Savrsenost?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Odmah da se ogradim i kazem da je ovo samo filozofska rasprava.Iako sam ateista nije mi namera uvreda necije vere.Ko ne zeli da cita neka ne cita!
Molim moda da obrati paznju da ne dodje do vredjanja :D

Pitam se - ako je Bog savrsen i nepogresiv kako je onda sve sto je stvorio (svet,ljudi) nesavrseno???

Cak i andjeli koji ne bi trebalo da imaju slobodnu volju su se pobunili i na kraju je jedan deo bio prognan u Pakao??

Ako je sve sto je stvorio nesavrseno je li on savrsen?
 
Hm, znam šta misliš... :lol: ali, omašio si u samoj postavci...
Pazi, On ima pravo da stvori ša oće i kako oće... ali problem je što je čoveka stvorio po svom liku, delu... pa pošto čovek i nije savršeno biće... postavlja se pitanje kakav je Stvoritelj?!:lol:
 
Odmah da se ogradim i kazem da je ovo samo filozofska rasprava.Iako sam ateista nije mi namera uvreda necije vere.Ko ne zeli da cita neka ne cita!
Molim moda da obrati paznju da ne dodje do vredjanja :D

Pitam se - ako je Bog savrsen i nepogresiv kako je onda sve sto je stvorio (svet,ljudi) nesavrseno???

Cak i andjeli koji ne bi trebalo da imaju slobodnu volju su se pobunili i na kraju je jedan deo bio prognan u Pakao??

Ako je sve sto je stvorio nesavrseno je li on savrsen?

Zabavno je da Bog nije stvorio anđele. Bar o tome nema zapisa u Bibliji. :D
 
Hm, znam šta misliš... :lol: ali, omašio si u samoj postavci...
Pazi, On ima pravo da stvori ša oće i kako oće... ali problem je što je čoveka stvorio po svom liku, delu... pa pošto čovek i nije savršeno biće... postavlja se pitanje kakav je Stvoritelj?!:lol:

Ali zar nije logicno da savrseno bice zeli da stvori nesto savrseno???

Ako ne stremi savrsenstvu onda nije savrsen
 
Bog je stvorio ljude ali im stvorio i slobodnu volju da sami odlucuju .Tj stvorio je prve ljude ovi ostali nastali od njih .Stvorio nas po svom liku ali smo samo postali ovakvi kasnije.
Nevolim ovakve rasparave o veri jer netreba da se dira ono u sta neko veruje da je sveto.
 
Bog je stvorio ljude ali im stvorio i slobodnu volju da sami odlucuju .Tj stvorio je prve ljude ovi ostali nastali od njih .Stvorio nas po svom liku ali smo samo postali ovakvi kasnije.
Nevolim ovakve rasparave o veri jer netreba da se dira ono u sta neko veruje da je sveto.

Dogma pociva na tome da ne postavljas pitanja,ali ja kao ateista koji voli dokaze i rasprave mogu da postavljam pitanja.

Ali nije stvorio andjele sa slobodnom voljom!
Koliko znam stvorio ih je da mu sluze a ljude je stvorio sa slobodnom voljom

A i nije stvorio svet sa slobodnom voljom?Upravlja prirodom po nekim verovanjima
Mogao je da nacini savrsen svet jer je kako crkva kaze svemoguc ali nije,zasto?

Ako nas je stvorio po svom liku a on je uvek savrsen i ne menja se zasto smo se mi promenili?
 
Poslednja izmena:
Stradivari je stvarao savrsene violine.
Znaci sve njegove kreacije (violine) su bile savrsene - znaci on je bio savrsen majstor za pravljenje violina.

Oni koji prave nesavrsene violine niko ne zove savrsenim majstorima?
 
Stradivari je stvarao savrsene violine.
Znaci sve njegove kreacije (violine) su bile savrsene - znaci on je bio savrsen majstor za pravljenje violina.

Oni koji prave nesavrsene violine niko ne zove savrsenim majstorima?

