetlost mogla da uradi. Možda da se koristi laser, ali to je već nešto drugo.

Dakle, kad oćeš da naprežeš vijuge pravac - teretana. :mrgreen:

Јеси кад погледао неку хемијску реакцију у којој си на стрелици имао нешто овако:
hυ... сад то не бих даље расправљао то се подразумева да се зна...
То је утицај или само моје лупање да је утицај.. Па нико те не тера да се укључиш у расправу увек можеш да је обиђеш... Може да побуди молекул, а и не мора, пошто се тачан утицај не зна... И ти сад питаш како би...
Ништа да сумирам 99% сам сигуран да светлост производи звук који вероватно неће бити могуће измерити, али предпоставити можда... А да је звук једноличан као што неко рече не бих се сложио... Нпр имамо видљиви и невидљиви део спектра.. И мислим да би сваки звучао другачије... Али да не ширимо даље... Нек остане на овом, а кад будем имао времена покушаћу и математички то да изразим...
 
Kad se fotoni odbijaju od povrsina prave zvuk ili sudar dva razlicita fotona.Sama svetlost mislim da nema zvuk
a sta ti ja znam

Да ли се може тачно одредити особина светлости, мислим какав је њезин облик, ако га има, или димензија једног фотона и његово кретање кроз простом и кроз материју. Све би то требало знати да би могли установити звук тога предмета, ако је предмет. Моје мишљење је да светлост има не само звук, него и своју сенку. Пре се мислило да је светлост вал, сада му се приписује и материја. То значи да својим кретањем, било као вал или као материја производи звук.
 

Back
Top