E, ovde je i problem - da bi čuo koja je violina savršena moraš da imaš savršeno uho.
Ako nemaš - zna se. Kad ne znaš šta je dobro, gledaš šta je skupo.
 
E, ovde je i problem - da bi čuo koja je violina savršena moraš da imaš savršeno uho.
Ako nemaš - zna se. Kad ne znaš šta je dobro, gledaš šta je skupo.

Pa ako krenemo od pretpostavke da su ljudi nesavrseni ( nemaju savrseno uho)
odakle njima da je bog savrsen?

Ako nisu videli boga nikad a stvoreni su po njegovom liku onda je i bog nesavrsen kao i ljudi :think:

A za andjele odgovor?

Oni nemaju slobodnu volju
 
Можда оно што ја савршено Богу није савршено људима, и обрнуто?

Можда је његово савршенство у томе што се не меша у људске односе?

Можда је разлика у томе што је он створио људе, а не богове?

Људи са Богом имају ,,дужничко - поверилачки'' однос, као, ја му се молим, а он је ДУЖАН да ми то узврати нечим што ће испунити моје жеље...
Ако им не узврати, они се на њега љуте?

Тема ми је занимљива јер не знам колики сам верник, јесам на један чудан начин, а на други..
Па, нисам неко ко може да прихвати догме тако лако, увек имам питања...
 
Nadam se i ja, pošto je u tom duhu pokrenuta tema, da svojim izlaganjem neću uvrijediti ateiste i neću pokrenuti raspravu. Dakle, što više slušam ateiste sve više stičem ubjeđenje da ateiste nisu ljudi koji kategorično ne vjeruju u Boga ili da ne odstupam previše u njegovo savršenstvo. Dolazim do zaključka da su ateiste ljudi koji žele da razmišljaju svojom glavom i da prihvate samo objašnjenja koja njima djeluju zdravo i logično. Isključuje se svaka mogućnost zadrtog stava tipa: nema ti šta da misliš ili ispituješ, to što ti je prezentovano treba da prihvatiš tako kako ti ja govorim, jer ja sam predstavnik Boga na zemlji, a kakav sam i šta radim to definitivno nije tvoj problem. Nemate vi ništa protiv postojanja Boga, ukoliko vam to neko može obrazložiti tako da vama to djeluje realno. Sve što se kosi sa razumom odbacujete. Obzirom da većinom ljudi ljudima stvaraju lažnu sliku Boga koju su njima takvom predanjem prenosili, vi ste dovoljno drski da ga demantujete ili dovoljno razumni da odbacite besmislena objašnjenja. Samim tim što ste zainteresovani za Boga za koga tvrdite da ne postoji vi ste: kotroverzna ličnost ili ste došli ovdje da izazovete svađu kojom ćete se energetski hraniti (dakle vampiri), ili iritirajući tuđa mišljenja tražite validno objašnjenje koje bi vas navelo na put vjere. U svakom slučaju mislilm da ste vi bliže vjeri od zadrtih religijskih predatora. Što se tiče pitanja o Božjem savršenstvu, u Svetom pismu stoji: Duhovan sve ispituje i dubine Božije. Po meni pitanje je na mjestu. Metoda kojom hoćete da dođete do istine nije, jer šta vi uopšte radite: pitate druge ko je Bog, gdje je Bog, kakav je Bog itd. Ako vas to toliko interesuje da u ovom užurbanom svijetu imate vremena da mu posvetite niz postova, možda ne bi bilo loše da to sami utvrdite. Tada vam niko ne bi mogao prišiti ljenost kao bolest. Ovako, plašim se da dobar dio izlagača ovog tipa to zaslužuje.
 
Ako nas je stvorio po svom liku a on je uvek savrsen i ne menja se zasto smo se mi promenili?

Можда јесте по лику, али није по делу...:???:

А да је све створио савршено, онда не би никад више имао посла, и не би тада био и даље Бог...
 
Можда јесте по лику, али није по делу...:???:

А да је све створио савршено, онда не би никад више имао посла, и не би тада био и даље Бог...

Kontradiktorno - nije bog zato sto cini vec zato sto jeste zar ne?
Ako je Bog onda ne bi sebi stvarao razlog da postoji (nesavrsenstvo) jer je on Bog i nije mu potreban razlog za postojanje zar ne?

Covece neko ce da pomisli da nisam ateista :rotf:

@ Della - ja jesam ateista ali sam logican.
Koga pitati ako ne druge ljude?
Zar drugi ljudi koji sebe nazivaju svestenstvom ne tvrde da oni tacno znaju sta Bog zeli?
Pa neka daju argumente:D

Da se sad Bog stvori ispred mene postao bih vernik ali dotle ja sam ateista.
Za sve u sta verujem imam dokaz - fizika,matematika,biologija :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Тему нисам схватила као препуцавање верника и атеиста, тако си и сам рекао.
Ти мене покушаваш да побијеш догмом, а ја ти рекох, нисам баш неко ко прихвата догме, ја се питам, покушавам да нађем одговоре.

Ако прихватим само да БОГ јесте , онда не бих даље ни размишљала.
а ако треба да буде верници против атеиста, онда нема шта овде да тражим, ја сам нека мешана...
 
Ти мене покушаваш да побијеш догмом,
.
[.

Ne pokusavam da te dobijem dogmom vec da je zajedno raspravimo


B]а ако треба да буде верници против атеиста[/B],
U svakoj raspavi su dve strane :D

Ако прихватим само да БОГ јесте , онда не бих даље ни размишљала.

Pa ako je postojao pre bilo cega i niko njega stvorio nije onda mu nije potreban razlog da postoji nego samo postoji
 
Meni nije jasno zasto neko ko se predstavlja kao ateista toliko vremena provodi razmisljajuci o religiji i vernicima.
Mozda zato sto jos uvek nije sebe ubedio da Bog ne postoji.
 
Nadam se i ja, pošto je u tom duhu pokrenuta tema, da svojim izlaganjem neću uvrijediti ateiste i neću pokrenuti raspravu. Dakle, što više slušam ateiste sve više stičem ubjeđenje da ateiste nisu ljudi koji kategorično ne vjeruju u Boga ili da ne odstupam previše u njegovo savršenstvo. Dolazim do zaključka da su ateiste ljudi koji žele da razmišljaju svojom glavom i da prihvate samo objašnjenja koja njima djeluju zdravo i logično. Isključuje se svaka mogućnost zadrtog stava tipa: nema ti šta da misliš ili ispituješ, to što ti je prezentovano treba da prihvatiš tako kako ti ja govorim, jer ja sam predstavnik Boga na zemlji, a kakav sam i šta radim to definitivno nije tvoj problem. Nemate vi ništa protiv postojanja Boga, ukoliko vam to neko može obrazložiti tako da vama to djeluje realno. Sve što se kosi sa razumom odbacujete. Obzirom da većinom ljudi ljudima stvaraju lažnu sliku Boga koju su njima takvom predanjem prenosili, vi ste dovoljno drski da ga demantujete ili dovoljno razumni da odbacite besmislena objašnjenja. Samim tim što ste zainteresovani za Boga za koga tvrdite da ne postoji vi ste: kotroverzna ličnost ili ste došli ovdje da izazovete svađu kojom ćete se energetski hraniti (dakle vampiri), ili iritirajući tuđa mišljenja tražite validno objašnjenje koje bi vas navelo na put vjere. U svakom slučaju mislilm da ste vi bliže vjeri od zadrtih religijskih predatora. Što se tiče pitanja o Božjem savršenstvu, u Svetom pismu stoji: Duhovan sve ispituje i dubine Božije. Po meni pitanje je na mjestu. Metoda kojom hoćete da dođete do istine nije, jer šta vi uopšte radite: pitate druge ko je Bog, gdje je Bog, kakav je Bog itd. Ako vas to toliko interesuje da u ovom užurbanom svijetu imate vremena da mu posvetite niz postova, možda ne bi bilo loše da to sami utvrdite. Tada vam niko ne bi mogao prišiti ljenost kao bolest. Ovako, plašim se da dobar dio izlagača ovog tipa to zaslužuje.

Ti nisi čula za razgovor? Ono - divaniti uz kavu i tako to? :D
 
Da se sad Bog stvori ispred mene postao bih vernik ali dotle ja sam ateista.
Za sve u sta verujem imam dokaz - fizika,matematika,biologija :mrgreen:

Да се Бог сад створи испред мене, не бих могла да будем ВЕРНИК, јер верујеш у оно што не видиш, не познајеш...
Немам шта да верујем или не верујем да је испред мене екран компјутера, ја га видим, знам да је ту!

А што више познавала физику, то више веровала у Бога...

Јер верујем да је свемир бесконачан, а не видим да јесте... И то је ВЕРОВАЊЕ, где си ВИДЕО да јесте?
Не могу се расправљати као са дететом, то су клиначки фазони, веровати у оно што видиш...
 
Da se sad Bog stvori ispred mene postao bih vernik ali dotle ja sam ateista.
Za sve u sta verujem imam dokaz - fizika,matematika,biologija :mrgreen:[/QUOTE]

E tu mogu da te razumijem. I ja se tako nekada osjećam vezano za svjetske tokove. Toliko nas lažu u vjestima, sa istorijom, u politici, da ja eto naprosto ne znam da li da vjerujem u Ameriku. Ljudi kažu da ona postoji, ali kako da znam kada nisam bila tamo. Možda su Englezi izmislili zavjeru u vidu projekta zvanog Amerika po vođi tima Amerigu da bi jednog dana njihovi potomci mogli da zajebavaju cijelu neprikosnovenu Evropu sa nekim svjetskim teroristom koji se bori na tuđem tlu za svoju slobodu. Takvi ideali djeluju ektremno glupi da bi bili stvarni, ali to je već politika pa ne bih da nastavljam.
Poenta jeste u tome da i sa tim stavom pojavi se pa ću vjerovati u tebe, ateizam može da se veže za ljenost. Ako me u budućnosti bude interesovalo postoji li Amerika, otići ću da provjerim. Inače i biologija tvrdi da postoje bubrezi, ali ja svoje nisam vidjela, a ni ti ni ja ne znamo sasvim sigurno da oni govore istinu. Možemo vjerovati ili ne vjerovati. Sada, ako ja ne budem vjerovala u bubrege, već u princip protočnog bojlera ti ćeš mene smatrati fanatikom (a i ja bih isto vjeruj mi), s druge strane i ja tebe koji si vjernik u bubrege mogu smatrati zaluđenikom koji se povodi za svim tezama koje mu drugi prezentuju. Eto nakon politike, uključila sam malo i filozofiju, pa da ne drobim dalje reći ću narodnim jezikom:
debelo ćemo mi ovdje mlatiti praznu slamu ukoliko sami ne provjerimo.
 
EPoenta jeste u tome da i sa tim stavom pojavi se pa ću vjerovati u tebe, ateizam može da se veže za ljenost. Ako me u budućnosti bude interesovalo postoji li Amerika, otići ću da provjerim. Inače i biologija tvrdi da postoje bubrezi, ali ja svoje nisam vidjela, a ni ti ni ja ne znamo sasvim sigurno da oni govore istinu. Možemo vjerovati ili ne vjerovati. Sada, ako ja ne budem vjerovala u bubrege, već u princip protočnog bojlera ti ćeš mene smatrati fanatikom (a i ja bih isto vjeruj mi), s druge strane i ja tebe koji si vjernik u bubrege mogu smatrati zaluđenikom koji se povodi za svim tezama koje mu drugi prezentuju.

:rotf:
:klap:
 

Back
Top